Parotesná reflexná fólia a problém s mobilným signálom

Profilova fotka
Dobrý deň, chce sa opýtať, či máte skúsenosť s tým, že v stavbe bola osadená parotesná reflexná fólia a došlo k zhoršeniu mobilného signálu. Ďakujem.
Odpovedať
@merylivi ja som nic take nepostrehol, ale ja mam reflexnu parozabranu len v streche.
Odpovedať
@merylivi mate faradayovu klietku, pri slabsom signale jeho prestup cez okna nestaci. Fyziku neobabres. Treba do domu kupit repeater alebo telefonovat z dvora
Odpovedať
Ano mam v strope aj na poschodi. Slaby mobilny signal aj wifi
Odpovedať
@zita19 Nie tak celkom, to by sa nedalo volat vo vytahu. Pochybujem, ze tu foliu niekto zemni, pre take vlnove dlzky mikrovrstva hlinika nepredstavuje problem. Problem su odrazy signalu, ktore ta folia sposobuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@merylivi Zita a Kejsix se jistě elektroniku doučí. Signály mobilu , Wifi a DVB-T fólií neprocházejí a neprocházejí ani pokovenými okny (okny stáří přes 40 let – bez pokovení - procházejí). Zda je to uzemněné či není je u těchto vln naprosto jedno. Co se dostane do domu prochází pouze štěrbinami ve spojích, dřevěnými rámy oken či zdmi a polystyrenem. Nejprve bych zkusil pasivní retranslaci a hlavně popsal skutečnou situaci například programem Network Cell Info Lite.
Odpovedať
@josef_vavra Spravte pokus. Pripojte si k telefonu handsfree (ani nemusi byt kablova, kludne bluetooth), vytocte niekoho a pocas hovoru zabalte telefon do alobalu, kludne aj viackrat. Hovor Vam normalne pobezi dalej. Ale teoria pekna. ;-)
Odpovedať
@merylivi ano. Rovnako slabsi signal, ale len na O2. Telekom slape v pohode...
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix Spravil som pokus. Na videu http://kondenzace.kvalitne.cz/kks/sti... máte vliv antistatického sáčku s kovovou vrstvou tak tenkou, že je průhledná. Wifi 2,4 GHz má útlum z -34dB na -58dB a zpět -36, což je 24 dB, tedy 250x. Mobilní 1,8 GHz z -100dB na -120dB, zpět 102, což je 20 dB, tedy 100x. Pokud jste v silném signálu, pak mobilu stačí i setina signálu a stále lze telefonovat (mobil funguje i v alobalu). Pokud jste ale v signálu slabším, pak jeho další stonásobné zeslabení je už nepoužitelné a máte smůlu. Proto se zde nacházejí různé odpovědi od nevadí až po vadí hodně. Téměř vybitá baterka ukázala další důležitou souvislost. Aby mobil udržel spojení s BTSkou, musel v sáčku navýšit vysílací výkon 100x, což okamžitě vycuclo baterku a vyhodilo varování. Snad jsem všechny souvislosti ukázal dostatečně přesvědčivě. Obdobně tlumí ve směru signálu pokovená okna i reflexní folie.
Odpovedať
@josef_vavra Pekne, s vypoctami suhlas. V predchadzajucom prispevku pisete, ze signal neprechadza. V tomto uz pisete o utlme. Utlm materialy samozrejme sposobuju, ale to kazdy material. Aj v mieste so silnym signalom sa vsak moze stat, ze z podkrovia zaplachtovaneho hlinikovou parozabranou nezavolate. Vdaka odrazom, ktore dramaticky zhorsia jitter. Mam to doma, BTS 250m od domu. A je jedno, ci mam otvorene pokovene okno, ci nie. Ak stojim vonku pred oknom 1m, zavolam v pohode a mam plny. Po prepnuti na 2G hovory idu aj dnu. Ale VoLTE ani nahodou, siroke spektrum s malym vykonom a malo robustna modulacia to neustoja.
