Ako digitalny elektromer rozozná tok prudu cez 230 a 400V?

Zobraz úvodný príspevok
Veľmi sa v tom nevyznám, ale výmenou mororického watmetra za digitalny za zvyšuje nameraná spotreba trojfázových zariadení. Je to tým, že elelktromer meria čimý prietok prúdu a nasobí ich sieťovým napätím 230V a neberie v úvahu tok prúdu 400V. Poprosil by som vysvetliť ako zisti o aké napätie sa jedná. Ďakujem. Je to naozaj tak, že zráta (spočíta ) koľko prúdu pretečie cez 3 fazy a vynasobí 230V?
Odpovedať
@duzu ja riešim len jedno . Ako ste uz pisali prúdy v 3 fazovej sieti by mai byt vyrovnane.len ako vie elektromer krorý prúd je 230 a ktory 400V . Ja neviem ako by som to mal už napisat. Jednoducho elektromer scita prudy faz a a vynasobi napatim 230 V no a v uvahu neberie spotrebive napajane napätím 380V okrem motora nič také doma nie je. .
Odpovedať
@merak si to myslel tak že 10Kwmotor berie pri hviezde 2KW a pri trojuholniku 5 kW a mozes ho zatazit aj na 12KW ak sa neprehreje. To ano len pri tom trojuholniku ti elektromer namiesto 12kW odmefia 14kW tak ta to asi uz zaujímať bude. No a pri motore je okrem cineho wikonu zdanlivý a jwlovu , ktoré ten kolieskovy elektromer bral do úvahy.
Odpovedať
@merak si to myslel tak že 10Kwmotor berie pri hviezde 2KW a pri trojuholniku 5 kW a mozes ho zatazit aj na 12KW ak sa neprehreje. To ano len pri tom trojuholniku ti elektromer namiesto 12kW odmefia 14kW tak ta to asi uz zaujímať bude. No a pri motore je okrem cineho wikonu zdanlivý a jwlovu , ktoré ten kolieskovy elektromer bral do úvahy. @duzu ano aj ja idem tak prerobiť kotol tento mal 18 kw na 16A istic lebo bol do trojuholnika . dám 25A a prerobím ho nahviezdu 220Vaj s nulakom. . Vykon bude rovnaky len prúd bude vačsi.
Odpovedať
Profilova fotka
a ako vie elektromer, že má merať činný výkon a nie zdanlivý?, keď pri činnom výkone s určitým účinníkom je prúd voči napätiu posunutý? takisto aj pri 230V a 400V sú prúdy posunuté o 60° uhol, tak isto sú posunuté aj napätia o 60°
Odpovedať
Profilova fotka
výpočet činného trojfázového výkonu v trojfázovej sústave, keď máš napätie, prúd a účinník pri fázovom napätí: P=U*I*cos fí pri združenom napätí: P=√3*U*I*cos fí http://siz.q-azy.sk/ts/ts4.html
Odpovedať
Profilova fotka
tak teda oprava: pri fázovom napätí: P=3*Uf*If*cos fí pri združenom napätí: P=√3*Uz*Iz*cos fí
Odpovedať
Profilova fotka
@merak ako vie ?, nuz tak, ze meria U a I samostane, cize vie aj uhol.
