Kúpa pozemku - parcela E - rady a skúsenosti

Zdravim vas, vopred sa ospravedlnujem, ak vytvaram duplicitnu temu, odpovede na moje otazky som na internete nasiel len ciastocne, preto tato tema. Prosim vas o pomoc s nasou situaciou. S manzelkou si hladame pozemok ( cca 1000 m2 ) a dostala sa k nam ponuka na tento pozemok ( foto z katastra nizsie ). Jedna sa o velku parcelu, nieco nad 6000 m2 s tym, ze nami odkupeny pozemok by bol v dolnej casti, teda z juhu, parcela o velkosti 1000 m2 s pristupom od cesty. Je to ale parcela E, z toho dovodu mam zopar otazok: 1. Kedze je to parcela E, chystam sa za starostom a nahliadnut do uzemneho planu, teda ci nebude problem so stavebnym povolenim. Ak mi starosta da zelenu, chystam sa za predavajucim a nahliadnut do listu vlastnictva, zistit charakter pody, pripadne tarchy. Na Katasterportali je urceny jeden vlastnik a tiez ze pozemok je bez tiarch, da sa na to spoliehat? Alebo sa moze stat, ze vlastnikov tam bude viac? Je moj postup spravny? 2. S predavajucim sme sa dohodli na vymere a tiez cene za m2. Kedze je to parcela E, treba spravit geometricky plan, zamerat pozemok, vytycit hranice, prevod na parcelu C. Kedze geodeta budem platit ja, riesil niekto z vas nieco ako zmluvu o buducej zmluve? Ktora bude spisana este pred samotnou kupou a zameranim pozemku, kde bude uvedene kde sa bude pozemok nachadzat, aku bude mat rozlohu, aka je dohodnuta cena atd? Jedna sa mi o to, aby po zamerani mi predavajuci nepovedal, ze si to rozmyslel a chce za pozemok viac nez sme sa dohodli ( tym padom by som zaujem o pozemok uz nemal, no geodet by bol zaplateny, co by bol pre mna zbytocny vydavok). Poznate spolahliveho pravnika, ktory by vedel vypracovat takuto zmluvu? 3. Ako prebieha rozparcelovanie pozemku? Pride geodet, zamera nam pozemok, ktory chceme odkupit, podava geodet navrh na katastraly urad? Alebo to je povinnost majitela pozemku? Zaujima ma ako postupovat a kto ma aku povinnost. 4. Moze nam starosta neumoznit stavat ( nevydanim stavebneho povolenia) aj ked je pozemok v lokalite, ktora je urcena na vystavbu rodinnych domov? 5. Plati pri pozemkoch predkupne pravo? Ak je majitelov viac tak predpokladam ze ano, ale ak je majitel jeden, je jeho povinnostou najprv ponuknut pozemok na predaj susedom? Dakujem vam vsetkym za vase odpovede. Velmi nam nimi pomozete. Pekny vikend 🙂
Odpovedať
nepises stav katastra ani ci je to intravilan/extravilan. ak je to vedene ako orna podav extravilane, nemoze rozdeleny pozemok mat menej ako 2000m2.
Odpovedať
1. Na katastri je najaktuálnejší list vlastníctva. Ak by sa niečo dialo s pozemkom, je tam červeným vyznačená plomba. Toto by pri vytlačenom liste vlastníctva nebolo možné skontrolovať. Úrad vydá UPI - je lepšie mať písomne, že územný plán povoľuje výstavbu na danej parcele ako aj podmienky, ktoré treba splniť. 2. Klasická Zmluva o budúcej zmluve - dohodnete podmienky za akých sa odkúpi pozemok - že musí byť na vystavbu, kto znáša ktoré náklady (geodet), cena, odstúpenie, odškodnenie alebo pokuta, ak to nebude splnené. 3. Geodet spraví geometrický plán, ktorý môže dať po dohode na zápis do katastra už aj spolu s návrhom na vklad a kúpnou zmluvou. 4. Stavebný úrad môže nepovoliť výstavbu (v menších obciach je to obecný úrad zároveň) ak nie sú splnené určité veci - vjazd z komunikácie, siete (jedine studňa, žumpa,..), iné obmedzenia ako sú ochranné pásma alebo nesplnenie podmienok z územného plánu (iná výstavba, zastavnosť,...). 5. Predkupné právo býva zapísané v liste vlastníctva, ak sa jedná o dohodu a nevyplýva zo zákona. Zákonné predkupné právo mávajú spoluvlastníci. Najprv treba žiadať UPI, vytlačiť si list vlastníctva a mapu. Zájsť na stavebný úrad, aby dali vedieť či je to možné využiť na daný účel a čo musí byť splnené. Vidím trochu problém v tom vjazde vzhľadom na mapu a asi bude treba zmluva/vecné bremeno s majiteľom pozemku čo vedie k ceste. Zistiť si siete. Zmluva o budúcej zmluve sa môže spísať len aby to nebolo zbytočné, keď už tu náhodou budú komplikácie.
