Bleskozvod - chránička

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím, Možno to tu už bolo riešené. Pri izolácií fasády, pri zasekávaní bleskozvodu do muriva, by sa mala použiť káblová chranička 25mm, 32mm alebo väčší vonkajší priemer? Ďakujem.
Odpovedať
1
2
Kedze mne sa nepacia podomietkove zvody koli tym skaredym (a mozno aj nefunkcnym) oblukom... Ja som tiez volil riesenie po odkvape. A myslim, ze mi to elektrikari funkcne a aj celkom elegantne poriesili.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo231 ono to je pekné a funkčné riešenie, ale čo nastane, keď Vám do toho bleskozvodu udrie 200kA blesk? Keď tým zvodom trhne takou momentovou silou, že Vám urve aj odkvapové rúry?
Odpovedať
Profilova fotka
@jblaze @zefe ono to, že sa to z tej normy vypustila chránička na zvody má aj nejaký dôvod kedysi, ešte v časoch, keď sa vydala stará norma na bleskozvody (50 rokov dozadu) neboli až také silné blesky, ako sú dnes. Vtedy boli bežné 50kA blesky a miestami mali silu 100kA. Dnes sú bežné 100kA blesky a 150kA blesky a miestami majú silu cez 200kA. Ďalej si treba uvedomiť, že ten zvod v tej chráničke pracuje celý čas, cez leto sa naťahuje, v zime skracuje. A tým, že nie je vo vnútri nijako uchytený, tak celou váhou padá dole, kde sa pokrúti a vzniká rezerva, zatiaľ čo hore je čím ďalej tým viac našponovaný. A potom príde taký 200kA blesk a prebehne cez tento na hornej strane natiahnutý našponovaný a na dolnej strane povykrúcaný postáčaný zvod. Dynamické sily si porobia svoje aj v hornej časti aj v dolnej časti. Skúste si predstaviť, čo bude chcieť robiť hore ten natiahnutý, našponovaný zvod a čo bude chcieť robiť dole, kde je povykrúcaný a postáčaný tak, že silou sa opiera a tlačí na chráničku.
Odpovedať
@merak úprimne? a naozaj nerozumiem čo sa tu vlastne rieši. Lebo keď mi do domu trtne priami blesk. Tak to že mám rínu na sra.čku bude to posledné čo budem riešiť.
Odpovedať
@merak Ako to ma byt teda spravne? pod zateplenim? Kotveny drot o murivo alebo nie? dakujem.
Odpovedať
@merak neviem presne co sa stane ked tam udrie blesk...to nikto nechce otestovat... Ale logika mi hovori, ze blesk zvedeny po povrchu by mohol narobit mensiu sarapatu ako ked ho poslem pod polystyren... (a nebodaj po tom obluku, ktory mozno preskoci) @merak ako ma podla teba vyzerat spravne zrealizovany bleskozvod? Asi si z fachu, tak nam ukaz vysledok svojej prace.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
@projektantel ako mas riesenu kontrolnu svorku?
Odpovedať
@matus2108 Myslíte predpokladám skúšobnú svorku. Takto 🙂
Odpovedať
@projektantel dakujem to som myslel,
Odpovedať
Profilova fotka
@projektantel dobre vidím, že do zeme ide izolovaný AlMgSi vodič?
Odpovedať
@merak nie, to je ciastocne izolovana zavadzacia tyc, zúžená 16/10.
Odpovedať
@merak Marcel nemáš pravdu je to zavádzacia tyč od DEHNu 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@projektantel to bola otázka.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku

Odpoveď na príspevok od eagleowl:

@matto_wednesday vrelo odporúčam nerobiť tú spros…
@eagleowl Ahoj, ak sa možem opýtať: ako a kde si umiestnil krabicu na meraciu svorku...ďakujem foto by bolo super
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?