11 tipov, ako ušetriť na elektrine. Začnite už teraz!

  • 01.02.2024

Poplatky za energie stúpajú. Už len pri pomyslení na najbližšie vyúčtovanie za elektrinu, vám po chrbte prejde mráz. Každý musí situácii čeliť podľa svojich finančných možností a začať každodennými maličkosťami, ktoré sa ale suma sumárom odrazia na celkovej spotrebe elektriny. V nasledujúcom článku sme pre vás zhrnuli jednoduché, ale efektívne tipy, ako ušetriť na elektrine.

ako ušetriť na elektrine
Zdroj: iStock

1. Perte pri nižšej teplote

Aj vy periete bielizeň na 60 a viac stupňov? Je to zbytočné. Nie každý typ znečistenia a materiál bielizne si vyžaduje také vysoké teploty. Uteráky, kuchynské utierky a extrémne špinavé oblečenie perte na vyššej teplote. Bežne znečistenú bielizeň stačí prať pri 30 alebo 40 stupňovej teplote. Ide o spôsob, ako ušetriť na elektrine, ale zároveň nezničiť oblečenie. Neefektívnym praním pri vysokých teplotách oblečenie rýchlejšie vybledne a materiál stratí kvalitu.

2. Vypnite televízor

Zapnutý televízor skoro 24 hodín denne, niekedy dokonca aj v noci počas spánku je obrovský zlozvyk v mnohých slovenských domácnostiach. Najväčší problém je, že často program v televízii vôbec nesledujeme. Zvykli sme si na akýsi zvukový a obrazový podmaz, bez ktorého nevieme fungovať. Neustále zapnutý televízor škodí nielen našej peňaženke, ale aj zdraviu. Viaceré výskumy vedcov preukázali nepriaznivý vplyv žiarenia z televíznej obrazovky na spánok, nervový systém či pozornosť.

Veľkým problémom je aj televízia v takzvanej „stand-by“ prevádzke. Počas nej je síce televízor vypnutý, ale svieti na ňom malé zelené alebo červené svetielko. Tým pádom sa televízor nachádza v prevádzke a spotrebúva elektrickú energiu. Rovnaké je to aj u ďalších elektrospotrebičov v domácnosti.

3. Vianoce ako u Griswoldovcov

Kto pozná túto vianočnú komédiu vie, že dom tejto rodiny bol doslova celý obsypaný vianočnými svetielkami. V posledných rokoch je prehnané vianočné osvetlenie slovenským folklórom. Pomaly niet domu či balkóna, kde by nesvietili vianočné svetielka. Položte si otázku, či je naozaj nevyhnutné mať haldy vianočných svetiel na streche, oknách, pri vchodových dverách, stromčekoch?

Pokiaľ sa neviete vzdať tohto „čara Vianoc“, obmedzte množstvo vianočného osvetlenia, nesvieťte ho vo dne aj v noci (veľmi časté), alebo prehnane skoro pred Vianocami, či neskoro po Vianociach.

dom ozdobený vianočnými svetielkami
Zdroj: iStock

4. Viac vetrajte

Niekedy stačí len otvoriť okná dokorán a rýchlo vyvetrať interiér. Vydýchaný vzduch rýchlo vymení čerstvý, ktorý sa ohreje oveľa rýchlejšie. Pozor na častú chybu – zapnuté kúrenie a otvorené vetracie okno. Toto veru nie je spôsob, ako ušetriť na elektrine.

5. Na hrniec patrí pokrievka

Ruku na srdce – naozaj dávate pokrievku na hrniec zakaždým, keď varíte? A čo zbytočne veľa vody v hrnci na cestoviny? Na uvarenie balenia špagiet naozaj nepotrebujete 5 litrov vody. Ďalším spôsobom, ako ušetriť na elektrine je nevariť každý deň. Ani maškrtným jazýčkom neuškodí navarený obed na dva dni.

