Dodá a namontuje niekto krb do 2000€?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím Vás, tento rok nám dokončia montovaný RD (OSB dosky/"sendvič"), 100m2. Chceme teplovzdušný krb, ext.prívod vzduchu, rekuperácia, rohové prevedenie skla, komín v strope. Nie sme náročný, jednoduchá montáž, stierka, mriežky, viď. ilustračný obrázok Nájde sa niekto, kto do tejto sumy dokáže dodať a kompletne namontovať takýto krb. Krbové kachle ktoré by sa páčili manželke ešte nevyrobili :) Za všetky rady vopred ďakujem.
Odpovedať
@8sophia8 my by sme to tiez chceli podobne riesit. Len kedze bude treba vykurovat aj poschodie tak neviem ako to tam je s vykonom vlozky ale asi bude treba vykonnejsiu ako by potreboval napriklad @cengerino ked on potrebuje len viac menej jednu miestnost vykurovat. @originalx kup si nejaku vlozku co sa ti paci - myslis ze naozaj je fajn sa tymto riadit. Skor asi by bolo lepsie sa zamerat na parametre, ci?
Odpovedať
Profilova fotka
@marchenzo myslim ze cim viac priestoru sa ma vykurovat tak bude treba vlozku s vyssim vykonom. Moj drahy hovoril, ze ale vykon nie je jediny ktory je podstatny, ale ze velmi dolezite je aby ucinnost vlozky bola co najvyssia. Aj ked neviem si realne predstavit pojem najvyssia ucinnost :-D
Odpovedať
@marchenzo @8sophia8 Nejde ani tak o plochu či objem, ale o ich tepelnú stratu. Samozrejme, čím väčší objem, tým treba väčší výkon. Je však rozdiel vykurovať starý dom, kde je treba napr. 20 kW, a nový nízkoenergetický dom rovnakej veľkosti, kde postačí 4 kW. Takže od tepelnej straty domu sa treba odraziť - a potom vyberať aj podľa účinnosti, ceny, materiálu, estetiky a pod.
Odpovedať
Profilova fotka
@marchenzo @8sophia8 ak dom splna poziadavky dane normou a vyhlaskou, tak aj ta najmenej vykonny krb ten barak musi vykurit a to aj ked bude mat nizsiu ucinnost :).
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr smutne je ze niektori ludia ani nevedia ake dolezite je poznat tepelne straty a ako ich pri vybere vyuzit. Co sa tyka toho podla coho vlozku a celkovo krb vyberat - osobne by som cenu zaradil az na posledne miesto. V prvom rade ide o to aby vlozka bola schopna vykurit cely dom. V druhom rade aby pri obostavbe boli pouzite kvalitne materialy, az potom by som riesil estetiku a nasledne cenu. Ci? :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr cize v podstate treba brat ohlad na to, ci je dom zatepleny, z coho je postaveny a vsetky taketo veci? @majkoj co to pre mna znamena tym padom? ze si mam hladat krb, ktory bude lacny, bude mat najnizsiu ucinnost a nizky vykon? mmmm to neznie dobre :-D
Odpovedať
@8sophia8 áno - a všetky tieto veci by ste mali mať číselne vyjadrené v projekte = tepelná strata domu
Odpovedať
@8sophia8 výkon, účinnosť, cena atď. - všechno přiměřeně :-)
Odpovedať
Určite mnohí z vás vedia, akým spôsobom výrobcovia áut uvádzajú spotrebu paliva... Že je to od reality pomerne dosť vzdialené... Tak ak sa budete riadiť tzv. "účinnosťami krbových vložiek" a podobných telies, ktoré uvádzajú ich výrobcovia tak to sú potom tie spotreby paliva áut na stotinu litra presné :)...
Odpovedať
Profilova fotka
@8sophia8 to si nejako zle pochopila :). Mala si obavy ci to krb vykuri, ja som tym chcel povedat, ze o to sa obavat nemusis, ze to vykuri asi aj ten najmenej vykonny a ucinny (vylucme z toho totalne kramy ktore si nazov krb nezasluzia ) :). Rozhodne som nechcel navadzat na vyber najlacnejsieho :).
