Dom za 73000 € ???

Zobraz úvodný príspevok
ahojte, chcela by som sa spytať, čo hovorite na ponuku , ktorej cena je 73000 € za dom - montovany, ktorý obsahuje okrem kupelne všetko aj stavebne povolenie,pripojky IS atd. čize komplet. jedna sa o dom ktorého rozloha je 93 m2 uzitkovej plochy, tri spalne a obyvačka s kuchynou. pripadne viete o nejakej firme ktorá by to vedela poskytnut za lacnejšie. Vrelá vďaka za KAŽDÝ jeden názor :) :) :)
Odpovedať
@michaelita999 nemyslím si, že by tu do vás niekto rýpal. väčšina z nás sa vám tu snažíme len vysvetliť, že odpoveď na takto položenú otázku jednoducho nie je možná. celé 2 strany diskusie boli ale zrejme zbytočné, stačila odpoveď hneď na začiatku, že je to dobrá cena - aj keď by táto odpoveď nemala pre vás absolútne žiadnu vypovedaciu hodnotu, boli by ste spokojná... nabudúce budem vedieť, že treba odpovedať len áno alebo nie :) každopádne dobre vyberte a prajem vám, nech sa vám dobre býva. tá cena, ak bude dom kvalitne postavený a s dobrými parametrami, je dobrá. jednoznačne ale nepodceňte stavebný dozor, budete to potrebovať.
Odpovedať
@curious_george ja som netvrdila ze kazdy kto pisal niečo tak rypal ale bolo tu par takych.. kludne mozte povedat svoj nazor preto to všetko aj bolo .. ako kolvek ja som si zobrala z toho dosť.. dakujem dufam ze sa podari všetko a nebudu problemy. pekny zvyšok večera
Odpovedať
@michaelita999 jasné, držím palce :) pekný večer aj vám.
Odpovedať
@michaelita999 Asi nemá zmysel niečo ti písať. Ty berieš ako útok aj dobre mienené rady. Maj sa pekne a prajem všetko dobré.
Odpovedať
@curious_george o byvani v drevotrieske toho vela vediet ani nemusim... ale nikomu nazor neberiem. znamy stavia dom z plastovych flias a sackov na mlieko...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
@cubicomp Hehe pravda uz nepovie ze ked sa fakt stane nestastie a dom vyhori tak ci murovany alebo drevostavba. 1. Nezhoria do tla ako to bolo ukazane aj videom 2. Oboje budu statikom oznacene ako neobyvatelne a budu sa musit zburat 3. Buranie tehlaku a nasledovne odstranenie odpadu bude tak 3 krat drahsie, Tu len na SK sme 50 rokov za opicami. V rezidencnej vystavbe rodinnych domov nikdy a za ziadnych oklnosti pouzivat akykolvek murovany system nedava ziaden zmysel. Je to pomalsie drahsie spinavsie menej flexibilne nema to ziadnu realnu vyhodu su to take iste bludy ako dychanie domu a podobne.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubiee nepochopil som, tak používať murovaný alebo nie? Domnieval som sa, že myslenie ľudí sa zmení po zmenení podmienok za jednu generáciu, ale potrvá to dlhšie. Na autá už nie je až taký pohľad ako na majetok, dajú sa kúpiť za pár platov, ale domy stále pôsobia nie ako spotrebné predmety, ale zabezpečenie. Ľudia si nevedia spočítať úroky z hypotéky, prevádzkové náklady, keď budú bývať sami. Ale v USA, kde je väčšia mobilita sa tiež stavajú murované domy, ale to sú už bohatí ľudia. To nie je môj názor, to je vyjadrenie američana, ktorý keď vystúpil na dedine z auta povedal " čo chcete, v Amerike majú murované domy len bohatí ľudia"
Odpovedať
@jan45 Drevodom do buducnosti jednoznacne pre rodinne domy nedava zmysel nic murovat. Stary majstri ich odstrasuju neznalych ludi len preto ze nepoznaju nic ine ako hadzat cihly a staticy ktory len leju vsade beton su dovodom preco sa myslenie ludi nemeni. Projektanti su lenivy sa naucit nove konstrukcie a murari vedia ze by tak potom mohli akurat obkladat kamenom sokle. Neexistuje ano jeden racionalny dovod preco mat murovany dom ked stavias nove. Prestavba je samozrejme nieco ine. Zil som a pracoval v USA 10 rokov. Mal som stavebnu firmu zacal som od piky vez strechy drevostavby az po komercne projekty. Ja som osobne nikdy nevidel Murovany rodinny (novy) dom. Aj multimilionar si radsej postavi drevostavbu lebo moze ju mat vacsiu za rovnaky rozpocet. Pracoval som napriklad na dome hned vedla Kennedyho kde nebola nudza o prachy Drevododom za niekolko milionov. Radsej investoval do izolacie neskutocne velkych okien s vyhladom na ocean kvalitna instalacia pocitacovo riadene svetla klima a podobne. Jedine ak niekde na juhozapade ak chce mat tradicny mexicky design by si sa stretol z murovanou novostavbou. Drevodom vydrzi to co murovany ak nie viac ak je spraveny poriadne. Prerabal som drevodom postaveny v roku 1790 na zakladoch z lamaneho granitu. Bolo to drevo ako nove. Zaujimavy paradox je aj to ze na Slovensku sa az do 50tych rokov 20teho storocia stavaly domy z dreva a drevene tramove stropy este dlhsie.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubiee no paradoxom, Slovenska je práve cena drevodomov, také veľké domy, ako sa stavajú na Slovensku sa v USA stavajú "týždeň" , to netreba brať doslova, ale za takú krátku dobu ani mzdy nemôžu byť vyššie ako keď sa stavia murovaný dom pol roka. Aj spotreba nosného materiálu je menšia, ostatné plochy a materiály sú zhodné, ale ako píšete, dodavatelia nie sú schopní prijať zmenené technológie a dobre ich využiť.
