Aká má byť výška základov pod skladačkový plot?

Ahojte, chcem sa spýtať na jednu vec. Chystam sa riešiť asi v provom rade základy pod buduci plot. Lenže neviem vybrať vhodnu variantu. Obrázok 1 - vykopať jamu do nezámrznej hlbky cca 80cm - zavoziť ju štrkom cca 5-10cm a podla možnosti utlačiť - zaliať betonom + napichať výstuž (prípadne vystuž dodatočne navrtať a nabiť do zakladu po 1 rade plota) - zaliať do výšky zeme - izolacia - pokladka muriva Obrázok 2 - vykopať jamu do nezámrznej hlbky cca 80cm - zavoziť ju štrkom cca 5-10cm a podla možnosti utlačiť - zaliať betonom + napichať výstuž (prípadne vystuž dodatočne navrtať a nabiť do zakladu po 1 rade plota) - zaliať NAD výšku zeme do výšky cca buducej dlažby (potrebny šalung) - izolacia - pokladka muriva Obrázok 3 - vykopať jamu do nezámrznej hlbky cca 80cm - zavoziť ju štrkom cca 5-10cm a podla možnosti utlačiť - zaliať betonom + napichať výstuž - zaliať - položiť DT tvárnice do vyšky buducej dlažby - izolacia - pokladka muriva Neviem či to velmi nekomplikujem Nemam to len proste zaliať do vyšky zeme a hotovo? Vysvetlivky k obrázkom: tmavošedá - štrk svetla šedá - beton červena - izolacia hneda - zem modra - dlažba zelena - dt tvárnice DAKUJEM
Odpovedať
@truly Trojka je správna. Ja to mám tiež tak.
Odpovedať
@chrobak7 vieš mi uviesť aj dôvod? Ako tiež mi to príde ako schodnejsia cesta, len izolaciu pod dt alebo nad dt?
Odpovedať
@truly Tu si pozri fotky z realizácie plota. Ja mám tie DTčka pod plotom trochu nižšie ako terén, teda prvý rad plotových tvárnic je zapustená, aby nebolo vidno tie škaredé podkladové DTčka. Izolácia tam nemusí byť, čo sa aj vytiahne vlhkosť, tak tá sa z plota odparí. Iné by bolo, keby si to chcel omietať. https://www.modrastrecha.sk/forum/plo... https://www.modrastrecha.sk/forum/plo... https://www.modrastrecha.sk/forum/plo...
Odpovedať
@chrobak7 hej ten album poznám. DT si rovnal na základe alebo si rovnal prvý rad múra? Dt si lepil k základu lepidlom? Aku sirku DT si použil?
Odpovedať
@truly Nepoužívajú sa DT tvárnice, ale hladké tvarovky podobné tým, z ktorých bude aj plot, nech to pekne ukáže, najmä ak je tam čo i len mierny sklon. Druhá možnosť je použiť vrecový WU betón ako izoláciu a maltu - ide sa hneď s tvarovkami. Izolácia sa hodí skrz obmedzenia výkvetov.
Odpovedať
@draik ak použijem vode odolný beton? Cize 20cm stačí?
Odpovedať
Profilova fotka
Za mna urcite vynechat strkove lozko pod zaklad. A na vodeodolny beton zabudni tiez
Odpovedať
@kaspy dôvody? Daj návrh
Odpovedať
Profilova fotka
@truly k strkovemu lozku- prepac, ale ty mi povedz aku to ma funkciu. (Okrem penazi co to stoji). Spytaj sa na to 3 stavbarov a dostanes 5 (!) roznych odpovedi. Strkove lozko ma zjednotit podklad v zakladovej skare-ak je to potrebne. V ziadnom pripade nehutnit. To vsetko v pripade RD... ALE NA PLOT???? Co sa tyka toho WU betonu. Ked tam maju byt vykvety,tak tam budu. Plot zmokne, ošti ho pes... Kuk nejaky katalog od vyrobcu tavarnic a nemusis tu vymyslat tri verzie stavby plota. Vsetko pisem s pokorou amatera, ktory nikdy ziaden plot nepostavil. Dakujem za pochopenie.