Odpovedať
@8sophia8 pojem najvyššia účinnosť ,si predstav jednoducho , je to podiel tepla ktoré ostáva v miestnosti a koľko ide nevyužité komínom, to je veľmi závislé nie len od konštrukcie, ale hlavne od obsluhy, to isté je i spotreba pri aute, ten kto jazdí plný plyn a brzda ,môže mať spotrebu i 2x vyššiu ako ten kto jazdí šetrne @eduardcho to je len tvoja predstava ,ako by si riešil krb ty, no mnoho ľudí si dáva krb hlavne pre relax,lebo k tomu je prioritne budovaný,a preto treba brať ohľad hlavne na estetiku,keby som mal kúriť len drevom dám si splynovací kotol na drevo, ten má najvyššiu účinnosť na spaľovanie dreva, no ten si nikto nedá do obývačky
Odpovedať
@blacksr jasne, pri starsich domoch su tym padom vyssie tepelne straty hej? ako to je mozne? v minulosti sa na taketo veci az tak nedbalo, alebo? @8sophia8 tak ja som si cez vikend prebehol par krbovych vloziek a taka najcastejsia ucinnost co sa pri vlozkach vyskytuje bola okolo tych 80%. Z toho, co tu pisali mi to vychadza ze pri takej vlozke len 20% tepla odchadza kominom, nie?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@marchenzo Vtedy boli domy na jedno kopyto - tep. izolácie sa takmer nepoužívali, až v osemdesiatych rokoch začali ľudia dávať aspoň vlnu na strop (5-6 cm). Kto mal steny z pórobetónu, bol majster sveta. Takže objemové konštanty pri návrhu výkonu kotla / krbu sedeli. Tie sú však dnes už nepoužiteľné.
Odpovedať
@marchenzo v minulosto bolo kúrenie za babku i elektrické, v panelákoch boli okná stále pootvárané, i krby boli niekedy otvorené a účinnosť mali tak 10%, dovtedy pokiaľ ich jeden pán s francúzska neuzavrel, a účinnosť len môžu mať i 80% ak sa správne kúri.
Odpovedať
@marchenzo :) Jáj, zas som sa trochu pobavil :), to tam úplne bez hanby uvádzajú účinnosť 80%? Hlavne si podľa toho nič nepočítaj, lebo výsledky by ťa mohli prekvapiť :). Ono je to tak, ako so všetkým dnes - proste všetko je to len oje.ávanie :)... Logicky - žiadna krbová vložka takú účinnosť nedosiahne, takže aby sa to tam mohlo napísať, tak sa vymyslela (zrejme) iná "účinnosť" a tých 80% sa bude vzťahovať k tejto "inej účinnosti", v žiadnom prípade to nebude účinnosť spaľovania dreva v zmysle, že toľkoto dreva (energie) do vložky vložím a 80% z toho dostanem do pre mňa využiteľnej formy, to je fyzikálny nezmysel.
Odpovedať
Profilova fotka
@beginner7 takze mi z toho vychadza ze vlastne parametrami ktore su urcene ako ucinnost pri krbovej vlozke sa riadit clovek nema hej? len z kade si potom vezme tie realne hodnoty ucinnosti? :-(
Odpovedať
Profilova fotka
@romanman účinnosť je samozrejme jeden z najpodstatnejších faktorov pri výbere vložky. To, že väčšina výrobcov tento údaj zámerne zvyšuje, je bohužiaľ v posledných rokoch úplne bežné. 80%, len kachľová pec s ťahovým systémom a poctivo prepočítaná. Asi by som na tvojom mieste išiel po referenciách a nekupoval mačku vo vreci... Aj keď ten, kto v živote nesedel v Mercedese, si do smrti bude myslieť, že jeho Trabant je najlepší :-|
Odpovedať
@beginner7 účinnosť sa meria v labáku s presne stanovenými podmienkami, to doma nemáš, výrobca by si nemal vymýšľať , žiaľ robia to i naj. značky, @revard no i s Mercedesom , má každý majiteľ inú spotrebu, niekto sa stále ponáhľa do hrobu a spotreba i dvojnásobná
Odpovedať
@romanman Bohužiaľ je to tak... Ako osobne by som si nič také ako krbová vložka do domu nedal, ale tak možno by si sa mal orientovať skôr na uvádzaný výkon, ak predpokladáme, že je to nejaký hypotetický maximálny výkon, tak mnou požadovaný tepelný výkon (vyrátaná teplotná strata vykurovaného priestoru) by mala byť niekde na úrovni 70% tohto uvádzaného výkonu, aby si vložku stále "nefofroval" na plno a tým znižoval jej životnosť (tých 70% som len strelil od pása, možno niekto má skúsenosť s nižším/vyšším číslom). Ale podstatnejší je princíp vykurovania vložkou, tzn. máš zdroj tepla s príliš vysokou lokálnou teplotou povrchu a z toho vyplývajúce neduhy (veľké prúdenie (premiešavanie) vzduchu, pocit suchého vzduchu v miestnosti, povrchové spaľovanie prachových častíc obsiahnutých vo vzduchu, zóny príliš prehriateho vzduchu vs "studené nohy"...). Mne osobne toto kúrenie vadí, ak si ešte k tomu berie vložka vzduch na spaľovanie rovno z miestnosti, tak to spoznám hneď, ako do takej miestnosti vstúpim... a to teda nie som žiadna fajnovka :).
