Vyduvanie vinylovej podlahy

Dobry den, chcel by som sa vas opytat ci ste sa niekedy stretli s vyduvanim vinylovej podlahy. Dal som si realizovat pokladku vinylovej podlahy Pergo cez firmu do celeho domu (novostavba). Cca o dva mesiace na to som si vsimol ako sa podlaha vyduva na spojoch. Podlaha sa pokladala o 3 mesiace po zaliati poteru. Poter presiel 1 stupnovym procesom topenia tak ako to odporucala firma ktora liala poter a tak isto elektricke folie. Deje sa to v spojenej v miestnosti obyvacky a kuchyni spojenej s chodbou. Tak isto v pracovni ktora ma tvar kocky z toho iba z jednej strany je stavany nabytok. Taktiez na poschodi na chodbe. Skladba podlahy: folia pod podlahove folie Heatflow, elektricke podlahove folie Heatflow, separacna folia, sadrovy poter hrubky 5 cm ktory bol bruseny, vinyl Pergo Volal som realizacnu firmu na obhliadku, ktora zhodnotila ze za to mozu pravdepodobne zarubne dorazene na podlahe, stavany nabytok a drevena stojka zabradlia schodov ukotvena do poteru cez podlahu. Zevraj vsetky tieto veci blokuju pohybu vinylu, ktory sa posobenim tepla roztahuje. Tak isto spomenuli ze vyrobca udava maximalnu teplotu podlahy 27 stupnov. Prekrocit by som mal maximalne o 1 stupen. Dlho som uvazoval nad typom podlahy a kedze vsetci hovoria o tom ze vinyl je jedna z najlepsich podlah rozhodol som sa si priplatit. Podytkam ze samotny vinyl vysiel na 32 E po zlave. Kedze mam pasivny dom momentalne sa termostaty vobec nezopinaju, lebo v dome mame prijemne teplo. Samozrejme viem ze ak pride chladnejsie obdobie a podlaha zacne topit vinyl sa opat zacne roztahovat a na spojoch vytlacat na viacerych miestach aj na 1.5 - 2 cm. Najviac zarazajuci fakt je ze sused ma vinyl z OBI za skoro polovicnu sumu a vobec sa mu to nedeje. Sused topi vodnym podlahovym kurenim a teplota podlahy ma 30-32 stupnov. U mna som nameral okolo 30. Deformacia sa u mna avsak deje uz pri zaciatkoch topenia. Dakujem za kazdu radu, ktora dufam pomoze aj dalsim ludom v pripade podobnych problemov.
Odpovedať
Profilova fotka
Tiez mame vinyl - aj ked nie rovnaku znacku - a nic take sa nedeje. Su dodrzane dilatacie od stien, nemas to moc natesno? Merali ti vlhkost v poteri pred pokladkou?
Odpovedať
@gendzi Tak načo toľko kúriš, že sa ti aj poter topí?
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som mal poter suchy nato isla nivelacka a 2dni nato sa pokladal vynil (klikaci nelepeny) hned nato (cca tyzden dva) sa polozila kuchyna a nabytok vynil mame na celom poschodi ma jeden dilatacny predel inak je vsetko vkuse nikde nic nevyduva ani nic podobne Vynil je plast ktory ma myslim roztaznost okolo 0.5% co by ani pri vlhkom prostredi nemalo vadit
Odpovedať
Profilova fotka
@gendzi daj si na podlahu 1 m2 foliu a oblep ju na rohoch..., zaruk v podlahe a na druhy den sa pozri na foliu ako je zarosena.... preco nebol bol vykonany tzv. vykurovaci protokol (nabehovy diagram) ? trva min. 14-15 dni, zalezi od hrubky poteru. realizacna firma nemerala vlhkost.?
Odpovedať
Profilova fotka
Na 100%vysoka vlhkosť poteru.
Odpovedať
@gendzi mas pasivny dom a podlahu vykurujes na 30 stupnov??