Odpovedať
@lezakhynek elektromer má napäťovú a prúdovú cievku tak vždy odmeria aktuálnu hodnotu napätia i prúdu, aby si to lepšie pochopil musel by si si nakresliť sínusový priebeh 3 fáz , sú posunute medzi sebou o 120st, , na maturite to bola jedna z otázok čo sa učíš za celú dobu, mesiac si to pripravuješ , čo už vieš, ak nemáš základné zákony z elektro tak ti to potrvá oveľa dlhšie. pre bežného smrteľníka stačí aby si vedel aspoň zhruba zistiť či elektromer meria správne, digitálny meria i aktuálny príkon môžeš si to overiť len na činnom odpore , pri motore to nezistíš z jednej hodnoty, lebo má premenlivý príkon podľa záťaže,
Odpovedať
@lezakhynek oplatí sa ti to prerobiť len v prípade , ak potrebuješ mať väčší rozsah nastavenia výkonu a použiť 3 jednofázové ističe po 25A, ja mám 3 vložky v každej sú 3 špirály zapojené do hviezdy, prúd tečie cez každú špirálu len medzi každou fázou a nulákom a dá sa zapnúť rôzna kombinácia 9 špirál, no musíš mať i 9 výkonových relátok. ak ti postačuje regulácia pri 3 fázovom zapojení , neoplatí sa to prerábať, pri zapojení do trojuholníka tečie prúd medzi 2 fázami cez jednu špirálu, meria sa napätie medzi jednotlivými fázami v napäťových cievkach a prúdy v prúdových, ak máš digitálny elektromer môžeš si porovnať výkon špirál podľa štítku, ukáže ti aktuálny odber, musí byť v rozsahu +,- 10% , podľa hodnoty napätia, pri analogovom si odpočítaj spotrebu po 1 hod. elektromer nič nenásobí , len meria hodnoty , len matematicky sa počíta výkon podľa určitých vzorcov a nie podľa merania elektromerom
Odpovedať
Ako ten elektromer meria príkon spotrebica? Meria napätie to je konštantné 230 a 400. Ako vie ktorý prúd tečie cez 400 a ktorý cez 230?
Odpovedať
@duzu no v elektromeri ktory tlačil hlinikove alebo magneticky mäkký kov tomu čiastočne rozumiem . 3 napatove cievky ho brzdia a 3 prudove ho točía. Cievky sú posunuté tak ako fázy. No a kotučik je jeden alebo 2 alebo 3, ale su na 1 oske tak prúd opačne tečuci 2 cievkou ho točí inak čo sa prejavuje že koliesko je brzdene a tak krúti o1/ 8 pomalšie. . Ako to robi digitálny?
Odpovedať
@lezakhynek tu je výber asi všetkých:https://www.premereni.cz/Files/dulezite-informace/ke-stazeni/tiskoviny-ke-stazeni/elektromery-historie-a-soucasnost/ digitálna má malý vlastný odber jedine o to nameria viac ako analog
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lezakhynek indukčná doska napr. I ked ano tam sa tiez spiraly zapajaju inak.
Odpovedať
@lukino55555 indukčna doska nemá špirálu. Sietove napatie 230 usmer i na 300V jednosmwrnych. Potom ich tranzistorovy oscilator cievkou vyziari do priestoru platne . Ked sa platni priblizi magneticky tvrdý materiál ako ocel striedavý magnetický tok v nom začne generovať prúdy . Nazýva sa to indukcia tak ako bezkontaktna nabíjačka alebo indukčná, pec na tavenie oceľového šrotu.
Odpovedať
Profilova fotka
@lezakhynek digitalny vzorkuje napatie a prud a z toho vypocitava hodnoty.
Odpovedať
@duzu Ďakujem za článok no docital som sa to že elektromer nie je vôbec vatmeter., len merač prúdu. Meria prúd tečuci fázami a sčítava ho. Prispôbbovací člen jaloveho a zdanlivéhoo výkonu tam nie je vôbec popísaný , ale mňa ani nezaujíma. Viem len to ze nerozlisuje 230 a 400V. Cize vykon 400 V Prud 1A vypocita 460VA cca 460W. 230V prud1A vypocita 230VA tojest 230W Sam si pozri čo je správne a čo nie. Aspoň podľa článku o historii elektromerov. Ďakujem za clanok.
Odpovedať
@majkoj napätie je konštantné 230/ 400. To sa mení len podľa zaťaženia siete a nemalo by prekročiť 10%
Odpovedať
Profilova fotka
@lezakhynek je to striedavy prud :), napatie teda konstatntne nie je . Ty hovoris o efektivnej hodnote, ja o navzorkovanej okamzitej hodnote.
