Akú čiastku nedoplatku môže prenajímateľ žiadať?

Od októbra 2017 do februára 2018 sme mali ako študenti prenajatý byt. Bolo nás 5, no zmluvu majiteľ vystavil len na jedno meno. Teraz sa ozval, že mu prišiel nedoplatok za obdobie 19.11.2017 až 18. 11.2018 vo výške 547 eur. Podľa faktúry spotreba narástla z cca 2 800 kwh (tá bolaza posledné tri zúčtovacnie obdobia približne rovnaká) predošlom období, na viac ako 17 000, čo je výrazný skok. Tvrdí, že po našom odchode bol plyn kvôli rekonštrukcii odstavený a teda od nás žiada uhradiť celú sumu, hoci sme v byte z daného obdobia boli len 3 mesiace. Podľa faktúry boli uhradené zálohové platby za určených 11 mesiacov, a uvedená doba odberu 365 dní. Mohol teda reálne plyn odpojiť? Pri našom príchode ani odchode nerobil žiadnu kontrolu meračov, čiže nevie dokázať, do akej miery tento nedoplatok vznikol počas nášho užívania bytu.
Odpovedať
nedvihaj neodpisuj. mali ste si sice pozriet stavy meracov pri odchode, no to mohol aj on. ako ste tam fungovali? Nemali ste 25°C a otvorene okna? len tak ci to nahodou nie je aj vasa vina... ak nie, teda ste tam byvali ako normalny ludia tak kasli na to.. mohol mat on nejaky unik vadu alebo milion veci.. predsalen je to 9 mesiacov bez vas... Plyn asi nemal odpojeny oficialne. To by znamenalo, ze by mu zobrali plynomer a vyuctovanie by prislo hned. Navyse sa za to plati ak sa nemylim. Ak vam to nema ako dokazat, navyse ak ani nebyvas v tom istom meste tak kasli nanho. Pripadne si zmen cislo. Jedine ze by ste mali v zmluve nejaky odrb.. Skus si tu pozriet. Teda este doplnim; ak vies, ze ste tam mali vyssiu spotrebu a chces byt slusna, tak mu navrhni, ze mu date 150EUR, ze sa zlozite piati po 30... Ak teda by na to ostatni pristali... alebo podobne.. 500 ale asi za 3 mesiace nie.
Odpovedať
550€ za plyn a to je len nedoplatok? Za cely rok tolko neminiem v dome 150m2, kuri sa na 23,5, tepla voda na plyn a vari sa kazdy den na plyne. To fakt jedine otvorene okno, alebo nejaky taky nezmysel, inak ta chce osklbat a kasli na to.
Odpovedať
@kristina221 este nejake prepocty; ak uvazujem cenu plynu 0.04EUR/1kWh (to tak +- sedi) tak 2800 je dost malo, to je 110EUR na rok = 10EUR/mesiac 17000 je 680 na rok, teda 57 mesacne, co je tak za bezne byvanie. takze by som skor povedal, ze sa tam zacalo normalne byvat. keby sa minulo 17000kWh za 3 mesiace, to vychadza tak, ze by sa tam kurilo 8kW nonstop. to by ste nedali asi ani s otvorenymi vsetkymi oknami. neviem co to bolo za byt tych 17000kWh je za rocne byvanie v beznej trosku horsej stavbe. teda nejaky nezatepleny velky dom, alebo vacsi dom v horsom standarde.
Odpovedať
Profilova fotka
Poctovo to nejako nevychadza :-D :-D Bud vas chce obabrat alebo firma chce obabrat jeho alebo iba proste postali chybne vyucovanie. Napisal by som mu aby to reklamoval lebo to jednoducho nie je mozne aby bol taky nedoplatok a aj keby tak ho nemate platit cely pretoze ste tam byvali iba cas obdobia, bola ale chyba, ze ste si nezapisali stav ked ste odchadzali
Odpovedať
Profilova fotka
Pokiaľ ste pri preberaní ani pri odovzdávaní nepodpisovali stavy meračov (SV, TUV, plyn, elektrika, ...) tak to nemá ako dokázať, že ste to minuli len vy.
Odpovedať
a preco ste neodpisali stavy energii pri odchode ,a nech ide di riti mal učtovat pri vasom odchode nie teraz
Odpovedať
Ak po vasom odchode nebol urobeny odpis stavov meracov, tak na zaklade coho vam chce nauctovat nedoplatok? Vo vasom pripade by som maximalne suhlasila s ciastkou 136,75 co je nedoplatok za 3 mesiace. Ostatne nech si riesi ako chce, ako mate vediet ze po vasom odchode tam nikto nebyval a hlavne nemanipuloval s meracom. On musi dokazat ze ste to minuly vy a nie niekto iny. A hlavne co ak je pokazene meradlo, lebo aj tato moznost tu je.
Odpovedať
@kristina221 akú ste mali zmluvu o prenájme?mal ju mať každý zvlášť, jedného mal zrejme pre dane, to je dôležité pre vysporiadanie ,mali ste platiť len zálohy , alebo komplet vyúčtovanie za odobraté energie? ja som býval tak i tak , platil som len prenájom v tom boli ceny všetkých energií, no i tak , že som platil energie zvlášť , vtedy bol nižší prenájom, dôležitá je vždy zmluva, podľa toho vieš kedy za čo platíš, ináč sa môžte naťahovať i roky po súdoch
Odpovedať
Nemôže žiadať nič, lebo nemá na to dôkaz! V tomto prípade by som ho úplne ignoroval, nič nezaplatil a nech sa chlapec poučí a bude na budúce múdrejší. Ja tiež prenajímam byty a vždy pri zmene nájomníkov si odpisujeme spoločne merače, t.j. voda teplá, studená, kúrenie, elektrika, plyn. Odpočty napíšeme na papier čo slúži ako príloha k zmluve, ja si to ešte fotím a fotky z mobilu ukladám. Je to výhodné pre obe strany a ešte sa mi nestalo, aby sa niekto sťažoval....
Odpovedať
Po novom majiteľ tvrdí, že sa skontaktoval s firmou, ktorá mu byť rekonštruovala, a údajne k 26.3. vypli plyn, a odpísali stav (ktorý sa vraj zhodoval)
Odpovedať
Profilova fotka
@kristina221 ja si myslim, ze zamerne nezvysil preddavky za plyn, ked Vas tam bolo ako pises 5 osob, aby vela neplatil, a nasledne si to od Vas zaziadal ako nedoplatok...
Odpovedať
@colliers no on podľa faktúry jednoznačne nezvýšil preddavky. Ta spotreba by ale bola primeraná k rodinnému domu, kde je na plyn nie len kúrenie a sporák, ale aj teplá voda. Nie trom mesiacom v dva a pol izbovom byte, kde sa v tej polovičnej izbe kúrilo elektricky.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?