Odpovedať
@marekjahoda Zdravim, je to extravilan a vychadzam zo zakona č. 180/1995 Z. z., kde je uvedene: § 21 odsek 1 / V záujme zamedzenia drobenia poľnohospodárskych pozemkov, lesných pozemkov a v záujme ochrany viníc nachádzajúcich sa mimo zastavaného územia obce možno pri prechode alebo prevode vlastníctva k nim postupovať len podľa tohto zákona. odsek 2 / Podmienky drobenia poľnohospodárskych pozemkov a lesných pozemkov vo vlastníctve členov pozemkových spoločenstiev upraví osobitný zákon. § 23 odsek 1 / Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu4😎 alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva49) alebo rozhodnutia o dedičstve50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok. A teraz najdolezitejsi paragraf 😄 § 24 odsek 3 / Podľa § 22 a 23 sa nepostupuje, ak a) sa pozemok uvedený v § 21 ods. 1 rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť,39) alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav,56) V paragrafe 24 je uvedene, ze sa podla paragrafov 22 a 23 nepostupuje, ak sa pozemok rozdeluje na ucel vystavby, co v nasom pripade tak bude. V pondelok mam este stretnutie s pravnikom, tuto problematiku snad vyriesime k spokojnosti. dakujem za reakciu 🙂
Odpovedať
@marsdm Dakujem vopred za reakciu. mam ale otazku, ako moze geodet podat geometricky plan na kataster aj s kupnou zmluvou, ak ja este neviem ake cislo parcely bude mat dany pozemok? Predpokladam ze v kupnej zmluve musi byt presne urceny pozemok, teda cislo parcely. co sa tyka vjazdu, odkupujeme cast pozemku z juhu, teda podla fotky uplne dole, kde je hned aj cesta. Co sa tyka prijazdovej cesty na zvysnu cast pozemku, ta je uz vybudovana medzi domami po pravej strane od pozemku v hornej casti. je to vidiet na fotke.
Odpovedať
@milan_vt V geometrickom pláne bude nové číslo parcely. To kým geodet spracuje a nachystá na zápis, už môžete dať do zmluvy. Ak kúpa neponáhľa, tak to netreba takto riešiť. Ak je to normálna cesta, ktorú vlastní obec alebo kraj, tak by nemal byť problém. Vyzeralo to ako budúca cesta, ktorou chcú rozšíriť výstavbu a napojiť aj cestu vľavo s rozparcelovanými pozemkami.
Odpovedať
@marsdm Ano je to asfaltova cesta ktoru vlastni priamo obec. dakujem este raz za vase rady.
Odpovedať
my sme kedysi kupovali takto policko, ktore sa rozparcelovalo a kazdy vlastnik musel pustit 3m sirky z pozemku na komunikaciu. cize ak aj ty budes na juhu, bude potrebne umoznit dalsim kupujucim vjazd na cestu. aka je sirka toho pozemku? inac, u nas az teraz vidiet prepis ornej pody na ostatne plochy a to uz mame pravoplatne od januara-februara. kolkokrat som kukla kataster, ziadnu plombu som tam nevidela, ze sa robi zapis.
Odpovedať
@leatea zdravim, pristup na pozemok nebude obmedzeny, je tam dalsia pristupova cesta, zvyraznil som ju ciernou farbou. Podla katasrtalnej mapy je pozemok siroky 26 metrov, takze aj keby sme mali pustit 3 metre na cestu, neobmedzovalo by nas to, 23 metrovy pozemok na sirku nam postacuje. Samozrejme ratam s tym ze po zamerani ten pozemok moze mat niekolo metrov menej, no aj viac. to sa zisti pri zamerani 🙂
Odpovedať
Zdravim, tak som tu opat. Po dnesnej navsteve so starostom trochu sklamany. Bolo mi oznamene, ze na danej parcele sa s vystavbou nepocita. Comu ja ale neprozumiem, pretoze cela parcela je vysrafovana svetlozltym srafovanim a v legende je uvedene, ze to su pozemky pre rodinne domy. Vyjadrenie pana starostu a uzemneho planu si rozporuje. Pripajam aj fotku uzemneho planu, ktory mi dnes starosta ukazal ( spominanu parcelu som vyznacil modrymi bodkami). Je v kompetencii starostu zamedzit vystavbe rodinnych domov na pozemkoch, ktore su uzemnym planom oznacene ako pozemky pre rodinne domy? dakujem za odpoved
Odpovedať
@milan_vt Písomne si vyžiadajte územnoplánovaciu informáciu od stavebného úradu. Predpokladám, že vyjadrenie správcov sietí k možnostiam a bodom napojenia máte.
