Dotácia 8000€ od štátu na dom A0 - podrobnosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, natrafil som na informáciu, že by sa mala dať získať dotácia na A0 v hodnote 8000€. Ale nemôže byť už čerpaná dotácia na rozvoj bývania..., neviem či sa na to vzťahuje dotácia na TČ alebo fotovoltaiku. https://inardex.sk/dotacia-na-rodinny... Staviame jednopodlažný dom v tvare L. Energetická trieda podľa projektu je A1 35kW/m2. Momentálne ideme robiť strechu. Zateplenie podľa projektu: 40cm vaty na žb. strope. 15cm EPS podlaha (budeme dávať 20cm) 20cm eps fasáda 20cm xps základy (dali sme 15cm, dá sa ešte na to dolepiť druh vrstva, ale pochybujem o účinku :-D ) Kúrenie v projekte TČ vzduch-voda, uvažujeme nad voda-voda, ale to s tým nemá asi nič spoločné. V projekte sa počíta s rekuperáciou a aj ju budeme mať. Ako sa dá dostať na A0, teda pod 20kW/m2? :-D
Odpovedať
@danculd som teda zvedavy, ako buduci rok budu vyzerať domy, keď už budú musieť byť všetky do 20kW/m2. Určite tak isto ako dnes, žiadne kocky s metrovymi izolaciami na stenach nečakám. @jblaze aké tebe vychádzajú hodnoty? veď to máš obdĺžnik, nie? @petobike veľké okná máš tiež či nie? Lebo ak hej, tka tomu nerozumiem, ako si sa teda mohol dostať k 15kW/m2.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto125 no obdlznik ,,, ale 165 m2 ma strecha aj podlaha, to je vela, steny tusmi 138m2 a okna 38 m2 tepelna strata pri -18 a vnutri 21 a vetranie pre 4 osoby 20 m3 na osobu je 2.2 kw, to je pre navrh kurenia, a opravujem sa vecsie izolacie nerobia nic s tepelnymi stratami kvoli oknam ale pre rocnu potrebu tepla su okna plusove a potrebu tepla mam na 15 kwh/m2a , ale mal by som to prepocitat lebo som si to trochu skazilv svocj neprospech, nevedel som teda ake vysky alebo hrubku budovy ratat pre vypocet, lebo napr ked mam 3 metrove mury, ale meter izolacie, tak vyska domu je 4 metre a nie 3 a to ti dost kazi vysledky, co je samozrejme hlupost, ,, vonkajsie plochy budovy sa pocitaju pre stred tepelneho odporu konstrukcie,
Odpovedať
Profilova fotka
@petobike u bungalovu sa dostat na 15 kWh/m2 je mozne jedine ze byvas v teplej a slnecnej lokalite. Na vacsine slovenska sa to s bungalovom proste nedaaa, resp nemalo by to investcne raacio... ;-)
Odpovedať
@14054 menej fetu nezaskodi :-D
Odpovedať
@quakdafak Dobre ti napísal. Asi si nečítal článok v odkaze...
Odpovedať
@quakdafak to je na tebe. Bud zmen matros, alebo rovno dodavatela. Este je tu moznost zajst za ocnym. Alebo si rovno priznaj, ze sem chodis iba mudrovat bez toho, aby si cosi vedel ;-) @abobo okr. Ilava, minulu sezonu som spalil 2500 kWh, co je pri 120 m2 20,8kWh/m2. Tuto to uz bude kusok lepsie, ale na 15 sa isto nedostanem. Kurim elektrokotlom.
Odpovedať
@14054 @dedo758 necital som clanok v linku :-D takze deti drogy jsou spatne a proto je nebudeme brat :-D
Odpovedať
No vidím to tak, že pre A0 budú musieť mať stavby znovu 60cm steny no z toho 40cm bude izolácia
Odpovedať
Profilova fotka
@peter977 možno , že to ozaj tak bude. Ono je síce pekné, že sa tu nejaké tie dotácie objavili, no podmienky, za ktorých sa poskytujú sú niekedy tak povediac nedosiahnuteľné
Odpovedať
Zdravím vás.Som odborne spôsobilá osoba autorizovaný Ing v oblasti energetickej certifikácie budov.Bezne robím také posudky zákazníkom na rodinné domy Administratívne budovy navrhujem stavebnú ale aj kúrenie do budov aby vám to vyšlo do AO sú legálne spôsoby návrhu kurenia ako pomôcť a ušetriť na technológiách aby bol dom v AO .Kto má vážny záujem nech si dá do Google Ing .Juraj Platko a ozve sa .Nie je problém urobiť posudok-navrch vášho domu od stavby po technologiu
Odpovedať
Neviete náhodou či pri tejto dotácie platí výluka pre bratislavský kraj?
