Tepelné čerpadlo vs. Elektrokotol

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, viem, že takých tém je sputa, ale chcel by som sa poradiť na moje konkrétne podmienky. Mam dilemu ci TC alebo eletrokotol. Plyn nie je v dosahu. Jedna sa o bungalov úžitková plocha cca 140m2. Múr tehla 300mm plus zateplenie 200mm. Zateplenie strechy planujem 400mm vata. Oblasť SR: Nitra okolie. Ďakujem za odporúčania. Viem, že všetko má svoje plus a mínus. Čím ďalej sa informujem, tak tým sa neviem viacej rozhodnut 🙂
Odpovedať
@rkorba preto je tam možnosť prívodu externého vzduchu a v lete chladiť špajz. @bigjamajko nemáme objednané ale pozitívne recenzie mám na Tatramat TEC 220
Odpovedať
@pier A to ten sharkyho vypocet nie je uplne spravny - 100€/mesiac je mozno tak EE komplet. U nas je to 80€/mesiac, z coho EE na vykurovanie je cca 50€/mesiac x 12 = 600€ + 2000€ za el. kotol (mame ale folie za 2800€) = 8000€ za 10 rokov (u nas teda 8800€) Mne vlastnictvo TČ pride nieco ako vlastnictvo el. auta. Sice je drahe, urobi az 100km, v zime nekuris a po dialnici max. 110-120 km/h, aby si tam vobec dosiel. Ale mas el. auto, lebo vravia, ze je to super.
Odpovedať
@mino124 vdaka. inak ta tatramatka sa uz nevyraba a toto je vraj plnohodnotna nahrada https://www.stiebel-eltron.sk/sk/prod... Len zas dat 2000€ na TUV...
Odpovedať
Profilova fotka
@rkorba veď ako človek čo sa nejaké to desaťročie venuje meteorológií a klimatológií pozerám na pár rokov dopredu 😄 ale nie žartujem ... zrejme sa toho nedožijeme, nie som zrovna fanda katastrofických klimatických scenárov 😄 v každom prípade posledné roky sú frontálne systémy akoby dynamickejšie a vpády či už arktického vzduchu sú výraznejšie, paradoxne najmä v skorú jeseň a na jar... posúvajú sa dátumy s prvým a posledným mrazom, takže je možné, že prechodné obdobie, kedy bude treba "nárazovo vykurovať" a flexibilne na pár dní, po ktorých príde opäť oteplenie, bude pribúdať... posledné roky sa to prejavuje dosť výrazne už aj štatisticky... aj keď môže ísť o anomáliu... ale zaujalo aj mňa to TČ na ohrev vody... ale neviem ako to funguje 😄 vyzerá jak bojler ale nevedel som si predstaviť, keď to bude prečerpávať vzduch z interiéru, ako to potom bude vyzerať v tej miestnosti? či je to kryosauna v jednom? 😄 nevieš o dakom kto to má? inak som počul že hitaschi vyrába už klasické klimatizácie vzduch-vzduch aj s ohrevom TÚV 😄
Odpovedať
Je 50 eur za mesiac na kurenie vela ci malo? Pre psiu budu vela, pre hrad malo. Oplati sa tepelne cerpadlo? Ano aj nie. Zavisi to od toho, co a kde bude vykurovat.
Odpovedať
@bigjamajko len blb si da do vnutornej obalky domu (vykurovanej=zateplenej) zdroj chladu, nedajboze ked ma obvodovu stenu otvori okno na "ventilacku" lebo je to spajza! Dat 2000E za pofiderny ohrev TUV je smiesne az hraniciace s debilitou, lebo to nema ani ekonomicky ani logicky charakter, keby to navrhovala zena, nepoviem ani makke F, ale chlap s logikou???@@!!!
Odpovedať
Profilova fotka
@bigjamajko mňa by zaujímalo koľko m3 vzduchu to zariadenie precerpa za hodinu , lebo TC napr klíma pracuje s veľkými objemami vzduchu ... Ta logicky mi vychádza keď taký krám umiestnis dakde do slabo vetranej miestnosti s objemom 40m3 a pôjde na plný výkon ta za pár minút máš v tej chyzi teplotu pod nulou 😀
Odpovedať
@dexter89 to asi hej :-D
Odpovedať
@pier aj ja nad tým už tak uvažujem. Presne si to vystihol.
Odpovedať
@bigjamajko ten zaver si "zabil" 😄 Akú plochu domu vykurujes?
