Kolaudácia RD

Ahojte Chystám sa na kolaudačné konanie RD. Jedná sa o starší RD (cca100m2) plus mnou budovaná prístavba (cca50m2).Stavebné povolenie mi bolo vydané v roku 2014 a následne bola 2x predĺžená lehota kolaudácie. Aktuálny termín je stanovený na január 2022. Dnes som bol na obecnom úrade zisťovať aké podklady mi ku kolaudácii bude treba. Úradníčka ma zavalila kopou vecí a sama mi na otázky nevedela podať úplne relevantné odpovede. Mám preto pár otázok ohľadne kolaudácie RD v roku 2021. 1. Energetický certifikát. na stavenbom povolení mám uvedenú triedu B. Vydajú mi vôbec v roku 2021 certifikát na takúto energetickú triedu? Možu odomňa žiadať trebárs dodatočné zateplenie stien domu domu? Dom je z hlinených váľkov hrúbky 50 cm a prístavba zo 40 porfixu. 2. Bleskozvod. V stavebnom povolení neni ani zmienka o bleskozvode. Bude odomňa vyžadované pri kolaudácii mať bleskozvod? ak áno na základe čoho keď v pôvodných plánoch o ňom nebolo ani zmienky? 3. Revízia elektroinštalácie. Ku kolaudácii je vyžadovaná revízia elektriky. Opäť mi bolo stavebné povolenie vydané bez akéhokoľvek projektu elektroinštalácie. Bez projektu mi revizák neurobí východiskovú revíziu. Stačí mi revízia pravidelná alebo mám dodatočne riešit aj projekt aj východiskovú revíziu? 4. Úradníčka mi tvrdila že po novom už nie je potrebné vujadrenie odboru životného prostredia o nakladaní so stavebným odpadom. Nejak sa mi tomu nechce veriť že by v tejto dobe sprísňovania ekologických záležitostí vypustili z kolaudačného konania potvrdenia zo skládok odpadov. Je to teda pravda? Za odpovede vopred ďakujem 🙂
Odpovedať
@sejber 1. Energetický certifikát ti vydajú na akúkoľvek energetickú triedu. EC je vlastne potvrdenie, akú energetickú triedu má tvoj dom. Keď si pozrieš EC, tak uvidíš, že tam ti zaradia dom do niektorej z energetických tried. Aby si mohol skolaudovať, musíš mať dom zaradený v najhoršom prípade do triedy B. Firma, ktorá ti bude robiť EC nerozhoduje o tom, čo musíš mať a čo nie, oni od teba nebudú nič požadovať - len zaplatiť za certifikát. Oni ti zo skutočného stavu vypočítajú energetickú náročnosť stavby. Keďže v stav. povolení si mal požiadavku, aby po rekonštrukcii bol dom v kategórii B, toto musíš splniť. Ak ti vypočítajú horšiu en. náročnosť stavby, napr. C, tak máš problém a musíš urobiť dodatočné opatrenia, aby si sa so stavbou dostal na hodnotu B. 2. Ak v projekte nie je požadovaný bleskozvod, nebudú ho požadovať ani pri kolaudácii. To už tu bolo viac krát diskutované, stačí si nájsť staršie témy. 3. Revíziu elektroinštalácie budeš potrebovať. Revízny elektrikár skontroluje, ako máš urobenú elektrinu. Ak nemáš projekt, urobí to preverením elektrických zariadení (zástrčky, vypínače), inštalácie a premeria napätia. On už bude vedieť, čo treba, tebe stačí, že si ho zavoláš. 4. Toto neviem. Zvyčajne žiadajú potvrdenie o likvidácii odpadu. Aj odo mňa to chceli v roku 2017, kedy som kolaudoval. Ak pani povedala, že to nebude vyžadovať, je to len pre teba lepšie. A mimochodom - ako si likvidoval stavebný odpad?
Odpovedať
@sejber @chrobak7 ma pravdu, certifikát ti stačí na B, bleskozvod nemusíš mať, revíziu predlož tú pravidelnú - nebude treba východiskovú. Odpady - k jednoduchým stavbám sa už nevyjadruje okresný úrad, najčastejšie sa na SU predložia vážne lístky alebo čestné prehlásenie, že odpady boli zlikvidované v súlade so zákonom, aspoň tak to väčšina SU robí, málokto si dá prácu, že by naozaj porovnával odpady v PD s reálne zneškodnenými odpadmi, je to dalšia z formalít pri kolaudácii, ak ako certifikáty použitých materiálov.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Ahojte je možne pri kolaudácii domu zavolať niekoho "ineho"? Myslim tym že staviam rd v obci ale nechcem aby prišli z tej obce. Da sa objednať niekto externy?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?