Hypotéka na výstavbu montovaného drevodomu

Dobrý deň, mal by som pár otázok ohľadne hypotéky. Viem že sa tu už toho ohľadom tejto témy písalo mnoho, ale chcel by som v tejto finančne nestabilnej dobe pomaly začať s vybavovačkami ohľadom financovania stavby montovaného drevodomu. Ak je tu niekto kto sa vyzná do financí tak by som poprosil poradiť či ma v tejto dobe vlastne zmysel ísť do banky a začať to riešiť. Príjem mám cca 1000€ v čistom (priateľka cca 700€ v cistom). Pozemok mám. Úspory mame cca 15.000€ +-. Domček plánujeme skromný o rozlohe cca 85m2, síce cenovú ponuku ešte nemám ale podľa aktuálneho katalógu jednej firmy by mohol holodom stať cca 85.000 +-. Ďalšie výdavky ohľadom vybavenia atd rátam cca 20.000€ - 30.000€+- nakoľko si vieme veľa spraviť svojpomocne. V skratke sa chcem opýtať a poradiť či by podľa vašich skúsenosti bolo možné v mojej finančnej situácii založiť pozemok na úver, postaviť hrubú stavbu a následne stavbu financovať z hypotéky po tranžiach. Viem, že som to písal veľmi zjednodušene, ale pointu snáď chápete, ďakujem 🙂
Odpovedať
Pozemok môžeš založiť ak je na ňom platné stavebné povolenie a funkčné siete (voda, odpad, elektrika). Banka ti dá 50-70% zo znaleckej hodnoty, ale rátaj skôr s 50%. Ďalšiu tranžu ti banka dá až keď postavíš stavbu ktorá je zapísaná v katastri, takže základy + obvodové steny do výšky 1 metra. Neviem či ti firma bude stavať stĺpikovú konštrukciu na mieste alebo je to panelová výstavba. Potom si zavoláš geodeta aby ti zapísal rozostavanú stavbu do katastra a potrebuješ ešte znalecký posudok, to buď rieši banka alebo ty (podľa toho ako ste sa na začiatku dohodli). No a banka ti bude potom postupne uvoľnovať prostriedky na základe ďalších faktúr a fotiek.
Odpovedať
Profilova fotka
@r7298 Ak predpokladám, že ste už vlastníkom pozemku, tak možnosti máte dve: 1) nemáte ešte stavebné povolenie - hypotéku teda viete brať čiste na pozemok, akoby bezúčelovú, viete ju natiahnuť do 70% hodnoty pozemku (výnimočne 80, ale radšej rátajte tých 70%) - nie je potrebné mať na pozemku siete, podmienkou je, že v územnom pláne mesta/obce je tento pozemok určený na zastavenie o čom Vám miestny úrad vydá potvrdenie - dáte si spracovať znalecký posudok a hypo viete vybaviť, peniaze dostanete na účet a robte s nimi už čo chcete 2) možnosť je tá, že si najskôr vybavíte stavebné povolenie a na základe neho a projektu RD už si viete dať schváliť celú hypotéku na kompletnú stavbu domu - čerpanie pôjde samozrejme na tranže, prvá bude len do hodnoty pozemku a bude treba vystavať z toho hrubú stavbu s múrmi a strechou, keďže ako píšete, ide o montovaný dom a tam nestačí mať iba múry na ďalšie čerpanie.
Odpovedať
@andreah25 Ďakujem za odpoved, Vy by ste mi ktorú z možnosti odporučili? Najmä čo sa týka “zvládania” financovať stavbu až kým sa nespraví fáza hrubej stavby a teda až kym sa “neuvoľnia” ďalšie tranze. Nakoľko ide o 500m2 pozemok v obci tak si vôbec nedovolím odhadnúť jeho hodnotu.
Odpovedať
Profilova fotka
Mne osobne sa skôr pozdáva tá prvá možnosť. Ak teda má ísť o montovaný dom, vyhli by ste sa pri nej rôznym komplikáciám a obmedzeniam
Odpovedať
Profilova fotka
My sme mali so staviteľom dohodu a financovaní, kde vedel, že to ide cez hypo. Základy sme mu vyplatili z nasetrenych. Hrubú stavbu postavil on na jeho náklady. Keď bola hotová, prišla znalkyňa, ohodnotila hrubú stavbu aj s pozemkom, pričom vypocitala aj budúcu hodnotu nehnuteľnosti po dokončení. S tým posudkom sme šli do VUB, kde to zhodnotili ešte oni, určili nám maximálnu výšku hypotéky a prvú tranzu, ktorá bola vo výške približne 70 % aktuálnej hodnoty. Z toho sme vyplatili hrubú stavbu a mohlo sa po častiach potom ďalej čerpať z hypo a robiť. Ono, čo sa týka poplatkov za bežný účet a manipulácie s ním a aplikácie, tak je to na nervy banka, ale čo sa týka hypotéky a a postupného financovania drevostavby, bezkonkurenčná. Nemuseli sme ani čakať kým bude stavba zapísaná na katastri, stačilo, že sa dam odoslali záložné zmluvy a už sme mohli čerpať prvú tranzu. Výšku 2,3 a 4 tranze si určujeme sami, akurát prvá a posledná sú 70% z aktualnej a 15% z maximálnej výšky hypo. Jaj a za uvoľnenie tranze nemáme poplatky.
