Problém s parcelami E a C

Dobrý deň, prosím Vás, je tu niekto geodet?len malá otazocka prosím. Neviem ako je to s parcelami E a C,keď C parcela sa prelína dvoma parcelami E ,na jednej E je vlastník sused, na parcele C nie je založený LV. dakujem
Odpovedať
A otazka je aka?
Odpovedať
E parcela s listom vlastníka ,chcem previesť na C ,bude problém, keď sa prelína C parcela bez založenia LV so susedovou E parcelou?ALEBO sa vymeriava len časť C parcely bez LV.ktora sa prelína s našou E ohranicenou. Nerozumiem tomu 😏
Odpovedať
@deninatalia E parcely sa pouzivali v minulosti v zaciatkoch teraz sa pouzivaju parcely C cize pozeraj parcely C
Odpovedať
@deninatalia https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk...
Odpovedať
@santos950 áno, to viem E parcely boli ešte za čias Rakúska Uhorska, práve preto, chcem previesť parcelu E na C zamerať geodetom. Len prečo sú na E ešte dve C parcely s nezalozenym LV. ,píšu, že sú to nové zamerania ,reálnejšie s novymi spôsobmi využivania
Odpovedať
@santos950 ďakujem pekne, to som už prestudovala, parcely,len nie všetko mi je jasné
Odpovedať
@deninatalia 2 C parcely su jedna zastavana plocha a druha zahrada
Odpovedať
Ano, to tiež rozumiem, len cez tú zastavanu,C čiže dvor, ide ešte susedova E parcela, tak nerozumiem ako môže byť jedna C PARCELA BEZ založeného LV.vedena cez dve E rozdielne parcely. Čiže jedna C bez zalozeneho LV.sa prelína dvoma E parcelami.
Odpovedať
@deninatalia Neviem, čo tým myslíš, že sa prelína C parcela so susedovou. Mohla si pripojiť snímku z katastrálnej mapy. Vo všeobecnosti, vysvetlenie operátu C a E je trochu zložitejšie, ale skúsim to opísať v skratke. Na SK máme 2 operáty - C a E. To sú akoby dve rôzne mapy Slovenska, na ktorých sú zakreslené pozemky, a ktoré sú položené na sebe. Teda na mapovej stránke vidíš obe mapy a hranice pozemkov na oboch mapách. Operát E je starší a vznikol zlúčením pozemkových kníh. Podstatou operátu E je, aby zachytával vlastnícke práva. Hranice parciel tohto operátu nie sú v teréne viditeľné a nemusia byť úplne presné, pretože v dávnejšej minulosti neexistovalo také určenie bodov v teréne, ako v nedávnej minulosti (povojnové obdobie až po súčasnosť). Niekedy v 50-tych rokoch sa vytvorila nová katastrálna mapa, označená ako operát C, kde boli zakreslené hranice pozemkov tak, ako ich vidno v teréne (napr. hranice poľa, parcely ohraničené plotom a pod.). Nie všetky parcely zakreslené v operáte C mali evidovaného vlastníka, Ten bol evidovaný v operáte E. Postupne sa vlastníctvo prenieslo z operátu E do operátu C. Mnohé informácie z operátu E ešte neboli prenesené do operátu C, preto, ako píšeš. parcela C nemá založený list vlastníctva. Daná parcela bude mať toho vlastníka, kto je uvedený v operáte E. Existuje mnoho situácií aj súbežného vlastníctva v operáte E aj v operáte C aj mnoho rôznych situácií, niekedy aj komplikovaných, preto na tvoju otázku sa nedá odpovedať bez toho, aby odpovedajúci poznal konkrétnu situáciu.
Odpovedať
@santos950 "E parcely sa pouzivali v minulosti v zaciatkoch teraz sa pouzivaju parcely C cize pozeraj parcely C" - Nemáš pravdu. E parcely sú aj v súčasnosti a sú používané. V pohode môžeš previesť vlastníctvo parcely vedenej v operáte E bez toho, aby si vytváral LV v operáte C. V súčasnosti sa používajú oba operáty.
