Dom v korunách stromov

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Kúpil som pozemok v lese. Druh pozemku: Lesný pozemok Legenda Spôsob využívania pozemku 38 Pozemok s lesným porastom, dočasne bez lesného porastu na účely obnovy lesa alebo po vykonanej náhodnej ťažby Spoločná nehnuteľnosť 1 Pozemok nie je spoločnou nehnuteľnosťou Umiestnenie pozemku 2 Pozemok je umiestnený mimo zastavaného územia obce Neni tam "Hrubý les" Otázka znie chcem to spraviť ako drobnú stavbu, čiže do 25m2 a do max. výšky 5m ((koniec strechy) domček bude na pätkách) dá sa v rovnaký rok a čas stavať viac týchto stavieb ? Naraz? (2x) Nebudú nijak spojené, ba naopak vzdialene od seba niekoľko metrov. Ďalšia otázka chcem to prenajímať ako zážitkové ubytovanie? (tuším, že sa to dá takto nazvať) je to právne možné v "Drobných stavbách"? Kde treba nahlasováť tieto drobné stavby? Stačí mestu? Okolité lesné porasty patria mestu (žiaden urbariát). V tesnej blízkosti je vlek/zjazdovka (ktorý/á neni každú sezónu spojazdneny/a), cyklotrasa a aj chatkova oblasť a veľa iných turistických atrakcií Ak ma s týmto niekto skúsenosti alebo vie mi to právne nejak zastrešniť neváhajte ma kontaktovať💶💶💶.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lvkas:

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Kúpil som pozemok v l…
@lvkas Bude to normálna stavba, na ktorý sa vyžaduje stavebné povolenie. Nemôže to byť drobná stavba, lebo tam nenáš hlavnú stavbu, ku ktorej by drobná stavba bola len ako doplnková stavba. Takže ak tam chceš také niečo postaviť, tak musí prebehnúť riadne stavebné konanie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lvkas:

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Kúpil som pozemok v l…
@lvkas A doplním, treba pozrieť v územnom pláne, či sa tam vôbec dá nejaká chatka postaviť, odporúčam konzultovať aj s pozemkovým a lesným odborom príslušného okresného úradu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od lvkas:

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Kúpil som pozemok v l…
@lvkas nastuduj si problematiku mobilnych domov: Podľa prílohy č. 2 k zákonu č. 201/2022 Z. z. (Nový zákon o výstavbe účinný od 01.04.2024) (1) Drobnými stavbami sú tieto stavby a konštrukcie: j) dom na strome a mobilný dom do 25 m2 zastavanej plochy v zastavanom území; za mobilný dom sa nepovažuje obytné vozidlo s prideleným evidenčným číslom vozidla.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od minoo:

@lvkas nastuduj si problematiku mobilnych domov: …
@minoo Ďakujem za odpoved, Pozeral som to a ak správne chápem tak sa to jedna len o výstavbu v zastavanom území. Môj pozemok je v územnom plane vedený ako Lesy osobitného určenia a mimo zastavaneho územia (v blízkosti je vlek ktorý je v zastavanom území cca 280m od pozemku) Samozrejme ak som pozeral územný plán mesta tak v okoli je veľa stavieb ktoré tam sú a neni to v zastávanom území. Čo som pozeral na iné projekty tak sú tiež lesy a mimo zastavaneho územia a tie "stavby" tam sú. Niektoré územné plány sú na tom veľmi biedne.. Každopádne v LV majú to iste ako môj pozemok V Donovaloch čo sú tie domčeky tak tiež LV ten istý a v územnom plane sú to lesy. Ak to číta nejaký schopný človek právnik, projektant čo sa venuje tejto problematike nech mi napíše ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od lvkas:

@minoo Ďakujem za odpoved, Pozeral som to a ak s…
@lvkas Najjednoduhšie je ísť na stavebný alebo obecný úrad a opýtať sa čo sa tam dá. Požiadaj o územno plánovaciu informáciu a uvidíš, všetko záleží na tom ako to je vedené v územnom pláne. Ak to je len les tak si asi dostaval, škoda že si si nezistil dopredu či sa tam dá stavať.
Odpovedať
Pred 50 rokmi sa stavalo na pokutu, 20 tis Kčs, už pri stavbe sa s ňou počítalo. Kto bol vtedy veľké zviera na okrese, tak si vyberali pekné miesta s výhaldom a dostupnosťou cesta + elektrina. V 90tych rokov si skrz držbu zlegalizovali aj pozemok. Včelín, alebo mobilný dom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od martosko:

@lvkas Najjednoduhšie je ísť na stavebný alebo ob…
@martosko Ďakujem za odpoved. Jasne rozumiem, ale ako je možné že iné projekty dostali zelenú ? Donovaly ešte asi aj chápem ak neberiem do úvahy oligarchov 😅 tak Okey je to turistická oblasť. Ale v územnom plane tam je les.. Primárne mi nejde ani o to "zarábať" na tom ale chcem to využívať na rekreáciu aj ja. Čiže pri najhoršiom požiadam mesto o povolenie si tam dotiahnuť mobilný dom (v okoli je týchto stavieb veľmi veľa včelári, a par chatkarov si na prenajatú pôdu doniesli tieto mobilné domy) Ale bola by škoda toho projektu.. Čiže asi by som hľadal riešenie ako to zlegalizovať? Pretože čo som pozeral geodesy, LV a následne územné plány tak je to ten istý prípad .. čiže nejak sa to musí dat? Alebo to ľudia najak obchádzajú na hrane zákona? Alebo veria že im nikto nič na to nepovie ?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?