Vlhnutie izolácie pod povalou

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Mam klasicku A-ckovu strechu. Na jesen som podkrovie zateplil mineralnou vlnou Isover 30 cm, nie je zateplena cela strecha az po vrch, ale je zateplene medzi kliestinami. Nad kliestinami som urobil povalu z OSB dosiek hrubky 1,8 cm. Dnes som poprvykrat vysiel hore na povalu, strcil ruku pod osb dosky na izolacie a vlna je totalne mokra. Zospodu na OSB doskach sa uz zacala tvorit plesen. Parozabranu zospodu mam, kurit sa zacalo, az ked bola namontovana ta parozabrana - Dorken Delta Reflex, cize jedna z tych lepsich. Vyzera to tak, ze ta vata sa nevetrala pod osb doskami, a kondenzovala sa tam vlhkost. V sikminach, a na miestach, kde osb dosky neboli, je uplne sucha, po vlhkosti ani stopy. Medzi vlnou a osb doskami som mal 5 cm medzeru. A moje otazocky - - co s tou vlnou? Znehodnoti sa tym ta vlna nejako? Resp. casom vyschne a bude v poriadku? OSB dosky som odsruboval a dal prec, aby sa to vyvetralo. - ako to poriesit, aby som mal nad kliestinami pochodznu povalu, no aby sa tato situaciu uz neopakovala?
Odpovedať
1
4
5
@bfinary @bubulka722 @peto99 Dnes som spravil sondu, zajtra diery, uvidím, ako sa to bude sušiť. Vata je z hora mokra cca 10cm (20-20-5).
Odpovedať
@ady66 vata sa tiez nesmie dotykat dosky
Odpovedať
@peto99 medzi vatou a doskou je 5cm medzera.
Odpovedať
@ady66 Myslím, že by to malo pomoct.
Odpovedať
Profilova fotka
@ady66 Vlhkosť pod doskami v strope je z nevysušenej stavby. .Môžete tomu pomôcť tými otvormi. Vlhkosť v podkroví je exteriéru a čiastočne z interiéru . Vychádza z muriva , najmä ak máte Ytong alebo podobný porobetón. Po roku sa to vyrieši samé
Odpovedať
Profilova fotka
@ady66 Nazdar reči o fólií pere čo vydýchaš a podobne sú blbosti cez vatu ti prejde vždy nejaké teplo a to zastaví doska zrazí sa tam teplo z chladom a kondenzuje to tam musíš dať preč OSB dosky a dať tak klasické drevené a nie na husto ale z medzerami a potom ti to bude robiť menej alebo vôbec mal som podobný problém nič nepomohlo ani otvori ani odsadenie jednej od druhej jediné čo pomohlo keď som dosku OSB nadvihol na jednej strane a tak to teplo malo kade ujsť a potom sa to nezrážalo na doske ešte pomôže jedno a to je dostatočne hrubá vrstva vaty alebo inej izolácie cez ktorú na 100% neprejde teplo a potom sa to nestane vata v lete vyschne ale dosky musíš pozdvíhať a nepokladať. Mal som aj odvetranie medzeru nič nepomáhalo mal som 28 cm. vrstvu vaty tú rolovanú na tú dobu to bolo podľa normy.
Odpovedať
V dobre zaizolovanom strope nema prečo unikať teplo a parozabrana sa preto vola parozabrana, lebo neprepusti paru z interieru. Keď sa tak deje, tak je niečo sfušovane. Už ta izolacia medzi trami je nahovno, ale myslym si že si to mal tak navrhnute v projekte, tak sa poďakuj projektantovy, že to tak zbabral.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 mesiacoch
Dobrý deň,trošku to oživým nakolko mám podobný problém.Máme urobené pochôdzne podkrovie, s OSB doskami pod tým 30 cm vaty,vata sa bohužial dotýka OSB dosky.Bývame dva mesiace a mrazy ešte neboli velké a ked som dnes námatkovo skúšal vatu je na niektorých miestach vlhká. Parozábrana je urobená a utesná dobre,robil som ju osobne + bol spravený blower door test. Chápem že tá OSB tomu škodí, ale odkial sa berie vlkhosť vo vate, ked cez parozábranu neprejde? Ja si myslím že môže vychádzať z vlhkých a teplých stien(Ytong). Máme aj rekuperáciu,skúšame posledné dni tvoriť v dome mierny podtlak,tak som zevdavý či to pomôže ale kedže sa pravdepodobne nejedná o diery v parozábrane,tak to nebude mať asi velký efekt. Chcem sa opýtať či pomôže vyvŕtať diery do OSB(2x80mm na m2) aj ked sa vata dotýka OSB nie je tam žiadna medzera.Bude sa to vetrať dostatočne?Alebo po zime vyhádzať dosky a nechať to čo najviac otvorené,ale potom na to napadá prach+hmyz..... Ako z toho von? Dakujem za rady
Odpovedať
@sur Navrtaj diery do OSB dosiek nech sa ti to tam vetra.A skoda ze sa ti opiera doska o parozabranu mohol si tam nehat volu aspon 2cm.
Odpovedať
@sur navrtaj viac dier, ak tam mas osb aspoň 18mm, tak by to nemal byt problém - nechodíš sa tam veď promenádovať :-) Ak nie je vata moc natlačená, tak časom sadne a vznikne tam medzera. Na prach a hmyz kašli, ten bude nad SDK, parozabranou a 30 cm vaty :-)
Odpovedať
@sur Bud tebou tak uz teraz poottvaram cim najviac osb po zime budu rozpuchnute nevravim o vate ...
