Kto sa vyzna v cenách elektriny na rok 2020?

Ahojte, vie mi niekto vysvetlit ako funguje novy cennik SSE pre rok 2020? Aktuálne sa zda ze je takmer jedno ktoru tarifu si zvolim lebo rozdiel v cenach nie je nejaký výrazny. Akurat nechapem, ze v cenniku nie su ahrnute dalsie poplatky od distribucnej spolocnosti? Kolko bude teda stat KWh elektriny v buducom roku? Vyzna sa v tom niekto? :) https://www.sse.sk/buxus/docs/dokumen...
Odpovedať
1
2
@feriicko no asi nik momentalne. Treba pockat na cennik zdruzenej energie ci ako to volaju. Min.rok to vyslo skoro v polke januara a to som im tam aj pisal a ani obraz ani zvuk..
Odpovedať
@feriicko nikdy nebolo ani teraz nie je jedno kto má akú sadzbu a ktorého dodávateľa, vždy záleží na ročnej spotrebe a spotrebičoch, je rozdiel ak má niekto plyn, tomu stačí najnižšia sadzba i od najdrahšieho dodávateľa, no ak má niekto celý dom na elektrinu, tak je už poriadny rozdiel medzi sazbami i dodávateľmi, o konečnú cenu sa vôbec nemusíš zaujímať, lebo ju neovplyvníš, 2/3 celkovej ceny, máš danú distribúciou, stačí ak si vyberieš najvhodnejšieho dodávateľa silovej, ja som si už vybral pre DD5, no rozhodne to nie je najdrahší dodávateľ SSE, nefunguje ani jedna kalkulačka , takže si treba pozrieť cenníky jed. dodávateľov
Odpovedať
@duzu a môžeš prezradiť koho máš. Máš plne elektrifikovany dom?
Odpovedať
@cveno mám DD5 a najlacnejší čo som zatiaľ videl zverejnené cenníky je Energie2 , má i zvlášnosť VT je lacnejší ako NT, no podľa podmienok stredoslovenskej distribúcie môžeš mať spotrebu vo VT max 16 %, ináč ťa preradia do DD2, no neviem či to niekto kontroluje, ak nemáš u pôvodného dodávateľa viazanosť na určité obdobie, môžeš dať výpoved podľa § 17 pre nesúhlas s novou cenou a prestup ti väčšinou zabezpečí nový dodávateľ, ja ho už mám, cenník A platí pri zmluve na jeden rok, i tak môžeš meniť dodávateľa len 1x ročne, ZSE je výhodný no len ak kúpiš od nich TC , FW, či solár a viazanosť na 3 r.
Odpovedať
to riešime cca 40 e ročne?
Odpovedať
@duzu vidím, že sa dosť rozumieš týmto veciam okolo energií. Ja mam sse a tuším teraz dd6 na tepelné čerpadlo. Rád by som zmenil dodávateľa, keďže všade počujem ze sse je najdrahší. Len neviem koho a kedy zmeniť. Vedel by si mi poradiť v tomto?
Odpovedať
@vrajmantak a prečo by som nemal riešiť aj 40e? Za to mam rekuperacku na rok zadarmo.
Odpovedať
@vrajmantak u mňa je to viac ako 100Eur ročne , a zmena len za podpis, máš zrejme aj najdrahšiu banku či dodávateľov iných služieb, sú to tvoje prachy a pohodlie tak prečo nie @cveno ved som ti už dal návod, všetkých aktuálnych dodávateľov nájdeš na www.vyhodnaenergia.sk tá kalkulačka je ale nesprávna, na stránke každého dodávateľa je popis ako urobiť zmenu, zrejme ti poslal tvoj dodávateľ cenník na r. 2020 a s návodom ako vypovedať zmluvu ak máš na neurčito či na jeden rok, aspoň ja som to dostal
Odpovedať
Profilova fotka
@feriicko https://www.sse.sk/buxus/docs/dokumen...
Odpovedať
@duzu ktorý cenník mam pozerať u Energie2?
