Z čoho stavať dom? Tehla vs. pórobeton

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte strechári, poraďte, z čoho stavať? Tehla, pórobetón...? Ďakujem =)
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 a čo je nevýhoda?
Odpovedať
@eagleowl velka akumulacia
Odpovedať
@eagleowl ako napísal @tom329 veľká akumulácia, vieš si predstaviť čo to znamená ohriať takú betónovú stenu oproti povedzme pórobetónovej či tehlovej?
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 no mňa by zaujímalo kedy ten betón akože treba nahriať....lebo na začiatku vykurovacej sezóny je celý dom komplet prehriaty.... ( jediná výnimka je situácia keď sa povedzme človek ide sťahovať do domu uprostred zimy keď bol dom len temperovaný)
Odpovedať
@sousedekovci89 to je pri podlahovom skôr výhoda, tá energia sa nestratí len sa uloží do veľkej hmoty, napr. teraz ked svieti slnko , kúrenie vypne a energia sa ukladá do hmoty, ak by tam nebola nemá sa kam uložiť a solárne zisky budú menšie
Odpovedať
@duzu nie je tak celkom pravda, ideál je, ak nemusíš vynakladať tzv. prázdnu energiu tzv. energiu na ohrev svojim spôsobom neužitočných prvkov ako je napríklad stena. Keďže bez stien to ale nejde je ideálne aby neakumulovali teplo ale zároveň bránili čo najväčšiemu prestupu tepla. Preto sa dnes volia tenšie steny a hrubé zateplenie. Preto sa dnes volia veľké okná ktoré v zime ponúkajú cez deň vysoké tepelné zisky, pričom súčasne dnes majú tieto okná neporovnateľne lepšie izolačné vlastnosti ako v minulosti. Výhoda betónu sa prejavuje v podobe napríklad poteru, ktorý je nosičom tepelnej energie z podlahového kúrenia a túto odovzdáva do miestnosti (odmyslime si tepelné straty do stien). Kdežto betónová stena je na jednej strane v kontakte so studeným vzduchom vonkajšieho prostredia a je tepelne stratová. Oveľa ľahšie to teplo vydá dovonku ako dovnútra a pritom ho zvnútra odčerpáva. Keby bol betón tak úžasný stavebný materiál tak sa tu dnes neriešia montované domy z CLT panelov či domy metódou 2by4, tehlové či pórobetónové s čím ďalej tenšími stenami ale zato poriadnou dávkou izolantu.
Odpovedať
@sousedekovci89 túto teoriu máš odkiaľ? môžeš dať odkaz? tenšie ťažké steny len preto že sú lacnejšie, stačia len na statiku, horšie izolujú ,ale dobre akumulujú teplo, polystyrén je lacnejší na m3 a lepšie izoluje, i tie najlepšie okná majú väčšiu stratu ako ostatná časť obálky domu ked slnko nesvieti, betonová stena vydáva naakumulované teplo tam kde je väčší rozdiel teploty, ak je vonku teplejšie tak sa prehrieva vnútorný priestor a opačne, je úplne jedno kde je vnútri beton či na stene na spodu alebo navrchu, vždy teplo akumuluje a vydáva ho dovnútra , lebo celá vonkajšia obálka domu je izolovaná
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 dobrý popis až na dva mýty, betón pominiem, ale okná si neodpustím. Aký zisk môžu vytvoriť veľké okná, keď najkvalitnejšie okná majú možno 4x väčšiu TS ako izolovaná stena a TS v zime získavajú počas pár slnečných dní ak sú dobre orientované, ale 18 hodín vytvárajú vysokú stratu? To sú okná prevzaté z iných geografických podmienok a ak sú zo Švédska, tak z projektov, ktoré u nás málokto môže prevádzkovo financovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 "nemusíš vynakladať tzv. prázdnu energiu tzv. energiu na ohrev svojim spôsobom neužitočných prvkov ako je napríklad stena" ....samozrejme veď sú nahriate už od leta 🙂 "je ideálne aby neakumulovali teplo".....to bude super najmä v lete 😄 "veľké okná ktoré v zime ponúkajú cez deň vysoké tepelné zisky".....ktoré sú v súčte za zimu menšie ako ich teplené straty 😄 "betónová stena je na jednej strane v kontakte so studeným vzduchom".... 