Zahradny domcek - fasada, prva rada - EPS alebo XPS

Ahojte, spravil som zahradny domcek, drevena konstrukcia oblozena OSB doskami postavena na patkach. Chcel by som steny z vonku obložiť fasadnym polystyrenom a natiahnuť fasádu aby to vyzeralo ako náš dom. Fasadu chcem ťahať zo zeme aby sa zakryil pätky a vyzeralo to jednoliato. A tu nastáva otázka/dilema. Čo použiť ako prvú radu, ktorá bude čiastočne zapustená do zeme. XPS alebo soklový EPS tak aby to neťahalo vlhkosť hore na OSB dosky? XPS - neťahá vodu vôbec, podľa informácie v obchode sa naňho má naniesť lepidlo StarContact, ktoré nie je určené na EPS. EPS - soklový, podľa všetkého asi nejakú vlhkosť oproti XPS natiahne, na vrhcnú plochu sa má použiť lepidlo DuoContact, ďalej sa pokračuje bielym fasádnym EPS a na všetko natiahnuť lepidlo DuoContact. Podľa všetkého však bude mať nejakú nasiakavosť vodou a nechcel by som aby od neho vlhla OSB doska na stene. Keď na spodok použijem XPS, je pravdepodobne vysoko vodo odpudivý, čiže OSB doska by nemala vlhnúť, avšak môžem nad neho hneď položiť biely fasádny EPS? Na vrch XPS treba použiť lepidlo StarContact zatiaľ čo na fasádny EPS má ísť DuoContact. Ako tieto plochy prekryť akým lepidlom? Viete niekto poradiť?
Odpovedať
Ešte jedna vec, soklová lišta v mojom prípade nie je riešenie, nakoľko som nechcel robiť sokel
Odpovedať
@malofla ak som ta dobre pochopil, bude ta stena rovna, sokel nebude odskoceny dovnutra...kludne daj xps na spodok pekne do roviny a na to pokracuj s eps...my v robote striedame eps, xps ci vatu podla poziadaviek zakaznika a lepidlo davame na vsetky materialy rovnake, ceresit ct80. Univerzalne lepidlo a dobre sa s nim robi, len ta cena je vyssia. S tymi, co si tu uviedol ty, mam minimalne skusenosti, tak sa k tomu vyjadrovat nebudem. Myslim, ze na stavebninach ti urcite poradia, ktore lepidlo bude vhodne na eps aj xps.
Odpovedať
@peter2728 ano, stena bude rovna bez odskoku, ďakujem za info
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ako sa na to nakoniec podarilo? Rozmyslame nad niecim podobnym. Nie je nejaka foto?
Odpovedať
@smatt Myslím, že celkom dobre, domčet už má 2 roky
Odpovedať
@malofla zdravim chystam sa na nieco podobne mozem vediet na kolko vas vysiel taky domcek? dakujem
Odpovedať
@crit mozem sa opytat aku htubu osb foskh ste pouzili a aky eps fasadny mam totiz dilemu ci stavat z 20ky termaliky alebo dat osb a polystyren
Odpovedať
@crit zdravím, domček drevená konštrukcia, strecha, dvere, okno vyšla okolo 2.200 EUR, robili to ve-drevo, sú na facebooku. Na prvý pohľad vyššia cena, ale v porovnaní s tým čo má hornbach/bauhaus sa mi to zlepšia a trvalejšia hodnota za cenu. Zakladove pätky zhltli asi 36 vriec betonu, robil som ich sam, to vyjde do 100 EUR, polystyren, kleber a fasadna farba tak do 200 EUR - pracu som robil sam. Fasadnu omietku som už dal spraviť odobrníkom, to vyšlo na 200 EUR (5 EUR/m2)
Odpovedať
@t0ny08 myslím, že použili 12 mm OSB a na to som dal 3cm polystyren
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?