Odpovedať
@reward to porovnanie sa ti podarilo, na trabante prejdeš km asi 10 x lacnejšie ako na mercedese, pre neskôr narodených Trabant vznikol preto , že nikto v DDR nemal na Mercedes a preto zostrojili najlacnejšie, najjednoduchšie, nezničiteľné autíčko všetkých čias i pre toho najchudobnejšieho, dnes kto nemá na drahú kachľovú pec a chce sa zohriať kúpi si i tú najlacnejšiu vložku @beginner7 dnes nemáš ako zistiť akú účinnosť má tepelný spotrebič na drevo, vložku môžu odskúšať v labáku, kachľovú pec nikde, každá je iná, vložka nemusí byť len teplovzdušná , ale i akumulačná, predáva do okolia chladnejšie teplo, rozdiel je len v prenose tepla do väčšej vzdialenosti, z akumulačnej peci či krbu sa teplo nedostane do vzdialenejšieho priestoru oddeleného priečkami, tam jedine teplovzduchom alebo vodou, vzduch môžeš priviesť externý, po čase už studené nohy nemáš vzduch sa premieša, je to také isté kúrenie ako radiátor a to má dnes viac ako 50% obyvateľstva, paneláky sa vykurujú len taka žeby boli chorľavejší ako v rodinných domoch s iným kúrením?, dnes je u nás najvyšší vek dožitia v BA staré mesto,
Odpovedať
Profilova fotka
@beginner7 a pre tie neduhy, ktoré spomínaš, postavím za rok 90% stavieb sálavých... @duzu o tú značku tu vôbec nešlo...
Odpovedať
@reward to tvoje porovnanie je o luxuse, kam ktoré auto patrí do akej triedy, prevezieš sa v každom , no v každom v inom luxuse a bezpečnosti, i ked dnes je už povinný min luxus a bezpečnosť i u najlacnejších malých aut, no žiaden povinný luxus a bezpečnosť nie je stanovený pre vykurovanie, kúrenie pevným palivom je min luxus, pre nemožnosť presnej regulácie pre najlepšiu tepelnú pohodu celého domu, kopu tepla tak vyjde nazmar, najviac tepla sa dá získať len z elektriny, nemá komín a dá sa najlepšie využiť je možné kúriť s rôznym výkonom od 0-100 %, potrebného pre dom, pri 100% účinnosti, preto je i najdrahšie
Odpovedať
@duzu Píšeš ako predajca :), pojem "akumulačná vložka" je čistý nonsens leda tak na zblbnutie zákazníka (ale zas zákazníci to majú radi, tak prečo nie...), zrejme narážaš na tie vložky so šamotovým futrovaním, ktoré som párkrát aj ja už videl. O akumulácii nemôže byť reč, tých pár plátkov nemá šancu akumulovať ani desatinu vytvoreného tepla (menšie číslo som radšej neuvádzal :), dokonca ani toho odpadového by som povedal :). Skôr by som povedal, že zabudovaním tých plátkov výrobcovia "zabili 2 muchy 1 ranou" - môžu vykladať, že je to "akumulačné" a súčasne použitím tak "tepelne tupého" materiálu, ktorý dokáže byť v priamom styku s otvoreným ohňom, znížili katastrofálne povrchové teploty týchto vložiek. Každému ale musí byť jasné, že také zaťaženie je pre šamot "likvidačné"..., možno to poniektorí riešia použitím tepelnoizolačných dosiek medzi šamotom a vonkajšou stenou vložky (to je len môj názor, ak to tak nie je, nehádam sa, ja by som to urobil...), aby znížili tepelné spády pôsobiace na šamot zvonka, ale v konečnom dôsledku myslím, že žiadna z týchto "úprav" nedokáže prekonať konštrukčné obmedzenia vložky ako takej a so samotnou účinnosťou toho moc neurobí (ak tú teoretickú skôr nezhorší, by som povedal...)
