Sú solárne panely zbytočne vyhodené peniaze pri tepelnom čerpadle?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, elektrikár nám povedal že sú to zbytočné prachy za panely?? Kúrenie s teplým čerpadlom. Súhlasíte?
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj - klikni, a kalkuluj - určite bude aj táto kalkulačka ktorá je dostupná pre celý svet, zavádzať a klamať. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools... A myslím, že už asi stačilo tak to zakončím 5kWP riešením. Ročná výroba zapísaná v zelenom okienku - menič, tie modré plochy - to sú fotovoltaické panely a číslo v strede modrej plochy vyjadruje jeho ročnú výrobu pri parametroch riešenia: 12 panelov azimut 135 (juhovýchod) 8 panelov azimut 225 (juhozápad) Sklon panelov 48° Panel AXITEC275P-150-60S Reálne dáta. Keď budeš mať svoju fotovoltaiku pripojenú k distribučnej sieti, budeš mať 4Q tak budeš mať prístup k intervalovým dátam IMS, vtedy si to budeš môcť zistiť. 🙂 Samozrejme, bol by si prekvapený - a rád za tie dáta, lebo korešpondujú s monitoringom. Snažím sa poskytnúť reálne dáta, ktoré majú svoju hodnotu a sú relevantné. Pre čitateľov: Danú tému z mojej strany ukončujem. V prípade otázok - koľko a ako, mi napíšte správu. V prípade záujmu o realizáciu si nájdite vo svojom záujme spoločnosť ktorej ponuka vám bude vyhovovať ako po realizačnej tak po finančnej stránke. Fotovoltaika je investícia ktorá sa zhodnotí.
Odpovedať
@dominik_galaba U mňa je solar, čo ohrieva TUV a fotovoltaika vyrába el. energiu, Teraz mám solár.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba ok, klikam a kalkulujem poloha stredne Slovensko, instalovany vykon 1kWp, rocne vyrobena energia 1090,42kWh, ziadnych 1600kWh. Cize PRESNE to co som cely cas pisal. A mozeme skoncit, lebo uz fakt nie je o com.
Odpovedať
@dominik_galaba tazko ti nieco vysvetlovat ak tomu nerozumies alebo nechces rozumiet. Porovnavat fotovoltaiku s vkladom mozes az potom ked sa ti vrati to co si do nej investoval. Ak ti hovori nieco ako doba navratu investicie, je to cas za ktory sa ti vrati investicia. Az potom zacina "zarabat". Samozrejme ze FV vygeneruje vyssi vynos vo forme uspory, ale az ked sa ti investicia nevrati, tj kym neprejde 10-13 rokov, tak ti zarobila VELKE NIC, lebo na zaciatku so musel minut 5000 eur, a tie sa ti vratia po 10-13 rokoch, ked si na NULE, uz tomu trochu rozumies alebo chces stale zavadzat???
Odpovedať
Profilova fotka
@mipet ale ked chces aby ti tych 5000€ generovalo zisk na ucte tak ich tam musis mat, a ci ich mas na sporiacom a nemozes snimi nic robit alebo ich investujes do fotovoltaiky je uplne jedno. Think
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj priznávam, že som spravil nevedome chybu, vzhľadom na fakt že 3kWp ktoré inštalujeme majú celkový výkon 3,3kWp. tj ... 2,5kWp má reálny výkon 2,7kWp 3kWp má reálny výkon 3,3kWp 4kWp má reálny výkon 4,4kWp 5kWp má reálny výkon 5,5kWp takže treba zadať do kalkulačky reálny maximálny výkon. 3,3kWp - zvolen okolie Identická poloha (zvolen okolie), identický sklon, len iný výkon. Ročná produkcia necelých 3600kWh. Keď do toho chcene či nechcene prirátame zisk vďaka optimizérom - napríklad spodnú hranicu +7%, je to číslo okolo 3850kWh ročne. A hľa .... Keď si to povieme na rovinu, SSD aktuálne kvôli prebytkom neriešime takže všetky inštalácie sú kvôli nemožnosti pripojiť zariadenie do distribučnej siete pozastavené, pokiaľ sa situácia nezmení. Tak prejdime do slnečnejšieho regiónu napríklad okolie Šurian - letisko ? Príklad ktorý som len klikol, nie su tam ani reflektory nič takže je to OK lokalita: 3,3kWp - šurany letisko Poloha (Šurany letisko),identický sklon, len iný výkon. Ročná produkcia necelých 3900kWh. Keď do toho chcene či nechcene prirátame zisk vďaka optimizérom - napríklad spodnú hranicu +7%, je to číslo okolo 4173kWh ročne. A hľa .... ono to sedí s tymi screenmi z monitoringu ???? Hej ... úplne