Odpovedať
@au585 nikto nič nevie, treba počkať na oficiálne podmienky z ministerstva. Dovtedy sú všetko len dohady
Odpovedať
Článok sa načítava...
Treba si o tom viac precitat a nastudovat. Zakon este nie je prijaty, bude k nemu vydana aj vyhlaska. Za dom s takmer nulovou potrebou energie na vykurovanie za rok sa povazuje dom kde je menej ako 54 kWh na m2. http://www.rokovania.sk/Rokovanie.asp... http://www.rokovania.sk/File.aspx/Vie... http://www.rokovania.sk/File.aspx/Vie... https://www.zelenedotacie.sk/2019/01/... Staviame bungalov v tvare T (cize uplne zly tvar), je z Ytong 25 + 25 grafit EPS, podlahovka plynova, rekuperacia. Potreba energie na vykurovanie za rok nam vychadza papierovo 40 kWh.
Odpovedať
@kreola počkať nie je náhodou dom s takmer nulovou potrebou energie (A0) stavba, ktorá spotrebuje ročne menej ako 25kWh/m2 na vykurovanie? A0 hranica na primárnu energiu je >54kWh/m2 hranica pre kúrenie 12,5 - 25kWh/m2 Tak ak Vám potreba energie na vykurovanie vychádza 40kWh, tak ste v A1 a nie v A0
Odpovedať
@peter977 s takmer nulovou :-). Mrkni si posledny link. Tam je to napisane. V projekte mame uvedene A0, tak ja uz neviem potom. Uvidime. Sama som zvedava.
Odpovedať
@kreola s takmer nulovou je A0. Tak tých 40kWh musíte mať asi primárnu energiu, nie kúrenie. https://www.setri.sk/energeticky-cert...
Odpovedať
Žiadne nové infosky?
Odpovedať
https://ekonomika.sme.sk/c/22087129/n...
Odpovedať
Profilova fotka
cize horna hranica 25kWh/m2 akurat ma strasne zaujima ako budu definovat tu podlahovu plochu kopirujem z clanku: Kritériá na získanie príspevku - rodinný dom sa nachádza na území Slovenskej republiky, - celková podlahová plocha rodinného domu je najviac 200 m², - rodinný dom je využívaný výlučne na bývanie, - žiadateľ musí byť vlastníkom rodinného domu, občanom Európskej únie a musí mať trvalý pobyt na Slovensku, - právoplatné kolaudačné rozhodnutie rodinného domu bolo vydané po 31. decembri 2014, - rodinný dom, ako aj stavebné konštrukcie spĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie, - na rodinný dom nebol poskytnutý príspevok podľa zákona o energetickej hospodárnosti budov alebo podpora na obstaranie rodinného domu zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Odpovedať
Konkrétne znenie zákona a iné dokumenty https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?...
Odpovedať
Profilova fotka
Môj názor je taký,,, Ak nie ste alergici,tak rekupraciu vzduchu si vytvoríte 5 minútovým otvorením okien,čo bude určitá strata tepla,no neporovnateľná s cenou za rekuperačnu jednotku a udržbou zariadenia,či reviziach...Rekuperácie podla mna je predovšetkým o komforte byvania,nie šetrenie energie, aj keď naopak je plusom pri spĺňani energ.triedy AO 😉 ( každý projektant vám to bude odporúčať,čo vôbec neodsudzujem)
Odpovedať
1) Tu je vyhlaska - https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Docum... a v nej sa vyslovene pise: "rodinný dom je využívaný výlučne na bývanie a na jeho adrese nie je zapísané sídlo právnickej osoby alebo miesto podnikania fyzickej osoby" takze ak je niekto SZCO a ma miesto podnikania klasicky trvalu adresu v danom dome - tak je z toho vyluceny... Preco? Ved z domu nemam nic vyclenene na podnikanie.. take si ani nic neuplatnujem do nakladov a pod... 2) mam bungalov 186 m2 zastavana plocha s potrebou tepla na vykurovanie 22 kWh/m2 za rok (elektricke podlahove)... Celkovu dodanu energiu mam vypocitanu podla certifikatu na 29.48 kWh ale je to nasobene faktorom 2.764 (certifikat roku 2015 - teraz by to malo byt 2.2) takze primarna je 81.5 kWh/m2 za rok - a tym padom som A1 a nie A0 (<54). Aj keby to bolo x 2,2 tak som na 65kWh/m2 za rok. Takze jedine zeby som to mal na plyn, alebo peletovy kotol.
