Prečo dymí krb keď zapnem digestor?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, možno mi niekto bude vedieť poradiť, máme spojenú kuchyňu a obývačkou, v obývačke máme krb, bez prieduchov do miestnosti, čisto len na efekt (vykurenie obývačky) , Dnes sme kúpili briketami, keď som v kuchyni zapla digestor krb začal dymiť. V čom môže byť problém?
Odpovedať
@daniela87sk ak je to na vrchu je to robené zámerne, nasáva sa tadiaľ horúci vzduch- sekundárne spaľovanie, no ostatné 3 strany majú mať tesnenie
Odpovedať
@daniela87sk aby dymilo ked pustis digestor 🙂 netreba spakulovat , nedasa nic robit len nepustat digestor ked ide krb, nemyslim zeby ste koli tomu isli vymenit vlozku a dorobit ext. vzduch .
Odpovedať
@duzu je to zo všetkých 4 strán volala som do predajne kde sme krb kupovali a vraj to teda tak ma byť ale aký to má účel a či to nemáme radšej zatmelit 😄
Odpovedať
@daniela87sk ak to tak má byť nie je to kvalitná vložka a preto i skôr dymí ,nasáva veľa vzduchu neregulovane a stále ju ochladzuje, ale ako na relax je v pohode, vždy lepšie ako otvorený krb, ja by som to neupchával, nemusí vydržať vyššiu teplotu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Mam automaticky digestor a zapol sa ked sa v krbe kurilo a zacal unikat dym s krbu. Privod vzduchu je externy, vlozka smejd kobok chopok kazeta a ventilator na rozvod vzduchu. Aj otvorenie vetracky nic nevyriesilo, dym isiel tiez. V com moze byt problem? Slaby externy privod, nizky komin, zle tesnenie na vlozke, nezatmelene rury na napojenie do komina?
Odpovedať
@originalx kadiaľ uniká dym? cez vložku by nemal jedine z dymovodu a na príčinu si vymenoval všetko, slabý ťah, digestor má silnejší opačne, ked kúriš vypni ho a otvor radšej dvere na chodbu a kúpelňu
Odpovedať
Fuha, a to som myslel ze krb a vyber vlozky sa v dnesnej dobe neda az tak dodrbať. 🙂 To som ako vobec nepochopil "kto" vybera vlozku do domu "amater " investor , alebo skuseny krbar. Asi by mali na vlozku davat vystrahu pri "pri kureni a pouzivani digestora otvorte vchodove dvere, hrozi zadusednie oxidom uholnatym "
Odpovedať
@janopopovec v dnesnej dobe sa da dodrbat uplne vsetko, kedze niekedy je problem rozoznat smejd od kvality. Myslel som, ze externy privod vzduchu to vyriesi, no neni to tak.
Odpovedať
@originalx veď ale fyzika nepustí 😄 môže byt vložka aká chce keď je v dome podtlak tak si ide dym ľahšou cestou. Ak má prívodná rúra k externému nasávania krbu menší priemer tak je to jasne. Veď digestor má prietok aj 300m3 a možno aj viac a v hermeticky uzavretom dome to spravi slušný vietor si myslím. Preto by sa mali do takých domov dávať recirkulacne digestory nie náhodou?
Odpovedať
@spikerhc mozem z neho urobit recyrkulacny digestor, ale neviem ci by to pomohlo, kedze aj ten nasava vzduch. Ma cca 700m3/h.
Odpovedať
@originalx jasne že to pomôže. On ten vzduch do seba nasaje ale pusti ho v tej istej miestnosti spat čiže tlak bude rovnaký akurát treba do digestora dať filter na olejové pary. My staviame dom mame externý prívod vzduchu priemer je to asi 125 myslím ak nie 150 a aj rekuperáciu. Ale digestor bude čisto recirkulacny. Veď si predstavte že z miestnosti ten digestor odoberie 700m3 vzduchu 😄 ti musí ten komín otocit naopak ako nič. A ja niesom Krbar ale myslím si že kobok niesu úplne hrozné vložky. Sú aj horšie 😄 my tiež budeme mat kobok ale nie kazetu bude silnejšia trosku.
