PERGOLA POMOC

Dobrý deň, Obraciam sa na vás všetkých s prosbou o pomoc. Chceli by sme s manželkou pergolu o veľkosti 6x3m. Dnešné ceny pergol sú tak vysoké že by sme si to chceli spraviť svojpomocne. Konštrukcia pergoly z hliníkových profilov by problém byť nemala ale problém je že máme pergolu na južnú stranu. V zime by sme chceli aby tam nič netienilo žiadne lamely a profily a v lete zase by sme chceli aby to tienilo neustále lenže často fúka silnejší vietor, niekedy aj nárazový a rád by som tam mal niečo dostatočne pevné aby tieto nárazy udržalo. Vedeli by ste mi poradiť nejakú vhodnú alternatívu? Moc ďakujem aj za zdielanie fotiek ako to máte u seba. Každá fotografia mi veľmi pomôže lebo môžem odkukať úchytný systém, konštrukciu, skrutky, matice a pod. Veľmi pekne ďakujem za pomoc a ochotu.
Odpovedať
@peto24 zdravim, mam el.markizu 5x4 so senzorom vetra, ked je treba tak sa roztiahne ale v zime je stale stiahnuta, markiza je upevnena na stene domu, ak vasa pergola susedi s domom tak by to mohlo byt riesenie, cena bola nejak okolo 2k ak sa nemylim ( stare ceny ).
Odpovedať
@peto24 mas na mysli strechu ci aj tie bocne steny?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Zdravím nakoniec ideme do dreva. Strecha bude pevná. Cena je lepšia ako hliník. Asi aj únosnoť a bezpečnosť a samozrejme aj vzhľad bude lepší ako hliník. Sám som si naprojektoval pergolu a vytvoril detailnú výkresovú dokumentáciu, dôsledne som prediskutoval spoje s odborníkmi a som nadšený. Spoje sú viac-násobne predimenzované a ešte poistené tesárskymi konštrukčnými skrutkami. Rád by som ale ešte spravil nejaký prepočet statiky aby som si bol 100% istý že to bude v poriadku. Je tu niekto kto by mi s tým mohol pomôcť? Najlepšie niekto kto pracuje s programom na výpočet statiky. Som ochotný aj nejaké to euríčko zaplatiť len na kontrolu a overenie bezpečnosti pre moju rodinu... Nejaké výpočty som sa snažil spraviť ale je to chaotické...
Odpovedať
@peto24 ako šak pekné, prepočítané ako keby tam šiel vrtulník pristávať. Netreba vám statický posudok aj na stoličku na ktorej sedíte? 🙂 Pokiaľ to nemá žiadnu strechu ani bočné steny, s akým zaťažením alebo bočným vetrom počítate? Nebál by som sa toho že to spadne. Premyslené to máte, stačí sa chopiť náradia a tých pár hranolov zmontovať dokopy. Ak ste nikdy nič podobné nestavali, skúste si pár hranolov spojiť na čap a dlab, zaistiť konštrukčnými vrutmi a bude vám jasné, ako sú tie spoje pevné. Nech sa darí
Odpovedať
@dwh máte pravdu, čap dlab sme už skúšali a tá pevnosť je úžasná. Do podpier pôjdu na každý čap dve konštrukčné skrutky v osi hranola. Už sa len trocha bojím aby sa mi nerozštiepili tie hranoly v ktorých bude závit skrutiek... moc ďakujem
Odpovedať
Ozaj s prepočtami som sa dostal kúsok do úhladnejšej formy. Ak budú akékoľvek pripomienky rád sa nechám poučiť. Dík
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?