Odpovedať
@kaspy tak tak ako hovoríš kolega,zbytočne vyhodené peniaze
Odpovedať
Ja sa nehnevám nemám dôvod. Čítam s porozumením. Ja si tiež myslím ze ak tu hlinu zhutnim tak to by malo stačiť. Minimálne uslapem. Co s tými DT?
Odpovedať
Profilova fotka
@truly zakladova skara sa v ziadnom pripade nehutni,ani so strkovym lozkom, ani bez. Bager vykope, lopatou zacistis a kludne sa v nej poprechadzaj.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kaspy tie DT?
Odpovedať
Profilova fotka
@truly co s nimi? Ked budu pod urovnou navazky zeminy, resp. Ked bude trcat iba ich mala cast daj. Cena DT je tak asi tretinova zhruba. ALE! Ked si k tomu pripocitas naklady na beton a plnenie tych DTcok, tak je to na zvazenie. Tu na MS su casto prezentovane ako co najviac usetrit, treba si vsak uvedomit, ze vsetko zalezi od podmienok stavby. Inac budem postupovat pri 20m plote, inac pri 100m, nie? Dakto ma na dvore miesacku, niekto namiesa tu trochu betonu do tych plotovych tvarnic aj rucne. Mas na dvore zvysny strk? Betonuj....atd. Chapes co tym chcem napisat. Nejdes stavat sagradu familiu ale plotik, tak to si musis vediet spocitat 2+2. Este k HI, tak vo vrstve nad urovnou buduceho terenu.
Odpovedať
@truly "DT si rovnal na základe alebo si rovnal prvý rad múra?" Robili mi to murári, ale pokiaľ viem, tak vyrovnávali každý jeden rad. Začali dole s DT, aby vrch bol v jedne rovine. Potom keď ukladali plotové dielce, tak každý jeden zarovnávali a podkladali klinmi. Skutočne sa s tým pohrali, aby bol každý jeden rad v rovine. Síce im to trvalo dlho (asi mesiac), ale mňa čas nesúril a radšej som to chcel mať pekne urobené. "Dt si lepil k základu lepidlom?" Áno, dali lôžko z lepidla, aby mohli DT vyrovnať. Vypĺňali ich potom betónom. "Aku sirku DT si použil?" Aby to bolo rovnaké, ako plotové dielce, t.j. 20 cm.
Odpovedať
@truly Ako píše kaspy - štrkové lôžko je zbytočné. Ja ho tiež nemám, betón liali rovno do jamy z domiešavača. Plot ti po zime vykvitne, nech urobíš čokoľvek. Tie minerály sú v samotnom betóne tvárnic aj v betóne, ktorým budeš plniť dielce. A DT sa u mňa dávali preto, lebo terén bol dosť nízko a preto základ mohol byť betónovaný len po výšku terénu (resp. o niečo nižšie), aby sa nemusel robiť šalung. Terén sa neskôr dosypával cca 30-40 cm, takže dávať hneď drahé plotové dielce boli zbytočne vyhodené peniaze. Preto na vykrytie tej medzery sa použil tuším jeden rad DT. Celé to musíš vypočítať ešte pred tým, než naleješ betón. U mňa majstri v jame vyznačili takými veľkými klincami nastriekanými reflexnou farbou hladinu, pokiaľ sa má betón vylievať (na tej jednej prvej fotke ho aj trochu vidno v rohu). To, že prvý rad plotových tvárnic je trochu utopený, je úmyselne. Sused má DT až po úroven chodníka a z ulice mu vidno miesto, kde sa spája DT s plotovými dielmi. Nie je to tragédia, ani to nemá vplyv na funčnosť, ale ide o estetiku.
Odpovedať
@chrobak7 cize teraz Teoreticky Ú mňa je je rovina zeme 0. Volal som starostovi tak podľa skúseností pôjde cesta hore tak max 12-15cm. Cize ma zmysel u mňa dávať DT a babrat sa s tým? Ked teoreticky utopim len 3/4 jednej plotové tvarnice? Alebo môže tahat vodu od cesty a z dvora kde terén dorovnam v jednej časti hlinou?
Odpovedať
@truly Však urob ako myslíš a ako ti je najjednoduchšie. Informácie a rady si dostal.
Odpovedať
@chrobak7 ved hej ja len ci je neico co musí byť alebo sú v podstate ide o malé rozdiely
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?