Odpovedať
@lezakhynek akože nerozlišuje ak je spotrebič zapojený medzi 2 fázy ?chceš povedať že napätie na spotrebiči je také isté ako ked je zapojený len medzi jednou fázou a nulákom?to ani náhodou, jedna strana spotrebiča je napájaná z jednej napäťovej cievky a druhá z druhej, a kedže je medzi nimi fázový posun 120 st je tam napätie 400 V a prúdy tečú tiež oboma fázami, špatne to počítaš pri zapojení na 400V tečie prúd dvoma fázamy , nie len jednou a jeho hodnota je závislá na odpore spotrebiča, ak taký spotrebič zapojíš len na jednu fázu je na ňom napätie 230 V a prúd tečie len jednou fázou.
Odpovedať
@lezakhynek najskôr píšeš že elektromer nerozlišuje napätie 230V a 400V , následne ale počítaš napätie 400 V prúd 1 ampér a príkon je vraj 460 VA? P=U x I =400 x 1 = 400 VA ,to platí pre jednosmerný prúd,alebo pre striedavý s cos =1, takže ten spotrebič má odpor R = U / I = 400 / 1 = 400 Ohm zapojme teraz tento spotrebič na napätie 230 V a zistíme aký ním preteká prúd I = U / R = 230 /400 = 0,575 A a teraz príkon na tom spotrebiči P = U x I = 230 x 0,575 = 132,25 VA takže ak sa spotrebič s odporom 400 Ohm pripojí na 400 V elektromer nameria 400 VA no ak sa pripojí na 230 V nameria 132,25 VA teraz si predstav že je to špirála ktorá ohrieva kotol, koľko tepla vyprodukuje 400 W špirála a koľko 132,25 W ? tá o tretinu menej
Odpovedať
@duzu oprava nie o tretinu menej , ale len jednu tretinu, ostáva ešte výpočet ak sa zapojí spotrebič medzi 2 fázy
Odpovedať
@duzu neriešim toto. Odpor špirály som vobec nebral do úvahy. Je jasne ze 130 W špirála na 230 bude na 400V preťaženáa bude mať 400W . . Starý elektromer vedel rozlíšiť či je spotrebič zapojený na 230 a 400 V tym že hviezda 1 fazou tiekol prúd jedným zo snerom a 2 opačným digitalny to tak neberie ale MAJKOJ povedal , že ano a vie presne ako prúd tečie a ukazuje hodnotu spravne.. v tom článku o elektromeroch to ale tak neznelo a ani mne to tak nevychádza. Keby som mal elektromer, ktorý ukazuje okamžitú spotrebu tak to vyskúšam. Nakoniec som už z toho jeleň , lebo združené napátie sa meria tažko. . Chcem vedieť len 1 ako elektromer mderia zdruzene prúdy . Lebo 1fazou tečie prúd z ľava do prava a dvomi je to ten istý prúd naopak a ešte posunuty čiže rozložený. . To je pre mňa to čomu nerozumiem . . Čize príklad spirala 130W faza nulak. Ta ista špirála fáza fáza 400W elektromer meria 130W a 460W.
Odpovedať
@majkoj a ake je napätie? Striedavé nepatei nemôže byt konstantné? Jeho uroven je konštantná. Ta je to spravne . Neviem čo si mi chcel povedať v jednej periode ma hodnotu 0 az 300V potom 300 až 0 a potom 0 az - 300 a -300 až 0. No to je všetko. o v poriadku a aký to ma vplyv na meranie. ? Striedave napatie vyrobi taku istu prácu ako 230 jednosmerneho,lebo ma aź 300V
Odpovedať
Profilova fotka
@lezakhynek Nie nemoze byt konstantne, lebo je to sinus. Konstantna je jeho efektivna hodnota. Vies co je jalovy vykon ? Napatie ma sinusovy priebeh a povedzme, ze aj prud. Ale tie dva sinusy mozu byt voci sebe posunute. Ak by si nasobil efektivne napatie s efektivnym prudom dostanes nejaky vykon, ten ale sediet nebude, lebo musis nasobit okamzite napatie s okamzitym prudom. A to robi digitalny elektromer.