Odpovedať
@cveno to je problém nájsť? pozri napr. tu : https://www.energie2.sk/data/energie2... a porovnaj to z predchádzajúcim od SSE urob si prepočet na svoju spotrebu, no kedže je tu VT lacnejší môžeš vtedy spotrebovať daleko viac, okrem kúrenia a vody môžu ísť všetke žrúty
Odpovedať
@duzu vďaka som nevedel ci A B C
Odpovedať
Článok sa načítava...
to sa zlava na kazdu tarifu?
Odpovedať
@duzu konečne som sa dočítal ako je to s tými 16% . Je to v rozhodnutí URSO: "maximálne 16% podiel spotrebovanej elektriny pri sadzbách D5 a D6 (33% pri sadzbe D8) v čase blokovania tepelných spotrebičov z celkového mesačného objemu spotrebovanej elektriny v troch alebo viacerých mesiacoch v období od 1. októbra do 30. apríla,"
Odpovedať
@roboza to áno len teraz budem mať VT lacnejšiu ako NT tak je blbosť vtedy šetriť, na to asi nemysleli @vrajmantak o každú sadzbu si musíš dať žiadosť na distribúciu, vyššie sadzby od DD3 po DD8 sú vhodnejšie pri vyššom odbere, podľa toho na čo je ktorá pridelená, naviac na SK máme 3 distribúcie všade sú iné cenníky, tak sa musia porovnávať len v jednotlivých, tu je debata i stredoslovenskej a ty si v západoslovenskej tak podmienky pridelenia si naštuduj na ich stránke
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Momentálne sa zdá, že najlacnejšiu energiu pre rok 2020 ponúka MAGNA energia. Tu nájdeš aj jej cenník so všetkými poplatkami, ktoré sa k tomu viažu, teda koncové ceny elektriny: https://www.magna-energia.sk/novinka/.... Inak si myslím, že dnes je už pomerne jedno akú tarifu si dáš, moc veľký rozdiel v tom nie je.
Odpovedať
Profilova fotka
@stevig co ti ja viem, v SSE cenniku vidim pri DD6 zdruzenu cenu za NT 0,1052546 a pri magna 0,12036, alebo sa pletiem ?
Odpovedať
@majkoj Lenze ten link na cennik SSE co si dal, je na rok 2019.
Odpovedať
Tie polatky za isteči, sú jednorázová záležistosť pri zriadení el. prípojky ? či sa ročné pravidlené ?...
Odpovedať
@stevig nauč sa čítať a potom porovnávaj porovnateľné u každého dodávateľa si všímaj len cenu za silovú energiu, ostatné ceny máš dané distribúciou, to si nemôžeš vybrať, platia pre každého rovnako v jednej distribúcii pozrel si energie2? asi nie, lebo magna má rovnakú cenu za sil. v NT i VT vo všetkých sadzbách 0,059 Eur/kWh no nikde som tam nenašiel či je cena s DPH alebo bez, keby bola i s DPH tak má vyššiu cenu ako energie2 lebo má VT 0,0520315 Eur/kWh , NT 0,054958 Eur/kWh rozdiel medzi SSE a nergie2 v sadzbe DD5 pri ročnej spotrebe vo VT 500 kWh, NT 5000 kWh je 112 Eur v prospech energie2
Odpovedať
@zuzimia ale tu úplne na začiatku je všade len na r. 2020, tak nie je problém porovnať @janopopovec poplatky za hl. istič platíš rovnaké za kalendárny rok podľa sadzby, v ZSE je naviac rôzny poplatok vo vyšších sazbách pri rôznej veľkosti podľa A-mpérovej hohnoty, čím vyššia hodnota tým vyšší poplatok v budúcnosti sa isto bude platiť všade za rezervovanú kapacitu podľa výšky hl. ističa
Odpovedať
@duzu Uz som zbadala.... :-) Ale som z toho nejaka sprosta. musim to lepsie popozerat cele, kedze mam komplet dom na elektriku.
