Nevhodný spodný výkon kotla Viessmann Vitodens 100

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, v dome s celkovou tepelnou stratou Qc = 13 kW (započítané vetranie oknami) mám inštalovaný starší KK Viesmann Vitodens 100 (s "budíkom") so spodným výkonom 6,5 kW a s externým zásobníkom na vodu Vitocell 100. Teraz je už zbytočné riešiť, prečo takýto výkon, kotol tam už inštalovaný je :-( Momentálne kotol riadim manuálne jeho ovládacími prvkami, chystám sa doplniť čidlo ekvitermiky a priestorový termostat (typ PT 52). Kotol cykluje, pri aktuálnych teplotách nad nulou zapne/vypne cca každých 5 minút. Počas tohto 5 min. cyklu sa teplota vody počas ohrevu, ktorý trvá len 30 sekúnd (čas na ktorý sa zapne horák), zvýši mierne nad 40 stupňov, horák vypne a postupne klesá až na teplotu cca 28 st., ktorú pár minút udrží (beží len čerpadlo). Následne (bez zapnutia horáku) teplota 28 st. vzrastie o pár desatín stupňa (asi sa "vrátila" voda z predchádzajúceho cyklu ohrevu) a približne v tomto momente kotol zopne horák a začne ďalší 5-minútový cyklus. Ešte uvediem, že teplotu v interiéri máme na požadovanej úrovni cca 22 stupňov. Má niekto podobnú zostavu kotla a podobné problémy? Ako v tomto konkrétnom prípade najlepšie vyriešiť problém s cyklovaním? Keďže bývame v dome len prvú zimu, neviem odhadnúť, či sa to s poklesom vonkajšej teploty výrazne zlepší a počet štartov poklesne na "bežnú" úroveň. Na kotle viem napríklad obmedziť/zvýšiť otáčky čerpadla a tiež obmedziť spodný výkon (výkon aj tak nejde nikdy viac ako "jednu paličku" horáka), pomohlo by to? Zlepší sa situácia s cyklovaním doplnením ekvitermiky a termostatu, prípadne nastavením kúrenia na tzv. časové okná?
Odpovedať
@gkrivanek nie spina v prietokomeri nie je. Pekne sa pruzinla stahuje a vytahuje. Aj spodna tycka na spiatocke funguje ako ma.pri zatlaceni (v case kurenia) pekne pohybuje pruzinkou v prietokomeri.dnes som pozatvaral vsetky vetvya nechal pustenu iba tu jednu nefunkcnu. Prietok som zvysil na maximum a nic... ladova podlaha v izbe 17,5 stupna pro zavretych dverach). V ostatnych bezne 23. Zvysil som aj teplotu vody na kurenie az na 48°C no stale nic. Bezne ju mam na 40°C.cerpadlo v kotli je nastavene na maximum. Tento nefunkcny okruh ma cca 110m je to vzhladom na vzdialenost najdlhsi okruh ale aj tak by to cerpadlo pri uzarvorenych ostatnych okruhoch pretlacit bezproblemov.
Odpovedať
Profilova fotka
@susty Potom to vypadá na zapchatý okruh.
Odpovedať
Profilova fotka
@susty Vracia sa tepla voda ?
Odpovedať
Profilova fotka
@susty - zavri rozdelovac, skus vycistit prietokomer. Ked nic, len odpojit hadice problematickeho okruhu a pripojit bud na REMS Multipush alebo priamo na vodovodny rad. AK voda nepotecie, tak si nachystaj buracie kladivo :(.
Odpovedať
@yuri66 ked som otvoril naplno tak bolo citit v spiatocke ze je trosicku teplejsia
Odpovedať
Mal odpojeny PWM signal z obehoveho cerpadla
Odpovedať
@gkrivanek Zdravím vás, som laik ale chcel som sa opýtať, keď nastavím pomocou PT52 teplotný rozsah ako odporúčate, nemôže sa stať, že pri štarte kotla aj tak teplota prekmitne a elektronika vypne horák? Vdaka
Odpovedať
Profilova fotka
jasne, ze sa to stat moze. tak funguje PID regulacia https://www.dixell.cz/teorie-regulace/ casto je presnost tep.senzora 0.5C, resp. 1C, podla vyrobcu.takze kmitat to bude stale. Otazka je kolko. dalsia vec je aky mas spodny vykon kotla.
Odpovedať
@mgx No presne ten problémový kotlík. Viessmann Vitodens 100 6,5-19kw. Kúpili sme novostavbu, najprv som sa tešil, že Viessmann super kotol a pri začiatku vykurovacej sezóny som pochopil, že lepšie by bolo keby tu bol napr. Viessmann Vitodens 200 1.9-11kW. Dom je bungalov 125m2, obytnej plochy, vsade podlahovka.
Odpovedať
Profilova fotka
@marian_revus nechapem co presne je tvoj problem? Prekurujes? Ak ano, o kolko, ako casto? Aj tento kotol sa da spravne nastavit, len sa s tym treba pohrat alebo si zavolat niekoho co vie ako a co. A ak nepocuva ekvitermika, vzdy mozes prejst na kurenie podla cas.blokov.
Odpovedať
