Nestandardne riesenie pre pasivny dom

Zdravim, Long stroy: Dosiahol som presvedcenie, ze by som najneskor na jar 2022 chcel zacat stavat dom kombinovany s obchodnymi priestormi pasivneho standardu. Tak som si posledne mesiace daval dokopy svoje predstavy (primarne zelane podorysy) a ked si teraz chcem pre seba vytvorit detailnejsiu predstavu o realizacii, narazm na moju neznalost problematiky. Konkretne chcem budovu s priblizne 250m^2 obchodnych priestorov na prizemii a este raz tolko prietoru na 1. NP na byvanie. Budova by teda nebola mala a aby sa dal (hlavne spodny) priestor co najefektivnejsie vyuzit, preferujem ZB stlpy ako nosne prvky po obvode a bud jednu ZB (pohladovu) stenu tiahnucu sa stredom obdlznika po celej dlzke, alebo dalsie stlpy aj v strede. Ak je moja predstava korektna, vytvorila by sa takto ZB kostra s velkou variabilitou vnutornych priecok, zaroven to dava absolutnu volnost ostatneho stavebneho materialu (VPC pre obvdove steny, tehla na priecky, ..., nic z toho by nebolo nosne). AVSAK, aby sa dosiahly co najnizsie tepelne straty budovy, musi byt aj tato ZB kostra velmi dobre izolovana od svojho okolia a aby to nebolo prilis jednoduche, je to juzne slovensko a spodna voda je velmi vysoko. Taktiez pocas zaplav v 2013 tam stalo 40 cm vody. S pociatku som v mojich predstavach preferoval zakladat na penovom skle a formou zakladovej dosky... Ale toto riesenie urcite nie je vhodne na tejto parcele. Celu stavbu chcem teda posunut asi ~ 1m do vysky (rozdiel interierovej podlahy vs. okolitej zeme, cize nejakych 6 stupnov vonkovneho schodiska) a to uz predpokladam moznost penoveho skla uplne vylucuje. Ci? Ak spravne chapem postupy zakladania na doske, dala by sa pariamo na zhutnenu zem polozit vrstva XPS a na nej vyslaovat ZB dosku... Ak by bolo XPS povedzme 300 mm a rozmery domu by vyzadovali dalsich 50 cm zelezobetonu, bolo by to priblizne tam, kde to chcem mat. Je tento postup mozny? Zakladat na XPS "do vysky"? Existuju k tomu nejake alternativy? Dalo by sa navrsit penove sklo a zakladat s tym "do vysky"? Alebo dalo by sa nejako zakladat na patky tak, ze by sa zaizolovali aj samotne patky z bokov a nasledne aj doska okolo patiek odspodu? (Tu je rec o pilotach, ale na ten styl: https://forum.buildhub.org.uk/uploads...) Alebo zakladat na patky a nasledne prerusit tepelne mosty obvodovych stien (neboli by nosne) a odizlovat zbytok z vnutornej strany aj s poterom? Ako by sa vsak prerusili tepelne mosty medzi doskou a stlpmi? Predpokladam, ze dovodu posobenia sil, nie je mozne prerusit tepelne mosty medzi patkami a ZB doskou, ci? Ak niekoho napadne napisat, ze toto ma riesit proejtant a statik... JASNE ZE ANO. Ale chcem mat urcitu predstavu vopred a nasledne dany individualny projekt smerovat smerom, kde ho chcem mat. TL;DR: Ake moznosti mame pre zakladanie ca. 2x 250m^2 pasivneho domu, ktoreho prizemie treba potiahnut > 70 cm do vysky?
Odpovedať
Profilova fotka
Cim skor najdes projektanta PD, tym skor budes mat odpoved na tvoje otazky. A to ti vravim ako dlhorocny majitel PD, ktory si presiel celym procesom vratane navrhu... 😉
Odpovedať
Pokilal viem, tak dvojpodlaznu stavbu nemozes dat iba na zakladovu platnu na styrodur, musi ist normalne na zaklady. Ja osobne by som neriesil nejake penove sklo. 20 cm izolacie od zeme musi stacit. Aj tak, ked uvidis projekt zistis, ze mas niekolkonasobne vyssie uniky cez okna (aj keby si mal rovno stvorsklo), ako ti bude odchadzat teplo cez dobre zaizolovane steny, strechu a podlahu.
Odpovedať
Profilova fotka
@miso555 samozrejme ze mozes zakladat poschodovy dom na zb doske, ak je vhodne podlozie iste aj viac ako 2 poschodia.
