Ceny stavebných materiálov v roku 2023

Zobraz úvodný príspevok
Ako sa vyvijaju ceny v tomto roku ? Skoncia ako maslo v obchodoch 😂
Odpovedať
@uhlikova_stopa tých premenných aj pri hotovom betóne je veľa, cement a sypké materiály energeticky náročné na výrobu išli hore a bolo to ohlasované od konca minulého roka, tým podražel aj betón v betonárkach asi najväčšia časť, palivá tiež boli dlho hore a niektorý si na tú cenu za km zvykli a držia si v tom časť marže, nepriame náklady sú vyššie asi pre každého. U betonární je aspoň narozdiel od monopolu výrobcov murovacích materiálov aká taká konkurencia, veľké stavby idú do útlmu od nového roka a ak bude chcieť betonárka predať a ďalej fungovať bude musieť ísť s maržou dole. A postupne to dotlačí aj na murovacie materiály.
Odpovedať
@matusakrobert no vidíš aj to je čosi pozitívne, ja som kupoval v roku 2020 okolo 600 € za tonu železa a keď som potreboval na dosku minulé tak som musel za rovnakú triedu ocele zaplatiť 1600 (cash) a to som bol ešte rád že bolo. OSB Klondike a zúfalcov čo predávali dosky z družstevných hál minulý rok už pod ich nákup, lebo v 2021 vzali z Poľska rovno kamión poznám tiež 😄
Odpovedať
Ceny idú dole u železa, EPS, a aj napríklad OSB dosky. EPS 70 padlo už pod 50€/m³... Posledné týždne padal docela prudko....
Odpovedať
@martinko85 ja som bral zelezo min rok za 2200e/t.. takze tam je to markantne. Keby mal clovek kristalovu gulu :
Odpovedať
@stefanby no vidíš a to dnes niektorí nadávajú ako to išlo hore 😄
Odpovedať
@jancikk Konkretny priklad, Nobasil FKD S Thermal 200mm som kupil v Decembri v deku za 41.72 EUR s DPH za balik a dnes 34,55 EUR za balik. Kde je ta teoria o energiach co isli hore? Z toho je jasne, ze mnoho tovarov bolo umelo predrazenych vyrobcami a predajcami! Teraz toho maju plne sklady, ludia nekupuju v takych mnozstvach, tak upravili ceny i napriek tym povestnym cenam energii a dalsich dovodov na ktore sa odvolavali.
Odpovedať
@stavkluc kym nieco take povies, kym dnes stoji nafta 1,44 vtedy stala takmer 2 eura. Dnes su elektrina, plyn daleko nizsie ako vtedy. Cize kym niekoho poobvinujes, skus sa zamysliet nad cenami vsetkych vstupov.
Odpovedať
@sousedekovci89 mam na mysli cely retazec obchodnikov vratane predajcov PHM
Odpovedať
@sousedekovci89 preco sa teda platy ucitelov, predavaciek a dalsich beznych pracovnikov neodvijaju od cien vsetkych vstupov? Som rad, ze ceny materialov ako i cena prace sa postupne dostava do normalnych cisel. V BA kraji sa stazuju, ze pracu domacim beru ukrajinci, ja som rad, ze tam su, pretoze sa znizili cakacie doby na stavbarov a tiez je tam cenova sutaz
Odpovedať
Posledne dva roky sa ceny stavebnych materialov menia smerom hore asi 3xrocne vsak?
Odpovedať
Ceny energii ako argument pre zdražovanie už dávno neplatí. Nafta za rok padla z 2€ na 1,4€. Elektrina pre firmy detto. Minuly rok sme v práci platili 262€. Teraz prišla faktura za máj s cenou 112€! Dneška som pozeral cenu za jún a už padla na 98€! 🙂
Odpovedať
@skpeter ano, elektrina konecne zlacnela, ta sa z nafty nevyraba, takze ake vstupy zlacneli pri vyrobe elektriny? Preco je zrazu lacnejsia? palivove clanky? alebo padajuca voda na lopatky vodnych turbin? Urcite nie, je to zasa len o nenazranych obchodnikoch, ktori vyuzili zmeny trhu. To same plati i pre obor stavebnictva, kde podla mna ceny klesaju nie kvoli energiam, ale kvoli vyrazne nizsiemu dopytu. Ludia jednoducho prestali hromadne stavat a rekonstruovat, hypoteky podrazeli a jedina cesta ako udrzat vyrobne podniky v cislach je vzdat sa vysokych marzi.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Keby niekto hľadal, tak EPS 70 (Isover) sa dá nájsť aj za cenu 33€/m³, vata Knauf NatuRoll Pro za podobnú cenu. 😄
Odpovedať
@stavkluc ty asi nemas sajnu ako funguje cena elektriny, plynu, ropy a podobne ze?
Odpovedať
@sousedekovci89 Nemu si mať. Stačí vedieť, že keď komodity na trhoch padajú na cene, na Slovensku sa to prejavuje veľmi fádnym, pomalým tempom. Avšak ak na trhoch komodita zdražie, Slovenský trh ihneď reaguje a mení ceny smerom hore...
Odpovedať
@frantisekca Kde je za tuto cenu?
Odpovedať
@kuracinarez Čo za tu cenu?
Odpovedať
@frantisekca eps
Odpovedať
@kuracinarez Prepáč, beriem späť napísané o EPS za 33€/m³... Oni tam (nekalo) majú cenu za 0,5m² a nie za m², takže to majú predražené. Zoženieš za tých 50€/m³... Ešte raz sa ospravedlňujem.
Odpovedať
@kuracinarez Ale ty už máš hotovo, nie?
Odpovedať
Energetický prehľad k 31.5.2023: https://databezpatosu.sk/2023/06/05/c...
Odpovedať
@stavkluc nemáš poňatia ako sa počíta cena elektriny a z čoho sa skladá 😉
Odpovedať
@frantisekca u energii kupuješ kontrakt na ďalšie obdobie nie aktuálnu spotrebu 😉 Väčšina aktuálne energie je nakúpený aj roky dopredu a len malé množstvo je dokupované za spot
Odpovedať
@skpeter Iste, preto už dávno zdraželi, lebo už pred rokmi mali drahý nákup.
Odpovedať
@frantisekca áno pozrite si ceny energii a ich cenu v lete 2021 😉 boli rekordne 😉
Odpovedať
klesajuce ceny materialov mozu byt ovplyvnene vysokymi hypotekami, ktore patria ku hnacim motorom realitneho trhu Stav energii, ze nerastu moze byt ovplyvnene, ze je pred volbami, nie je vola pokracovat aktualne v zdrazovani energii pred volbami
Odpovedať
@alubbka cena energii pre podniky v EU naozaj nema nic spolocne s volbami na Slovensku...
Odpovedať
Ceny do istej miery reguluje stat. Zazila som minuly rok ked ten isty koncern mal uplne rozdielne ceny v roznych krajinach vramci .Na Slovensku sme mali pri tomto porvonani ceny na zaplakanie. V cesku maju teraz defakto po volbach. Neviem ake ceny maju podniky ale domacnosti su natom v priemernej cene vyssie. Kde je vola tam je cesta a pred volbami je vacsia vola.
Odpovedať
Fasády EPS padol o ďalších 10%, m³ za cca 45€, čo je úroveň z roku 2021. Železo tiež.
Odpovedať
Este cement a beton keby isiel dolu
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?