Odkedy sa ráta 5 rokov pre predaj nehnuteľnosti?

Zdravim Vas, Vie mi niekto s urcitostou povedat odkedy dokedy sa rata odbobie pri predaji - 5 rokov kvoli daniam? Datum, ktory je uvedeny na kupnej zmluve, alebo kedy bol podany vklad na katastri, alebo kedy doslo k prepisu vlastnika na katastri?
Odpovedať
Moment nadobudnutia nehnuteľnosti Pre účely posúdenia podmienok oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce určenie momentu nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva predávajúceho, ktoré sa posudzuje v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva. Ak sa nehnuteľnosť prevádza na základe zmluvy (kúpna, darovacia, zámenná), podľa Občianskeho zákonníka sa vlastníctvo nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením sa vlastníctvo nadobúda smrťou poručiteľa. https://www.financnasprava.sk/sk/obca...
Odpovedať
Nebolo by pre teba najistejšie si zavolať na úrad a tam sa na to popýtať? Tam ti budú vedieť presne povedať. Ale myslím, že podstatný je vklad do katastra.
Odpovedať
Profilova fotka
@maciak558 rozhodujúci je dátum vkladu do katastra. Môžete mať kúpnu zmluvu aj desať rokov vloženú v šuflíku, no majiteľom sa stávate až zápisom do katastra a až vtedy vznikajú aj daňové povinnosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@maya170 @andreah25 opravim - vlastnikom nehnutelnosti sa clovek stava az POVOLENIM navrhu na vklad prislusnym katastrom proste papier o vlastnictve, ktory prisiel z katastra obsahuje vetu - pravny ucinok vkladu nastava dna xx.xx.xxxxx a toto je ten datum od ktoreho sa rata tych 5 rokov, pretoze toto je datum nadobudnutia vlastnictva nehnutelnosti
Odpovedať
Profilova fotka
@maciak558 pozri si rozhodnutie o povoleni vkladu, aky tam mas datum
Odpovedať
Profilova fotka
@kaktusik007 tak som to myslela, len som pouzila ine slova 😁. Skratka a jednoducho, ked sa dotycny objavi v LV ako vlastnik, tak az tymto dnom sa to pocita 😁
Odpovedať
Dakujem vsetkym za prispevky. Mna zmiatlo, ked som pozrela kapor- kataster nehnutelnosti a bol tam uvedeny datum kupnej zmluvy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?