Odvetranie strechy pred zateplenim

dobry den, potreboval by som poradit s problemom. mam stary rodinny dom s nezobytnenou povalou a sikmou strechou, ktoru by som chcel zateplit, strecha je skridlova ulozena na latach a kontralatach pod ktorymi je folia a tu je ten problem... ta folia nie je paropriepustna ani difuzna... skratka len nejaka folia proti vlhkosti (sepa basic 90g/m2), rad by som zateplil strechu, aby tam v zime nemrzlo a v lete nebolo ako v pekle, rozmyslal som nad striekanou penou alebo vlnou , cez to parozabranu a osb doskami to cele uzavriet... len mi ide o to, ci sa nebude na tej folii pod skridlou zbierat vlhkost a plesniviet a hnit drevo... mozno keby dam vlnu a nedam parozabranu tak cez tie osb dosky by to nejak odvetravalo, na tej povale je len skladisko...takze vela vlhkosti tam nebude, jedine ze sa vyzraza medzi vonkajsou a vnutornou teplotou ako druha alternativa je dat izolaciu priamo do podlahy na povale.. je tam zaklop, len to treba cele vypratat, odstranit polozene kocky, piesok, otvorit zaklop ... ale nedosiahnem aby na tej povale v zime nemrzlo nejaka rada ako to vyriesit a nemyslim zhod skridlu a natiahni novu foliu vdaka
Odpovedať
@meshi Ak by bola izolácia medzi krokvami, tak nesmie byť na celú výšku krokvy - musíte urobiť medzeru medzi tepelnou izoláciou a fóliou a túto medzeru odvetrávať. Zospodu tepelnej izolácie MUSÍ byť parozábrana. Alebo: na podlahu povaly položiť parozábranu, vlnu a povale umožniť aj príležitostné vetranie. Nemyslím, že treba otvárať strop (podlahu povaly), ak po obvode nebude vytvárať tepelné mosty. Tesný výlez z prízemia! Čo také sa bude na povale skladovať, že tam nesmie mrznúť ?
Odpovedať
Profilova fotka
@meshi kúpte Bublinková fólia klasická – dvojvrstvová Šírka kotúča: 1000 mm, transparentné Veľkosť bublín: 30 mm, návin: 50 bm, viac vrstiev vložte medzi krokvy a vyplňte aj ostatné plochy mimo podlahy. Ak to chcete ešte uzavrieť, stacčí tenká fólia na krokvy.
Odpovedať
@meshi v tomto prípade by som to riešil inak.. Kedže vrchná záklopová folia nesplňa paropriepustné normy a mohlo by sa stať, že vlhkosť z prípadnej vlny by nemusela byť dostatočne odparovaná, tak by som to riešil striekanou PUR izoláciou. Tá je samo o osebe nepriepustná, zároveň spevní starý krov. Vhľadom k tomu, že pravdepodobne nebude dostatočne dodržaná odporúčaná hrúbka izolácie z dôvodu nízkych starých krokiev, bude vhodné zvnútra daľšiu vrstvu minerálnej vaty spolu s parozábranou, aby teplo odrážala do miestnosti a ochránila krov pred vlhkosťou. Parozábrana musí byť vzduchotesne nalepená na sadrokartonovej kotviacej konštrukcii a tmelená aj o podlahu, aby nedošlo k prieniku vlhkosti do vaty, lebo vlhkosť by nemala ako unikať von cez PUR penu. Prípadne, ak sa chcete vyhnúť dodatočnej izolácii vatou, zrejme bude nutné nadložiť výšku krokiev doskami, aby bola vrstva PUR peny dostatočná. V každom prípade sa bude treba sústrediť na kvalitné odizolovanie parozábranou, hlavne okolo strešných okien.
Odpovedať
@zicher no vyska krokiev bude isto nizka, takze tam spravim asi dreveny rost horizontalne aby sa zdvihla vyska izolacie, pur penu uprednostnujem kvoli rychlosti a mensej pracnosti ( mojej 🙂 ), makka pur pena nasiakava vodu isto menej, dal by som tam parozabranu odspodu a vlhkost by sa tam nemusela dostat... len tym padom by ale boli krokvy a pur pena vlastne uzavreta z oboch stran a nemala by sa ako odvetrat .. bojim sa ci neurobi nejaky kondenz priamo v tej uzavretej pene kvoli rosnemu bodu a uz by sa odtial nemal ako dostat... vzdusna vlhkost tam nebude takmer ziadna, kedze tam mozno pojde niekto nieco zobrat raz za tyzden
Odpovedať
Profilova fotka
@zicher "PUR izolácia je samo o osebe nepriepustná, zároveň spevní starý krov."..... Nie je pravda že PUR izolácia je paronepriepustná...platí to len pre tzv. tvrdú penu, ktorá je veľmi drahá a preto sa v interiéroch zvyčajne nepoužíva....bežná striekaná izolácia je tzv. mäkká.....a "spevňovanie" krovu purpenou radšej nebudem komentovať....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?