Elektrické podlahové kúrenie alebo tepelné čerpadlo?

Zobraz úvodný príspevok
Zdravim, nenaslo mi kategóriu kurenie tak som to označil takto. Chcem sa opýtať, ma niekto z vas skúsenosti s elektrickym podlahovym kúrenim formou el. vodičov? Projekt je navrhnutý ako nizkoenerg. A0 s vykurovnaním pomocou tepelneho čerpadla, no pravda je taka, ze oproti el. podlahe cca4000€ je to o dost drahsie (Tč 14000) a zivotnost TČ je o dost menšia. Čiže neexistuje aby sa mi vstupne naklady vratili. Ide mi len o to ci pri el. podlahe nestratim status nizkoenerg. domu ked čochvíľa bude povinnost ho takto skolaudovat. Doplnujica otázka, mate niekto skusenost s firmou "kurenie-eko" z Piešťan ktora sa zaobera elektrickym vykurovanim? Vdaka za rady
Odpovedať
1
2
@matus2108 oprava kompresora nie je az taka draha zalezitost, na 6-8kW Daikin stoji novy kompresor 600€. TC si nanho usetri za 1 zimu, pokial ohrieva aj TUV v porovnani s elektrickym kotlom.
Odpovedať
@vietordoplachiet ale ja nehovorim o kureni na el. kotol, to v ziadnom pripade,.. hovorim o samostatnych vodicoch resp. odporovych doskach v kazdej miestnosti zvlast
Odpovedať
@rkorba no snad mi nechces tvrdit ze samostatne vodice alebo odporove dosky v kazdej miestnosti s vlastnym termostatom nie su ekologickejsie nez el. kotol? Ten by ma ani nenapadlo, viem ze odbyt sa nevyrovna TČ ale zeby to bolo az take ze sa nezmesti do energ hodnoty? Ved vsetko ostatne v dome ide na elektriku, auta su uz na elektriku a bude ich viac tak akoze by mi zatrhli nieco take?
Odpovedať
@slavoslav vies mi poskytnut nejake podklady alebo smernice ohladne metodiky vykurovania el.energiou co si spominal vyssie?
Odpovedať
@majkoj nie náhodou D32, lebo u plastov sa značí vonkajší priemer, DN 32 je plastová rúra D40 a to už je obluda...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda
Odpovedať
@matus2108 nechapes suvislosti, ked ti vypocitaju v tepelnotechnickom posudku, ze potrebujes dodat do baraku pri vonkajsej teplote -12C 6kW tepla neustale, tak ich musis jednoducho dodat a je jedno ci ich dodas formou teplej vody v podlahe, alebo odporoveho drotu v podlahe stale to bude 6kW. A to nehovorim, ze vtedy ti teplota nebude ani stupat ani klesat proste by sa mala udrzat, ale dom postaveny developerom nebude nikdy tak kvalitny ako ked sa s nim hras sam a do detailov. Na elektriku neznamena ihned ekologickejsie ako si EKOTERORISTI vymyslaju! 8-) Elektrika nespadla z neba a vyraba sa neekologicky :-D
Odpovedať
@majkoj áno ale malé d a n pod ciarov a toto označenie neviem od kedy platí. Proste u plastu a sa uvádza vonkajší priemer.... Nie svetlost ako u ocele..
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda ze zrovna ty toto potrebujes riesit :) https://www.aquamonts.sk/rury/hdpe-dn...
Odpovedať
@majkoj no tak nejaký ten rok /20/s plastovými rurami robím ....Hlavna vec že veríš predajcom , ktorí ti predaju aj staru mater .....a ešte netu ..proste je to tak ako som napísal ...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda kludne by som ti tu citoval z katalogov vyrobcov, ktori to oznacuju rovnako, alebo bolo by to uuuuplne zbytocne ....
Odpovedať
@majkoj Katalogy výrobcov ma nezaujímaju .Existuje niečo také ako norma na označovanie dimenzií potrubí .Nejdem sa tu s tebou natahovat , tak to platí medzinárodne už desatročia .Proste u plastu sa uvádza vonkajší rozmer rury .A vnutorná svetlost je potrebná pre výpočet hydrauliky. Ty si to na MS rob ako chceš , ja ked sa chcem s niekym dohovorit tak používam moju terminologiu. A prečo potom prechody plast ocel maju označenie napr 32/25 ..40/32....63/50..90/80...a tak sa objednávaju aj fitinky . Ale už to nechám tak....
Odpovedať
Článok sa načítava...
