Rovná strecha na garáž

Ahojte, chcel by som sa poradiť ohľadom strechy pred tým ako pôjdem za projektantom, čo by bolo v praxi lepšie. Chceme stavať garáž 6x7m+ k tomu takú miestnosť 6x4m, ktorá bude podpivničená. Kúriť sa tam nebude, chcel by som minimálne strop zatepliť aspoň 10-15cm a asi aj steny 10cm. Teda strecha bude mať 6x11m. Chcel by som tam spraviť atiku, aby vyzerala ako rovná. Otázka je z čoho ju spraviť? Dostupné sú asi tieto možnosti: 1. Len veniec na to trámy + plné debnenie a do spádu nejaký plech. Bude tam atika dokola, tým pádom sa spraví taká vaňa, nebude to treba v zime odhadzovať? 😄 Bude sa dať po tom chodiť, keby tam je treba ísť, napr deti vykopnú loptu...? 2. Betónový strop + atika. To by bola asi najväčšia pálka 3. Veniec, trámy, plné debnenie a tatrafol + štrk. Tu vôbec neviem ako je to cenovo, ale pozdáva sa mi to najviac. Aj by sa tam dalo normálne chodiť Ale neviem či to môže byť len z drevených trámov, keď to má udržať štrk + v zime ešte sneh. Ďakujem
Odpovedať
@peto125 k zatepleniu, ak sa tam nekúri nie je treba. Zjednodušene povedané. Do stropu by som určite dal, stenu sú otázne, ale ak chceš môže byť. K možnostiam: potrebuješ tam serióznu hydroizoláciu a kvalitne urobenú, aby ti tam nezatekalo. Preto bod 1. ,,a do spádu nejaký plech" nie je vhodné riešenie. Bod 2 a 3 je otázka statického návrhu. Trámy na 6m je je už celkom dosť, ale riešiť sa to dá. K tejto stavbe budeš potrebovať stavebné povolenie. Teda projekt, statické posúdenie... Projekt bude všetko potrebné riešiť (sklady, dimenzie prvkov a pod.)
Odpovedať
@spiderhst Tým nejaký plech som myslel falcovaný do spádu. Spád zakrytý atikou. Ako sa riešia takéto garáže? Veď sa bežne stavajú aj širšie. Pochybujem ,že tam veľa ľudí dáva žb. strop.
Odpovedať
@spiderhst Zatepliť by som to chcel preto, aby v zime vnútri nemrzlo a dali sa tam skladovať veci, ktoré mráz nemajú radi.
Odpovedať
Profilova fotka
@peto125 izolácia bráni úniku tepla, nie premŕzaniu, teraz tam bude zdroj tepla len sálanie zo zeme
Odpovedať
@jan45 áno presne tak bude tam zdroj tepla sálanie zo zeme. Preto tam chcem dať izoláciu, aby to nejaké teplo zo zeme tam aj zostalo 🙂 Myslím ,že je to vždy lepšie ako tam nedať nič.
Odpovedať
Keď tam nebudete kúriť, zateplenie je zbytočné. Keď bude vonku dajme tomu -5 stupňov, vnútri bude mrznúť tiež. Či dáte vatu/EPS, alebo nie. Ak už dáte nejaký jednoduchý ohrievač, už to bude mať ako taký zmysel.
Odpovedať
@peto125 pod plech potrebuješ poistnú hydroizoláciu. Celé to bude zakryté atikami, tak drahý falcovaný plech by som tam nedával, uvažoval by som s čo najlacnejšou hydroizoláciou, estetika tu nehrá rolu. Pre drevo ako nosný prvok je optimálne použitie do cca 4,5m, potom začínajú problémy s priehybom. Teda narastá veľkosť prvku nie z dôvodu nosnosti ale z dôvodu zabránenia veľkému priehybu. Ak sú stropné nosníky z rasteného reziva už príliš veľkých rozmerov nahrádzajú sa iným prvkom . Lepené nosníky (hranovy, lamely), priehradové, oceľové nosníky alebo ŽB dosky. To čo je efektívne v danom prípade. Veľa garáži má šikmú strechu a vtedy sa využívajú krovové konštrukcie.
Odpovedať
Čo tak si to zjednodušiť a použiť pur strešné panely? Rýchle položenie,izolácia a krytina v jednom... Už druhý rok nad tým tiež uvažujem,pretože sa tu pozerám na starú garážodielnu cca 5x8 metrov,ktorá má škridlovú strechu a vnútri je plafon prehnutý aj 30cm a zhodiť starú strechu dole,spraviť po obvode do spádu veniec,stredom nosník a položiť 20cm panely mi pripadá ako najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?