Odpovedať
Inak taký dotaz mierne mimo tému: mávajú bežne centrálne rekuperácie aj režim "pretlak", teda režim na kúrenie do krbu?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@originalx Fakt by som nepovedal ze aj napriek externemu privodu a primeranym kalibrom komina a vzduchovodu moze byt problem s vytahovanim vzduchu. Veru niet nad dobru tesnu vlozku. Docital som cele vlakno a nestacim sa divit co su schopny predajci pustit. !
Odpovedať
@janopopovec mam komin 5,5m a priemer 200mm, ex.privod 125mm a dlzka cca 4,5m, digestor vyvod 150mm. Niekde nieco nesedi.
Odpovedať
@originalx no veď jasne že nesedí 😄 prívod do krbu je pasívny a digestor má ventilator... či? Fyzika?
Odpovedať
@spikerhc tak namontujem turbo na privod a budem mat turbo krb 😀
Odpovedať
@lrdk Ano, niektore rekuperacie to maju. Priamo na ovladaci sa da zvolit rezim krb, kedy viac vzduchu nasava ako vyfukuje aby bol v dome mierny pretlak. Vtedy ked sa orvara vlozka a priklada sa drevo alebo sa podpaluje, tak dym by nemal ist do miestnosti, lebo prud vzduchu ho posunie do komina. U tych rekuperacii, ktore priamo toto nemaju pomoze manualne nastavenie vyssieho privodu vzduchu do domu.
Odpovedať
@janopopovec mohol by som sa opýtať že akú krbovú vložku by ste odporučili? Teda nejakú strednú triedu aby nezrujnovala človeka že za len za krb s komikom a odstavnou nedá 15000€?
Odpovedať
@spikerhc Moja vlozka stala 2400€ vela ? malo ? Komin nemam Sidel absolut, ma priemer 200cm, vyska 9m. Vlozka je aspon tesna a specialna drevo splynuca so sekundarnym spalovanim. Mam to v kompletke s teplovodnym vymennikom umiestnenym na vlozkou od toho isteho dodavatela. Sklo rovne, dvojsklo ( da sa aj vymenit za trojsklo ) s klapkami cidlami , dotykovou regulaciou ma s mojou akumulacnou krbovou obostavbou stalo 7500€ komplet, bez finalneho kamena. https://youtu.be/QnxIFFA1yQ4 Ak uz clovek nechce moc investovat do krbu aby to mal ako ja s plnohodnotnym napojenim na podlahovku, aspon by mal kupovat vlozky vhodne do nizkoenergetickych este lepsie do pasiv domov a nebude problem. @epto Moja reku to ma ale nikdy som to nepouzil. Aj ja niekedy pootvorim dvietka ked oddrbem rozkladanie ohna a nechcem uz do toho zasahovat aby som nezadymil obyvak. Chce to trocha casu a ono chyti.
Odpovedať
@janopopovec veď ale to nemôže byt chyba vložky ak niekto v dome o objeme povedzme 500m3 zapne digestor s odtahom700m3 za hodinu. To by otočilo komín aj tebe si myslím. Externý prívod to pasívne zvládať nemôže a komín tiež nie. Ak sú okna a stavba tesne a stačí mala netesnosť na vložke a vytiahne to dym. Áno sú vložky super extra špeciál, ale ja radšej investujem do elektroinštalácie alebo rekuperácie ako do drahej vložky s výmenníkom. Chápem je to niekoho voľba tak veď nech si teda dá ale nemôžeš povedať že je chyba vo vložke kobok keď si pán zapol digestor s odvodom vzduchu 1,5x väčším ako je objem jeho domu a to nehovoríme o obývačke.
