Dd3 alebo dd6

Ahojte méte niekto skúsenosť so zmenou tarifi teraz máme dd2 ale dom prechádza komplet rekonštrukcie kúrenie bolo eko hrášok teraz máme tepelné čerpadlo tak som požiadala o zmenu na dd6 bude to obnasat prekopať nové hodiny na hranicu pozemku teraz su hodiny na dome projekt som už zaslala a čakáme na schválenie plán bol že na jar sa do toho pustíme lenže sused nám dnes povedal že on si požiadal na dd3 že tam netreba všetky tieto zmeny a že sa tá dd6 neoplatí keďže toto všetko bude stáť dosť veľa že je výhodnejšia tá dd3 .nemáte skúsenosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@pirhina nechápem ľudí ktorí vedia z brucha odhadnúť to aký tarif bude pre nich vhodný. Veď predsa ak uvažujem kvôli zmene typu vykurovania o zmene tarifu, tak by som mal poznať aspoň jednu vec, a to je odhadovaná spotreba TČ ročne. Sadzba DD6 mi osobne nedáva zmysel, aj napriek skutočnosti, že pri DD6 je NT "až" 22 hodín denne. Kdežto pri DD5 je NT "len" 20 hodín denne. Lenže rozdiel je v cene za kWh - pri DD6 je to 0,0971056€ a pri DD5 je to 0,0961816€. Platba za OM je identická. Tepelné čerpadlo s najväčšou pravdepodobnosťou nebude bežať viac ako 20 hodín denne - aj keď je to voči faktorom ako vonkajšia teplota a tepelné straty domu nefér, nepredpokladám. Tarif DD3 ak si dobre pamätám "šlape" denne 12 hodín v NT, cena za kWh je síce len 0,0868936€ v NT a 0,0933213€ vo VT ale 12 hodín je 12 hodín. Kúriť budete určite aj počas dňa a ohrev TUV tiež aj počas dňa. Neviem si predstaviť fungovať 12 hodín s TČ a len v NOCI. To nie sú akumulačné kachle ktoré sa počas noci nabijú a potom počas dňa kúria z akumulácie. Keby bola tarifikácia delená počas dňa, povedzme 6 hodín od 6:00 do 12:00 a od 18:00 do 0:00 tak ešte OK. Ak má byť TČ pripojené / riadené cez HDO - stýkačom, a má byť aktívne len od 18:00 do 6:00 .... tak .... vám poviem, že je to celkom nezmysel.
Odpovedať
@pirhina tak som si pozrel len niektorých dodávateľov a nie je pravda čo tvrdí @dominik_galaba stačí pozrieť na stránku úradu vlády a nájdeš viacerých dodávateľov, ktrorý majú rovnakú cenu DD5 i DD6 napr. Utilis, Magna dokonca rovnakú cenu VT i NT ak už poznáš ročnú spotrebu zadaj napr. sem.http://www.urso.gov.sk:8088/CISRES/Agenda.nsf/KalkulackaElektrinaWeb2018?OpenForm&Seq=3 alebo si pozri cenníky dodávateľov podľa ich stránok najlepšie je dojednať cenu osobne, každý zamestnanec je platený i od toho koľko klientov získa a dá výhodnejšiu zľavu, v SSD sa oplatí sadzba DD5,6 od 4MWh/rok
Odpovedať
@pirhina nam tiez ked sme chceli menit a pytali sme sa na dd6, tak mi priamo pani povedala, ze ta sa az tak neoplati, ze je lepsie mat dd3
Odpovedať
@pirhina zalezi hlavne aj od toho, kolko za mesiac spotrebujete elektriky. skus si to jeden mesiac odsledovat a podla toho sa potom zastavit a popytat sa ich, ktora tarifa sa vam najviac oplati
Odpovedať
@murika ooo máš zátračné TČ? ked ti je výhodnejšie kúriť v noci ked je nižšia teplota? no niekomu sa oplatí ak má i FV, nočné sadzby sa oplatia len pre akumulačné spotrebiče a to TČ nie je mesačná je ti k ničomu lebo je každý mesiac iná spotreba a naviac máš stále dvojtarifný EM a vyúčtovanie ročné, DD3 sa oplatilo niekedy dávnejšie len pre ohrev bojlera no neboli veľké žrúty , indukcia, myčka , sušička, sadzbu máš rovnakú na všetke spotrebiče a najväčšie žrúty používaš cez deň, rozhodnúť sa musíš podľa ročnej spotreby kedy je ktorá sadzba najvýhodnejšia, no kedže máme 3 distribúcie v každej je iná cena a aj iná ročná spotreba kedy sa oplatí v inej sadzbe
Odpovedať
@dominik_galaba Ak by TC kurilo do podlahoveho kurenia,vydrzat 12hod bez jeho chodu nie je ziadny problem v standardne zateplenom dome.Problem by mohol byt jedine s TUV pri mensom zasobniku.
Odpovedať
@dusan72 len ak pôjde TC len v noci bude nižší COP lebo je chladnejšie ako cez deň a vyjde to ešte drahšie, ak nahreješ v noci musí byť väčší zásobník aby vydržala teplá voda celý deň a čím väčší zásobník tým väčšia strata teplej vody, bežne je strata 20% z objemu, i ked to nie je strata čo vyletí komínom, ohreje sa miestnosť kde je zásobník a z rozvodov ostatná plocha a čo ostatné žrúty budeš používať tiež len v noci? ak nemáš zrovna Magnu no tam zas vyjdú celkové náklady vyššie
Odpovedať
Profilova fotka
@pirhina nerozumiem aky sposobom by mohla byt dd3 vyhodnejsia. DD3 je v noci od 20:00 do 8:00 a vtedy drvivu vacsinu casu TC u mna nebezi a ani sa vtedy nevari.
Odpovedať
@duzu Uznávam,s tým COP v noci,to je fakt.Neuvedomil so si to,ja kurime kotlom....
Odpovedať
@dusan72 pozrel som ceny od Conte energy má rovnaké ceny VT i NT od DD3-DD8 takže tam nie je čo riešiť v DD6 je isto výhodnejšie i ked je najvyššia cena vo VT no pri DD6len 2 hod a kto má inteligentný EM je to len v noci,pre DD5 a intel EM je VT 2x po 1 hod cez deň a 2 hod v noci ak si objednáš cez spoločný výber z vyhodna energia je NT 45 Eur/MWh , bez DPH no VT až 60 Eur MWh bez DPH,zmluva na 1 rok a následne bez viazanosti, taká istá cena je i od Energie2 ale sa musíš zaviazať prvý krát na 2 roky a následne znovu na 2.r.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
môžem sa opýtať, kto tu máte tepelné čerpadlo vzduch-voda, všetky spotrebiče v kuchyni na elektrinu, klimatizácia? Koľko mesačne platíte pri DD6?? Díky.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?