Odpovedať
@lubiee Slovensko ešte nedospelo na drevodomy, pretože tu je jedinou úlohou podnikateľa / česť výnimkám / zarobiť na ľuďoch na úkor kvality. To čo vydržia drevodomy v Ameriky tu nemusia ani 10rokov. Po jednej stavbe sa tu tvária ako keby vystavali celé mesto . Uvidíme čo nato budú hovoriť ľudia za pár rokov.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubiee velmi rad pozeram This Old House a presne ako vravis, bezne su tam skoro 200 rocne domy.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubiee & @blackomt Určite nepatrím medzi ľudí, ktorí majú predsudky voči "drevodomom". Vlani som si síce postavil (ďalší) murovaný, ale do poslednej chvíle to bolo 50 : 50, či nepôjdeme do montovačky. Ale nedá mi nepovedať aj Bé. Mal som možnosť navštíviť v USA niekoľko rodín, žijúcich v montovaných domoch a musím povedať, že pocitovo to boli skôr "chaty", než stále obydlia. Trochu mi to pripomínalo ten prvý dojem, čo som mal, keď som (ešte za komančov) po prvý krát vstúpil do okála. Moja príbuzná má na Floride malý drevený bungalov. No poviem na rovinu: tu by taký asi nikto nechcel. 8-( Ľudia na Slovensku ešte asi nedorástli (alebo, že by neklesli) na americký pohľad na bývanie. Možno je to konzervativizmus - možno predsudky.... (?)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Co ja sem tam vidim tie dokumenty pride mi kvalita byvania amerivanou na ubohej urovni, samozrejem tam maju dobre domy ale tie bezne lacnejsie per obyc ludi na zapalkanie, ked vidim ze neikto natiera kuchyncke dvierka stetcom a tvari sa ze to opravil, ked vidim tie ichj kupelne s gumou na zemi, plesnive, a igelitovym zavesom na sprche, tie otrasne 1 skleene okna, a ked vidim ako to rekonstruuju ze hotove diely listy a vsetko priklincuju pneumatickou sponkovackou frcam. Slovenske drevodomy su aspon niekde inde.