Odpovedať
stretol som sa s nazorom, ze ked je v dome na kurenie a ohrev vody plynovy kotol, tak je (takmer) nemozne sa dostat do A0 (a teda mat dotaciu). Jasne ze pri A0 hra vela veci rolu, bolo to myslene tak, ze by tam museli byt velmi hrube izolacie atd. Mate s tym vseobecne skusenosti? Viem ze kazdy dom je iny, ze zalezi od presahu strechy, svetovych stran, tieneni, chladeni atd. atd. Pytam sa vseobecne, tak ma prosim, neodpalkujte. - mate dom A0 s plynovym kurenim? - je to mozne mat? ak tak zhruba ako? d.
Odpovedať
@igor256 pri plyne je faktor 1.1, A0 je do 54kWh/m2 za rok. Teda potreba tepla na vykurovanie plus TUV musi byt do 49 kWh/m2 za rok. A tu nastava problem... lebo vacsinou sa v certifikatoch berie ze potrebujes 160 litrov 60 stupnovej vody, na den. Ked sa ohrieva akoze z 10 stupnov, za rok je to cca 3500 kWh (aj so stratami). A teraz zober dom medzi 150 - 200 m2, tym padom len na vodu potrebujes cca 18 - 23 kWh/m2 za rok. Mensi dom je na tom este horsie... takze na vykurovanie by zostalo 26 - 31 kWh/m2 za rok (a to bez rekuperacie zase nedas) - alebo pouzit solarny system na vodu ...
Odpovedať
@mr79 dakujem za odpoved a vysvetlenie. My mame taky klasicky dom, tehla 30, epsf 20 (lepeny celoplosne), epss 20, vata 40, trojsklo, plyn, orientacia tak ako ma byt viac-menej (su tam tepelne zisky v zime) + zaluzie, omietky SDK lepene celoplosne (mozno to nebude take zle so vzduchotesnostou) = dokopy celkom rozumna stavba. A ze keby bolo treba cosi kupit tak do 4000 ze by som dal.. tu reku napr. solar na vodu sa mi moc nechce (nie je na to miesto), tak ze by sa mi to oplatilo.. mal by som cosi navyse a dostal by som 4000... Napriklad ta rekuperacia. Idealne decentralna. To by som si aj rad dal... zadarmo... :D
Odpovedať
@igor256 no to s tým plynovým kotlom je fakt. Tieto prepočty robil F. Lehotský z Inardexu. Máš na svoj dom urobený po-realizačný energetický certifikát? Pretože na pasívnu stavbu sa robí aj blowerdoor test a tam musíš dosiahnúť hodnotu n50=0,6 ACpH a menej.
Odpovedať
no tak sa snazim postavit dom aby splnil podmienky na dotaciu ale mi tvrdia ze musim mat okna zo 4 sklom s Uw do 0,6 len neviem najst firmu ktora take predava. Snazite sa niekto tiez dostat tuto dotaciu ?
Odpovedať
Profilova fotka
No ja mam dom A0 bez 4 skla velmi zalezi od rozlohy domu od sposobu vykurovania, orientacie, polohy rekuperacie, ohrevu tuv, poctu obyvatelov... Co mas v projekte ake energeticke hodnotenie
Odpovedať
Uniká mi zmysel tohto zákona. Konkrétne podmienka, že kolaudačné rozhodnutie má byť vydané po 12/2014. Chápal by som keby štát chcel motivovať nových staviteľov, ale podľa tejto podmienky dostane z rozpočtu peniaze aj ten kto už postavil nulový dom v roku 2015. A to asi pôjde o dobre situovaných ľudí, ktorí žiadnu dotáciu na už postavený dom ani nepotrebujú.
Odpovedať
@knedlik82 pôvodne to mala byť dotácia na drevostavby. Tá neprešla pripomienkovým konaním tak niektoré parametre sa preniesli do nového typu dotácie
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?