🙂 domy ktoré majú betónovú stenu v kontakte so vzduchom sa dnes už nestavajú.... "Keby bol betón tak úžasný stavebný materiál tak sa tu dnes neriešia montované domy z CLT panelov či domy metódou 2by4, tehlové či pórobetónové s čím ďalej tenšími stenami ale zato poriadnou dávkou izolantu." -domy z CLT panelova a 2by4 nemajú čím ďalej tým tenšie steny ale sú tak hrubé aby splnili normu v čase keď sa stavali- ich výhoda je že sa dajú postaviť rýchle prevažne suchou cestou čo vyhovuje najmä stavebným partiám....majú svoje plusy a mínusy v rovnováhe... tenké tehlové či pórobetónové steny, ktoré spomínate izolujú relatívne zle a tiež majú zlé zvukovo izolačné vlastnosti.....dnešná tehla je klasická mäsovo-mliečna krava, ktorá ma nakoniec málo mäsa aj mlieka 😄 Marketing a tradície idú v tejto krajine ako odpojený vagón....🙂 a z toho sa tešia najmä výrobcovia tehly..... Niečo málo o betóne a jeho vlastnostiach napovedá trebárs tento projekt: https://viva.baumit.com/sk/about-viva...
Odpovedať
@eagleowl steny nahriate už od leta? no lenže subjektívny pocit chladu a potrebu kúrenia máš až vtedy, keď už ju nahriatu nemáš 🙂 btw. ten krásny obrázok čo si pridal, aká je jeho relevancia, odkiaľ pochádza? alebo sú to rovnaké marketingové kecy ako sú údajne tie moje? aký význam majú tie stupne- viac znamená lepšie alebo horšie?, a vyberajú sa subjektívne parametre. Zároveň ten betónový dom, je to skladačka alebo monolit? pre mňa kvázi porovnanie bez relevancie. inak neviem či zrovna porovnávaš porovnateľné keďže "betónový dom" má evidentne ešte o jednu vrstvu omietkoviny naviac 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@sousedekovci89 "subjektívny pocit chladu a potrebu kúrenia máš až vtedy, keď už ju nahriatu nemáš ".....no asi by sme to ďalej nemali riešiť lebo máme zjavne nejaké iné zdroje poznania sveta 😄......máš to s tou akumuláciou zjavne rozhádzané Zdroj som samozrejme uviedol - treba čítať....nad obrázkom je link....relevancia je taká akú je človek chce priradiť ......svojim spôsobom je to jedinečný projekt, ktorého výsledky niečo napovedajú.....vzhľadom na to že sa tam porovnávajú viaceré stavebné materiály a projekt nie je pod taktovkou výrobcu murovacieho materiálu ani betónu tak sa dá predpokladať dosť veľký stupeň objektivity....
Odpovedať
aha takže baumit, výrobca, ktorý chcel odprezentovať nový druh omietky a maľby 🙂 Vzhľadom na to, že baumit je tiež výrobca stavebných materiálov dokáže byť rovnako zaujatý ako ktorýkoľvek iný výrobca. (proste chce predávať nový produkt ktorý vymyslel tak musí dokázať že je lepší ako jeho staré produkty) 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@sousedekovci89 ak myslíte že Baumit postavil 12 domov a zbiera 30 tisíc meraní týždenne len preto aby "odprezentovať nový druh omietky a maľby" pričom tajne podporil betónovú lobby a súčasne utopil výrobcu tehly 2in1 to už nechám celkom na Vás.....bol to len jeden dostupný príklad.....ak existuje niečo podobné čo teóriu výhodnosti akumulácie vyvracia rád si to prečítam..... Čakal som že uvediete nejaký argument, ktorý dokazuje že akumulácia je pri trvale obývanom dome na škodu, no zatiaľ nič...... (mimochodom nikde som nenapísal že vaše reči sú "marketingové kecy " ....ja som sa s marketingom, ktorý by zavrhoval akumuláciu zatiaľ nestretol) Bez akumulácie sa určite dá žiť......no akumulácia má v trvale obývanom dome určite viac výhod ako nevýhod.
Odpovedať
@kichino servus, ozyvam sa po case. ako si sa napokon rozhodol?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?