Odpovedať
@lezakhynek ak nevieš na svojom EM odčítať okamžitú spotrebu môžeš to na tvojom el. kotli , aspoň tvrdíš že ho máš zapojený do trojuholníka, odmeraj napätie na jednotlivých špirálach , zistíš aké je na nich napätie, na jednu hodinu vypni všetke ostatné spotrebiče a nechaj stále kúriť kotol, termostat nastav na vysokú teplotu aby nevypol kotol , po hod skontroluj, čo nameral elektromer a porovnaj s výkonom špirál, následne tak isto skontroluj meranie jednej fázy zapni len jednu 100 W žiarovku tá má odber stále rovnaký nerozumiem vete :Ta ista špirála fáza fáza 400W elektromer meria 130W a 460W. , to kde odčítaš na elektromery ? dve hodnoty? ak má špirála príkon 400W na Em môžeš namerať od 360-440 W podľa hodnoty napätia.v domácnosti sa účtuje len činný výkon, nemôžeš ovplyvniť posun , nebudeš používať indukciu? na civce jak na dívce, nejdrív napetí pak proud. pochybujem že môžeš zapojiť špirálu určenú pre jednu fázu 230V na 2 s 400 V, nevydrží prierazné napätie odpáli ju
Odpovedať
To zariadenie za 30€ vzorkuje napätie tak akoto robi audio digitaly prevodnik v o zvukovej karte pocitaca len z rozdielom nie 2 kanale stereo ale 3 x napatie a 3x napätie z prúdových bočníikov. No a potom tie jednotlivé veličiny sčíta a odčítaa nasobi a deli podľa nejakeho programu. No tak potom je to najspolahlivejší merák. . Jemu by nemala robit problém ani frekvencia. . Teraz ma napadol lepší priklad pc digitalny osciloskop. 2 vstupový by lepší na prirovnanie. Zosnima dve sinusovky a viem kdekolvek na sinusovke určiť velkost napätia a môžem zistit kde je prienik a oboch a vypocítat. Len taky osciloskop stoji 2000€;a je k nemu celkom vykony potrebný pc. Elektromer by nepotreboval veľkú pamäť len na 3 otočky generatora lebo zatial vsetko zeata a zapiše len výsledny udaj ktory pripočitava. No ak jeto tak a potom ako počíta? Len činný výkon. Čiže aj motor v trojuholniku zmeria správne ?
Odpovedať
Neviem čo je jalovy vykon ale je to pravdebodobje ked do obvodu striedaveho prúd zapojime indukčnú alebo kapacitnú zataž. Obvodom pretecie prud kapacitná zataz prúd odoberie pri nabehu a po klesani sinusovku ho dodá . Indukčna funguje tak isto le dodá, pri nábehu prúd, javi sa to tak že akoby prud obvodom pretekal pred alebo po napätí. Dobre som to povedal. .
Odpovedať
@duzu ked bude casu tak to otestujem a potom bud budem spokojny alebo pterobim špirály na hviezdu. Tam bude merat dobre. Ja si aj tak myslim ze elektromer meria. 3 x prud ktory tupo sčítava a nasobi 230V Inak by nestal 30 euro.
Odpovedať
@lezakhynek jalový výkon je ten "čo nepracuje" a činný čo pracuje Jalový výkon je U*I*sin alfa- označuje sa ako VAr (reaktančný) Činný vykon je U*I*cos alfa-W zdanlivý výkon U*I -VA
Odpovedať
@duzu ešte dodatok Nehovorí sa alfa, ale fí (uhol medzi činným a zdánlivým výkonom). Jeho kosínus se nazýva účinník. jalový sa využíva ako magnetické pole v motore takže nie celkom čo nepracuje preto to nespočitávaj, sú to veličiny v pravouhlom trojuholníku,elektromer meria a účtuje sa len činný výkon označený vo W
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?