Odizolovanie starej pivnice - zbavenie vlhkosti

Ahojte. Prosim o radu ako sa najlepsie zbavit vlhkosti v starej pivnici. Rad by som to robil sam. Je to stara pivnica nad ktorou sa zbural stary dom a nad nou sa postavil novy. Okolo pivnice sa dali nove zaklady na rodinny dom. V pivnici je 12 stupnov no je tam strasna vlhkost, ziadne potraviny tam dlho nevydrzia. Za kazde rady dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
V starych barakoch sa to riesilo primurovkou. Musis zacat podlahou. Vyliat beton a cele so stenami zaizolovat a nasledne postavit stienku a dalsia podlaha z poteru.
Odpovedať
@tonda249 Máš tam aké také odvetrávanie??
Odpovedať
Odvetrava sa otovorom na fotke. Takze na spod hydroizolacny pas ktory pojde aj cca 30cm na bocne steny. K stenam staci primurovat porobetonove tvarnice o hrubke 10cm ? A na spodok beton o akej hrubke ?
Odpovedať
@wolodymyr ano, nova podlaha v ktorej bude zaliata folia fatrafol s presahmi na steny, cca 30-40 cm nad novy poter. Potom navarit fatrafol a vytiahnut po stenach hore, tak aby vznikla zaizolovana vana na styl bazenu, potom steny nanovo obmurovat tehlami. Este je dobre odbagrovat steny zvonku na 30cm a nasypat dunajsky strk, ktory ma funkciu drenaze.
Odpovedať
@stavkluc abg mal funkciu drenaze, musel by niekam odviezt vodu prec. Moze sa stat, ze ked tam da strk, bude sa mu tam drzat voda, ak je okolie malo priepustne.
Odpovedať
@stefanby moze odviest vodu v pripade, ze je podlozie ilove, ale v mnohych lokalitach je zemina v hlbke 1,5 metra strkopieskova a teda dobre priepustna
Odpovedať
@stavkluc jasne, ale nevieme v akej je, tak som chcel upozorniť aj na to, ze si môže narobiť problem.
Odpovedať
dakujem pekne za info, no bohuzial neviem odkopat zeminu z vonka nakolko nad pivnicou nam stoji novy dom. Viem to odkopat len z jednej strany kde je otvor. A je to tvrda zemina, ani kusocek piesku tam nieje. Ak to takto zaizolujem aj po stenach tak nebudu trpiet zaklady domu a pivnice nakolko nebudu odvetravane ? Asi sa pytam blbost ale som lajk v tomto 🙂
Odpovedať
@tonda249 trpiet by nemali nakolko su tak ci tak v zemi a prijimaju zemnu vlhkost pretoze nemaju hydroizolaciu zvonku. Fatrafolom docielite to, ze nedovolite zemnej vlhkosti preniknut do pivnice a nove murivo bude poskytovat ochranu fatrafolu pred poskodenim a dodatocnu statiku muriva. Vonkajsie murivo bude vlhke ako zemina avsak to nevadi, pretoze kazdy betonovy zaklad v zemi je v takomto stave a tie mury budu vo funkcii ako sa kedysi zvonku robila obmurovka z dutych tehal ako ochrana pred vlhkostou. Ak spodnu betonovu platnu spravite z vodotesneho betonu C30 z betonarky, nemusite riesit podlahu ani poter, pretoze to len vybrusite a natriete epoxidom.
Odpovedať
@stavkluc super, velmi pekne dakujem za info a hlavne za podrobne vysvetlenie. Uz to cele chapem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?