Aké sú výhody a nevýhody tepelných čerpadiel?

  • 09.12.2022

Tepelné čerpadlá sú označované za nízkouhlíkové riešenie na vykurovanie a prípravu teplej vody v našich domácnostiach. Podľa portálu Statista bolo v roku 2019 v Európe nainštalovaných približne 40 miliónov tepelných čerpadiel. Tieto čísla budú len rásť, najmä vďaka rozbehu vládnych dotácií na podporu majiteľov domov pri prechode na tento typ vykurovania.

Pri každom veľkom rozhodnutí je vždy dôležité pozrieť sa na pozitíva a negatíva. Musíte pochopiť, čo sa vás týka a čo nie. Keď ide o investíciu do tepelného čerpadla, najlepšia cesta vpred sa začína rovnako.

Aby sme vám pomohli pri rozhodovaní, zostavili sme stručný zoznam. Prezradíme vám, aké sú hlavné výhody a nevýhody tepelných čerpadiel.

Aké sú výhody a nevýhody tepelných čerpadiel?
Zdroj: Daikin

Aké sú nevýhody investície do tepelného čerpadla?

Počiatočné náklady: Jedným z významných problémov investície do tepelného čerpadla sú počiatočné náklady na kúpu a práce spojené s inštaláciou. Priemerná cena tepelného čerpadla sa líši v závislosti od krajiny vášho bydliska. Rovnako aj od typu tepelného čerpadla, ktoré je k dispozícii. Hoci mnohé krajiny ponúkajú dotácie, vždy je potrebné vziať na vedomie, že tepelné čerpadlá si môžu vyžadovať značnú počiatočnú investíciu.

Prieskum: Inštalácia systému domáceho komfortu, ako je tepelné čerpadlo, nie je vždy taká jednoduchá, ako sa môže zdať. Aby ste urobili to najlepšie rozhodnutie pre vás, je nevyhnutné investovať určitý čas do prieskumu. Vďaka nemu môžete začať chápať, aký typ tepelného čerpadla je pre váš dom vhodný. Nájdenie dôveryhodného predajcu alebo inštalatéra vám môže výrazne pomôcť, ale vždy je dobré urobiť si domácu úlohu a poobzerať sa skôr, ako sa obrátite na profesionála.

Inštalácia: Inštalácia tepelného čerpadla môže byť časovo náročný proces vzhľadom na všetky rôzne komponenty, ktoré zahŕňa. Dobrou správou je, že sa o to postará predovšetkým inštalatér. No i tak to môže ovplyvniť váš časový plán a, samozrejme, aj váš rozpočet. Inštalatér vás bude musieť informovať o tom, kde bude tepelné čerpadlo umiestnené a ako sa pripojí k vašim existujúcim tepelným žiaričom. Ak je váš dom staršou nehnuteľnosťou, môže vám poradiť, či je dostatočne tepelne izolovaný a aké ďalšie práce môžete potrebovať, aby ste tepelné čerpadlo využili čo najlepšie.

Odporúčame:

Zapojte sa do najväčšieho diskusného Fóra o bývaní na Slovensku v časti „Kúrenie, vetranie, klimatizácia“
vykurovanie tepelným čerpadlom
Zdroj: Canva

Aké sú výhody investície do tepelného čerpadla?

  • Zníženie účtov za energie: Tepelné čerpadlá spravidla pracujú s pomerom 30 % elektrickej energie a 70 % obnoviteľných zdrojov energie. Každý kilowatt elektriny použitý v tepelnom čerpadle vytvára 3 až 4 kilowatty obnoviteľného tepla zo vzduchu, čo predstavuje približne 300 až 400 % účinnosť. Práve tu majitelia domov zvyčajne dosahujú najväčšiu návratnosť investície. V kombinácii s inými obnoviteľnými zdrojmi, ako sú solárne panely alebo fotovoltika, sa účinnosť ešte zvyšuje a účty sú ešte nižšie.
  • Vplyv na životné prostredie: Najväčší tlak na prechod na tepelné čerpadlá vyplýva z potreby prechodu na ekologicky prijateľnejšie alternatívy. Tepelné čerpadlá fungujú predovšetkým na základe odoberania energie z obnoviteľných zdrojov. Preto spotrebujú menej elektrickej energie a neprodukujú žiadne lokálne emisie a možno ani žiadne emisie (v závislosti od zdrojov elektrickej energie), čím zásadne menej zaťažujú životné prostredie ako staršie systémy využívajúce fosílne palivá.
  • Návratnosť investície: Ak zohľadníte nižšie náklady na energiu, štátne dotácie a menšie nároky na údržbu (tepelné čerpadlá si vyžadujú všeobecnú kontrolu raz ročne), tepelné čerpadlá ponúkajú oveľa vyššiu návratnosť investície ako vykurovací systém na uhlie alebo elektrinu. Okrem toho inštalácia tepelného čerpadla môže často zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti. To vám prinesie väčšiu návratnosť, ak budete niekedy uvažovať o predaji svojho domu.
  • Komplexné riešenie: Odhliadnuc od finančných, environmentálnych a vládnych dôvodov, tepelné čerpadlá sú veľmi univerzálnym riešením pre potreby vykurovania, prípravy teplej vody alebo chladenia akéhokoľvek domu. Či už ide o rodinný dom, radový dom, alebo byt. Tepelné čerpadlá sú ako systém domáceho komfortu navrhnuté tak, aby boli „sprostredkovateľom“ pre všetky vaše potreby a zabezpečili vám teplú vodu a vykurovanie, dokonca aj chladenie, kedykoľvek a akokoľvek to potrebujete. Navyše, väčšinu dnešných tepelných čerpadiel je možné ovládať aj prostredníctvom aplikácie. Takže bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, môžete mať vždy všetko pod kontrolou.
výhody tepelného čerpadla
Zdroj: Daikin

Niet pochýb o tom, že investícia do tepelného čerpadla je veľké rozhodnutie, ktoré nesmiete brať na ľahkú váhu. Veríme, že sme vám dostatočne vysvetlili výhody a nevýhody tepelných čerpadiel. Vyzbrojení týmito znalosťami môžete zistiť, čo je pre vaše jedinečné podmienky dôležité a čo vám nebude chýbať.

Viac informácií o tepelných čerpadlách, o tom, čo vlastne sú tepelné čerpadlá, ako fungujú a aký typ tepelného čerpadla je vhodný pre váš dom nájdete na stránke Daikin riešenia pre vás domov.

Autor článku: Daikin – PR článok

Zdroj foto: Daikin, Canva, iStock

Diskusie na tému článku