Spodná voda čo robiť?

zdravím, nedávno sme si postavali drevodom, na pozemku je spodná voda objavuje sa za normálnych okolností v cca 1 m, momenátlne vystupila dost vysoko kedze dosť prší, spodná voda je v hladine základu domu kde začína prvé DT to je pod vodou tiež okolo 10 cm... kedže máme drevodom mám značné obavy pretože drevodom vlhkost a vodu moc nemusí...tak ako každý dom samozrejme... moja otázka je ako najlepšie pomôcť domu resp pozemku redukovať spodnú vodu ?(pozemok je v rovine resp v jame) momentálne nemáme spravenú žiadnu drenáž nič... odkvapové rury z domu mame len vyvedené 3 metre od domu a tam tečú do zeme.. na fotkach vidno ze dom som zacal obsypat kamenom kde som na dom dal nopovú foliu a zahol som ju do L ... mám v tom pokračovať a cely dom obaliť do nopovoky a zasypať kamenom? alebo mám najprv riešiť drenáž aby som to nemusel vykopávať znova ....dakujem za radu
Odpovedať
Profilova fotka
najskôr projektanta vyzvať na návrh riešenia, pretože si to uľahčil pri projektovaní.
Odpovedať
nopova ti je proti vode platna jak mrtvemu zimnik...Na to je hydroizolacia zakladov. A oddrenazovat.
Odpovedať
ak je to naozaj spodna voda a dom je v terennej "jame", tak drenaz nepomoze. to uz hadam jedine precerpavat.
Odpovedať
Profilova fotka
@mucha999 a drenaz vyspadovat smorom k domu ze? 😄
Odpovedať
ako inak.... Inak fakt to je otazka na tvojho projektanta. Nech sa potrapi lumen, ked si to na zaciatku takto zjednodusil
Odpovedať
Urcite je to spodna voda? Nestiekla vam do tej jamy pri zakladoch len voda z rin? Inak ked mate za normalnych okolnosti vodu meter pod nohami a dom v jame, to bolo treba na to mysliet skor, spravit zaklad domu vyssie nad terenom a nejaku tu zeminu navozit
Odpovedať
so spodnou vodou neurobis nic
Odpovedať
Profilova fotka
A je kam odviesť drenáž ? Alebo je aspoň hlbšie v podloží zemina, ktorá bude vsakovať ?
Odpovedať
@santos950 to zalezi od rozpoctu
Odpovedať
@martinnitra Videl som tuším aj tu na MS že mali v záhrade vysoko spodnú vodu, tak tam spravili jazierko. Nie som odborník, ale robievajú sa odvodnovacie kanále na vysušovanie pôdy - v podunajskej nížine je ich veľa. Len uvažujem, keby máte niekde priestor v najnižšom bode záhrady, vykopete hlbšiu jamu - jazierko, upravíte to, možno by to dokázalo znížiť o pár desiatok cm spodnú vodu. Inak v okolí nemáte nejaké zanedbané odvodnovacie kanály? Keď ste kupovali pozemok nevedeli ste že tam jet ak vysoko spodná voda?
Odpovedať
@robo91 určite to je spodná voda ktorá sa zdvihla vplyvom dazdov... @kosto13 jedine co ma napada je spravit vsakovaciu jamu a do nej zviest drenaz mam nato priestor len je otazne ci ma vsakovacia jama vyznam ked vykopem 2 m jamu tak v nej bude v tristvrtine voda za normalych okolnosti v polke....ale myslím ze to zmysel má v pripade beznych dazdov tam bude tiect voda ale ked budu povodne ako su teraz tak vsakovacia jama aj drenaz nebude mat kam tiect...kazdopadne nic ine mi nezostáva a aspon drenazov pomozem zakladom ... @kajo873 vedeli sme o spodnej vode pozemok je rodinny a zaplavy tu boli 30r dozadu ked tu nebola kanalizacia ...odvtedy spodna voda nevystupila nad uroven terenu cize sme sa nebali stavat... samozrejme to je pre zaklady horsie ked je tam stále vlhko .... jazierko je celkom dobry napad... uvidime...
Odpovedať
Profilova fotka
@martinnitra zäklady nedrenážujte, urobíte len vaňu na vodu, jazierko nemá význam, v lete bude suché, keby ste mali klasický drevodom, dal by sa zdvihnúť, teoreticky aj ten Váš,
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jan45 Ja som to možno zle pomenoval, že jazierko. Skôr by som to nazval dažďová jama, alebo drenážna jama. Neviem. Proste v lete suchá, keď bude vyššia spodná voda tak bude v tej jame voda.