Odpovedať
Profilova fotka
Podla mna to bude v tej vysokej teplote na aku kuris. Vinyl je roztahovaci material, ktory sa pod vplyvom tepla rozpina a u vas asi nema kam a potom sa takto vyduva
Odpovedať
@virnik27 nabehovy diagram ako to uz bolo spomenute som robil priblizne 20 dni. Teplotu som menil o 1 stupen ako to bolo doporucene firmou ktora liala poter a ukladala elektricke folie. Casovo od liatia sadroveho poteru po pokladku podlahy to vychadza na 3 mesiace a 1 den. V tom obdobi som bol skoro kazdy den na stavbe takze som aj dost vela vetral. @rebecca363 Dilatacie od stien su dodrzane. Pokladku realizovala podlaharska firma, takze som to bral ze vedia co robia. Najzvlastnejsia je jedna izba a to pracovna, ktora ma tvar kocky a z jednej strany je stavany nabytok no druha strana je volna. Z druhej volnej strany kde nic nieje je dilatacia a cez to vsetko vinyl vyduva v strede tej miestnosti podotykam do hora (nieje tam diera) @ruren nerozumiem uplne tvojej otazke. V kazdej izbe mam termostaty, ktore som nastavoval podla kupeneho kalibrovaneho teplomeru, aby som mal istotu ze su presne. Su nastavene na urcitu teplotu a teda ak sa teplota priestoroveho vzduchu dostane na urcite hodnotu zopne termostat a tym padom elektricke folie zaliate v potere zacnu topit. Kedze sa jedna o pasivny dom termostat sa zopina velmi malo z dovodu dobre zaizolovaneho domu. Realizatorska firma podlahovych folii sa vyjadrila ze sa jedna o folie ktore maju skoro najnizsiu prevadzkovu teplotu. @sappa mozem sa opytat o aky typ sa jedna? Na internete som si pozeral o prevadzkovych teplotach vinylov a vsade je spomenuta teplota max 27 stupnov. Ako uz som spomenul sused pusta do podlahy dost horucu vodu a vobec nema problem s vinylom z obi. @mimms To s foliou urcite dneska vyskusam aj ked si niesom uplne isty ci to je doverihodna skuska kedze pod vinyl sa davala podlozka a lepila sa na spojoch. Nabehovy diagram som robil. Trvala priblizne 20 dni. Teplotu som menil o 1 stupen ako to bolo doporucene firmou ktora liala poter a ukladala elektricke folie. Casovo od liatia sadroveho poteru po pokladku podlahy to vychadza na 3 mesiace a 1 den. V tom obdobi som bol skoro kazdy den na stavbe takze som aj dost vela vetral. Na vlhkomer som sa ich nepytal kazdopadne to beriem ako samozrejmost kedze boli aj realizatormi podlahy. @jankazb Trosku vaham co sa tyka vlhkosti, lebo vinyl je PVC a to by nemalo mat ziadny vplyv ako napriklad pri drevenej alebo laminatovej podlahe. @gashtaan 30 stupnov som nameral na podlahe. Realne v interieri nechavam teplotu na 22-23 ale zalezi od miestnosti. V reale to funguje tak ze sa termostat zopina iba niekedy v zimnom obdobi z dovodu ze je dom dobre zaizolovany. Dobre drzi vnutornu teplotu. Ak po case teplota klesne opat zopne termostat na chvilku kym sa teplota interieru nedostane na pozadovanu hodnotu. Cez to vsetko mame male babetko takze trosku sa bojim nechavat chladnejsie aj ked ja preferujem chladnejsiu klimu. @barbie888 Najviac sa priklanam tak isto ku teplote avsak respektive ku teorii ze dany vinyl nieje vhodny na podlahove vykurovanie... Preco pri o polovicku lacnejsom vinyle ktory ma sused sa nedeju taketo vydutia? Realizatorovi som prizvukoval ze sa jedna o elektricke podlahove vykurovanie. Pri obhliadke firma tvrdila ze pricinou mozu byt stavane nabytky, zarubne dorazene na podlahu alebo ostrovcek v kuchyni. Pride mi to ako smiesna vyhovorka aby som koli podlahe nemal mat nabytok a zarubne nechat vo vzduchu. Dohodol som si aj stretnutie so sudnym znalcom ktory sa specializuje na stavebne materialy. Snad mi bude vediet povedat ci sa jedna o nevhodnu podlahu kedze firma bola aj realizator pokladky predpokladam ze praca je spravena spravne. Som ochotny vymenit aj celu podlahu aj na ukor toho ze stavany nabytok sa bude musiet rozobrat (samozrejme na realizatorove naklady). Toto obdobie nieje uplne idealne lebo v dome mame prijemnu miestami na mna az teplu klimu . Teda ak niekto potrebuje vidiet vydutu podlahu musim zvysit teplotu na termostate aby zacalo topit. V zime pri castejsom zopinani termostatov sa to bude prejavovat pocas celeho dna. Dolezita info na koniec. Vyduvanie vinylu sa deje aj ked som na podlahe nameral 27 stupnov.