Odpovedať
Myslíte teda ze tie diery nepomôžu?Chystám sa teda urobiť 3-4x80mm na m2.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@sur tak ono keby sa ta vata neopierala o OSB a bola by tam medzera aspon 3-5cm tak by to pomohlo ale takto no neviem vsak vyskusajte ja som musel pod osb spravit dalsi rost aby vznikla medzera 5cm a este aj cele OSB som rezal po dlzke na tri casti medzi ktorými som nechal tiez medzery 3cm...
Odpovedať
@sur vlhkost prejde aj cez samotnu parozabranu, nema nekonecny difuzny odpor, vlna musi byt odvetravana.
Odpovedať
Ahojte ja to chcem robiť takto tak mi povedzte ci to bude dobre. Povala hore bude mala takze nepochôdzna tam chcem dať paropriepustnu fóliu do spádu na 2 strany ktorá bude pokračovať na šikmú strechu aby prípadná vlhkosť po nej stiekla pod to pôjde 40cm vaty pod to parotesná fólia a podbite tatranským. Izolovať budem aj ponad murované priečky Dakujem za odpovede
Odpovedať
Dakujem za rady, tak som zatial vyvŕtal cca 250 dier(80mm) a popritláčal vatu aby vznikla medzera na vetranie,zatial sa to suší tak dufam že to bude stačiť :) Ale stále mi kondenzuje vlhkosť na paropriepustnej folii, úplne na kraji strechy, presne nad miestami kde je stena/veniec a polystyrén(poddašie je obité drevom a omietnuté+2cm styroduru),dá sa tomu nejako zabrániť,alebo je to daň za novostavbu z ytongu, bývame cca dva mesiace,a pred rokom hrubá stavba premrzla. Prikladám aj foto. Dakujem
Odpovedať
@sur Pred rokom mi to dost kondenzovalo mam v strope 40cm 0,37 vatu. Tento rok vrtam dierky 12mm kyzdych 20-30cm. Kondenzovalo to hlavne nad kupelnov tam som OSB dosky upne vyhodil zatial je to OK. Vlna sa mi tiez dotyka izolacie ked bude cas tak OSB dvihnem o 4-5cm nad izolaciu.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Zdravim Vas.Tiez mam taky problem ze sa mi vlhkost dostala nad 20cm Isover vatu a nad nou mam tiez polozenu OSB dosku o ktoru sa mi opierala vata.Nastastie som to zistil este pred ulozenim druhej vrstvy vaty.Dal som to vsetko dole a vysusil som to vsetko.Neviem ale co dalej.Mam tie osb dosky podlozit a nechat tam medzeru a aj navrtat diery a potom to vsetko dat hore 20 plus 20cm vaty potom uzavriet parozabranou???Uz mam aj striekane omietky aj zaliaty cementovy poter ale az teraz idem zacat po 30 dnoch prikurovat.Naozaj neviem ako teraz najlepsie postupovat aby to bolo co najlepsie spravene. Dakujem za akukovek radu.
Odpovedať
@cagi1 konstrukcia z interieru: - parozabrana - vlna - medzera - klasicke dosky (napr. zo salovania) s medzerami (este sa zosusia)
Odpovedať
mal som pochodznu cast z osb. Strcil som ruku pod osb a tam vlhko, uz to chytalo plesen. Prisli z firmy strhli osb, vymenili vatu a dali mi tam susene dosky..
Odpovedať
Tak skoro po zime, vyvŕtanie cca 300 dier o prieme 80mm pomohlo, vata sa pekne vetrá.Vlhkosť vznikala len nad stenami. Predpokladám, že sa ytong nahrial a púštal vlhkosť hode do vaty.Uvidím či to v lete vyschne úplne.Dám vedieť.Niekto má podobné skúsenosti?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@blacksr @mio23 Zdravím vidím že sa rozumiete tejto problematike preto sa chcem spýtať na váš názor Moja strecha je plochá, drevené stropnice, záklop som zmenil na doskový avšak nad záklopom mám pomocou polystyrénových spádových klinov vytvorený sklon strechy +5cm izolácie viď obrazok predpokladám že polystyrén bude tvoriť parobrzdu, nikde v projekte nemám žiadne odvetrávacie komíny ani nič podobné iba v skladbe strechy je pri položke tepelná izolácia isover EPS 100 S hr.50mm - ODVETRAŤ hydroizoláciu Fatrafol 810 som zmenil za TPO foliu Bauder ktorá je vraj zospodu paropriepustná Je takéto riešenie správne? momentalne mam hotové potery a omietky a chystám sa na sadrokartóny. Ďakujem za dpoveď
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Treba medzi dosky a izolaciu dat difuznu foliu? V tomto pripade vata ide do kliestin. Na kliestiny sa da difuzna folia. Na tom sa spravi rost a na to sa daju klasicke neohoblovane dosky s medzerami ako pochodzna poval. Je tam potrebne tu difuznu foliu davat alebo nie. Alebo skor je dobre ju tam dat?
Odpovedať
@jakub_kumpy este pripajam narychlo spraveny nakres.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Difúznu folie nie... ja som dal a kondenzuje mi na nej vlhkosť ... idem ju vyhodiť a dám dosky na rošt medzera vata doska min.5cm a medzi doskami min, 1cm... Treba mať na pamäti že difúzny odpor smerom hore musí od paronepriepustnej fólie len klesať... ak sa to dodrží tak to bude OK. M.
Odpovedať
1
4
5
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?