Garáž v dome alebo nie ?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Momentálne riešime projekt domu. Pôvodne sme chceli dať garáž v rámci domu. Keďže ale chceme mať prízemný dom so 4 izbami + technická atď. uvažujeme, že garáž nedáme, aby to nebolo príliš veľké (tak do 180-200m2), radšej by sme to možno využili na nejakú izbu. Auto aj tak parkujeme len vonku, je to praktickejšie a rýchlejšie pri našom životnom tempe ( keby máme ferrari, tak to je iné 🙂 ). Garáž by bola len na uskladnenie vecí - bicykle atď. Ako to máte vy, čo nemáte garáž? Kde máte uskladnené bicykle a záhradný materiál - kosačky atď.? ( domčeky a pod.) Neľutujete, že ste si ju nedali?
Odpovedať
1
2
Pokial su nato financie urcite garaz sucast domu.
Odpovedať
Garáž určite v rámci domu, aj my sme riešili ten istý problém. Projektantka zdieľala názor, že auto je len plech a zbytočne toľko priestoru venovať "autu". Rozhodli sme sa správne, dvojgaráž v rámci domu a neľutujeme. Teraz, keď je vonku mrazivé, zasnežené počasie, sadneme do teplého auta a je to na nezaplatenie, vyloženie nákupu a podobné záležitosti, neľutujem a odporúčam 🙂
Odpovedať
@ruren v nasom pripade garaz nie je zaizolovana a zateplena ako dom, len je k nemu opticky nalepena :-). Medzi domom a garazou je 250 mm, ktore su vyplnene EPS a zvonku ma garaz a dom jednu plynulu fasadu. Dom je z ytongu 250 mm + 250 EPS a garaz je postavena z 300 mm ytong. Nechceli sme medzi domom a garazou urobit len mur, pretoze garaz nemame vykurovanu a hned za spolocnou stenou je izba.
Odpovedať
mame k domu a ak je moznost, tak urcite odporucam. v konecnom dosledku to nebude "iba" garaz, ale aj skladovaci priestor, do ktoreho sa u nas vstupuje aj niekolkokrat denne 🙂 my mame z garaze prechod do satnika a nasledne do predsiene a aj toto nam tiez vyhovuje - "suchou nohou" priamo do domu.
Odpovedať
@tommy84 Presne a trefne. Mudrujú tu taký kvázi odporcovia, čo garáž spojenú s domom nemajú a samozrejme ani žiadnu skúsenosť. A hlavane asi preto, že dnes to ľutujú, ale hanbia sa priznať.
Odpovedať
@kreola Mať jednú celú stenu v garáži s EPS to by som fakt ani omylom nepotreboval. Hlavne keď v nej zváram a brúsim. To by som ešte 2 hodiny potom nemohol sa uvolniť. A nehovoriac o tom že nieje už na nič použiteľná.
Odpovedať
Ja na garaz v dome s prepojovacou chodbou nedam dopustit, pekne podlahove kurenie s teplotou 24 st. Neviem si to bez nej ani len predstavit, vzdy som o tom snival. Je to splneny sen aktivneho kutila a vedatora.
Odpovedať
Profilova fotka
@janopopovec Ked garaz tak urcite bez vykurovania, ked dielna tak samozrejme s vykurovanim.
Odpovedať
My sme zvažovali iba bungalov + parkovacie miesto pred domom prípade drevený prístrešok. LENŽE - nejde iba o zimu a škriabanie auta (môže byť teplá zima), nejde iba o leto a to, že máš auto ako saunu (klíma to istí). Ale s čím sme mali v minulosti obrovský problém na dedine boli kuny. Behom týždňa sme mali 4x rozkúsané káble. Naposledy tak, že auto už ani nedošlo do servisu a volali sme odťah, čo nebola lacná záležitosť. Mali sme plašičku, spreje, srsť sme dali do auta zo psa, guličky do wc... proste tej svini zachutilo. Dokopy nás za mesiac stáli opravy auta a všetko zabezpečenie okolo 1500€. Napokon sme pre iný problém dali auto preč a kúpili nové. Ihneď sme tam namontovali plašičku za kopu peňazí. Káble zatiaľ držia, ale už sme menili rôzne rozkúsané časti prednej kapoty - zatiaľ nás to stálo iba okolo 50 eur, ale už nikdy viac. Preto sme prehodnotili priority a rozhodli sme sa, že garáž bude určite a bude aj súčasťou domu, aby to bolo esteticky krajšie, ako dve budovy za sebou na pozemku, ktorý môžme využiť ako priestor pre rodinu, zahradkarčenie, atď. Tým pádom sme rozhodnutí pre poschodový dom so spálňou na prízemí. Už nikdy nechcem zažiť to, že sme sadli do auta, ktoré nás odviezlo 20 metrov a zhaslo, že sme sa nemohli spoľahnúť na to, že nás auto zavezie v prípade nutnosti do nemocnice alebo k lekárovi. A to nebývame v dedine pri lese, kde by to človek očakával možno viac. My sme rozhodne za garáž v dome, ktorá bude slúžiť aj ako úložný priestor.
Odpovedať
@ruren neviem to asi korektne napisat, ale garaz ma normalne stenu z ytongu a je od domu vzdialena len 25 cm. Medzera je vyplnena EPS ako tepelna izolacia, pretoze garaz nie je vykurovana. Mozno by stacil aj obycajny hrubsi mur medzi domom a garazou, ale radsej sme to pozichrovali :-), kedze za garazovou stenou je detska izba. Mury garaze su oproti domu vysunute o 25 cm a ked sa dom zateplil 25 cm izolaciou, garaz a mur sa dostali do 1 roviny a natiahla sa fasada. Neviem to tak dobre popisat, nasla som jednu foto, nie moc dobre to vidiet, ale pre predstavu :-). Nalavo su dvere do garaze, napravo okno v dcerinej izbe.
Odpovedať
@kreola V tom prípade garáž nieje súčasťou domu, ale samostatne postavená vedľa domu, čo je podľa mňa zbytočne predražené a nieje ani dvermi prepojená s domom.
Odpovedať
@ruren Pisala som ze len opticky je spojena s domom (aj ked strecha je spolocna, ale zakladova doska bola prerusena a v garazi je bez izolacie. Vzhladovo to vyzera ako jedna stavba. Ano je to predrazene a spojenie s domom u nas prilis neslo vzhladom na pozemok, orientaciu a moznost usporiadania miestnostni atd... Bol to proste kompromis, skusali sme rozne moznosti, nechceli sme garaz ako samostatnu stavbu vedla domu, ale v konecnom dosledku sme spokojni,
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@kavar nejak mam problem tomu uverit, ale sak mne je to jedno ci ti to kondenzuje alebo nie. 50 m3/h z rekuperacky pre zmenu ti tam urcite energeticky doda 0,0 prdu energie. Nuz len tolko k tej matematike.
Odpovedať
@zajo123 ale iný zázžitok s kunou, známemu pes dohrýzol špz a držiak špz, blatníky a plastové lemy blatníkov počas noci na SX4, parkoval na dvore, vliezla mu tam kuna a jeho bavorský farbiar nedokázal odolať dobýjať sa ku kune zašitej v motorovom priestore 🙂 gitovanie, striekanie, nové lemy, škoda za pár stoviek € 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 no tym sme si presli aj my lenze s bullym takze oba predna blatniky aj naraznik musel ist dole 🙂
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?