Ceny stavebných materiálov v roku 2023

Zobraz úvodný príspevok
Ako sa vyvijaju ceny v tomto roku ? Skoncia ako maslo v obchodoch 😂
Odpovedať
@jozefsv Ahoj pozerám tú blbosť čo si napísal. cena cez 500Euro za MWh. to sú ceny cucané z prsta alebo len tak strieľané od pása? Na firme ideme na spotové ceny a január 165,30Eur/MWh, február 157,42 Eur/MWh - cena silovej elektriny. Keď rozrátam aj cenu distribúcie a všetkého čo vo faktúre je, tak som niekde na 280 - 270EUR/MWh ... Takže to je max 3násobok ceny oproti 2021 (keď porovnám faktúry a spotreby) Takže trepeš dve na tri...
Odpovedať
@stefanby tak si skoc na vse a nech ti povedia koncove ceny pre neregulovanych zakaznikov pri odbere nad 30mwh. Momentalne od aprila isla cena v nizkom tarife na ca 0,35 euro za kwh bez distrubucie a dph, trochu klesla. Alebo si mozno staci pozriet cennik. Ved naco potom stat robi vratky ked nemaju vsetci regulovanu dotovanu cenu.
Odpovedať
@stefanby v marci sme dokonca ešte s cenou nižšie. Spolu s poplatkami 29centov kwh 🙂 Ľudia vypisujú nezmysli na internete a pritom faktura pre neregulovaných ukazuje opak.
Odpovedať
@jozefsv my máme neregulované ceny... a odber máme nad 350MWh. Na cenník sa môžem vykašlať, nakoľko minulý rok nebolo možné získať zmluvu na dodávku a ideme na trhové ceny = spotrebovávame energiu a nevieme koľko zaplatíme čakali sme čo to bude za pálka keď príde faktúra za január, ale je to navzdory okolnostiam celkom pohoda, mohlo to byť o dosť horšie. Štát na firmy čo sa týka energii kašle, takže neviem čo sem ťaháš vratky. Takže nechápem čo všetci strašia a vyhovárajú sa na ceny energii a že preto zdražia o 20%, keď energia je z toho zanedbateľný prd v prievane. detto nafta, min rok keď letela k 1,9eura/L tak sa ceny dopravy zvýšili, aj bagriasta pýtal viac ako rok predtým, lebo palivový príplatok. tento rok je cena 1,6 ale príplatky zostali rovnaké.
Odpovedať
@skpeter lebo je jednoduchšie vypisovať to čo niekde počuli a posúvať ďalej upravené info.. A potom vystresovaný otváraš obálku s faktúrou z elektrárni a neni to také zlé
Odpovedať
@stefanby presne tak, bagristi zdvihli ceny na 35-40 a ceny stále zostali rovnaké, ja som si rovno kúpil bagrík a keď budem mať porobené, tak ho predám, prípadne už sú na úrovni okresných miest požičovne 80eur/deň. Platiť za 8h 400ku je neúnosné. Všimol som, že na bazoši sa vyroijilo plno inzerátov na výkopové práce. Detto peletky, na jeseň po 500 euro, teraz sú za polovicu.
Odpovedať
@stefanby Ak som podnikatel so spotrebou nad 30mwh tak platim podla foto. To je aktualny cennik ktory plati od 1.aprila vo vse. Cena bez distribucie a dph. Ze ty ides na spotove ceny je ine, ale potom treba povedat aj B. Za akych podmienok a kedy viem prejst na spotove ceny a samozrejme ma to aj moznu nevyhodu.
Odpovedať
@jozefsv cenník platí v prípade že nemáš iného dodávateľa alebo dohodnutú inú cenu... A ako sme sa k spotu dostali? Na konci roka nám končila zmluva na dodávku energie, od augusta nikto nebol ochotný (od dodávateľa) uzatvoriť novú zmluvu, lebo čakali ako sa bude vyvíjať trh a chceli na tom optimálne niečo trhnúť, nechceli zazmluvniť cenu, na ktorej by prerobili alebo zarobili menej ako maximum... Tak sme zostali bez dodávateľa.. ďalší príbeh neviem, len viem akú máme faktúru (ale od SSE) možná nevýhoda, trh sa zblázni ako minulý rok a vyletí to na 800E/MWh a je to v prdeli... Hľadám ten cenník, ale viem nájsť len pre domácnosti...