presne. Samozrejme výkon bude nižší čím pôjdeme severnejšie. Ale to je nepodstatné a aj tvoj výpočet z okolia Zvolena bol úplne out. Pretože sa celý čas snažíš spochybniť výsledky monitoringu ktoré som sem posielal nie raz. A nikde som nikdy nenapísal že 4kWp vyrobí 6400kWh ročne - tvoje tvrdenie 1kWp - 1600kWh ročne ... a ak som niekde spravil preklep, je to moja vina 🙂 😉 Ak by mal niekto chuť si vyrátať produkciu fotovoltaiky na svojej nehnuteľnosti - použite tento link (ENG nutnosť alebo translátor) https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools... Zostávam s pozdravom. Prianím pekného večera, aj kejsix-ovi 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Podla mna su to vyhodene peniaze tak ci tak...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@mcsmekac a kupuju si zlate hodinky, ci drahe telefony... vyhodene peniaze. Nie kzdemu to vysvetlis. 👍🏻
Odpovedať
Profilova fotka
@mcsmekac preco dom? Nevidis aku maju nehnutelnosti casom hodnotu? A kde mam podla teba byvat v najme? Az to su vyhodene peniaze...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Diskusia je pre odborníkov asi nedostatočne odborná a nedostatočne presná a pre laikov asi až príliš odborná a až príliš nezrozumiteľná. Niekto by mohol povedať, že chlapi si tu iba dokazujú kto má väčší (...potenciál). Napriek tomu, že v tomto vlákne už viac než rok "pogýbla sobáka" (chcíp pes), si dovolím poznamenať, že asi najzrozumiteľnejšie by bolo to, ak by tu odzneli argumenty typu: - ročný diagram spotreby EE na odbernom mieste som porovnal s ročným diagramom výroby EE na odbernom mieste (napr. 15 min meranie, alebo 1 hod meranie), kde parametre výkonu FVE sú ..., - z vyrobenej EE bolo na OM spotrebovaných X kWh v rozdelení na XVT a XNT (VT a NT) a Y kWh pretieklo do sústavy (v rozdelení na YVT a YNT), - jednotkové ceny silovej elektriny sú aktuálne XX EUR (s DPH) (VT/NT), jednotkové ceny distribúcie sú aktuálne XX EUR (s DPH), - aktuálne náklady na inštaláciu FVE boli XXX EUR (s DPH), dotácia bola XXX EUR. Frekvenčný menič má životnosť 10 rokov a jeho cena je XXX EUR (s DPH), čo znamená, že po 10 rokoch používania FVE mi vyskočia náklady na údržbu FVE o cenu meniča. Okrem toho priemerné ročné náklady na servis a údržbu FVE sú XXX EUR (s DPH). K tomu treba pripočítať odhadované náklady na recykláciu FVE po skončení životnosti FVE v sume XXX EUR (s DPH), Podľa aktuálnych cien a podľa aktuálnych diagramov výroby a spotreby EE na OM sa javí návratnosť investície do FVE napr. 44 rokov, alebo 9,5 rokov, ... Takejto debate porozumie odborník a aj laik a bola by bez emócií a podpichovania 🙂 . Za seba môžem povedať, že mňa by veľmi zaujímalo, ako by dopadlo takéto porovnanie, pretože zatiaľ ani jedna montážna firma neurobila takýto výpočet na reálnych dátach vo forme diagramov.
Odpovedať
@sweet8 Nikto nemá čas sem rozpisovať študiu o návratnosti FVE lebo vstupné parametre sa rok od roka menia. Ale dám ti nekajé čisla z mojej situácie. FVE 8,55kwp 3N Ongrid s výkupom , spustená oficiálne 2019. Celková ročná výroba sa pohybuje +- okolo 9,0MWh na prebytky do siete 6,0MWh vlastna spotreba 3MWh. žiadne opatrenia v domacnosti. Za prebytky ročne utržim cca 650€. Spotrebu elektriny (spotreba na hodine ) som mal každým rokom vyšiu od 2019 cca postupne z 5100, 6100, 7300, výrobné čisla ostali skoro rovnaké. Revizie sa nevyžadujú, Opravy/ poruchy :0 Cena striedača cca 2200 . Cena FVE 13k€. Ročne platím cca 900€ za elektrinu ale bez FVE by som mal platiť cca 1280€ (+3MWh s výroby ktoré zúžitkujem v dome) , ak odrátam navratkou 650€ ( zelená energia ) realny náklad za rok na dom je 250€ . 1280- 250= 1030€ Pri cene diela 13k€ / 1k€ vychádza návratnosť cca 13 r. Ceny ee sa rapidne menia, aj spotreba domu, na presné čísla by som musel vysadieť dieru v stoličke. K tomu treba ešte prirátať cenu za distr. pri moeje FVE cca 100€/r.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?