Odpovedať
brat momentálne stavia montovaný dom, zatiaľ ho to stálo asi 35000 eur a má spravené prípojky , pivnica pod 1/4 domu kde bude kotolňa, okná, z vonku ma spravenú fasádu , čiže stavbu má už komplet uzavretú, teraz ide robiť rozvody kúrenia a elektriny a montovať vnútorne priečky, celu stavbu robí svojpomocne, oco bratia , kamaráti, pôdorys domu je 8x12 metrov s podkrovím, on je zatiaľ maximálne spokojný
Odpovedať
je to len o kvalite vystavby a dobrom projekte, drevodom je plnohodnotna stavba pre moderne byvanie jedina drobna nevyhoda drevostavieb, resp. nemurovanych stavieb je pre tych, ktori radi navrtavaju kazdych par rokov nove doplnky na steny a menia interier, diery a praca s nepodarenymi vrtmi v sdk nic moc :) a nemohol by som pouzivat hrazdovy system s montazou na stenu, ktoru som dostal od manzelky :-D
Odpovedať
@jan45 "také veľké domy, ako sa stavajú na Slovensku sa v USA stavajú "týždeň" " Tak tusim minuly rok v Nitre na vystave postavila jedna firma ukazkovy montovany drevodom vratane rozvodov, instalacie a interieru za tusim 37 hodin, samozrejme bez betonovych zakladov. Druha vec je kvalita,lebo ked som sa prechadzal domom a v kupelni som sa dotkol kachlicky,tak odpadla:-D No ale bolo by zaujimave porovnat si nejaky ukazkovy rovnaky drevodom postaveny u nas a v USA, ake by tam boli rozdiel v polozkach, v technologii atd... :)
Odpovedať
Profilova fotka
@clt Nemyslím to v zlom, ale v USA sú ľudia schopní (ochotní) žiť karavanoch... Slováci by toto brali ako totálne poníženie. Naopak v Česku už sporadicky vznikajú pri jazerách kolónie takýchto "domčekov" na kolieskach. Ale našinec tam ešte nedospel, napriek tomu, že v niektorých záhradkárskych kolóniách sa už začínajú natrvalo usadzovať ľudkovia, čo buď nechali byt deťom, alebo ho strelili. A k tomu "rekordnému" montovanému domu v Nitre na výstavisku: Tam nebol použitý jediný mokrý proces, dokonca ani sadrokartóny ten dom nemá. Všetko sú to prefabrikáty. Takže tak to zmákli. ;-)
Odpovedať
Myslim, ze na slovensku je problem s myslenim - moj dom, moj hrad. Zabuda sa, ze dom/ byt v ktorom byvam nie je investicia, ale spotreba. (to tu uz niekto pisal). Na jednej strane je dobre, ze ideme po kvalite, na strane druhej sa to prehana, hlavne s ohladom na "moralnu" zivotnost stavby. V tomto to beru americania, skandinavci... podstatne lahostajnejsie (niekedy az zas moc). A v druhom rade cena. Pokial nepride nieco ako bola "mobilizacia od pomorange", ludia pri pohlade na cenu si povedia, "radsej idem do tradicie, to aspon nieco vydrzi".
Odpovedať
Profilova fotka
@zuzka60 Síce mimo témy ale aj mne sa zdá že slováci majú v poslednej dobe pomýlený zmýšľanie ( nie len k vôli preferenciám smeru v prieskumoch pred voľbami ) Neviem či to je mánia s tých amerických filmov že každý musí mať dom dva autá a biely plot lebo tak mi to na slovensku pripadá, ľudia totálne bez prostriedkov alebo s našetrenými pár tisícami a bez akýchkoľvek znalostí sa púšťajú do stavby domu samozrejme že všetko lacno načo platiť architekta alebo stavebný dozor, hlavne v poslednom čase si tu na modrej streche všímam diskusie ako dom za 50-tisíc alebo nemám peniaze chcem stavať alebo mám peniaze len na základovú dosku mám začať stavať alebo najlepší silvestrovský, dom postavený postupne za 37-tisíc kde danému človeku v jeho rozpočte zostalo aj 2000 na zariadenie alebo tak nejak, ak sa takéto domy aj postavia sú to maličké samozrejme bugalovi s dvojgarážou lebo to musí byť a majitelia postupne zistia že oproti bytu to nieje zas až taký rozdiel akurát musia kosiť dvor. Neviem či to je aj v iných krajinách že človek po škole robí dva tri roky a už si zoberie hypotéku na vlastný dom ktorú spláca do dôchodku ale mne to príde divné nehovorím aj naši stavali dom ako mladý ale pred tridsiatimi rokmi sa dal dom postaviť za 300-tisíc svojpomocne popri práci aj bez hypotéky. Ja osobne by som si radšej počkal užil niečo zo života a nechcel si splniť celoživotný sen o vlastnom bývaní do tridsiatky.
Odpovedať
@martosko podla mna su hlavne zmagoreni "pribehhmi bohacov", " skutocnych zien z NY" a pod. ze niekto chce vlastne byvanie, no dobre... ale za aku cenu? Suhlas hlavne s tym, ze domy,domy, domy... hlavne nie "petrzalka, rozket, KVP..." ale to sa utrase, len to chce asi este cas :)
Odpovedať
@martosko Mas velku pravu ale zase tu je na hovno cela situacia, ked chces byvat sam mozes ist do podnajmu kde nechas polku vyplaty alebo si povies ze za to co platis podnajom mozes splacat hypoteku a dokonca este aj menej a na tom je to vsetko zalozene. Keby boli najomne byty za normalne peniaze mozno by ludia tolko knekupovali a tiez to zavisi asi aj so zvykmy a ochotou sa castejsei stahovat. Ludia su tu zalozeny na potrebe vlastnit majetok, co si ale nemyslim ze je nejake zle.