Odpovedať
@gendzi ved prave, 30 stupnov na podlahe by som cakal mozno v nejakom starom dome, kde sa musi tlacit mrte tepla do podlahy aby sa vobec vykuril, nie v pasivnom dome. Je to prehnane vela, ani laminatove podlahy sa nesmu prehriat nad 28 stupnov. V prvom rade by si mal vyriesit regulaciu kurenia, toto ani zdrave nie je.
Odpovedať
@gendzi Bud je to vlhkost, nedodrzanie diletacii, vysoka teplota podlahy pri kureni alebo kombinacia tychto faktorov. Pri vinyle nesmie byt namerana teplota podlahy vyssia ako pri podlahe z masivu, je to okolo 24 st. Po pokladke vinylu na podlahove kurenie niektory vyrobcovia odporucaju postupne zvysovat teplotu az na povolene maximum a nasledne postupne znizovat aby si podlaha postupne zvykla. Ja som to musela s mojou robit. Kupte si merac tepla povrchov, a podla teploty podlahy si nastavte kurenie. Mam podlahu vynilovu kladenu vcelku cez 3 miestnosti zatazenu vstavanym nabytkom, kuchynskou linkou, drevenymi schodami a nic take nepozorujem, mam ju ale hrubsiu cca 8,5 mm.
Odpovedať
@gendzi Este moze byt problem s tym, ze ju mate polozenu na elektrickom podlahovom kureni nie na teplovodnom, moj vyrobca to napriklad neodporuca, pretoze je tam rychli nabeh teploty.
Odpovedať
Profilova fotka
Moj brat ma vinyl - rovnaku znacku ako ja - on na elektrickom podl. kureni v drevodome, ja na teplovodnom v murovanom dome. On byva 3. rok, ja 2. rok. Ziadny problem. Podlahu realizovala ta ista podlaharska firma. Podla mna typom kurenia ako takym to nie je. Moze to byt typom podlahy kt. mozno nie je vhodna na el. kurenie. Who knows? Snad ti znalec pomoze. Drzim palce
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@gendzi samozrejme ze tzv. foliova skusa je len orientacna.., ked chces zistit vlhost v podlahe, tak sa mal robit CM test.. ten samozrejme skoro nikto nerobi.... https://www.youtube.com/watch?v=7mykt... ten nabehovy diagram sa casto vynecha , zanedba, resp. nespravne prevedie... ked si zvysoval teplotu po 1 stupni, tak to nemohlo trvat 20 dni... zacinas na vyhriatej podlahe 20 st. a kazdy den ides po 5 st. az na 40-45 stupnov .. ked mas vyhriatu podlahu na 45.., tak ju nechas tolko dni kolko cm ma hrubku anhydrit... a tak ides potom postupne dole... az na 20.., a tak mozes vypnut kurenie... a potom sa robi test na vlhkost... pocas celeho procesu vetras narazovo 5-8 x denne... anhydrit sa musi predtym prebrusit, kvoli vlhkosti.. nebudem sa tu dalej rozpisovat.., ze vykurovacie rohoze NESMU byt priamo na podlahovom EPS, to znamena ze nepomoze ani hlinikova folia ako medzivrstva.. pri kabli moze vznikat kratkodobo teplota aj okolo 80 st. a pri max. nabehu 45 st. pocas 4-5 dni dni..., si vies predstavit co sa potom s EPS deje... ale to je uz ina tema... mohol si tu fuknut aj nejaku foto.., aby sme videli co sa ti s tou podahou porobilo... prajem vsetko dobre........
Odpovedať
@gendzi a aku mate podlozku pod vinylom?
Odpovedať
Profilova fotka
@gendzi vinil mam pureclick Berry Alloc odtien nejaky dub to si uz nepamatam Do podlahy ide od 25-30 stupnov podla vonkajsej teploty ale nikdy nebolo viac
Odpovedať
@gendzi To nebola otázka, to bola ironická poznámka na tvoje topenie. Na Slovensku sa kúri.
Odpovedať
@gendzi Teraz k tej teplote 30 °C. To si reálne meral na podlahe infračerveným bezdotykovým teplomerom, alebo ti tu hodnotu ukazuje podlahová sonda na termostate? Keď je to údaj so sondy, tak to nieje reálna teplota podlahy, lebo ta sonda je v husom krku nalepená priamo na fólií pod poterom a meria okamžitú teplotu fólie a nie podlahy. Reálnu teplotu podlahy ti ukazuje až keď je fólia určitú dobu vypnutá a teploty sa ustália a vyrovná sa teplota fólie s teplotou poteru.