Odpovedať
@sharky369 :-D vykurovana plocha je 125m2 (celkova 154m2 tusim - s nevykurovanou garazou atd)
Odpovedať
Taktiež ideme stavať 140m2+30m2 garaz (sucast domu bez vykurovania) protherm profi 30 ,opentherm doska 20cm,podlaha 13cm,strecha 20cm + 5-20cm spadove kliny EPS , dom A0. Architekt nám dal TČ vzduch-voda + rekuperaciu (ktoru sme aj tak chceli) vykurovanie a TUV. Plyn nemáme možnost. Chceme zónovu regulaciu a k tomu určite akumulačku,vyšlo to aj nám ako najlepšia a bezstarostná možnost,teploty u nás za posledné roky málokedy dosiali menej ako -5,poslednej dobe už ani 0°C ... odhadujú,že zima sa bude u nás čím ďalej viac skracovať. Ešte ma napadlo TČ zem-voda na pozemok budeme navažať hlinu 80cm na vyrovanie,okolo domu bude cca 300 m2 kde nebude stat ziadna budova. Len položiť a zasypať. Nepočítal som návratnosť,tak netuším.. Tento rok alebo na prelome to budeme potrebovat, ako su na tom dotácie na TČ v Žilinskom kraji? Existuje to ešte?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Poschodový dom 120m2, TS 4kw, potreba energie na vykurovanie 3164 kWh, potreba energie na ohrev teplej vody 900kWh. V projekte mám TČ vzduch-voda 6kW. Aktuálna cena s dotáciou 7000€ AIO DAIKIN Altherma 3 R. Príde mi to ako nenávratná investícia. Uvažujem o elektrokotli Protherm Ray KE 6kW na podlahové kúrenie za 600€ + bojler Dražice 100l za 340€ + klimatizácia Daikin 5kW za 1100€ na obývačko-kuchyňo-jedáleň 50m2 (tak ako @dexter89 ) Je tu niekto, kto má podobné parametre a rozhodol sa neinvestovať do TČ ale radšej elektrokotol ?
Odpovedať
@purplesticks moc never tym predikciam a certifikacnym odhadom, tych 3164kWh je odhad na nejaku nisku teplotu (niekto ma doplnte moj odhad 20°C) a ten bojler da 900kWh iba pri udrziavani teploty vody to by si nemohol nic minut, sam mam podobny bojler staci dat 3-4 osob sprcha za den a si na 5kW... ja len aby si nebol prekvapeny ze bojler zozerie 1500kWh a el. kotol 8000 ci viac ... ale ak si to chces poistit daj klimu aj nad schody a dolu, sam idem pridavat klimu aj do obyvackokuchyne lebo pelety sli kur€vsky hore a klima sa mi osvecila na vykurovani
Odpovedať
@purplesticks preco nenavratna investicia? Praveze dnes sa to uz oplati, kedze trhova cena elektriny je vacsia o 300-400%, ako to bolo pred rokom. Cize TC mas splatene o 2/3 skor ako to bolo pred rokom. A ta cena elektriny este nie je konecna…
Odpovedať
@pier tých 300-400% si vzal odkiaľ prosím ťa?
Odpovedať
@purplesticks Mas uplnu pravdu s tym elektrokotlom, a skoda vodnej podlahovky, daj Heatflow a mas pokoj, naco budes predrazovat stavbu vodnou podlahovkou. Elektrina bude vzdy najlacnejsia komodita, klimu nemusis davat hned... 👍
Odpovedať
@megdesign https://okte.sk/sk/kratkodoby-trh/zve... a porovnaj cena sk medzi rokom 2021 a 2022
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež dám 6kw kotol , možno by stačil aj 4 kw a k nemu OKCE300S , kde bude spodná suchá špirála 2,2kw nastavená na dajme tomu 65stupňov napájaná z fotovoltiky a v strede bude pomocná 2kw , nastavená na 48 stupňov napájaná zo siete. Za bojlerom samozrejme zmiešavací ventil nastavený na nejakú normálnu teplotu, cca 45 stupňov. Ak mi polovicu roka budú ohrievať vodu fotovoltické panely , budem spokojný . Pôvodne som chcel tepelné čerpadlo , ale vyšlo tak , že nebude. Neverím tomu , že pri našom dome by sme z dlhodobého hľadiska ušetrili s tepelným čerpadlom oproti tej zostave čo dáme. A to som ešte neuvažoval o servise , koľko by si to pýtalo. Tak sa hovorí , že keď máš opicu musíš mať aj na banány. Nehovoriac o ďalšom faktore, obťažovaní susedov hlukom vonkajšej jednotky.
Odpovedať
@marcels1989 ja tam vidím tak slabých 100%...
Odpovedať
@megdesign daj si tam porovnanie s rokom 2020. Viem su to uz dva roky, ale cena vzrastla zo 60 na 220. Kam asi vzrastie cena za dalsich 5 rokov? Message is, ze TC sa teraz oplati najviac v celej jeho historii.