Odpovedať
Podľa mňa platí stav kde je zapísaný LV. Teda ak je LV na parcele registra “E”, tak platí tento stav. Len tiez nechápem prečo sa v niektorých mapách prelínajú parcely registra “E” ( s vloženým LV) s parcelami registra “C” (bez LV) …. žeby nejaká príprava na pozemkové úpravy? 🤔
Odpovedať
@beno78 presne toto mi nie je jasné
Odpovedať
Článok sa načítava...
Niekedy je v tom bord.l. Ja som podielnik na jednej parcele reg. “E” ktorá sa prelína s parcelou reg. “C” …. No a v oboch registroch sú zapísané LV s rozdielnymi vlastníkmi 🤦🏻‍♂️
Odpovedať
@deninatalia Skús mi poslať do SS názov katastra a číslo parcely, skúsim to pozrieť.
Odpovedať
https://www.ulpianus.sk/blog/rozdiely...
Odpovedať
@santos950 ďakujem Vám, ja som už asi všetky články prestudovala ,trošku už chápem, snáď mi pomôže s tým geodet, ale aspoň sa viem orientovať trochu
Odpovedať
@deninatalia stale som nepochopil, co chces spravit? Chces kupovat E parcelu alebo co? Kazda E parcela je sucastou nejakej C parcely to je bezny jav. Naco chces previest E parcelu na C parcelu?
Odpovedať
@podko nič nechcem predávať, ani kupovať, chcem tam dať zaznacit a zamerať stavbu ktorá tam je, a to musí byť v C parcele, teraz tam nie je zapísaná stavba.,snáď mi to geodet vysvetlí s tymi parcelami, som chcela počuť ešte nejaké názory, rady, niečo viac sa dozvedieť
Odpovedať
@deninatalia tak ziadny problem, geodet z tej velkej C parcely spravi 2 mensie, jedna bude tvoja a druha bude susedova. Ta susedova bude bez LV. Tvoja bude uz s LV.
Odpovedať
@podko,dakujem tak som to aj tak tušila, len tá susedova časť je zároveň náš dvor a prijazdova cesta, k domu na ktorú je vecné bremeno. Môže si sused tiež E parcelu zmeniť na C,keď je tam vecné bremeno a na mape vyznačená cesta? 🤔
Odpovedať
@deninatalia Dám sem dva obrázky, aby každému bolo jasné, o čom sa bavíme. Z katastrálnej mapy je to zrejmé. Na prvom obrázku som vyznačil parcely E, ako sú evidované v katastri. Žltá je vaša parcela a modrá je parcela suseda. Taký je stav a takto sú určení majitelia. Na druhom obrázku je zakreslená parcela C, ktorá ale nemá založený LV, teda vlastník parcely C nie je doteraz určený. Ak by ste chceli založiť LV pre parcelu C, museli by ste ju rozdeliť (teda geodet to urobí) na dve časti - jednu, ktorú budete vlastniť vy- tá časť vľavo hore s písmenom "d" a druhú - tú spodnú dlhú časť, ktorej vlastníkom bude sused. Tak, ako je teraz zakreslená parcela C sa nedá založiť LV, lebo sú tam viacerí vlastníci a nie je určený ich podiel. Ak si chceš teda odčleniť tú svoju časť v parcele C, treba kontaktovať geodeta, nech parcelu č. 641/1 rozdelí na dve časti a jedna sa zapíše na tvoje meno. Následne môžeš dať zapísať aj nehnuteľnosť na parcele, ktorej obrysy tam asi sú. Na zapísanie domu treba ale viac - záleží od toho, kedy bol ten dom postavený. Pozeral som aj LV, ale ani na jednej parcele nie je zaznačené žiadne vecné bremeno.
Odpovedať
@deninatalia to, že sa parcela prevedie z registra E na register C sa žiadny právny vzťah nemení. Čiže aj vecné bremeno ak tam je, tak tam ostane.
Odpovedať
@podko to VB máme len súhlas k zriadeniu VB.neni to nikde na LV ako ťarcha
Odpovedať
@deninatalia pokiaľ nie je VB zapísané na LV, tak právne neexistuje. Tak by bolo dobré súčasne poriešiť aj toto. Na zápis vecného bremena tiež treba spraviť geometrický plán.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?