6. Príliš vysoký ohrev vody

Skontrolujte si nastavenie teploty na svojom bojleri. Optimálna teplota nastavenia termostatu bojlera by sa mala v pohybovať v rozmedzí 50 – 55 °C. V chladnejších ročných obdobiach o niečo viac. Pri veľmi vysokej teplote môže vzniknúť vodný kameň, ktorý zanesie ohrievanie. Z tohto dôvodu bojler spotrebuje oveľa viac elektrickej energie. 

Samozrejme, správne nastavenie teploty vody závisí aj od počtu členov domácnosti. Preto sa už pri jeho kúpe informujte u odborníkov, ktorý typ bojlera je pre vašu domácnosť najideálnejší, aby ste čo ušetrili čo najviac nákladov.  

nastavovanie teploty vody na bojleri
Zdroj: iStock

Rýchly tip na zahriatie!

Pri sledovaní televízie alebo odpočinku sa nemusíte zahriať len zvýšením teploty na termostate. Rýchlo, efektívne a lacno vás zahreje aj obyčajný termofor či teplučká deka. Pomaly, ale isto sa blížia Vianoce. Obdarujte všetkých členov rodiny týmto užitočným darčekom.

7. LED žiarovky

Vymeňte všetky klasické žiarovky v domácnosti za LED verzie. LED žiarovky sú úspornejšou verziou osvetlenia. Svietia rovnako dobre ako klasické žiarovky, rozsvietia sa okamžite, majú výbornú životnosť a nezahrievajú sa. Sú síce o niečo drahšie, ale z hľadiska dlhodobého šetrenia, sú rozhodne cestou, ako ušetriť elektrinu v domácnosti.

8. Elektrospotrebiče s nižšou spotrebou elektriny

Pri nákupe elektrospotrebičov sa nerozhodujte prvoplánovo a investujte do elektrospotrebičov s nižšou spotrebou elektrickej energie. V tomto prípade platí, že obstarávacie náklady sa vám vrátia veľmi rýchlo, pričom často ide len o niekoľko stoviek eur naviac.

Od marca minulého roka došlo k zmene v označovaní elektrospotrebičov. Aktuálne energetické štítky sú v rozsahu A – G, pričom D predstavuje doteraz označované produkty v triede A+++.

elektrospotrebiče s nízkou spotrebou elektriny

9. V lete nepoužívajte sušičku

Uberte si trochu zo životného komfortu a v lete alebo počas teplých jarných dní nesušte bielizeň v sušičke. Pomôžete tým nielen svojej peňaženke, ale malou mierou prispejete k ochrane životného prostredia. Nie zakaždým je naozaj nevyhnutné používať elektrickú energiu. Viete, ako sa hovorí: „Babka k babce, budú kapce“.

10. Vypínajte počítač

Počítač, ktorý je v spánkovom režime je síce neaktívny, ale zároveň úplne zbytočne míňa elektrickú energiu. Možno je pre vás praktickejšie a rýchlejšie otvoriť počítač a byť hneď prihlásený, ale z hľadiska šetrenia elektriny ide o veľký problém. Rozhodujúcim faktorom, či počítač vypnúť alebo uspať, je pochopiteľne aj čas, ktorý pri ňom trávite. Napríklad, ak počítač používate len niekoľko hodín denne, po skončení činnosti ho úplne vypnite. 

11. Teplé jedlo nepatrí do chladničky

Odkladanie teplého jedla v chladničke zvyšuje výkon chladničky a tým spôsobuje vyššiu spotrebu elektriny. Okrem toho sa týmto pravidelným zlozvykom môže chladnička poškodiť. Pre vyššiu životnosť a tiež šetrenie elektriny je potrebné pravidelne robiť údržbu a odmraziť mrazničku. Ďalším zlozvykom, ktorý určite neprispieva k tomu, ako šetriť na elektrine, je časté a dlhé otváranie chladničky.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku