Akú hrúbku izolácie na 10 cm hrubej vonkajšej stene?

Viem, znie to crazy, ale naozaj je to 10 cm. Prosím, ak viete, poraďte mi. Obnovujeme totiž staru kocku-radovku a čaká nás zatepľovanie. Všetky pôvodné vonkajšie múry majú hrúbku 24-33 cm, avšak na jednom mieste bola dodatočne z fasády akoby "vystrčená" predsieň s vchodovými dverami - na úroveň vonkajšej hrany lodgie na poschodí. A tieto 3 steny (obdĺžnik cca 1x3 m) boli postavené z desiatky červenej tehly. Hrúbku muriva už nevieme zmeniť. Prosím, ako stanoviť minimálnu hrúbku izolácie v tomto mieste, aby nám nevyšiel pri mrazoch rosný bod do tehly, ale do izolácie? Hľadám všade, ako to vypočítať, ale všade vidím iba kalkuláčky na NED a pasiv normy k standardným stenám... Zvyšok domu dávame, kde sa dá 20cm EPS, pod kastlíky na žalúzie PIR. Tu na tej predsieni by sme sa potrebovali vojsť ideálne do 10 cm, aby to ostalo zarovno lodgie... keď aj s lepším izolantom ako EPS... ale ten rosný bod v murive ma trápi, ako to zistím? Ďakujem všetkým a prosím majte trpezlivosť s mojim asi laickým dotazom.
Odpovedať
Profilova fotka
Tam by som pouzil nobasil ma vyssi tepelny odpor ako polystyren
Odpovedať
Možno hlúpy nápad, ale nedalo by sa to z vnútra obmurovať ešte jednou 10-kou? A potom zatepliť?
Odpovedať
@wolodymyr sivy eps 0,031 nobasil 0,034 ak si dobre pamatam. Mal by som pred tym velky respekt, mozno by som sa poradil so statikom/projektantom. PIR 10cm by malo odpor ako EPS 20cm, cena ale sialena. Skor by som dal eps 20cm a odskok, alebo sivy eps 10cm...
Odpovedať
@maru_maruska na to či bude rosný bod v murive alebo nie je plno online kalkulačiek. Napríklad Isover Fragment https://www.isover.sk/vypocet-tepelne... Energetická norma hovorí o minimálnom tepelnom odpore, resp. určuje súčiniteľ prestupu tepla konštrukciou. Akú energetickú normu musíš splniť pri rekonštrukcií?
Odpovedať
@wolodymyr to už dávno neplatí... Min. vlna je dokonca v nevýhode, keďže oproti EPS je nasiakavá a tým sa zhorší jej lambda počas vykurovaciého obdobia....
Odpovedať
@maru_maruska rekl bych ze idealni bude dat PIR desku nebo alespon sede EPS, pripadne XPS (bacha neda se poradne brousit). Urcite bych nepridaval nic zevnitr tim by jste si posunuli rosny bod dovnitr. (Jestli se nepletu cim ma zed lepsi izolacni vlastnosti tim vic izolace musite dat na aby jste dostali rosny bod ven ze zdiva). Budete muset udelat kompromis mezi cenou (lepsi izolace) a estetikou (odskok). Zkuste zadat parametry do zminene kalkulacky a uvidite co vam vyjde🙂 ve finale mozna budete radi ze ta stena je tenci…
Odpovedať
@raziel628 Dakujem, prave ste mi vasou odpovedou uplne pomohli, pretoze to som si asi ajviac potrebovala ozrejmit - ze ci to, ze je stena tenka, mi ten rosny bod posuva skor smerom dnu alebo von. Bala som sa ze prave dnu, ale teda uz rozumiem, ze nastastie je to opacne. V kalkulacke mi to zratalo hodnoty tak, ze s bielym EPS 10cm sa nedostaneme ani na tu stavebnu normu zo 70tych rokov, s uhlikovym ju zlahka prekrocime a keby sme dali PIR 10 cm, uz je to aj NED. Kolaudovat nemusime, snazime sa z toho urobit iba co najlepsi dom v ramci moznosti. Tu som sa bala hlavne toho rosneho bodu, nech nespravime hlupost a nesplesnie nam 2 roky predsien. Vdaka vam vsetkym uz trochu lepsie viem, ako o tom uvazovat.
Odpovedať
@wolodymyr @mamkaeva1 @igor256 @peter977 Dakujem vam vsetkym za rady, vdaka vasmu brainstormingu uz tomu lepie rozumiem a viem, ake mame moznosi.
Odpovedať
@maru_maruska toto má pri hrúbke 10cm odpor ako 20cm biely eps... https://www.kingspan.com/sk/sk-sk/pro... používa sa to na izoláciu pod kaslíkmi, kde nie je miesto.
Odpovedať
Profilova fotka
@maru_maruska Pri 10 cm stene z pálenej tehly a 20 cm bieleho EPSF to vychádza zhruba na Sučinitel prestupu tepla konštrukciou U = 0.19 W.m-2.K-1 a Odpor prestupu tepla konštrukciou RT = 5.31 m2.K/W.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň, Stanovenie minimálnej hrúbky, resp. tepelnotechnický výpočet (orientačný) Vám vieme spracovať na požiadanie cez formulár na: https://baumit.sk/servis-a-dokumenty/... Miroslav Stano
Odpovedať
@mamkaeva1 naco by uz len toto bolo dobre?
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?