2 vŕtané studne pri sebe

Ahojte. Nastal mi taký dosť vážny problém. Bývam v časti obce kde nieje verejný vodovod takže sme napojený na vŕtanú studňu s hĺbkou 30m. Včera nám prišlo domov rozhodnutie o začatí stavebného konania ohľadom stavby rodinného domu na pozemku pod mojím. Tento budúci sused sa chce tiež napojiť na vŕtanú studňu ale keďže viem že cez oba pozemky ide iba jeden prameň čo zistil prutikar keď sa hľadala voda u nás obávam sa že po navŕtaní jeho studne nám ujde voda zo studne . Ide mi hlavne o to že ak na ústnom pojednávaní vyslovím namietku práve z dôvodu obáv o stiahnutie prameňa ako to bude posudzované na stavebnom úrade. Druhá vec je že obec má už cez 3 roky vypracovaný projekt na rozšírenie obecného vodovodu do našej lokality ale žiada ho vybudovať na náklady vodárenskej spoločnosti čo spoločnosť odmieta. Mala by obec tento vodovod vybudovať skôr ako povolí stavbu ďalších nehnuteľností? Ja som dom začal stavať cca 2,5r dozadu v domnienke že vodovod v lokalite vybudovaný bude o čom ma ubezpečoval aj starosta obce. Vie mi niekto povedať čo očakávať po vznesení mojej namietky? Obávam sa že by to mohlo dôjsť až k súdnemu sporu. Ďakujem
Odpovedať
@tomino1987 to si akože predstavuješ že všetka spodná voda teraz v dedine patrí tebe? Rovnako ako tebe stavebný úrad povolil stavbu so studňou, povolí aj susedovi, medzi vami nie je rozdiel. Na tvojom mieste by som bol kľudný, lebo ak klesne hladina spodnej vody, môžeš prísť o vodu v studni aj bez susedovho pričinenia, len neviem s kým by si sa potom súdil ;-)
Odpovedať
@nicearty no ak urobí sused hlbšiu studňu a je medzi nimi pri malej vzdialenosti presak ujde mu voda k susedovi, kľudný môže byť ak budú v rovnakej hlbke a dostatok vody pre oboch
Odpovedať
Profilova fotka
@tomino1987 predpokladajme, že máte vodoprávne konanie na studňu a urobenú skúšku vrtu od hydrogeológa, potom môžete mať argument o parametroch studne suseda. Ale platí, čo píše duzu
Odpovedať
@duzu myslel som to tak ze ako neovplyvni povolovanie susedovej studne tak aj hladinu vody v tej svojej hoc aj keby sused ziadnu studnu nerobil. Bavime sa o vrtanej 30m nie kopanej 10m studni.
Odpovedať
@nicearty je úplne jedno v akej hlbke bude jedna studňa v takej istej musí byť i druhá, musí byť zachovaná rovnaká výška stlpca vody ináč vždy z jednej zmizne skôr
Odpovedať
@nicearty to určite nie lenže podľa prútikara a aj podľa spoločnosti je v rom mieste málo vody. Vo svojej 30m studni mám iba 9m vodny stĺpec a keď sa tam dalo silnejšie čerpadlo studna bola suchá za 2 minúty. Takže vody malo pre jeden dom a nie ešte pre dva a tá jeho studňa bude od mojej vzdialená len cca 20m
Odpovedať
@duzu myslíš že sa bude musieť prihliadnuť na moju studňu a podla toho vŕtať? Ono je problém slabý prítok v tej mojej a teda počítam že bude aj v tej ďalšej. Na 30m studňu je 9m vodný stlpec málo to tvrdili už ked ju vyvŕtali a vyčistili. Ked sme tam potom dali silnejšie čerpadlo studňu vytiahlo do sucha za 2 minúty. Druhá vec je že v okoli sú susefia tí sice majú vodovidy len je to dosť ďaleko reálne sme na samote v okruhu 1km ale co som sa s nimi bavil tak im studne vysychaju uz na jar a v lete to mám na hranu aj ja aj ked to mám na slabšom čerpadle cez frekvenčný menič. Keďže obec sľúbila vodovod tak som toto riešenie bral ako núdzové
Odpovedať
😄 cize vlastne by si mu chcel zakazat stavat lebo ty chces vodu a vsetka patri tebe 😄 no to je milee... ja teda sa pytam toto iste co napisal Jan. Mas na nu povolenie? Cerpacia skuska? Potvrdenie od hydrogeologa? Ak ano, tak mas v rukach papiere na to, aby v pripade problemov, bol on zodpovedny za to, aby si mal tolko vody co predtym. V inom pripade by som sa ani neozyval ze tam mas studnu - staval si ju bez pravoplatneho SP (na cierno).
Odpovedať
čo strasiš ked vodu odoberieš cca 10l naraz -kym pokjdes znova tak bude natecene
Odpovedať
@marekjahoda určite mu nezakazujem stavať. A nevidim dôvod byt ticho. Tá studňa tam je dlhé dlhé roky práve preto ze tam obec nechce vybudovať vodovod. Len sa prehĺbila vyčistila a napojil sa na nu dom. Mám len obavy. O tej studni vie stavebný úrad obec a este aj vodárne
Odpovedať
@tomino1987 môžeš dať námietku že je tam málo vody pre 2 domy , myslím že ked sú traja a môžu spraviť pripojenie vody na vodovod na vlastné náklady a odovzdať to zdarma vodárňam to by sa museli ale dohodnúť moji rodičia ked stavali studňa časom úplne vyschla a kopali na vlastné náklady asi 150m za 2 dni to robilo cez 20 cigošov, dohoda bola s jedným za určitý obnos, to ešte neboli bagre
Odpovedať
@duzu @tomino1987 Obavam sa ze vam unika pointa. Mozes mat aj oficialnu studnu so vsetkymi papiermi co existuju no napriek tomu sa moze stat ze sa voda strati aj bez vrtania dalsej studne v okoli. Pochybujem ze bude mozne legalne zabranit susedovi zrealizovat studnu (stavbu), ak dodrzi to co ma. Argumentovat obavami o hladine vody vo svojej studni asi nepomoze. Ci obec alebo vodari postavia vodovod je pravdepodobne vec penazi. Ak sa jedna o pripojenie par domov, je to o to horsie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@nicearty aj ked ju povolia a voda nebude zbytočne vyhodené prachy ja by som tam nestaval
Odpovedať
@duzu niekde som pocul a myslim ze je to pravda ze voda je vsade, otazka je len ako hlboko. Moznym riesenim problemu zadavatela je prehlbenie sucasnej studne ak by to bolo mozne, alebo vyvrtat novu hlbsiu ak by to s tym vodovodom dlhodobo stalo na sucasnom bode. @tomino1987
Odpovedať
@tomino1987 Ahoj, my sme mali podobný problém. Sused išiel vŕtať studňu, a báli sme sa že prídeme o vodu. Dnes má sused 20m vrt a voda nikde nezmizla. My máme tiež vŕtanú studňu, iba 4m a voda je, aj keď sú neskutočné suchá. 😉
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?