Ytong/Porfix 250 mm P2 na 2.NP rodinny dom ?

Zobraz úvodný príspevok
Neviete mi niekto poradiť, čí stači na 2 NP rodinný dom(8x10) Ytong hrubky 250 pevnosti P2 ? Myslim ,že pevnosť v tlaku je vyhovojuca ,ale čo napriklad odolnosť voči vybočeniu ? Strop som rozmýšľal použiť železobetónový kvôli akumulacii . Izolaciu planujem použiť 30 cm EPS ak by 250 ytong bol vyhovujúci (inak Ytong 300 + EPS 250). Rozmýšľal som aj o betonovych tvarniciach a VPC ,ale je to časovo a pracne dosť náročné na svojpomoc . Chapem, že je to otazka na statika , ale chcel som si zistiť ,čí nahodou už niekto z Vas to mal schalene statikom .
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@romanc Ano boli urobene iste veci aby to drzalo pokope
Odpovedať
Profilova fotka
Cize ak to zhrnieme, bez uprav 250mm nepostacuje. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@sidewinder vsetko treba prepocitat
Odpovedať
@romanc @sidewinder Stlpy v 2NP nemaju hlavnu funkciu prenos zvisleho zatazenia, su tam preto, aby prebrali horizontalne zatazenie zo strechy. @peterdubina ma dom, kde v 2NP nema ,,pevny,, strop. Podhlad je zaveseny na krov. V 2NP su len obvodove steny a vnutoro je otvoreny priestor. Ak by bol pouzity aj nad 2NP napr. zelezobetonovy strop, tie stlpy by tam neboli. Vsetko zelzi od konkretneho pripadu.
Odpovedať
@sidewinder my nemáme úpravy ako @peterdubina a tiež staviame 2.poschodový z P2-400 Ytong - nosné steny obvodové + P4-500 vnútorné obvodové....všetko predsa záleží od projektu, nedá sa to generalizovať
Odpovedať
Profilova fotka
@romanc @sidewinder @peterdubina Dobrý deň, je rozdiel - pevnost v tlaku a štihlosť steny. Môže byť nosná stena a priečna stužujúca stena. Stenu možno stužiť stropmi, strechou, vhodne umiestnenými priečnymi stenami alebo ďalšími konštrukčnými prvkami, s ktorými je stena spojená (napr.železobetónový stĺp, veniec). Stlpiky ktoré často môžete vidieť v stenách pod pomúrnicami šikmých striech tam nie sú z dôvodu že murivo neprenesie zvislý tlak strechy, ale ako následok pôsobenia krovu od ktorého vznikajú vodorovné sily, ktoré roztláčajú steny. Je nutné aby stavbu posúdil statik ako celok. S pozdravom technická podpora Ytong
Odpovedať
Profilova fotka
Presne na to celi cas narazam. Riesit to ako celok je podstatne. Lebo ked sa medzi laikov dostane info od vyrobcu, citujem "citujem : Nuž a odpoveď na otázku k tej hrúbke 250 mm, nuž absolútne tento formát vyhovuje, z tvárnice P4-500 PD môžete pokojne vymurovať 3 až 4 podlažný objekt" , este potom si investor najde ze 250 mm tehla je u vyrobcu v casti "obvodove a nosne steny", potom este sused povedal ze ma 250 mm. Potom je velmi velky problem investorovi zlozitym vypoctom vyvracat tieto "klebety" a aj tak neveri a projektant je ten zly. Resp treba murivo dodatocne vystuzovat zb prvkami. Potom to uz nie je murovana stena ako ju pozname, ale kombinovane murivo. Potom prideme na problemovu novostavbu a tam zo 175mm vymurovany RD, a preco asi tak praska :-), alebo rozdrveny medziokenny pilier - a este nie je dom ani dostavany, a podobne. Ak vyrobca napise, ze "3, 4 podlazby barak v pohode" tak je to dost .... cudne. ci uz na webe pod tabulkami, alebo pri vyjadreniach mi chyba poznamka "ale prejdite si to so svojim projektantom a statikom lebo pripad od pripadu je jedinecny. Medzi ludmi koluje ohladom hrubky muriva velmi vela nepravd, si myslim, vyrobcovia s tym nic nerobia, potom treba strasne vela sil ucesat projekt a dat to na spravnu mieru. :-) ta tak z mojej strany.
