SPF pozemok

Profilova fotka
Dobrý deň. Máme vo vlastníctve dom. Pozemok pod ním a v okolí je vo vlastníčtve SPF. Nepýtajte sa ma ako je to možné...dom sme odkúpili od pána ktorý to mal tak. Chcem to dať do poriadku. Ako postupovať?
Odpovedať
@nada1326 Poslať žiadosť o odkúpenie pozemku alebo podielu na SPF. Počkáš si 2-3 roky a uvidíš, aká bude odpoveď.
Odpovedať
pockas si 2-3 roky... ja by som to poopravil - pockas si 5-7 rokov 🙂 vlastna skusenost.
Odpovedať
Profilova fotka
časy sa menia, ešte je vhodná doba na odkúpenie
Odpovedať
inaksie @jan45 hovori dobre - zapocul som reci ze stat by nemal predavat podu vo svojom vlastnictve. Takze mozno za par rokov pride aj take - ze skratka nebudu predavat vobec.
Odpovedať
@nada1326 inak pozor na to, je dobré vedieť, či je tá pôda vo vlastníctve štátu alebo neznámych vlastníkov. SPF je vždy iba správca. Ak je správca neznámych vlastníkov nie je to tak jednoduchá vec ako v prípade správy štátnej pôdy. každopádne každý proces na SPF začína podaním žiadosti, následne ju SPF preskúma, ak zistí, že je to ok, vypracuje sa kúpna zmluva, tá ide na schválenie Rade SPF, potom nasleduje verejné pripomienkové konanie, následne sa SPF musí vysporiadať s prípadnými pripomienkami až následne ide na podpis štatutárnemu orgánu SPF a až následne sa zasiela žiadateľovi a po jeho podpise sa uverejňuje v CRZ. až vtedy je zmluva platná. Stačí že dôjde k zmene štatutárneho orgánu (ku ktorej v poslednej dobe dochádza často) a celý proces začína takmer odznova 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@marekjahoda Je to už staršia téma, ale teraz sa Tvoj názor sa stal skutočnosťou. Cca 3 roky vybavujem odkúpenie pásu pozemku 90m2 za mojím RD od SPF. Dostal som ich súhlas s odpredajom, za celý ten čas som im dokladal všetko o čo požiadali,... už pripravovali kúpno-predajnú zmluvu,... ešte aj v auguste ma požiadali o nejaký môj finálny súhlas "s niečim" (obratom som im ho dal),... a už som čakal len poštu s KP zmluvou. Niekedy v polovici septembra mi prišiel od SPF list s informáciou, že od 1. septembra nadobudla plátnosť novelizácia zákona a že mi to už nemôžu predať. Takže cele tie roky sú v háji, aj s mojimi peniazmi na geometrické plány, znalecke posudky, vyjadrenia,... Aj by som to dal na súd, ale vôbec ma nenapadá, že aká žaloba by to mala byť ?... prieťahy SPF?... Neviem, myslím, že na nich sa nevzťahuje žiaden zákon o dodržiavaní termínov...
Odpovedať
@petersd Poznám viacerých čo dopadli podobne.. A to ani nejaký zákon nenadobudol platnosť. Kamarát tak vybavoval kúsok pozemku susediaci s jeho, aby tam mohol stavať, lepšie umiestniť dom. Bolo to cca do 100m2. vybavoval to v rokoch 2014-2018, dopadol rovnako. Geometrák, dokonca projekt na dom musel mať čo bolo pár tisíc, a všetky vyjadrovačky od sietí.. Najprv bol dotyčný na dlhodobej PN, potom mu vypršala platnosť vyjadrení a tak dokola... Proste ruky preč od pozemkového fondu, je to jedna prehnilá inštitúcia... všetci o tom vedia a nikto to nerieši. Keby sa zozbierali všetci s takouto skúsenosťou s nimi, tak by sa verím tomu nazbierali škody v desiatkach, možno stovkách tisíc a to by bola zaujímavá hromadná žaloba...
Odpovedať
Inak, to nieje ze sa to stalo teraz - interne si to osetrili uz 17. 3. 2022 (preferencia prenajmov pred predajmi a celkovo zuzenie titulov na odkupenie) a do zakona sa to dostalo az teraz. Ja som na odpredaj cakal 6 rokov, mal som pravny titul atd. a napriek tomu som to stihol LTT pred tymito zmenami... Navyse som odkupil ornu podu za cenu stavebneho pozemku co je dobry podvod ale tak nech... Podla mna tie zmeny urobili prave preto, ze skratka by v ziadnom pripade to mnozstvo stranok nevybavili ani za 10 rokov... Tak si takto pomohli a maju pokoj - teraz mozu vsetkym poposielat listy ze im to nepredaju a ti zase mozu poziadat o prenajom co bude trvat dalsich 2-5 rokov - takze maju dostatok priestoru. Komu nezavidim su ti, co maju pozemky bez pristupu resp. po pozemkoch SPF. Tym sa ako svihnutim prutika z nich staly bezcenne kusy pody.
Odpovedať
Profilova fotka
Ja sa aktuálnej zmene (neodpredaj pozemkov vo vlastníctve SPf) teším. Máme v prenájme 26arov vedľa pozemku z dôvodu zachovania max.súkromia. Bol by to lukratívny stavebný pozemok, tak sa teším že to nik nekúpi.
Odpovedať
@jankazb Ty riešiš cez nájom pôdy od SPF zachovanie svojho "súkromia", ale pre väčšinu iných ľudí sú záležitosti so SPF životne dôležitou vecou, bez vyriešenia, ktorej často závisí aj ich normálne fungovanie, či existencia. Teda Tvoj komfort a súkromie vs. existenčná potreba iného človeka. Máš super morálne hodnoty... Chcem Ti pošuškať: Vytešuješ sa ale predčasne, lebo v najbližších mesiacoch bude prijatá novelizácia Z. č. 180/1995 a bude odstránená aktuálne platná absúrdna novelizácia zakazujúca predaj. To ja sa budem vytešovať, že (možno) prídeš o svoj komfort a že ďalší normálni ľudia si vedľa Teba postavia svoje domčeky a budú sa tešiť so svojho života. @marekjahoda @kajo873
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd moje morálne hodnoty teba trápiť nemusia, skôr sa zamysli ako sa tešíš že niekto príde o svoj komfort. .. A či niekto vedľa postaví domček... pozemok veľmi úzky a dlhý bez možnosti pripojenia na vodu ... A možno ho kúpim sama, hoci ho nepotrebujem.
Odpovedať
@jankazb Janka, svojou prvou vetou si vyjadrila všetko. Už nemám ďalší komentár.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?