Odpovedať
@martinnitra ahoj, neviem ako sa rozhodnete a ako budete postupovat. Napisem vam ako sme postupovali u nas, kedze sme v oblasti, kde je zem tvrdy nepriepustny il a vysoka hladina spodnej vody. Uz po vykope zakladov sme mali v zakladovych pasoch vodu. Po diskusii s geologom a detailnom preskumani podlozia a vyjadreni projektanta mi navrhli, aby sme urobili obvodovu drenaz okolo zakladov. Cize v oblasti cca 3m od zakladovych pasov, sme urobili obodovu drenaz okolo celeho domu v hlbke cca 30-50cm pod urovnou zakladovych pasov. (zakladove pasy boli v hlbke 110cm, takze drenaz isla do hlbky cca 140-160cm. Po tomto vykope obvodovej drenaze sa v priebehu jedneho dna voda zo zakladovych pasov uplne stratila a presunula sa do vykopoveho pasu obvodovej drenaze. Tu som realne videl, ze voda sa k zakladovym pasom nedostala, pretoze bola zachytena uz v drenaznom pase. Potom sme samozrejme urobili v drenaznom pase drenaz s pouzitim strku, geotextilie a drenaznej rury, vyspadovali sme to, a v najnizsom bode pozemku sme zakopali 5kubikovu nadrz kde sme tuto vodu odviedli. Pocas celeho roka je pocut, ako voda do nadrze steka, alebo kvapka. Zalezi na rocnom obdobi a na mnozstve klasickych zrazok. Pocas celej zahradkarskej sezony pouzivam tuto vodu do zavlahoveho systemu no pocas zimu vsak musim vodu precerpavat do kanalizacie. Druhu drenaz, sme robili este aj okolo samotneho domu, tato drenaz je v hlbke cca 80cm od noveho terenu co je priblizne 50cm od povodnej vysky pozemku. Tato drenazna rura je tiez napojena na nadrz. Tu ale pozor na realizaciu. Vela ludi da drenaznu ruru na nu da 10-20cm strku a zasype ju hlinou. Projektant nam prizvukoval, ze tato drenaz musi byt az po vrchny teren zasypana len kamenom a tak to aj mame urobene. Na vrchu je klasicky chodnik so zamkovou dlazbou minimalne vysparovany kremicitym pieskom (skor je to kremicity velmi jemny strk ani by som to nenazval pieskom), aby voda jednoducho odtekala. Neodporuca sa pouzivat klasicky piesok. Takze povrchova voda, ktora sa k domu dostane pekne odtecie cez strk a drenazne rury do nadrze. Neviem ci ti moje riesenie pomoze, u nas to funguje uz nejaky ten rok. Nedavno sme k systemu obvodovej drenaze napajali aj drenaz spod bazena. Nakolko susedom dno plastoveho bazenu uplne prehlo az prasklo. Preto drenaz netreba podcenovat
Odpovedať
@jan45 zdvihnuť ? ako to myslíte? drenáž asi nebudeme riešiť, nemá to zmysel...
Odpovedať
@martinnitra jediné drenaz..
Odpovedať
so spodnou vodou neurobis nic ani drenazou ked pridu vytrvalejsie dazde ako teraz tak voda tam bude
Odpovedať
Profilova fotka
klasický drevodom sa každých 10-15 rokov nadvihol a spodné drevá vymenili, to, že sa to za socializmu už nerobilo je iná vec. Montovaný drevodom s drevenou kostrou a podlahou má tiež uzavretý systém, ktorá sa dá nadvihnúť a podložiť, podmurovať. Rôzne novodobé konštrukcie sú už problematickejšie, miešajú drevo, betón, kov.
Odpovedať
Prvá vec je,že ak máte správne urobenú izoláciu proti vzlínajúcej vlhkosti tak sa domu ako takému nemá čo stať,nech je to drevodom alebo murovaná stavba. Druhá vec nopovka 😄 Ja som už snáď sto krát počul od ludí že dajú niekde nopovku lebo tam majú vodu.Tento týždeň na modrej streche už druhý krát.Preto doporučujem vyhľadať odborníka,alebo sa obrátiť na svojho projektanta aby Vám vysvetlil aspoň to načo je nopovka.To ste mali urobiť hneď ale asi to bol jeden z tých projektov za 400 euro a technická podpora je už teraz pasé a musíte písať o radu laikov na internetovom fóre.Píšete že ste v úžlabine a púšťate zrážkovú vodu len tak pár metrov od domu.Neviem no.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?