Odpovedať
@stefanby a to je presne ono. Na spotove ceny a zmenu dodavatela nemozem prejst lusknutim prsta. A ani naspat. Je to velka dilema. Kto ostal a plati prenho aktualny cennik co som dal tak kym bude vlada preplacat vratky v pomere rozdielu k regulovanej cene tak bude natom pravdepodobne lepsie ako spotova cena. Stat sa moze cokolvek, vlada prestane dotovat a preplacat vratky alebo vyleti spotova cena. Firma kalkuluje s cenami urcite vyssimi a nespolieha sa na vratky a pod. Pravdepodobny vyvoj zatial nahrava spotovym cenam. Preto aj elektrarne znizili cenu asi o 50 euro za mwh. Ale vzdy je to vela a to robi ceny vsetkeho tovaru vysoke. Co sa tyka vratiek, taham to sem pretoze v minulom roku preplacali za nejake mesiace a teraz je vyhlasene dalsie kolo, je to jednoducho spravene, rozdiel Ti to vypocita hned a tolko vratia. Ako je to s vratkami mimo vse,sse,zse neviem. Nestotoznujem sa v nazore ze je ten narast elektriny prd vo vetre. Ked si vezmes svojich 350mwh a spravis si rozdiel len 100 euro na mwh tak je to slusna cifra, ale chapem, ked to nedavas zo svojho tak je to prd vo vetre.
Odpovedať
@jozefsv lietaju tu cifry od pasa, predtym si pisal 0,6e za kwh, potom o 500e/mwh, realne to nieje ani 300e/mwh. Jasne, najlepsie by bolo keby to bolo co najmenej, ale pre zdravu firmu to likvidacne nieje. Keby som mal z vlastneho vrecka platiť mesačne naviac 45000, tak by to bolo likvidacne, ale ja niesom firma. Nemam taky mesacny obrat... nechecm sa o tom hadat, ani nikoho presviedčať. Chcel som len čísla uviesť na pravú mieru. Lebo toto zdražovanie je spôsobené z časti tým, že si niektoré firmy chcú zlepšiť zisk. Pekny večer
Odpovedať
@stefanby povedz mi kde zavadzam ked nemam spotovu cenu, ked som nemenil dodavatela atd. Otazka znie kolko firiem islo cestou spotovych cien a kolko ide standardne. Jednoduchy priklad. Jedna firma, rozne prevadzky, jedna prevadzka bola a je v elgase a tam to skoncilo na spotovych cenach. Skoncila tak preto lebo najprv sa snazili vsetkych zbavit, tarali ze len vse bude vediet garantovat ceny a ked si nepresiel tak to skoncilo na spotovej cene. Druha prevadzka bola vzdy u vse a tam to ostalo standardne. Spotova cena za minuly mesiach nauctovana 200 euro za mwh u elgasu a distribucia k tomu je necelych 150 euro za mwh. Spolu 350 bez dph. U vse plati cennik co som tu dal, ale pre mesiac januar az marec boli tie ceny este vyssie o 50 euro za mwh. Tu sa hraje len na vratky, budu nebudu ? Takze ziadne pocul a nevidel ale realne fa v ruke.
Odpovedať
@jozefsv 27. feb 2023 Cena elektriny pre vacsie firmy je ca 0,6 euro za kwh. Zavadzanie, ziadna vacsia firma nema na SR 0,6e za kwh. 12.marca. 2023 vies vobec co stoji ee pre neregulovaneho zakaznika? Konecna cena je cez 500 euro za MWh. Tiez blbost a zavádzanie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stefanby z teba musi mat sef radost ked Ti nedopaluje a nevies pocitat. Pozri si prilozenu fa za januar. Prva polozka vysoky tarif spotreba, druha polozka nizky. Zbytok cena za distribuciu. Kolko Ti vyslo?
Odpovedať
Februar. 0,29€ celkovo za kWh 😉
Odpovedať
@jozefsv urážaj šaša v zrkadle. Ktorá väčšia firma platí 1700 za elektriku? čítaj po sebe pozorne čo píšeš. Napíšeš blud ktorý platí v zopár špecifických prípadoch, spravíš z toho univerzál na všetko a prehlásiš to ako jasnú pravdu. V prílohe fa strednej firmy za elektrinu za 01.2023 "Veľké" firmy si energie strážia, aj platby za ne, riešia to s predstihom. Keby stúpli firme náklady napr u nás z 50 000 na 250 000 bol by to sakra problém, tak to majú podchytené................. Nie som energetik, riešil som toto v min roku v rámci úspor energii a inštalácii 500kwp slnečnej elektrárne. Nechce sa mi to ďalej riešiť, myslím že si každý spraví názor na túto tému sám. Nemám cieľom ťa presvedčiť 😛 Takže končím debatu a už sa nebudem ďalej na túto tému vyjadrovať.
Odpovedať
@stefanby to je jedno odberne miesto, keby si uvazoval a zratal to tak ti dojde ze s takou spotrebou nepresiahnes 30mwh a teda by platila dotovana regulovana cena. Spotova cena je pri momentalnej cene vs preplacanie statu 1:1. Ked stat prestane preplacat tak je zle, ked vyleti spotova cena tak je zle. Firiem ktore nepresli na spotove ceny je mraky, prave kvoli tomu ze sa zbytocne cakalo do konca roka pokial sa stat rozhybe a dozvieme sa ceny. Pripadne velke firmy si ceny fixuju. Neviem ci sa da prejst na spot u kazdeho dodavatela, ale viem ze pre regulovanych vies prejst k inemu dodavatelovi len raz rocne, nie ako to bolo v minulosti. Pomenilo sa to statocne.