Odpovedať
@beginner7 to povedz predajcom či výrobcom, ja som nie ani jedno ani druhé len som pár takých krbov videl
Odpovedať
Profilova fotka
@reward ono to je ako vlastne s tou ucinnostou? pri kazdej jednej vlozke sa to da prepocitat vzhladom na nejake hodnoty? ci z kade sa berie tych 80%? :-S mna by zaujimalo na zaklade coho tam vznika taketo cislo.. @beginner7 tak to ze by si krbovu vlozku do domu nedal je len a len tvoja vec. Ja by som ju chcel dat. A pokial pridem na to ako vybrat kvalitnu krbovu vlozku tak ju aj dam. Ked sa jedna o to spalovanie tak mam pocit ze v dnesnej dobe uz vacsina vloziek je s externym privodom vzduchu...alebo?
Odpovedať
Profilova fotka
@romanman z kade sa to číslo berie? U niekoho zo skúšobne, u mnohých sa asi vycucia z prsta, u mňa podľa referencií a odozvy zákazníkov...
Odpovedať
@romanman účinnosť sa v labáku meria nepriamo , to je z celkového tepla sa zisťuje množstvo tepla ktoré ide do komína, to max číslo ktoré udáva výrobca je len počas spaľovania plynov, počas rozkurovania a dohárania je účinnosť oveľa nižšia, nevytvára sa už veľké teplo, ak by si chcel dosiahnúť doma max účinnosť musíš mať elektronické ovládanie spaľovania, kontroluje sa teplota v ohnisku-pre spaľovanie plynov musí byť teplota nad 500 st a teplota v dymovode má byť od 150-200 , ak je nižšia spaľuje nedokonale vytvára decht, ak je vyššia veľa tepla unikne do komína, ak nechceš investovať do ovládania stačí i teplomer do dymovodu, spaľovanie plynov je vidieť v ohnisku ako sa zapaľujú, môžeš skontrolovať komín , nevidieť vtedy dym v google je mnoho stránok o kúrení, externý vzduch sa musí privádzať ak sú tesné okná, môže sa bud priamo do vložky no musí sa ohriať aby neochladzoval ohnisko, alebo na spodok do obostavby pri teplovzdušnom, tak sa vymieňa vzduch v miestnosti , čerstvý sa ohreje a ochladení klesá dole , ten je ťažší cez vložku prejde do komína, aby nevznikol efekt čo popisuje @beginner7 musí byť navrhnutá veľkosť obostavby a nasávací i výfukové mriežky podľa výkonu, aby nedochádzalo k horeniu prachu na vložke, musí byť čistá podlaha hlavne priestor pod vložkou, ináč to hned vidieť na výstupných mriežkach, v byte sa nesmie fajčiť, musíš zabezpečiť vracanie chladného vzduchu z ostatných miestností, preto ak niekto len pre relax stačí malá piecka, na stále kúrenie to nie je , budeš mať v obývačke kotolňu i dreváreň
Odpovedať
@romanman Tak keď na to prídeš, daj sem "návod" :). Potrebujem sa kvalitne obliecť, teraz už len zistiť, ako na Miletičke vyberiem kvalitné oblečenie... :), stojíš pred nejakou podobnou dilemou :).
Odpovedať
Tie Vaše odborné veci sa mi vôbec nechce čítať. Je rozhodnuté, komín áno, krb nie. Ak zaplatím 2000€ za vložku, 1500€ za montáž a materiál, 200€ ročne za drevo, 500€ za priestor na uskladnenie, nerátam svoj čas, a to som dal nie moc vysoký štandard. Pri životnosti vložky max.20r. (trepol som) som na 8000€. Keď budem platiť na elektrickom kúrení o 20€/mes. viac čo je myslím dosť, som na 4200€ bez roboty a s max. komfortom. Keď sa cena elektriny zdvihne, prípadne nám ju zoberú mimozemštani :) bachnem tam kachle a je vybavené. Poďte do mňa.... :)
Odpovedať
Profilova fotka
@blacksr jasne my kedze staviame dom tak to uz v projekte mame, ale je to aj v projektoch z rokov minulych? myslim tym ci aj pri starsich domoch sa da niekde zistit tepelna strata alebo to je potrebne prepocitavat na novo? @majkoj tak potom sme sa nepochopili :-) ale nevadi uz teraz viem ako si to myslel, budem brat na to ohlad. @duzu no dobre lenze to je auto ale ako sa to da v podstate korigovat pri krbe? tym ako casto bude clovek prikladat ci? @marchenzo teoreticky by to tak zrejme malo byt =-) ...hmmm...ale ste mi teraz dali.. tolko informacii naraz bude mi trvat kym ich stravim a kym im ako tak porozumiem :-D
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?