Odpovedať
@draik Ziadost o vytycenie sieti a moznych bodov pripojenia som podal, cakam na odpoved. Predpokladam ze s tym problem nebude, pred pozemkom su elektricke stlpy s krabcami, kde su uz existujuce domy pripojene. Taktiez kanalizacia je vedena pred pozemkom. Dakujem za reakciu, zajdem na stavebny urad. Ak ten potvrdi ze na danej parcele je mozne stavat, ako dalej postupvat? nerad by som prisiel do konfliktu so starostom.
Odpovedať
@milan_vt Takých prípadov už bolo, že boli stĺpy...ale kapacita nebola Pochybujem, že by si starosta vymýšľal, že tam nie je možné stavať.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@draik my ked sme kupovali pozemok, tak sa vedelo, ze sa bude rozsirovat trafo stanica, lebo by to neutiahlo. aj to spravili, no jednalo sa o 9 pozemkov. ak sa jedna o jeden, neviem, ci sa to oplati. @milan_vt ja som prispievala na kanalizaciu a mame ju pred pozemkom, no pripojit sa nemozeme =-) takze na to sa nespoliehaj. my cakame a hlavne dufame, ze do dalsich vianoc bude rozsirena kanalizacia a pripojime sa. zatial nam schvalili zumpu, no nejdeme ju davat..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@milan_vt ako ste dopadli? mne starosta odoprel vydat SP na pozemku, ktory je je urceny na inidvidualnu bytovu vystavbu. Mimochodom uz mame zavedenu vodu a elektriku na pozemku. V mojom pripade vsak ide o zaujatost, stale riesim. Chcela som len poukazat na neobmedzenu rozhodovaciu pravomoc starostu. Dufam, ze bude prijaty novopripravovany stavebny zakon a prejdu pravomoci zo samospravy na statnu spravu.
Odpovedať
@adkas84 až na to, že novopripravovaný stavebný zákon z dielne istého ministra išiel trochu inou cestou 🙂 a po ňom by už mohol stavať hocikto hocičo hocikde za prepdokladu dobrých známostí a ani by sa nemusel unúvať s rôznymi "ďakovnými" ako to je dnes 🙂 a asi by ťa nepotešilo keby zo dňa na deň pri svojom dome vyrastie 12 poschodová bytovka, lebo s takým nápadom prišiel nejaký developer.... starosta nemôže odmietnuť výstavbu len tak... pozri si ÚP obce či je tvoja lokalita určite určená takémuto účelu, 🙂 resp. či nie je len výhľadová 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 predstav si, ze je to mozne. Uz im OU zrusil rozhodnutie. Dva roky sa natahujem s obcou, ale to je na inu temu. Navrh nepodava minister, ale podpredseda vlady pre legislativu. Ja nehovorim o tom, ze cely zakon je dobry, ale som rada, ze prejdu pravomoci z obce na statnu spravu. SU v obciach su v presvedcene, ze oni su pupkom sveta a o odbornosti radsej pomlcim. Pri tom novom navrhu kvitujem zamer skratit stavebne ( pripadne aj uzemne) konanie. Ved regulativy UPN sa budu musiet dodrziavat, takze len tak by ti nemal vyrast cinziak pri dome. A teraz? Spominany SU vydal stavebne povolenie na ploche, kde podla UPN obce je plocha verejnej zelene, druhy dom na ploche urcenej pre obciansku vybavenost, nebola dodrzana regulativa 30 ./. miery zastavanosti, nenamietali pri ohlaseni drobnej stavby v useku, kde je podla UPN obce planovana obecna cesta, povolili postavit plot atd. Takze asi tak. Na dedine ruka ruku myje, takze pre priviliegovanych ( zastupcu starostu obce ) je mozne aj takto. Tot vsjo 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@marsdm od koho ziadam UPI?
Odpovedať
@mirka_fodorova od stavebného úradu
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?