Odpovedať
@spikerhc Ved ja fyzike rozumiem, ak uvazime objem jeho priestoru a vykon ventilatora, no nechce sa mi verit ze je stavba tak tesna ze si vytiahne vzduch akurat z kvalitnej vlozky. Ale zavisi od typu a aj ked maju externaky mozu si cast vzduchu tahat aj s priestoru, to by mal riesit konstrukter vlozky. Ak ide o vlozku ako pisala pani vyssie so strbinami okolo skla tak myslim ze je to riadny pruser , kominovy efekt nonstop a ked zafuka tak Pan Boh zaplat! Davat si dnes digestory s rurou cez stenu je tiez pruser, ale aspon sa jedna o poctivy digestor. Tie recirkulacne veci ma moc neberu, aj my mame taky a s poriadnym vykonom, ucel splni jeden par olejovych a par uhlikovych filtrov sa o to postara, len ich treba menit kazdych 6 M ( ten uhlikovy ) Ja mam na externom vzduchu elektricku klapku, pri nepouzivani krbu je zatvorena, zbytocne nepretahuje kominovym efektom chladny vzduch vlozkou - vymennikom - kominom, neochladzuje obostavbu podla teplotneho cidla pri vstupe do komina vidno ze to tesni. Robil som taky pokus ze som pocas horenia cez servisne menu uzavrel externy vzduch pocas horenia, ohen prestal horiet,ak by si tahal s priestoru nemalo by to efekt a horenie by pokracovalo.
Odpovedať
Ohladom podtlaku vplyvom digestoru som si spomenul na nedavny clanok https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/kar...
Odpovedať
@janopopovec no samozrejme ak je medzera medzi sklom a rámom je zle to je asi logické 😁 to je pruser samozrejme. No ktovie čím to bolo. Ale ako píšem či vzduch či voda ide ľahším odporom a tak aj keby stavba nebola úplne tesná tak to asi cez tu vložku a komín ide lepšie ako cez steny a strop.
Odpovedať
@spikerhc Ked sa pospominam , ked prislo na krbovu vlozku pocas vystavby, tak otec automaticky " ale jedine liatinovu aby si ju mal na cely zivot !!" 🙂) - myslel to dobre 🙂)
Odpovedať
@epto kukam ze mi obrazok nejaky znami hadam namas Buderus ako ja 🙂)
Odpovedať
@janopopovec Nie, nemam Buderus ale rozmyslal som nad nou. Preto ju mam nastudovanu 🙂 Nakoniec som volil inu znacku hlavne kvoli rotacnemu vymenniku.
Odpovedať
@epto No aj ja som mal uvazovat nad rotacnou, momentalna vlhkost v dome 22,2% Ked sa raz bude menit uvidime.
Odpovedať
Profilova fotka
@spikerhc ,,Veď digestor má prietok aj 300m3 a možno aj viac a v hermeticky uzavretom dome to spravi slušný vietor si myslím. Preto by sa mali do takých domov dávať recirkulacne digestory nie náhodou?" ono to dosť záleží od kvality / tesnosti krbovej vložky a jej napojenia na komín, lebo ja mám digestor s odvodom vzduchu (500 m³/h) mimo dom (cez podhľad) a keď zapnem digestor, tak mi dym do domu nejde (dnes som si to overil, kúrili sme v krbovej vložke a zároveň sa varil obed, tak sme mali dlhšiu dobu zapnutý digestor aspoň na 1 stupni - na chvíľku som skúsil aj najvyšší stupeň odsávania, necítil som nič, ale dlhšiu dobu som to radšej neriskoval :D ) inak s tým podtlakom, to máš pravdu.. (keď nekúrim) a zapnem digestor na plné pecky, tak to v dome robí riadny podtlak, stačí u hociktorého okna len pootočiť kľučku a samo vybehne (otvorí sa).. tento podtlak má ale aj výhodu, zisťoval som, kde mám netesnosti v dome (kadiaľ mi do domu prúdil vzduch)
Odpovedať
@iamriso no veď na to sú test nie? Ja myslím že to je jednoducho len fyzikálna záležitosť a netreba za tým hľadať nič strašne. Jednoducho buď len rexirkulacny digestor alebo otvoriť vetrackua je po probleme.
Odpovedať
Profilova fotka
@spikerhc keď je to len o fyzike, tak ako to, že mne dym do interiéru nejde? :D skorej si myslím, že mám tesnejšiu vložku a exteriérový prívod vzduchu mi pravdepodobne stačí zásobovať krbovú vložku.. o fyzike by to bolo vtedy, keby som ju počas horenia otvoril, tak automaticky by digestor nasával vzduch do interiéru domu..
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?