Zapojenie dvoch vypínačov 6+6

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, poprosim skusenejsich v elektrike. Chcel by som 2 svetla ovladat z 2 miest, pouzitim 2 vypinacov 6+6 (5b). Medzi vypinacmi je 5 zilovy kabel. Privod elektriky, aj vyvod ku svetlam je z prveho vypinaca. - Je mozne zapojit v tomto pripade 2 ks vypinaca 6+6? Mne to furt vychadza, ze medzi nimi musi byt 6 zil. Zatial vsetky schemy, co som nasiel, mali privod do 1 krabice a vyvod k svetlam z druhej, co zial neni nas pripad.. Diky vopred!
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
Niektorý RT sa naozaj odbavuju. Každý si normy vykladá po svojom. Ďalšia vec že normy sú len odporúčacie a niesu záväzné. ZŽ by sa preznačovat nemal, ale v TNC sietí to možné je a zrazu sa môže pracovné PEN preznačovat modrou bužirkou. Dávnejšie ma učili na PEN vodič používať modrý a konce preznačovat zž pásikom. A k tomu, že sú normy len odporúčacie, pokiaľ viem, tak ak sa niektorá norma nedodrží je RT postihnutý len v prípade že sa niečo udeje, a následným šetrením sa zistí, že sa to stalo kôli porušeniu normy. Čo v tomto konkrétnom prípade nehrozí a preto by som to rovnako považoval len za odbavovanie sa.
Odpovedať
Profilova fotka
@peter11balog normy sú minimálne kritérium na splnenie bezpečnostných a technických požiadaviek na zaistenie bezpečnosti. Pokiaľ ich RT nepoužije, pokiaľ použije svoje vlastné kritériá, musí mať preukázateľne dokázanú ich správnosť a bezpečnosť v praxi. A to si myslím že nemá asi žiaden revízny technik. Čo sa týka preznačovania zelenožltého vodiča PEN modrou farbou, tak to ti prikazuje norma. A to, čo ťa učili, že vodič PEN má byť modrý a len preznačený na konci zelenožltou farbou je u nás práveže zakázané, viď norma STN 33 2000-5-51 článok 514.3.2. "RT postihnutý len v prípade že sa niečo udeje, a následným šetrením sa zistí, že sa to stalo kôli porušeniu normy" - nikto nemá vešteckú guľu, aby vedel predvídať, či sa niečo udeje alebo nie, preto by sme sa mali snažiť tie predpisy a normy dodržiavať. A nie len tam, kde nám to vyhovuje, a kde nám to zasa nevyhovuje, ich budeme obchádzať - to je môj osobný pohľad na vec. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@insed tým, že som možno až moc dôkladný sa snažím predísť takýmto paškvilom, Viď fotky v prílohe. Ak toto sú schopné spraviť renomované nielen české firmy, tak potom čoho všetkého sú schopní fušeri a tzv. kábloťahači.
Odpovedať
Profilova fotka
@filip_pe neboj sa, mňa volá na stavbu zákazník, majiteľ, a ten má to hlavné slovo ako nejaký elektrikár, ktorého platí. 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@wolodymyr Ako zapojis Vypínač č.5b (6+6) cez 3 žily? Lebo je to moj pripad ze mam medzi vypinacmi len cyky-o 3x1.5 Videl som uz dotykove vypinace livolo tusim, tam by teoreticky stacili 3 zily ale klasicky vypinac asi nepojde.
Odpovedať
Profilova fotka
@marshall007 moja odpoved bola na dve 6ky tu zapnes a tam zhasnes tam to ide aj cez tri ale svetlo musi byt len jedno viac nerozsvieti tam treba 4tuu zilu aby boli paralelne nie do serie ako umoznuje 3zilove prevedenie
Odpovedať
@wolodymyr no tak to mi je jasne ano tam staci 3 zila ale 6+6 musia byt 4. Alebo mozne riesenie by mohlo byt Livolo Tu by mohli stacit 3 žily a vies ovladat aj 2 svetla
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?