Odpovedať
@gendzi Ake mas najdlhsie rozmery suvisle polozenej plochy? Mas to prerusovane v otvoroch? Predpokladam, ze ked dojde k vydutiu tak pod vydutinou je bublina, spravne? Vyzera to na pricinu v tom nabytku. Niektore lamely su silnejsie previazane v spoji ine slabsie a dokazu sa voci sebe trochu posunut, ked na jednom koci su zablokovane nabytkom, tak vznika v podlahe pnutie, ktore sa vzhladom na to ze vinyl je tenky a slaby niekde prejavi ako vypuklina. Tvoj sposob kurenia je velmi podivny. Ten poter ma velku tepelnu kapacitu tak ak ho ma vyhriat ta folia co jePOD nim na 30 stupnov, tak to je obrovske mnozstvo energie. Ktore nasledne neviem kde v pasivnom dome odide. Nemala by byt folia v pasivnom dome NAD poterom? Inak ako v inych pripadoch musim napisat, ze dost dobre nechapem ludi co zaplatia tolke peniaze za ten tenky plastovy hnoj a este musia brusit potery. Ked staci priplatit par susnov a mas krasnu dyhovanu podlahu, netreba nic brusit.
Odpovedať
@gashtaan To ze sa podlaha dostane na urcitu teplotu zalezi od sily daneho vykurovacieho telesa. V praxi to funguje tak ze sa zopne termostat mozno na 30 min mozno hodinku a nasledne prestava kurit lebo sa teplota v interieri dostane na pozadovanu teplotu. Minuly tyzden som tu mal dokonca architekta ktory hovoril ze to nedava zmysel ak sa podlaha nemoze zohriat na viac ako 27 stupnov. Spomenul ze sa bezne pri vodnom podlahovom pusta ovela vyssia teplota do trubiek. Je rozdiel medzi teplotou podlahy teda poteru a teplotou vzduchu v interieri. Poter sa naakumuluje a nasledne sa interier po vypnuti termostatu dalej nahrieva vdaka tomu. Teplota podlahy v case ked sa nekuri ma 24.5 stupna. Takze viem nahriat podlahu iba o 2.5 stupna viac? @klara321 Ako som uz vyssie spomenul aktualna teplota podlahy v case ked sa nekuri ma 24.5 stupna. Z toho vyplyva ze uz v zaklade mi je zbytocne podlahove kurenie :) Vlhkost preberiem s realizatorom ci to bolo skontrolovane, dilatacie su vsade dodrzane a ta teplota ako som uz pisal. Moze byt aj rozdiel v hrubke vinylu, teda pri vacsej hrubke nedochadza az ku takej roztiaznosti materialu. Elektricke folie su zaliate v sadrovom potere aby som sa vyhol rychlemu nabehu a tak isto aby som vyuzil akumulaciu. @rebecca363 Zaujmave je ze vyrobca podlah Pergo deklaruje vhodnost vinylu na podlahove vykurovanie. @mimms Uplne suhlasim s danou skuskou. Bral som to ako vec ktora bude zabezpecena v realizacii a po pravde som na to nedaval az taky dvoraz. Nemal som ani dostatok vedomosti ale tak clovek sa zacne zaujmat az ked sa nieco podobne stane. Nieje jednoduche si tolko tem nastudovat v kratkom case ked sa snazi co najskor dostat do obyvania schopneho stavu z niekolkych dovodov. Vykurovanie trvalo dlhsie ako 15 dni lebo niektore dni som nemenil teplotu a ostala rovnaka aj 2 dni. Pridam aj fotku ale nemal som vela casu. Musim zvysit teplotu aby zoplo termostat aspon na 30 min. @eduardgein mala by to byt biela podlozka od vyrobcu podlahy pergo na nasledujucom linku v lavo https://www.pergo.co.uk/en-gb/vinyl-f... @sappa pozrel som si technicke parametre danej podlahy. Vyrobca pri nej tak isto deklaruje maximalnu teplotu 27 stupnov. @ruren Presne tak. Pozical som si infracerveny bezdotykovy teplomer od znameho. Termostat mam nastaveny na teplotu vzduchu v interieri. Uvazoval som ho prestavit na teplotu sondy v podlahe ale to nieje vypovedna teplota podla ktorej chcem kontrolovat teplotu. Moja predstava bola si jednoducho nastavit pozadovanu teplotu vzduchu na termostate a ak klesne nech sa termostat zopne a dokuri na danu teplotu. @xaxaxaxa najdlhsi rozmer mam v obyvacej miestnosti ktora je spojena s kuchynou. Je to klasicka otvorena miestnost ktora sa uz bezne robi a ma