Odpovedať
@jan45 Uprimne pokial to nie je nejaka predvadzacka a predpripravene moduly alebo nieco podobne. 120 m2 obytnej plochy sme stavali. 3 pracovne tyzdne. 15 dni 4 osoby. Ale to nebol len skelet vonkajsie obvodove a vnutorne steny plus krov oplastenie Krov zaklop folia IKO cambridge sindelova strecha potah Tyvek poistnou hydrofoliou priprava drevenych stropnych rostov pre SDK osadenie okien dveri. Ale to bolo 16 palcov na stred 2x6 a kedze tam maju vsetky dosky 4 x 8 okrem koncov clovak nemusel takmer nic rezat a praca isla od ruky.
Odpovedať
Profilova fotka
@lubiee to týždeň bolo v úvodzovkách, ani statika sa nerieši ako u nás autorizovaným inžinierom ale čiarkami - pomermi na uholníku a obyklými rozmermi reziva. Ale závidím vám, že už nemôýem ísť takto na skusy do sveta, ja to poznám len z literatúry.
Odpovedať
@jan45 Co sa tyka statiky mas pravdu existuje totiz nieco ako tabulky :D stena 16 ci 24 palcom na stred ci KVH hranol 2x4 2x6 albo 2x 10 ma presne predpisane maximalne previsy v pripade podlah a streich podla uhla. Gravitacia sa nemeni drevo je testovane a znacene takze staci tabulka a rozmer a vies ci to je staticky v poriadku. Statika si prizves len vtedy ak sa jedna o nieco nestandartne ci komercnu vystavbu. Inac podstatny rozdiel je ze stavebny dozor je statny organ a inspector pekne ti ostempluje kazdu etapu vystavby. vlastne sa stavba kolauduje priebezine. Zaklady pred betonovoanim armovanie zaklady po betonovani, Hruba stavba, Natiahnutie sieti a potom zaverecna.
Odpovedať
@horsey Toto sme riesily tak ze v kuchyni napriklad sme do kazdej steny kde bol predpoklad na vesanie policky namiesto SDK davaly pasy OSB ci Preglejka ktore sa nastierkovala Sadrou a splynula zo sadrakom. Teraz vsak existuju veci ako Rigidur a Rigips uvadza na SK trh dosku ktora na vrut bez hmozdinky ma 60 kg zataz s kotvou cez 100. Hopit hobito ci tak nejak zrovna som bol na konferencii a to predvadzali.
Odpovedať
@lubiee hej ale nie vzdy to vies dopredu ked stavias barak a uprimne, 60 ci 100kg su maxima, ktore by som ani s mojimi 85kg nechcel testovat na dennej baze
Odpovedať
@horsey To je na jeden vrut to znamena bez hmozdinky ci kotvy. policka ma 2 to jest 200 kg alebo 120 len tak na skrutku. :-)
Odpovedať
@blackomt Budu hovorit to co vzdy hovori ked stretnu smejda murara ako ja budu nadavat ked stretnu kvalitnu firmu na drevodomy budu si pochvalovat. Inac som uplne nepochopil prispevok. Myslel si ze na Slovensku mame take extremne podmienky ze tu drevene domy nevydrzia ci ?
Odpovedať
@lubiee Ja som najskôr chcel drevodom ale keď som nad tym tak rozmýšľal tak jediné co ma k tomu viedlo bola doma výstavby ktorá je lákavá .A keď som hľadal niekoho kto by to postavil narazil som na problém a to ten ze s výstavbou vzniká vela chýb ktoré sa nemusia prejaviť hneď. Potom užívateľovi stavby nastane ďalší problém a to odstraňovanie chyb a hladanie vinníka. Ak vie aj danna firma dom postaviť a kvalitne ,aj tu na modrej streche je jedna nemenovana firma tak to nie je mnou prijateľnú cenu aj ked kvalita prevyšuje všetko. Nechcem maľovať čerta na stenu ale čo bude s tými čo majú drevodom s chybami o par rokov ale oni si tk neuvedomujú alebo skôr si to nechcú pripustiť.
Odpovedať
@blackomt To je sice pravda ale je to uplne jedno ci to je drevodom alebo z uplne tradicneho materialu. Ked niekto nieco poserie tak sa prejavia problemy. Ak je to spravene dobre a clovek sa o to stara ako ma (ci z dreva alebo muriva dom potrebuje udrzbu) tak nas to niekolko nasobne prezije.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?