@matus2108 STN 73 0540-2 Zákon č. 300/2012 Z.z. z 18. septembra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a o stavebnom poriadku (stavebný zákon) STN ISO 15686-1: 2011 Budovy a ich časti. Plánovanie životnosti. Časť 1: Všeobecné princípy a rámec Kol. autorov TSÚS: Predikcia zabezpečenia energetickej hospodárnosti nebytových budov. Úloha VaV č. 10110095/2011-Z-1771/2950/2011/MDVRR SR, etapa 03. Bratislava: TSÚS, n.o. 2012
Odpovedať
@matus2108 v tvojich odpovediach je pár nezrovnalostí , každé el. kúrenie na činnú el. má účinnosť 100%, je uplne jedno či je to el. kotol ,káble , folie všetko je to len činný odpor a vždy bude potrebný rovnaký výkon a rovnaká spotreba, kúrenie do domu sa vyberá podľa celkových nákladov, investícia i spotreba , presné porovnanie je na TZB info , tak je niekedy najvýhodnejšie kúrenie len elektrinou , to je pri najnižšej spotrebe, pri najvyššej spotrebe je drevo, to je len z pohľadu financií , pre kúrenie je však dôležitejšia tepelná pohoda, tá je z rôznych prieskumov najlepšia pri podlahovom vykurovaní máme síce normy na energ. hospodárnosť, podľa nej môžeš spotrebovať určené množstvo energie z rôznych zdrojov, no môžeš spotrebovať max podľa veľkosti hl. ističa , kľudne spotrebuješ i 10x viac na elektromobil, to je zas dokonca dotované, tam EU nevadí vysoká spotreba
Odpovedať
@matus2108 vsetko na elektriku auta na elektriku... ak radovi Nemci uz zistili, ze hat problem, lebo treba ho nabit Kedze elektrina sa v Nemecku stava nedostatkovym tovarom jej csna stupa. Zrazu sa znizil predaj elektrickych auticok, benzinaky maju boom. Jedno nabitie elektroauticka 60 €, pojazdis 200 kilakov. Ked na pumpe nalejes za 60 € do nadrze jazdis kolko? Aj k nam to dorazi sice neskor ale dorazi, lebo predat elektrinu Nemcurom bude vyhodne, za lepsie ceny ako nase regulovane (nevieme dokedy budu regulovane, ale ide nova vlada, cerveni kmeri uz nebudu moct o**bovat...)A trh nepusti, ceny pojdu hore, lebo dopyt bude vacsi ako ponuka, takze kurenie odporovymi drotmi sa zrazu zacne riadne predrazovat. Ten co ma trubky v podlahe vymeni elektrokotol za TC, ren co ma drotiky bude platit jak mourovatej... A vyhlasovat elektrinu za ekologicku? To moze len ten kto nema vseobecny prehlad...
Odpovedať
@zita19 ja niesom zástancom el. Aut 😀 pouzil som to na margo toho ze na elektriku je dnes skoro vsetko 😀 ked mi 90% v dome ide na elektriku a je s noh taky emisny problem, preco sa uz nezacne masovo vyraba napr fotovoltic alebo solarny system aby sa odbyt znizil co najviac, kurenie naviac je smiesna polozka
Odpovedať
@matus2108 lebo slniecko vyraba elektrinu vtedy ked ju najmenej treba a skladovanie elektriny je este stale drahe a neefektivne...
Odpovedať
@rkorba ja viem ze výroba el nieje nic zdrave pre prirodu, no co sa tyka TČ pri tak nizkej teplote myslim zetiez musi byt voda dohrievana nejakou spiralo co ide tiez na elektriku,... Ja nehovorim ze z elektrikou v podlahe budem kurit cely zivot, no chcem sa nachystat na pripojenie fotovoltiky ked to bude v buducnosti cenovo dostupnejsie, co urcite bude, je to len otazka casu
Odpovedať
@zita19 uz ale existuju , aj virtualne batérie a verim ze od beznej praxe uz nemaju daleko
Odpovedať
@matus2108 vies ty co je virtualna bateria? Hlavne na jej nazve je to virtualna. To znamena, ze elektrizacna sustava od teba odoberie energiu v case ked ju vyrabas, posunie ju inym spotrebitemom na okamzitu spotrebu. Ked nevyrabas svoju elektriku a potrebujes ju, tak ti ju doda zo svojej okamzitej vyroby z konvencnych zdrojov. Nikde ju pre teba neuskladni. Je to len zmanazovanie vyroby a spotreby v ramci systemu, ziadne uskladnovanie sa nekona, lebo este aj gravitacny potencial vody v precerpavacich elektrarnach sa "dobija" vtedy ked nevyrabas, v noci.
Odpovedať
@matus2108 kolko dni v rkku jd takych, zs TC sj vypomaha spiralou. Mam pocit, ze tejto zimy anj TC na Orave nemalo dovod si vypomahat spiralou. Ale ano, moze sa stat, ze bude takych povedzme 30 dni v roku, zas je to aj tak len 1/6 z vykurovacej sezony
Odpovedať
@zita19 virtuálna batéria je ako virtuálne 💰...všetci o nich hovoria ,ale v skutočnosti má každý deravé vrecká...
Odpovedať
@matus2108 virtualna bateria je len dalsi odrb a nadvlada systemu aby sa nedajboze ludia neprebudili a rapidne neznizovali zavislost od distribucnej siete z ktorej ziju Ved taky hybrid az tak vela nestoji a dokaze rapidne zniznit spotrebu, a v pripade ostrovneho systemu s galvanickym oddelenim siete aj s existujucou pripojkou dokazete znizit spotrebu o 80%. No bubaky a pausaly energetiky nepotecu. https://www.jakama-ge.sk/jakama-ge/es...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?