rozmer 9m. Do miestnosti vedie mala da sa povedat predsien v ktorej sa nachadzaju schody, dvere do wc, pracovne, zadvoria a kumbalu. Ta ma 8 m od dveri zo zadvoria po naprotivu stenu v obyvacke/kuchyni. Clovek by ocakaval ze podobne nedostatky podlahy realizator pri vybere spomenie alebo na nich aspon upozorni. Nikdy by som si dany typ podlahy nevybral. Je predsa nemyslitelne nemat v miestnostiach stavane skrine, zarubne po pripade ostrovcek. Sposob kurenia by som povedal ze je najidealnejsi co sa tyka pasivneho domu. Staci ak sa zopne termostat iba na kratku dobu a nasledne tym ze je dom tak zaizolovany uz sa viac nezopina. Koli minimalizovaniu elektromagnetickeho smogu som sa rozhodol dat folie vhodne pod poter. Architekt od zatiaku pocital s vyskou pre laminatovu podlahu. Dyhovanu podlahu by som uz nenapasoval pod HS portal kedze tam ostalo iba velmi malo miesta (myslim ze iba nieco do 1.5 cm). Taktiez sa mi mari ze dyhovana podlaha nieje vhodna pod elektricke kurenie no ruku do ohna by som za to nedal :)
Odpovedať
@gendzi Ak tomu dobre rozumiem tak problem sa prejavuje aj v mensich miestnostiach, kde niektora strana je blokovana a nemoze sa posuvat. Problem moze byt aj v tom, ze tam kde na jednej strane miestnosti stoji tazka skrina alebo je do toho naskrutkovana vstavana skrina, tak na tu stranu podlaha nemoze dilatovat. Takze cela dilatacia prebiehan na druhu stranu, kde uz medzera pri stene nemusi stacit. Malo by vyznam ked to mas zdvihnute dat dole listu pri stene, ze ci sa neopiera podlaha o stenu. Ten rozmer 9m v kuse je na hranici (ja mam tiez prekrocene maximalne rozmery cca 11x11m a hned v dvoch osiach a obcas , hlavne v lete to trochu pocut - obcasne praskanie pri chodeni, hlavne po latach ktore su v radoch co su na niektore strane zatazene - schodmi a tak.) Ale u mna ma podlaha 1.5cm a nemoze sa len niekde zdvihnut. Ten sposob kurenia nie je ani zdaleka idealny do pasivneho domu lebo musis stale nahrievat tu masu poteru, nez sa to zacne nejako prejavovat v miestnosti. Idealne by bolo kurit stale s malym vykonom a pri nizkej teploty. Pre podlahu je jedno ake je kurenie ci elektricke ci nie. Podstatna je len teplota.
Odpovedať
@gendzi nuz, co ti poviem, nastastie architekti neprojektuju kurenie... u teba to tak zrejme ale vynimocne bolo. Len sa teda necuduj, ze mas taketo problemy s podlahovou krytinou. Ja uz k tomu nemam co povedat.
Odpovedať
@gendzi na podlahove kurenie ma ist ta ruzova podlozka, ta biela nie je na to vhodna. Vlhkost nema vplyv na vinyl, takze tam problem nebude. Zatazenie 50kg na cm2 by mohlo robit problem. takze zrejme schodisko. Samozrejme aj prirazena zarubna na povrch podlahy je problem. Vinyl reaguje velmi citlivo na zmenu teploty a nad 27stupnov je to uz problem. Zrejme tam mas viac faktorov, ktore sposobuju problem.
Odpovedať
@gendzi citali ste si vobec odporucanie vyrobcom ak sa podlaha poklada na podlahove vykurovanie? Ja mam teplovodne a verte ci nie mam ho tak nastavene ze teplota mojej vynilovej podlahy na povrchu nepresiahne 24 stupnov, to je max teplota povolena vyrobcom, pri vyssich teplotach vynil makne a stava sa nestabilnym. Prave toto pri elektrickom kureni moze byt problem kedze ma rychlejsi nabeh a viac zohrieva podlahovu krytinu. To ze vyrobca deklaruje pouzitie na podlahove kurenie neznamena ze je to vhodne aj na elektricke podlahove kurenie. Na vasom mieste by som priamo oslovila vyrobcu a poziadala ho o posudenie vasho problemu. Nic v zlom ale architekt by mal vediet ze podlahs masivu a vynilu nesmie presiahnut stanovene teploty. Ano teploty sa pustaju do podlahovky vyssie ale len v pripade ak podlahova kdytina je dlazba alebo laminat.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?