Odpovedať
Viete cenu betónu, železa ?
Odpovedať
@pitt2701 cenu betonu najlepšie zistíš, keď zavoláš do blízkej betonarne.
Odpovedať
@pitt2701 presne tak obvolaj si viac betonárok a hlavne nielen cenu za m3 nejakej triedy, ale aj dopravu a prípadne čerpanie. Železo neviem momentálne tonu, ale o hódne lepšie než minulé leto, čo bol extrém. Rovnako išlo dole drevo, OSB, polystyrén. Stálo nie tak ako 2020, ale nečakám, že sa tam už vrátime. Horšie je to už s murovacími materiálmi, maltovinami, tam je to ešte viac než minulý rok. Predpokladám, že to vyhnali výrobcovia, lebo nevedeli koľko budú v tak energeticky náročnej výrobe platiť za energie, čo sa zdá byť na dobrej ceste. Že nie je znížený dopyt neverím, veľké stavby stoja, malé spomaľujú, uvidíme či si utrhnú z marže, aby predali.
Odpovedať
Profilova fotka
@pitt2701
Odpovedať
@martinko85 čo sa týka porobetonov, tak minuly rok vyrobcovia "treli biedu" a museli zdrazovat každé 2 mesiace. Keď som chcel posunúť termín dodávky na neskôr, lebo som nestihal, tak sa nedalo, lebo by museli aktualizovať cenu... skoro mi ich bolo ľúto. Teraz kuk na finstat a zisk 7,4mil euro, o cca 1mil medziročne viac.... a trend pokracuje
Odpovedať
@roberto18 Aby už bolo nejaké porovnanie, rok 2021 - ZA kraj.
Odpovedať
@stefanby čo ti poviem kríza 😄, ale už vidím náznaky, že niečo prichádza a na koňa sa hádam dostane opäť zákazník a konkurenčná cena. Oceliari už to pocítili po tých cenách v minulom roku a každý chápe, že predať niečo je lepšie ako nič.
Odpovedať
@budix1 krasne to ide dole 🙂
Odpovedať
@uhlikova_stopa Korekcia na trhu príde určite, ale nech nikto nečaká, že služby alebo materialy pôjdu razantne dole. Ak išli razantne hore ako napr. drevo,tehly,kurenie,ocel ,tak už išli a ešte pôjdu dole. Tehla stála 30tka 3€+ ,teraz 2€+... Nikto nebude predávať pod cenu, radšej obmedzia výrobu. Bavil som sa s vodarom,fasádníkom a strechárom, všetci zdražili o inflaciu na tento rok (12%), nebudú robiť pod cenu... radšej pôjdu zas do Nemecka.
Odpovedať
@budix1 ja som to pisal ironicky…vsetci pisu ako sa ceny vracaju spat a podla hore uvedenych dokumentov stal beton s dph 2021 70€ a teraz skoro 90 s dph ..
Odpovedať
@uhlikova_stopa tak napriklad v PB beton siel iba hore zatial
Odpovedať
Profilova fotka
@pitt2701 Cena betónu napr. V ZA cca 115-120€ m3 s dopravou aj betónpumpou. Najlacnejsia výstuž aj s ohybom 760€/t bez DPH.
Odpovedať
Ak to budu ludia brat, tak pojdu ceny hore, preco nie, tak funguje tento svet (resp Slovensko). Ak si ludia povedia, ze ok uberieme zo spotreby (v tomto pripade betonu a zeleza) a odlozia stavbu na neskor, ceny zletia dole strmhlav. Jeden podnikatel zvysi cenu, druhy ich tiez zvysi, nie preto, ze by isli vstupy hore, ale zo _zavisti_, ze bude mat nizsi zisk ako ten, ktory to zvysil ako prvy. Takto funguju firmy u nas na zapade Slovenska, minimalne. A netreba zabudat - pan je ten, kto drzi penazenku v ruke. Ten hlasuje a hlasuje svojou penazenkou.
Odpovedať
V CZ za 1q bytová výstavba poklesla oproti minulému roku o 35%, u nás to bude ešte viac, mimo veľkých krajských miest zdochol pes, už minulý rok stavebniny prišli o tržby, tento rok je ešte horší, prázdne parkovisko, postávajúci nakladači v stavebninách. Výroba nemôže dlhodobo vyrábať zo stratou, navyše EÚ zavádza ďalšie uhlíkové clá na stavebný materiál(oceľ). Tzv. Green deal v pokročilom štádiu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?