Šachta na bazén a vodáreň

Profilova fotka
Dobrý deň. Ku kopanej studni plánujem umiestniť šachtu v ktorej bude priestor na umiestnenie tlakovej nádoby a filtrov pričom použité bude ponorne čerpadlo. Taktiež by som tam do budúcna chcel umiestniť pieskovú filtráciu a príslušnú technológiu k bazénu. Zaujíma má teda vnútorný rozmer šachty ktorú plánujem vybetonovat. Spodná voda je v hĺbke 1,5m takze hĺbka šachty by bola len cca 1,2m plus platňa 15cm. Do budúcna to bude zrejme fajn nakoľko terén ešte budem dvíhať cca 30-50cm. Plánovaná vnútorná šírka 1,2m, dĺžka 1,4m. Je to dostatočne?
Odpovedať
Nie, nie je. To čo tam chceš dať zaberie 3/4 šachty. 1,5x2,2 minimálne a svetlá výška málo cez meter je tiež nič. Jedine, že si to budeš servisovať sám - naši lezú do šácht od 1,5 metra výšky...
Odpovedať
Profilova fotka
Keď dvihnem terén tak to bude mat výšku zrejme 1,5m. Zväčšiť rozmery problém nieje, budem to robiť svojpomocne. Premýšľam že do betónu zamiešam ešte nejakú prímes aby bol betón vodotesny. Ale na druhej strane keď to bude v menšej hĺbke ako je spodná voda, bude možno zrejme stačiť iba nejaký náter prípade aj hydroizolácia. Čo navrhujes?
Odpovedať
Profilova fotka
A servisovat aj montovať si to celé budem sám.
Odpovedať
@martiner33 aspoň na spodok môžeš dať kvalitnú betonovú skruž 1m priemer na výšku tiež ,tá nepresakuje ,na spodok riečny štrk ,veľa šťastia hlavne na servis a údržbu bazéna to sa musí robiť pravidelne, ináč bude z bazéna močiar pre žaby
Odpovedať
@duzu zase to neprehanaj, dobra automatika to zvladne tak isto ako stale niekoho volat a prosit sa.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu 1m priemer je malo, Chcem tam vypchať nielen techniku k bazénu ale aj vodarnicku pre dom a nejaké tie rozvody na záhradu. Ja to chcem obdĺžnik, zrejme ako poradil dedo. Spodná voda je od 1,5 metra, ja budem troska vyššie asi od 1,2 plus budem ešte navazat terén. tak to bude fajn podľa mna. Čo myslíš? Čo sa týka servisu: U rodičov majú bazén cca 5 rokov a je to skoro bezudrzbove. Tak toho sa nebojím.
Odpovedať
Ocakavas ze tych 150cm spodnej vody bude stale? Aby si nebol prekvapkany po dadzoch, ze ti to zaplavilo. V kazdom pripade nieco do coho nezatecie (platova nadoba...) a privody/vyvody z hora...
Odpovedať
Profilova fotka
@quako2 Suhlasim s Tebou ze to moze zaplavit ale aku mam inu moznost? Plastova nadoba taketo rozmeru je neskutocne draha. Zaplavene v podstate moze byt cokolvek okrem nejakej elektroniky - tu predpokladam ale dobre krytie pripadne umiestnenie vo vyssej vyske. Co este poradite?
Odpovedať
@martiner33 Nebude stačiť. Akonáhle dáš dno hlbšie ako hladina spodnej vody, tak žiadny betón vodu nezastaví, šachtu zaplavi voda. Tam potrebuješ hydroizoláciu proti tlakovej vode. Pozri moj fotoblog o pivnici, ako mi robili izoláciu proti spodnej vode. A výšku by som dal aspoň 170 - 180 cm. Robiť niečo v šachte zhrbený nie je nič moc.
Odpovedať
Profilova fotka
@chrobak7 Ako som pisal, nebude to hlbsie ako hladina spodnej vody. Vyska sachty po teren bude teraz 120cm, po navyseni terenu o planovanych 30-40 cm by to mohlo byt pekne zarovno s terenom teda minimalne 150cm pricom v plane mam aby na sachte bol otvaratelny zatepleny strop - komplet cely. Takze s vyskou problem nebude. Co sa tyka hydroizolacie proti tlakovej vode - tu tam dam pre istotu! Dik za radu! Buduci tyzden sa pustam do realizacie - fotodokumentaciu poslem. Dakujem vsetkym za rady!
Odpovedať
@martiner33 1.2x1.4 je málo. Čupni si, daj lakte od seba, zober si francúzsky kľúč. Predstav si vedľa seba tlakovú nádobu, pripojené filtre, vyústenie studne a ku tomu ešte bazenovu filtráciu + (UV lampu, 3cestny ventil)? Ja mám šachtu 1x1 a mám tam len narážanú studňu a čerpadlo. A strašne to ľutujem...nedá sa tam ani pohnúť.
Odpovedať
@martiner33 uvitame vsetky foto z realizacie 8-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Já to mam uplne steje vedle studny bazenovou sachtu. Koukněte na video. https://youtu.be/7jLTNO02XJ0
Odpovedať
@kuba5656 pekne videjko aj o stavbe bazenu. Naco si daval XPS z vnutra i vonku bazenu :-)
Odpovedať
Když jsem stavěl tak mě každý říkal ať to dám hlavně zevnitř. Já osobně jsem to chtěl dát ven. Tak jsem udělal kompromis🙂)) Když tak pod videem je na toto téma pár příspěvků.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Co by ste povedali, keby bola sachta utopena pod urovnou bazenu a bolo by na nej cca 15cm hliny a zasadena trava? Darilo by sa jej?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?