Odpovedať
ešte by som chcel upozorniť na problematiku uloženia stropu na murivo. Keď si prečítaš technické listy niektorých systémových stropov, tak sa dozvieš že min. uloženie na múr je 250 mm. Mne sa nechcelo robiť samostatný veniec a na to strop, robil som to spolu. Na to ti ale 250 mm jednoducho nestačí.
Odpovedať
Profilova fotka
@romanc Ahoj, alebo to urob naopak. ak nemáš projekt tak zo všetkým sa dá hýbať. Ja by som povedal projektantovi, že chcem takýto typ muriva a toľkoto zateplenia aby som dostal hodnoty pasívu. On Ti povie čo a koľko toho treba samozrejme to tiež bude konzultovať so statikom. Mal by si si urobiť konkrétne priority, lebo zase všetko nejde. Ja som to tak utobil, chcel som pasív a murivo P2-400. a dopadlo to tak, že mám dve nosné priečky (silka s15-1800), monolitický strop. S tým boli spojené aj väčšie presahy na prekladoch. Ty nechceš VPC - betón, u mňa to bolo práve naopak, ale môžem napísať, že tie dôvody pre ktoré to nechceš sú opodstatnené. ( Dúfam že tento rok spravím aspom hornú deku :( nad prízemným podlažím ) Ja mám nosné priečky 200, pri Ytongu to bude určite viac. Dá sa, ale nie všetko. Nech sa ti darí.
Odpovedať
@chufev Ahoj , dakujem za podporu . Ja by som rad isiel do VPC(175mm) ,dokonca pre mna je to top material na nosne murivo :-) Len ,ze to budem riesit subdodavatelsky , obavam sa ze by sa nedosiahla kvalita aku ocakavam , kedze nieje vela zivnostnikov , co s tym vedia robit , moze to byt pre nich pracne ,kvoli hmotnosti a tvrdosti (rezanie/robenie drazok pre elektrinstalaciu) . Betonova tvarnica (200mm) bola pre mna ako druhy najlepsi material na obvodove murivo ,lenze tam to s pracnostou je este horsie (betonovanie a vystuzovanie rohov/kazde 2m pri suvislej stene/pri okennych a dvernych otvorov):-) tazsie sa dosahuje vzduchotesnost kvoli elektroinstalacii . Tak nakoniec mi ostal porobeton . Myslim ze pojdem do hladkeho ,bez PDK , tam to bude jednoduchsie co sa tyka dosiahnutia vzduchotesnosti ako v MBT , lahsie sa bude robit elektroinstalacia , lahko sa reze na potrebne velkosti ,skoro kazdy vie s tym robit . Ale tak ako spominas , vypocital som si teplene straty , predstavu uz mam ohladom konstrukcie domu , tak uz pridem z mojou predstavou , z projektantom budeme uz riesit kompromisy tak aby statika bola ok.
Odpovedať
Profilova fotka
@romanc Ci uz budes mat porobeton hladky alebo s drazkami,vzduchotestnost ti to neovplyvni. Tu urobis omietkou.
Odpovedať
@peterdubina ak je tak , tak mozno ta PDK by mohla ostat , lahsie sa s nou pracuje
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Dobry den, Chcem Vas poprosit o radu. (nechcem zakladat temu ked ich je tu vela) Na obvodovu stenu garaze a nosnu stredovu priecku mam navrhnutu tehlu poroterm 20tku ale pevnosti P12. (statik mi koli co najvacsiamu vnutor. priestoru zmenil z 25ky pevnosti P10) Este vsak len robime platnu a kazdy den studujem okolo toho a zahravam sa z myslienkou ci nakoniec nedam porobeton. (na ukor trochu sirsej steny) Tam vsak je oznacenie pevnosti trochu matuce (pre mna lajika) citát z internetu: "Označenie P2-300 vyjadruje, že pórobetón tejto triedy má charakteristickú pevnosť v tlaku 2 MPa...". Tie 2Mpa na aku plochu ? Pri tehle sa udava napr P10, P12 ale 2Mpa ak by to bolo pri jednej tvarnici to by bola predsa hlupost aby porobeton P4-250 mal nosnost "len" 1/3 oproti P12 250 tehle nie ? Lebo projektant mi dal myslim najprv 25 porobeton a potom 20 tehlu pevnosti P12 teda predpokladam ze by mala byt pevnost aspon priblizne rovnaka .. Za pripadne objasnenie vopred velmi pekne dakujem 🙂 S pozdravom Michal
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?