Odpovedať
@goldway údaj 900kWh/rok na ohrev vody je presný. Za posledných 5 rokov čo mám ten bojler (80l) sa pohybujem od 650kWh-880kWh. Sme len dvaja a budeme dvaja. @janopopovec už od minulého roka mám nakúpene veci na podlahovku, takže ju dám. Hlavne preto, aby som mal možnosť zmeny do budúcna. Možno o pár rokov zmením názor a investujem to TČ alebo príde nová generácia kotlov. A tak ako píšeš, urobím si len nutnú predprípravu na klímu a keď časom zistím potrebu a ostanú voľné financie, tak zakúpim klímu - hlavne na kúrenie. @vladohe prečo nakoniec upúšťaš od TČ ? (ročná servisná kontrola na moje prípadne TČ by stála 200€ 😄 )
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks Neviem , koľko stojí ročná servisná kontrola elektrokotla za 700 eur a či sa vôbec robí každý rok ,ale za tie Tvoje peniaze na servis si po 3,5 roku viem kúpiť nový. Nehovoriac o tom že Ti tam nedajbože bude treba niečo meniť a zaplatíš ďalší môj kotol, alebo aj dva, tri . Rozhodol som sa vsadiť na čo najjednoduchší systém . Bol tam ešte vzťah dodávateľ zákazník a keď jemu nezáležalo na tom , že môže zinkasovať 9000 eur , tak mne tiež. Ja nie som typ človeka čo by sústavne otravoval a doprosoval sa . No a okolo toho si myslím , že som dospel k efektívnejšiemu riešeniu. Žiadosť o stavebné povolenie sme dávali v októbri 2020, takže ani nemáme povinnosť byť A0 🙂
Odpovedať
@vladohe mám el. kotol od začiatku ako to povolili v r.1992 a doteraz jediná závada usmerňovač v zdroji, stačí pozrieť pred vykurovacou sezonou káble na napájanie špirál,to je najviac tepelne namáhané, ja ich mám lisované a doteraz žiadne zahorené,žiadny iný el. spotrebič nemám tak dlho, bol by zastaralí morálne, no el. kotle sa doteraz nezmenili, je to len ohrev špirálou TC sa oplatí na novostavbu pre mladých,počas hypo to splatí pokiaľ bude robiť
Odpovedať
@purplesticks pre porovnanie reálne skúsenosti za prvú zimu: dom 150m2, TS 6.5, TČ mám namontované od Augusta 2021 vtedy bolo spustené aj kúrenie a vypnuté bolo v Apríli. Cez vykurovacie obdobie som mal za celý dom spotrebu priemer 33KWh/24 hodin bez krbu čo je cca 1000KWh/mesiac, teraz pri vypnutom kurení mám spotrebu priemer 10KWh /24 hodin. Celková energetická bilancia kúrenia bez TUV čo zobrazuje TČ je spolu 20 000KWh za 36 týždňov.
Odpovedať
@marcels1989 ale nevieš aké si mal za to obdobie všetke ostatné zisky, to zmerať nejde,koľko hodín slnečného svitu cez okná, aký ohrev od všetkých ostatných spotrebičov, koľko osôb to kedy vykuruje, atd
Odpovedať
Ahojte, tiež by som chcel TČ pre náš dom, no investične sa mi to neoplatí. Všetko v dome mám na elektriku. Mesačne mám zálohovú platbu za el. 150€ Dom mám dvojpodlažný okr. Senec vykurovaná ploch 145m2. Projektovaná tepelna strata je 4,563 W. Bývame od 2019 (2 dospelý a 2 deti) a naša spotreba za rok je priemerne nasledovné (merače spotreby mám pre Kotol a TUV zvlášť): Kúrenie: 3500 kWh/Rok; TUV:2500 kWh/Rok; ostatné: 4000kWh/Rok. Pri cene za el. od 1.1.2022 by sa mi investícia do TČ (Odhadujem 8000€) vrátila v tom najlepšom za 18 rokov. Keďže som BA kraj nemám nárok na dotáciu.
Odpovedať
@au585 Zatiaľ sa Ti to neoplatí. Je ale otázkou aký bude vývoj ceny elektrickej energie v budúcnosti. Parlament zatiaľ riešil jej reguláciu na 2 roky.
Odpovedať
@au585 blízo Senca nemáš plyn?
Odpovedať
@vladohe rocna prehliadka elektrokotla stala mna pred rokom 60 €+ doprava. Kebyze mam dnes moznost a peniaze idem do TČ hned. Navratnost sa bude aj tak pri tomto raketovom raste cien ktory s najvzssou pravdepodobnostou nedosiahol vrchol iba skracovat. Rusenie susedov hlukom? Ano nekvalitny vyrobok/ zly technicky stav ci nevhodne zvolenym umiestnenim to rusenie bude. Vsetky pripady rusenia vzdy suvisia s jednym alebo druhym.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?