Odpovedať
@senti4640 takze VUB nemala s takou stavbou montovaneho domu ziadny problem? su to toto zne podmienky ako naprikald pri murovanom dome?
Odpovedať
Profilova fotka
@embeck VUB nemala problém. My mame difuzne otvorený dom, prišli nám celé hotové steny, tak do uzavretej hrubej stavby (s už vopred pripraveným zakladom) sme to dali do 4 dní a hneď mohla prísť znalkyňa a tá prvotná suma bola vyše polovica hypo, čo čerpáme. To bola ore nás výhoda. Pri murovanom by bolo asi viac tranzi treba, keďže sa zapisuje od výšky murov 1 m, ale to je len moj predpoklad, takú stavbu som neriešila. Problem mala s našou Slovenská sporiteľňa, keďže ta financuje drevodom až od štádia holodom. Popravde, keď mám našetrené peniaze na stadium holodom, tak už na dokoncenie na kľúč nepotrebujem hypotéku brať, spravím si to postupne 😄🙈
Odpovedať
Profilova fotka
@r7298 závisí to od toho, či máte stavebné povolenie alebo nie. Ak ho máte, nečakajte a rovno berte hypo z TB aj keď nemáte začatú stavbu ešte. Úroky sa menia z týždňa na týždeň a čím skôr získate hypo, tým ju budete mať dnes lacnejšiu, než bude zajtra. Ak nemáte ešte stavebné povolenie, tak vezmite hypo z pozemku (SLSP a VUB dávajú najvyššie %) a potom rýchlo riešiť povolenie, hrubú stavbu so strechou (pri montovanom dome musí byť aj strecha) a potom buď vezmete novú veľkú hypo a z prvej tranže vyplatíte tú prvú na pozemok (v tomto prípade nie ste obmedzený výberom banky na následné financovanie stavby), alebo si tú prvú hypo ponecháte a vezmete druhú na už samotnú stavbu (čo je asi viac pravdepodobné, keďže úroky sa dvíhajú a aspoň jednu budete mať s nižším úrokom), ale v tomto prípade ste obmedzený tým, že tú druhú hypo viete brať iba v tej banke, kde ste bral tú prvú. Vlastné zdroje si nechajte bokom - ako rezervu, lebo môžu sa Vám zísť napr. ak stúpnu zasa ceny prác či materiálov a aby ste neostali visieť pred dokončením domu, alebo viete vlastné zdroje potom použiť na čiastočné splatenie hypotéky, keď už si poviete, že finito, dom dokončený. Možností je dosť, ale vychádzam len z info tu písaných a nejako to skladám dokopy 🙂
Odpovedať
@andreah25 ďakujem pekne za odpoveď, chcem sa ešte opýtať či je tu taká možnosť, že by som zobral napr bezúčelový úver 30.000, postavil za to hrubú stavbu a následne by sa to prenieslo do hypotéky normálnej(tranze). Neviem či je to možné, ale ide mi hlavne o to, že ten pozemok môže mat hodnotu max. 15.000€ a z toho hrubú stavbu nepostavim. Pretože len pri hypotéke s postupným uvoľňovanim neviem ako postavím hrubú stavbu, keďže prvá tranža ide len na pozemok a to veľká suma asi nebude..
Odpovedať
Profilova fotka
@r7298 samozrejme, viete zobrať bezúčelový spotrebák na danú sumu. Musí Vám to ale vychádzať z príjmu, lebo spotrebné úvery sú na splatnosť max. 8 rokov. Taký spotrebný úver viete získať aj 40tis. - napr. mBank má aj prijateľné úroky na tieto typy úverov. Ale teda musí postačovať príjem na to. A potom viete riešiť jeho refinancovanie už z hypotéky. Ak by ste chceli dlhšiu splatnosť, tak myslím PSS vie poskytnúť úver na 20 ročnú splatnosť až do tuším 50tis. a bez založenia nehnuteľnosti. Nevenujem sa veľmi úverom z PSS, tak treba si to bližšie pozrieť na ich stránke.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?