Odpovedať
porovnanie v sadzbe DD6 na r. 2020 SSE VT 0,165456 Eur/kWh, NT 0,66828 Eur/kWh Magna VT, i NT 0,059 Eur/kWh energie2 VT 0,0520315 Eur/kWh NT 0,054958 Eur/kWh všetke ceny sú s DPH len za silovú elektrinu, takže najdrahšie má SSE v NT i VT, potom je Magna a najlacnejšia je energie2 u všetkých dodávateľov ešte nie sú uvedené ceny na r. 2020, nefunguje správne ani jedna cenová kalkulačka ani vyhodnaenergia i ked tvrdia že majú aktuálne ceny, najlacnejšieho dali Elgas pre DD5,6 nie je to pravda, podľa cenníkov na stránkach
Odpovedať
@zuzimia ak máš DD5 alebo DD6 zatiaľ je najvýhodnejšia energie2
Odpovedať
@duzu Vdaka, prestudujem. Mam tepelne cerpadlo, takze DD6.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu Myslím, že čítať som sa naučil už pred 59 rokmi v 1 triede, takže ma nemusíš upozorňovať aby som sa naučil čítať. Ja nikdy nepíšem nezmysli. Vždy vychádzam z rozhodnutia URSO v danom roku, to znamená pre rok 2020. A ak má niekto problém, tak ja to určite nie som. Pripúšťam, že možno energie2 v tejto sadzbe má o niečo nižiu cenu ale je to VT 0,0577849 a v NT 0,0559930. ( Pre mňa osobne je dôležitá sadzba DD2, v ktorej odoberám ja. A ak porovnávam túto sadzbu, tak rozdiel medzi DD2 a DD5 nie je tak veľký, aby to stálo za zmenu sadzby. ( Inak ceny v cenníkoch sú vždy uvádzané bez DPH, pokiaľ nie je k tomu vyslovene doplnená aj DPH). No a o cenách SSE, ako píše "majkoj" je škoda sa baviť. Cenník pre rok 2020 má úplne iné ceny než uvádza (sadzba DD5 vo VT 133,9300 za MWh čo je 0,1339300/kWh a v NT 55,3000 za MWh čo je 0,0553000 za kWh. Takže asi tak. Myslím, že čítať ma naučili dobre. Prajem ešte krásne sviatky.
Odpovedať
@duzu Neviem či si mi odpovedal na čo som sa pýtal, ja by som mal len za tie ističe platič pri VSD 236€ ak je ako tvrdíš, / presne rezervovaná kapacita ktorá tu už raz bola pre schválením ale neprešla/ . V cenníku to bolo aj minulý rok , a ked som 9/2019 platitl za eletrinu 440€ pochybujem že je v tom ešte poplatok 236 len za ističe.!
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzimia to vela vysvetluje, aj ked by som prisahal, ze bol od 1.1.2020 :-D
Odpovedať
@janopopovec nepleťme to dokopy v tejto téme je stredoslovenská distribúcia ,cenník a podmienky pridelenia sadzby pre výchdoslovenskú si naštuduj, prípadne si vytvor novú tému @stevig len v tejto téme je sadzba DD5, elebo 6 pre stredoslovenskú distribúciu, lebo niektorý dodávatelia majú rovnakú cenu a niektorý ju odlišujú, , pri vyššej spotrebe treba vedieť kedy je výhodnejšia vyššia sadzba, založ si diskusiu západoslovenská distribúcia a tam si porovnávaj jednotlivých dodávateľov a sadzby, nemôže sa všetko miešať dokopy, lebo je z toho guľáš v ktorom sa nikto nevyzná,preto porovnávajme len porovnateľné a ty si to neporovnával správne, len upozorňujem že niektorý dodávatelia silovej majú rôzne ceny pre jednotlivé distribúcie a distribučné poplatky sú všade iné pre rôzne sadzby, prosím v tomto vlákne sa vyjadrujte len pre SSE a sadzbu DD5,6
Odpovedať
@duzu našiel som chybu v cenníku energie2 pre stredoslovenskú distribúciu sadzba DD5, najskôr je na stránke síce cenník pre r. 2020 no ked sa súbor otvorí je tam najskôr r. 2019 až dalej je cenník pre r. 2020 pre jednotlivé distribúcie, takže prvý krát som tu uviedol cenník pre r. 2019 pre r. 2020je cena iná VT 0,0577849 bez DPH a 0,0693418 s DPH NT 0,055993 bez DPH a 0,067196 s DPH
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?