Koľko KW ma mať kotol na tuhe palivo

22. júl 2021240

Dobré ránko všetkým 😉Chcel by som sa opýtať koľko KW by mal mať kotol na tuhé palivo keď elektrický kotol mi vypocitali vodári na 18 KW.
Mal by mať tak isto ako elektrický?
Alebo sú v tom nejaké rozdiely?
Kamarát mi tvrdí že to musí byť toľko isto KW ináč by som iba zadechtoval komín aj kotol.
Ďakujem za každú radu a želám krásny deň 👍

• @jozefpepa  zakladna vec je poznat tepelnu stratu domu, hlavne ked ide o rekonstrukciu. nezabudni, ze tepelna strata je vypocitana pri -15C, 80% zimy ides okolo jej 50-60%, pretoze vonkajsia teplota je 0 az max -5C. Pri kotloch na tuhe palivo je toto problem, pretoze modulaciu velmi nezvladaju, je treba ich prevadzkovat na plny vykon, vtedy nedochadza k nizkoteplotnej korozii a dechtovaniu kotla ani komina. Riesi sa to akumulacnou nadrzou, idealne aspon 1000L. Niektori seriozni vyrobcovia tym podmienuju aj zaruku na kotol. Liatina na to az tak citliva nie je, ale plechove zvarence ano.

• @mgx  ďakujem.
    A ako to je vlastne s KW majú mať oba kotle rovnako?

• @jozefpepa  ak ide cisto o kurenie bez pripravy TUV tak ano. Ak pripravujes aj TUV zvykne sa davat silnejsi=25kw bol niekedy na bezny dom nepisany standart a bufrovanie vykonu sa riesi akumulacnou nadrzou. Na to je tiez vypocet, aby si 1000L nadrz pri 0C nenabijal 3 dni. Toto ti vie vypocitat kazdy trosku lepsi kurenar.

• Sponzor fóra
  • @mgx  Ďakujem strašne moc za pomoc😉

• @jozefpepa   nedržal by som sa týchto rád a už vobec by som nedával 1000 l obludu do kotolne ..

• @daralbajda  Tak poraď.
    Za každú radu som vďačný 👍

• @jozefpepa  V prvom rade ake tuhé palivo a aký kotol. Ak bude drevoplyn je dobré mat AN , ale určite nie obludu.. Ak iný tak postačí na zabezpečenie bud regulátor tahu , dochladovacia slučka či iné zariadenie . Ja som mal AN , reguláciu , všetko som vyhodil a som spokojný .Ak si dáš kotol s podávačom AN je uplne zbytočná . Výkon kotla by som nechal -max 15% navýšil /prirážka na zakurenie / Som odporca AN a iných oblud v kotolniach RD..

• Vodar mi zohnal Kolton 27KW ale zdá sa mi to veľa 😉

• @jozefpepa  Ja som pre zmenu zastanca tuhopalivoveho kurenia + AN.. tak si teraz vyber 🙂
    Taky detail, v dome bude podlahovka alebo radiatory?

• @sp4jo  aj aj 50 na 50

• @jozefpepa  Tak to mame rovnako... Asi by som odporucil obratit sa na skuseneho a overeneho kurenara, ktory by navrhol najoptimalnejsie riesenie.

• @sp4jo  ďakujem

• @jozefpepa  neviem aký máte dom 18-23 kw v pohode bude postačovat ..kurenár ktorý nerozumie hydraulike dá obludnu AN..Kolton s podávačom , či bez , ak podávač , tak AN dá len debil...

• @daralbajda  elektrický kotol vypocitali na 18KW a z toho idem zatiaľ na polovicu 9KW a preto sa neviem rozhodnúť keď kurenar tvrdí že musí byť 27KW kotol na tuhé palivo😔a pritom elektrický je iba 18KW

• @jozefpepa  vyrátajte objem -kubaturu domu , vynásobte 30-40 a dostanete kw ,s podávačom , či bez neho? to je doležité..

• Sponzor fóra
  • @daralbajda  dom ma okolo 360m2 z dvojgarazou x 40 mi vychádza 14 400.
    Takže 14KW?
    AN nezmestim do kotolne akurát som to meral a nemám šancu takže sa musím uspokojiť iba s kotlom.
    Ale po tomto výpočte mi je 27KW kotol na nič. 🤔

• @jozefpepa  s podávačom, či bez? 14,4kw, neviem ako mate izolované, nad 23kw by som nešiel.. M3 nie m2 rozloha x výška.. 360x2,8 x35=

• @jozefpepa  Ono si v prvom rade treba uzrejmit druh paliva ktorym chces kurit... Ci to bude poloautomaticke kurenie s ekohraskom alebo peletami, alebo kurenie drevom a uhlim ako volakedy.. Zalezi od moznosti a preferencii toho ktoreho uzivatela..

• @daralbajda  jaj tak to potom vychádza na 27KW 👍tak by mal sedieť 👍

• @sp4jo  uhlie,kal a drevo

• @jozefpepa  a nezvažujete niečo ekonomickejšie aj ekologickejšie? Napríklad drevosplyňujúci kotol, kde sa dá kúriť drevom aj briketami?

• @ekobriketyles  už je neskoro 😂už mám kotol v kotolni a vyplatený 😉

• @jozefpepa  včera sme dokončili....ešte elektriku a Mar......Som zvedavý ako to bude fungovať..

• @daralbajda  👍👍👍

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém
    Odporúčaní dodávatelia
    mini-bagre.sk
    Stará Ľubovňa
    Predaj minibagrov a ministrojov pre profesionálov aj zábavu. Pre začínajúcich podnikateľov, stavebníkov, architektov, alebo ku stavbe domu.
    Ponúkame kvalitné stroje francúzskeho výrobcu Chargeur Plus ako ich oficiálny partner pre distribúciu a predaj mini strojov.
    Špecializujeme sa výhradne na fúkané tepelné izolácie. Fúkame pre Vás už viac ako 25 rokov !
    Vsaďte na tradíciu a skúsenosti.

Články od našich partnerov
    Ako získať dotáciu na tepelné čerpadlo?
    HELUZ je prvým výrobcom komínov bezpečných podľa novej normy
    Prečo čakať, keď dotácie majú zelenú?
    Archív článkov od partnerov