Kurenie v podkroví

Ahojte, potreboval by som poradiť. Chystáme sa prerobiť podkrovie na obytný priestor a mám dilemu ohľadom kúrenia. V spodnej časti domu máme podlahové kúrenie plynom. V podkroví podlahovka nebude nakoľko na OSB dosky budeme dávať palubovku. Akú formu kúrenia by ste zvolili? Môj kúrenár mi hovoril, že kúrenie s pripojením radiátorov ma bude stáť aj s robotou cca 2300 E ( je totiž nutné dať za kotol zariadenie čo bude rozdeľovať 40 stupňovú vodu do podlahovky a 80 stupňovú do radiátorov). Druhá alternatíva je kúrenie elektrikou a to cez infrapanely , kde budú vstupné investície lacnejšie cca o 1000 E. Jedná sa o vykurovací priestor o rozlohe cca 80 štvorcov, ale bavíme sa o šikmých stropoch zo sadrokartónu v podkroví. Vopred ďakujem za rady.
Odpovedať
Za mna jasna volba, mam to aj ja tak na druhom podlazi domu (hoci tam ma radiatory a pripraveny komin) - multisplit tepelne cerpadlo vzduch-vzduch (ludovo nazyvane klimatizacia), alebo 1-3 samostatne “klimy”. Ak to nebude velmi clenene mohla by stacit aj jedna vykonna jednotka, ak tam bude viac samostatnych izieb tak do kazdej izby samostatnu jednotku. Bonus v lete - chladenie podkrovia.
Odpovedať
@76hindzi Ešte skúste porozmýšľať nad nízkoteplotným stenovým kúrením (link nie je reklama, je to len príklad, ako to funguje, nakoľko veľa ľudí o tomto ani netuší: https://www.geotherm.sk/stenove-vykur...
Odpovedať
@pier Budem tam ma 2 miestnosti, moja pracovna to bude asi tretina z celeho prestoru a taku spolocensku miestnost.Plus mozno nejaka mala kupelnicka. S WC by bol problem, lebo tam mam vytiahnutu len ruru s priemerom 50mm.
Odpovedať
Profilova fotka
@76hindzi najdite si ineho kurenara ... nie je problem urobit suchu podlahovku alebo radiatory na spad 50/30.
Odpovedať
@76hindzi daj veľkoplošne radiátory - radiátory dimenzovane na nízku teplotu vykurovacej vody alebo urobiť ešte jeden okruh a na podlahovku dat zmiešavaš ta sucha podlahovka je dost nákladná na realizáciu a za ďalšie dost tepla prejde ore stropom
Odpovedať
@hades11 az taky rozdiel tam nie je, realne to moze byt tak 1,3 nasoboko ceny klasickej? Tym ze je to v podrovi staci ti vyrovnavaci podsyp, systemova doska, roznasacie plechy serepeticky kurenia a fermacelova doska ktora je na pokladku jednoduchsia ako betonovanie poteru, ci liatie anhydritu.
Odpovedať
Profilova fotka
@76hindzi na WC by som dal Sanibo 5,
Odpovedať
@jan45 Ako to funguje?🙂 Čiže dalo by sa týmto doriešiť to wc?
Odpovedať
@jan45 Študujem to a vy ste mi vrátili úsmev na tvár🙂 To je super vec v prípade mojej 500mm rúry na odpad. Ďakujem veľmi pekne.
Odpovedať
@sousedekovci89 Díky za radu.
Odpovedať
@sousedekovci89 záleží aké bude plošne zaťaženie stopu či mu to vôbec unesie takú hmotnost ono sa to nezdá ale ono sa to nazbiera na hmotnosti byt na jeho mieste opýtal by som sa statika
Odpovedať
@hades11 jasné prepočet treba ja len že suchá podlahovka je tiež podstatne ľahšia ako s poterom a zas tak dramaticky drahšie riešenie to nie je.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sousedekovci89 ono na to ide roznášania vrstva kedysi som takéto čosi robil v jednom drevo dome dávali sme tam cetris a ľahké to veru nebolo síce stačila menšia hrubka ale aj tak drevo je potvora pokiaľ nemáš KVK hranoly ale rezivo čakaj že ti to časom prehne
Odpovedať
@pier Ahoj, mal som tu chlapika co montuje klimatizacie ohladom toho kurenia.Povedal mi, ze v zime ked su celodenne mrazy to zvykne mat problem s kurenim.Ty mas aku skusenost?
Odpovedať
@76hindzi pri minus 6 to kuri to zatial dobre (normalne), mensiu teplotu sme tento rok tu na zapade este nemali. Preco by to malo kurit slabsie, ved je to tepelne cepradlo, ktore kuri az do -30 (samozrejme ucinnost bude mensia pri -30, ako pri -5).
Odpovedať
@pier OK diky za info.Tak padla volba hore sa bude kurit klimou.
Odpovedať
@76hindzi ja mam hore aj radiatory, ale aj moje deti oblubuju viac klimu, kvoli nabehu teploty. Nehovoriac to, ze naklady oproti elektrokotlu su asi stvrtinove.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?