Chladenie tepelným čerpadlom - je to efektívne?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, plánujeme do novostavby rodinneho domu použiť vykurovanie tepelným čerpadlom a firma, ktorá nám ho naceňuje nam dala ponuku na TČ aj s chladením. Moja otázka znie, má niekto skúsenosti s chladením pomocou TČ a podlahového kúrenia? Je to efektívne alebo je to strata peňazí?
Odpovedať
@feriicko ahoj, úvaha je pravdepodobne správna, no ja som to testoval viacmenej pokus/omyl, vyskúšané mám, že 16 stupňov je ešte ok. No 18 je bezpečnejšie, záleží aj od podlahy, my máme parkety, kde musím pre náležitý efekt púšťať studensiu vodu než pod dlažbu.
Odpovedať
@maverick53 Tiez som teraz dal 18 a pri dnesnych horucavach 32 stupnov mi to celkom pekne chladi na 24,5 v celom dome. Mam ale v podkrovi aj fancoil (tento mi ale zle namontovali a urobili len odbocku z hlavneho tahu a celkovo to nie dobre spravene, takze tam nemozem pustat vodu s teplotou nizsou ko je rosny bod, resp mozem ale trochu mi to tam bude rosit 😄 ). kazdopadne takto spolu s podlahou to celkom dobre vychladilo 🙂.
Odpovedať
Mam 18 od rana a aj tak mam horúco. Dosť záleží od polohy, farby okien a žalúzií atd. Voda nastavená na 19 a v obyvacke mam 27.5. Pravda je ze som to zapol až dnes cize uvidíme
Odpovedať
Profilova fotka
@palo231 u nás takto. Nastavené na termostate 20 st. A samo nastavuje teploty.
Odpovedať
@bookeeper vdaka za foto, u teba to vyzera podobne s tymi teplotami.... (Ale termostat mas na 20C ? V dome chces mat vnutri 20C ... ? to si sa asi sekol? ) Stale skusam a hladam vhodne nastavenia. Ale mam pocit ze to TC si robi co chce 🙂 Zaujimalo by ma pri chladeni: - ci je lepsie regulacia "podla teploty vody", ale "regulacia termostatom" - ako je rozumne nastavit "delta t" - pri regulacii termostatom ci zapnut aj modulaciu - tiez ma zaujima ci ma Daikin nejaku automaticku detekciu rosneho bodu Lebo nech som skusal akekolvek nastavenia, napr. regulaciu podla teploty vody a nastavil som pevnu hodnotu napr 21C... tak ono si aj tak na vystupe pusta 18-19C vodu (ked sa vypne kompresor a bezi len cerpadlo, tak vtedy ide 20-21C). Tiez sa mi zda, ze hoci tam mam "delta t" nastavene na 5C, tak realne je rozdiel teploty vody na vstupe/vystupe tak max 2-3C pri chladeni.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Tak aj Fero to celkom pekne zhrnul v tomto clanku https://inardex.sk/podlahove-chladenie/
Odpovedať
Mňa len napadla myšlienka s ventilátormi.Studený vzduch sa tlačí dole,tak mu jednoducho pomôcť napr.8 ventilátormi,ktoré by studený vzduch fúkali od podlahy nahor.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@maverick53 Zdravím, aké máte TC? Zem-voda, alebo vzduch-voda? Ďakujem
Odpovedať
Zdravím, je to Panasonic 7kW vzduch -voda.
Odpovedať
@truly tento rok pozorujem trochu lepsie spravania, mame ale uz zatienene aj stresne okna v podkrovi. Kazdopadne ked boli horucavy 34 stupnov u nas, tak ak sme od rana mali pustene chladenie podlahou s vystupom vody nastavenym na 17 stupnov, tak teplota vo vnutri nestupla viac ako na 23 stupnov, a to uz je myslim velmi prijatelna hodnota pri tychto horucavach a menej by asi uz ani nebolo zdrave. Podotykam, ze mame fakt velke presklenia.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?