Odpovedať
@josef_vavra u nas v robote po montazi pokovenych okien museli namontovat do budovy repeatre. Moji elektricky vzdelani kolegovia to mne, elektricky nevzdelanemu jedincovi vysvetlili faradayovou klietkou. Tento pojem mi nieco hovori a na pochopenie mi stacil. Ale ja uz sa elektriku ucit nebudem. To je fakt uplne a mimo moj pochop, staci, ze viem vymenit ziarovku. Na zlozitejsie som si doteraz nasla lidi. A dufam, ze furt najdem :-)
Odpovedať
@merylivi áno, ja mám takú prašivú reflexnú fóliu v drevostavbe. Na dvore mám plný 4G signál a vo vnútri mám maximálne 2 čiarky a aj to len na určitých miestach. Keď položím mobil k rámu drevebého okna, signál mám zase plný. Na niektorých miestach v dome sa nedá ani telefonovať. Už som rozmýšľal, ako tú fóliu vydriapať zo stien, ale súvisí s tým veľa komplikácií :-( A najviac sa mi páči to, že keď niekoho na tú fóliu upozorním, aby si ju nedával, tak každý jeden ma odbije, že si ju dá, lebo chce pre seba to najlepšie, čo je na trhu, nie nejaký igelit :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@jakino presne aj my mame drevostavbu a onedlho ideme vkladat vatu do stien a nato by mala ist ta odrazova folia... vcera bol muz v stavebninach popytat sa ake mame moznosti,a chlapik v stavebn. mu hned povedal,ze aj on si tu odraz.foliu montoval do domu a riadne si "znicil" signal... tak teraz ozaj nevieme,ze ako sa rozhodnut,co na tu vatu dat....
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zita19 Ke komplexnímu pochopení je už krůček. BTSka je taky taková žárovka. Jen vysílá jiné světlo, pro které jsou pokovená okna a hliníkové folie oboustranná zrcadla, dřevo a cihly s polystyrenem jsou naopak průhledné jako sklo. Voda je naopak černá jak inkoust. 5 centimetrů pod hladinou je pouhá tisícina signálu. No a vy to světlo mobilem chytáte. Pokud je moc slabé, máte smůlu.....
Odpovedať
@merylivi no veď dajte klasickú igelitovú parozábranu. Ak si chcete na vlastné oči overiť, čo robí tá hliníková parozábrana, zastavte sa aj s mobilmi u nás, sme z toho istého okresu ;-)
Odpovedať
@josef_vavra pobavilo :-D Ano, toto ma ucili este v skole, nieco malo sa aj ulozilo. Aj Planckova konstanta. Ale to fakt bolo davno davno. My sme mali ucebnicu elektrotechniky kde sa este rozoberal van Leonardov agregat a pentoda :-D Tranzistor bol taka novinka, ze to nebolo ani v ucebnici, to sme si pisali celu kapitolu do zosita :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix Omlouvám se za „neprochází“ Přesně je samozřejmě že prochází s obrovským útlumem daným reálnou vodivostí použitého kovu. Zaujala mě připomínka k jitteru. Používaná OFDM s modulací až 64QAM je podobná problematika, jako DVB-T ,resp. DVBT2 Tam jsem řešil problémy jitteru vzniklé hýbajícími se mokrými stromy v cestě či dokonce hýbajícími se osobami v místnosti. Některé přijímače se rozpadly do kostičkování, jiné tento jitter zvládaly bez problémů a dokonce fungovaly v autě i za jízdy 80 km/h. Jiné ( těm, kterým vadily ty mokré stromy) se rozpadaly už při jízdě 5 km/h. Jízda autem tedy byla jasným vodítkem, které přijímače kupovat. Možná se mobilní sítě potýkají s podobnou problematikou. Chtělo by to tedy ověřit, jak se v obtížném signálu chovají různé mobily. Problém DVBT byl v neuvěřitelně snadném rušení počítačem. V dobách frekvencí procesorů 700 MHz to byl fakt průser přes několik tlustých zdí. Dnes se něco podobného může dít i v pásmu 1800 MHz. Prostě odzkoušet, zda se stav nezlepší vypnutím počítačů i standby pískavých zdrojů.
Odpovedať
@josef_vavra U tunerov samozrejme závisí od citlivosti, ale nielen od nej. Dolezity je aj pouzity viterbi dekoder pre opravny kod. To sme ale uz dost mimo temu :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?