@mgx Cyklovanie je môj problém. Už sa mi stalo že 2 hodiny cykloval a voda na výstupe z kotla mala stále okolo 26 a v dome bola zima. Ekvitermiku nemám. Momentálne nemám ani PT52 alebo ten Vitotrol 100ot. Mám Tado, je pripojené cez NO kontakt na zapínanie kotla. Malo by vedieť aj opentherm ale zatiaľ som ho neskúšal pripojiť. Neviem či bude vedieť nastaviť výstupnú teplotu vody tak ako PT52.
Odpovedať
@marian_revus ale ano pozor lebo potom zacne cyklovat.vitodens 100 neudrzi 28 C vodu na vystupe potom co sa dom prehreje a na spiatocke je 20C Ak vitodens 100 tak s pT 52 ano ,ale nastavit konstantne 38C na vystup. Vtedy necykluje a udrzi plamen aj pri starte ked startuje s vyplachom komory. Tak ano vitodens 200 je ina liga za ine prachy. Aj so 100 sa daju robit zazraky,ale cez anuloid:)))) a nie na priamo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gkrivanek Veď toto. Keď sme kúpili dom, myslel som, že kurenie máme na pár rokov z krku ale asi to nebude až take jednoduché. Dom je nový kotol nový a je to tak ako to je. Nechce sa mi moc dávať za nový kotol ale ak to bude fakt v kuse ladenie, bádanie, nastavovanie a podobne, tak budem musieť na tú 200ku naškrabať. Mám taký zvláštny pocit, že keď to teraz aj nastavím, po príchode prechodného obdobia, kedy bude von teplejšie, budem musieť nastavovať znova, pretože má moc výkonný ten spodok. Zatiaľ nepotreboval pri kúrení viac ako 2 stupne výkonu z 5. Ešte sa chcem spýtať PT52 a Vitotrol 100 OT je to isté?
Odpovedať
@marian_revus je to to iste. Ti hovorim co mas robit. Nastav na 38C vystup a hotovo , on off termostat na chodbu ci obyvacku a kuris.
Odpovedať
No pripajam sa do debaty... z tych 12tich vetoev som mal 6 zle popisanych takze v satniku kde som kurit nechcel som mal vetvu takmer na nulovy prietok a bola to vlastne ta studena izba..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@gkrivanek dobrý deň, tak isto už nejaku dobu riešim problém s cykláciou kotla viessmann vitodens 100, mám aj pripojenú PT52, čidlo som odpojil, ekvitermu vypol, nastavil som to tak ako ste radili, že voda min 10C max 38C a stále mi cykluje. Je to v tom, že je prechodné obdobie? V zime mi to nerobieva... dá sa to vôbec odstrániť? Ďakujem pekne
Odpovedať
Profilova fotka
@martin003 - @gkrivanek uz toto forum opustil, vzdal to po neustalom boji s trollami. cyklovania sa pri malej tepelnej strate a nizkom spodnom vykone nezbavis, presne ako vravis je to casto problem prechodneho obdobia. Kotol predaj a kup si vhodny. Dalsia moznost je zaradit do systemu nejaku nadrz (co ja viem 500L) a rozdelit kurenie na primarny/sekundarny okruh. Vyhoda AN je ze mozes ju casom pouzit aj ako solarny zasobnik. Otazka je chut investovat a priestorove moznosti.
Odpovedať
@mgx ok, tak teraz to mam už úplne potvrdené.. zvážim možnosti a uvidím. každopádne ďakujem pekne za radu... majte sa
Odpovedať
@martin003 Bolo by dobre,ak by výrobcovia KK vyrábali plynové kotle s výkonom napr.od1-24kW,ale také sa zatiaľ nevyrábajú. Geminox má napr.KK od 1-10kW,ale sú kotle napr.od 2-19kW,čo pre bežnú domácnosť stačí.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 mesiacoch
Nechcem zakladat novu temu, aj ked moja otazka nesuvisi kontretne s kotlom Viessman Vitodens. Dnesne kotly maju spodny vykon cca 2.5kW. Nie je to aj tak vela na podlahovku 75 m2 bytu v dvojdome postavenom podla dnesnych standardov (Ytong 30cm, 15cm min.vlna, v podlahe tiez aspon 15cm polystyren a v strope 30-40cm vlna) ? Nebude to cyklovat pri tak malom objeme vody a nizkej teplote ? Z cyklovanim kotla uz mam skusenost v nasom starom dome, neviem ho pouzivat v ekvitermickom rezime, ledva udrzi 70 stupnov, ale to je este Panther, ktory ma spodny vykon asi 9kW. Vtedy som daval 24kW kvoli ohrevu vody, stacila by 12ka.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku

Odpoveď na príspevok od dedo758:

Vpohode. :-) Nejde tak o účinnosť ako o zbytočné …
@dedo758 zdravím, sko ste znížili výkon kotla? Ďakujem za odpoveď
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papiecik:

@dedo758 zdravím, sko ste znížili výkon kotla? Ďa…
@papiecik To bolo podľa servisného manuálu, takto z hlavy to nedám...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?