Aké kúrenie zvoliť pre nízkoenergetický dom?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Rozhodli sme sa pre nizkoenergeticky montovany dom ( projekt a info na fotke) a nevieme sa rozhodnúť pre kúrenie. V cene na kľúč je vykurovanie elektrickymi kablami RAYCHEM a ohrev vody je zabezpečený elektricky vyhrievaným zásobníkov TUV 120litrov. Prosím vás podeľte sa s vašimi skúsenosťami a radami. Ďakujem 🙂
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@martosko -> @blacksr ma dom s TS cca 5kw, kuri 8 rokov bojlerom. https://old.modrastrecha.sk/catalog/v... Ak neveris, sadni do auta a prid sa do malaciek pozriet. Ako na okres LM to nie je, ale pri malom dome s malou TS to staci.
Odpovedať
@mgx pamätám i ja , škoda že sem už nechodí, preto som ani ja nedával TC ked mi stačí i 2,5 kW na 90% času zimy
Odpovedať
@mgx @duzu ved toto... Domcek fakt malicky, tie TC su predrazene.. Keby mame vacsi, ôk... Ale na ten krpaty sa mi to zda moc.. @martosko na stranke pisu, ze aj na kurenie.. 😊
Odpovedať
https://logitex.sk/?gclid=Cj0KCQjwj7v... 🙈 Nespavam..
Odpovedať
Mne sa pozdava kombinacia Sinclairu + bojlera s tepelnym cerpadlom (ariston ci ine znacky).. Mozno by stacili Drazice, ci Logitex, netusim vsak, kolko spotrebuvaju energie 😁, ako to cele spocitat 🤦🏻‍♀️.. Tuv doma minieme my traja 120l, ratam mycku a pracku.. Kazdy druhy den sa zapina..
Odpovedať
@mgx @hroma vy mate co?
Odpovedať
@duzu 😬, nie seba oznacit.. A ty mas co?
Odpovedať
Profilova fotka
@hroma Tak sa kľudne vyspi, tu ti aj tak nikto neporadí na to je projektant TZB odkiaľ máme vedieť aký výkon potrebuješ, ale ak u teba stavba domu stojí na tom či dáš za kúrenie 2000 alebo 4000 tak ťa asi nepoteším lebo pri stavbe ti vždy vyskočia nejaké položky s ktorými si nepočítala a treba mať nejakú rezervu. @mgx To som nevidel do teraz, akurát to je obyčajný elektrický boiler čiže ušetrila jedine elektrokotol ale energiu to asi nejak nešetrí dnes by to asi neprešlo, a čo som si nejak prečítal tak si to navrhla a spočítala sama preto radím aj @hroma nech jej to spočíta niekto kto videl projekt a vie to navrhnúť.
Odpovedať
@martosko ano, prepocitaju nam to.. Uvidime co povedie.. Pekne sviatky
Odpovedať
Profilova fotka
@hroma - mam stary mnou prerobeny dom (120m2), kde bol zavedeny plyn, takze nebolo nad cim spekulovat. Ak by som plyn nemal, tak bud tepelne cerpadlo alebo kogeneracna jednotka. TUV jar-leto-jesen ohrievam v bojleri drazice z prebytkov elektriny z FVE. Ak je vela slnka, aj nou prikurujem. zaklad je PHPP/TZB vypocet. Podla TS domu a nakladov zvolis to prave orechove pre teba. Niekto ma lacne drevo z lesa a nevadi mu hadzat polena do kotla, niekto preferuje cisty bezstarostny system (plyn, TC). Od roku 2021 vstupuju do hry aj nove normy, preto elektricky priamotop bez inej varianty pravdepodobne neskolaudujes. Dal by som si podlahove kurenie vodne s idealne rastrom rur 15cm s tym, ze zdroj tepla sa moze priebezne menit podla vyvoja a tvoje moznosti su viac-menej otvorene. Ak zalejes do podlahy el.rohoz, tak zdroj tepla uz nevymenis (bez komplexneho rozbijania) Co sa tyka tep.cerpadiel, tak casom naskoci ponuka aj menej vykonnych modelov (do 5Kw), kedze trh si to vynuti. Takze ak mas plyn a pripojka nestoji mailand, tak KK. Ak za nu chcu 2000e, tak rovno male TC, pripadne ak na neho nemas a vies prejst stav.konanim tak zatial elektrokotol/bojler. TC neskor prikupis (urobit na neho aspon pripravu).
Odpovedať
@mgx No, uvidim co mi povedia v utorok.. Prepocitaju.. Urcite dam vediet 🙂
Odpovedať
@mgx To že kúriš plynom je tvoja vec a nevnucuj to iným. Plyn nie je najväčšia položka ktorú treba zaplatiť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@hluchan radko - chod si citat knizku :) odpovedal som na otazku cim kurim ja.ze sa ti to nepaci je cisto tvoj problem.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx Pri dnešných krbových vložkách odovzdaný výkon do obytného priestoru, alebo účinnosť sa veľmi jednoducho a rýchlo dá znížiť. Tieto dve sú úmerné, takže pri rovnakom množstve dreva ak mám vyššiu účinnosť, mám aj vyšší výkon a opačne platí to isté. Samozrejme so znížením účinnosti sa mierne zhoršujú aj emisie, čo si povedzme pravdu zákazníka väčšinou netrápi. To že nahodí o pár polien navyše za deň málo ľudí zaujíma. Hlavne ak krb používa len občas. Preto ak niekto chce mať pohľad na oheň v obývačke a potrebuje max 5kW -ovú vložku, dá sa to dosiahnúť a nemusí byť v trenkách. Je to možné dosiahnúť aj s vložkou, ktorá má 15kW.
Odpovedať
@martosko vypocitali, ze ten Sinclair staci na aj aj 🙂..
Odpovedať
@mgx teplovodne podlahove + Sinclair-swh-35era2-swh-200ira2, este pozeram po inych TC na dotaciu, ci nahodou nebude nejake, kde cenovo pojdeme aspon blizsie k Sinclairu.. Bojler dokupim.. Malo by to byt ok.
Odpovedať
Profilova fotka
@hroma No čo som ti hovoril že to treba prepočítať, a ty si kvôli tomu nespala.
Odpovedať
@martosko 😅, no ved toto..
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?