Odpovedať
@miso555 ah... Moze byt. To ma nenapadlo, ze vsemozne platne na XPS mozno sluzia iba prizemnym stavbam. Navyse ja chcem mat dole 3.2 strop a teda toho ZB tam bude hoooodne. Pouzitie penoveho skla mi v danom momente pride ako neriesitelna moznost... Jedine ze by sa okolo celho domu postavila akasy ZB veniec vyplneny penosklom a na tom ta doska... Ale potom je tu ten point viac podlaznosti. Vseobecne mam dojem (doslovne len dojdem), ze v momente ako uz su pouzite stlpy ako nosny prvok 1. NP a nasedne strechy, by asi malo zmysel prenasat tlak do patiek, resp. v pripade horsieho podlozia do pilot. Ja predpokladam (a zase je to len predpoklad), ze podlozie ~ 1km od dunaja bude hodne strkove a dostatocne unosne a ze by si teda ten projekt mal vystacit s patkami. @abobo, vies problem je inde... Nemci na to maju oznacenie klugscheisser. Ja proste nemozem nic nechat tak, musim byt do vsetko maximalne involvovany a mat pocit kontroly. Je to hrozna vlastnost... Proste mi to nedovoli ist za projektantom skor, nez nebudem mat velmi presnu predstavu o vsetkych pracach, aj ked si na svoje zivobytie zarabam cez IT. Navyse pravdepodobne oslovim niekolko projektantov az v momente ked uz bude moja predstava ucelena a na zaklade ich prvotnych odpovedi a CP sa rozhodnem pre konkretneho. @abobo A este k tvojej poslednej reakcii: @miso555 Nebolo to myslene tak, ze "na doske na xps"? Cize doska OK, ale doska _len_ na XPS je problem?
Odpovedať
ja by som to nekomplikoval a postavil to na zkladovych pasoch ... vytiahol do vysky kolko treba, zasyp a deka .. zakladove pasy by som ale izoloval (ak chcete PD a davate si na tom zalezat) 20cm izolaciou ale po celej vyske pasov, min 1m do zeme. ved pod domom nikdy nebude nejaky chlad, pochybujem ze to niekedy klesne pod 10 stupnov, kedze pod domom budete mat nevycerpatelny zdroj geotermalnej energie. a o to ucinnejsia bude aj izolacia podlahy, kedze tam nedochadza k prudeniu vzduchu. takze bez obav
Odpovedať
Profilova fotka
@lintux preco tak silis zakaldanie na doske? zvlast na doske takej velkosti? ide o to ze nechces robit nad doskou poter? lebo chces nejaku lestenu betonovu podlahu? ci aky je dovod? ak chces taktuto betonovu konstrukciu efektivne a lacno odizolovat, tak odporucam vnutornu izolaciu, hodi sa to aj pre obchodne priestori, aby si ich nemusel vykurovat aj ked je zavrete, poriesis tam teplovzdusne kurenie a budes spokojny 🙂 na poschodi kde byvas si uz mozes robit ako chces, teda vypnove murivo, ci chces akumulaciu, alebo regulaciu vlhksoti, a tak, ale nad spodkom by som rozmyslal komplet izolaciu z vnutra 😉
Odpovedať
@milan_vt z toho co som poslende dni cital mi vyplynulo. ze zakladove pasy maju zmysel hlavne pod nosnymi stenami. Ja vsak nosne steny nechcem, resp. ma ist o hybrid, kde vacsinu ponesu stply a akurat na bocnych stranach a/alebo v strede domu by mohli byt tiez monoloticke ZB steny (takto by plnili aj funkciu zavetrenia). Neviem sa dohrabat v mojej browser historii na konkretny clanok, ale bolo bud nieco z asb.sk, alebo nieco zo stavebnej fakulty a pojednaval o nosnych konstrukcnych systemoch. Narychlo si teda poziciavam obrazok odtialto: https://www.svf.stuba.sk/kkps/nosne-p... Pozri sa do prilohy... To co je cervenou farbou by aj na prizemii aj na podlazii bolo ZB monolit a logicky by boli na oboch podlaziach presne nad sebou... Nie je potom idealne zakladanie na patky prip. piloty?
Odpovedať
@jblaze nemam na to ziaden specificky dovod, len predpokladam, ze je to lepsie riesenie izolovat stavby z vonka. Ci pouzit poter ci nie, je mne jedno. Nepovazujem ho za podstatny, nepojde tam teplovodne podlahove vykurovanie. Obe podlazia chcem vykurat teplovzdusne a akurat v kupelni pridat el. podlahovku pre rychly pocit teplej dlazby. Ako sa uz hore spomina, platna nie je poziadavka... Celkom sa mi pozdava aj riesenie patky/piloty a prizemie riesit akoby 1. NP, tak aby skoncilo asi 1m nad zeminou (vyska finalnej upravy).
Odpovedať
Nasiel som peknu graifku ako by som si to predstavoval v pripade zakladovej sodky na XPS: https://www.lohrelement.de/produkte/d... A tiez sa mi paci, ze aj Austrotherm ma cely system pre bodenplatty... Aj pekne video: https://www.austrotherm.de/anwendunge... A zaroven pocas hladania som narazil na _PLATNE_ z penoskla a aj salovacie diely z penoskla: https://www.glapor.de/ a video k tomu: https://www.youtube.com/watch?v=114Ov... Kebyze sa daju pouzit platne z penoskla po obvode NA povrchu a nasledne medzi ne utlaceny pensklovy strk, ta myslienka "ZB venca okolo penoskla" nabera ine rozmery. Moje hladanie obdobneho riesenia je vsak zatial bez vysledku... Stretol sa uz niekto s riesenim izolacie zakladovej dosky na penoskle nad zeminou? Viete si to predstavit, ci je to uplne mimo realitu?
Odpovedať
Profilova fotka
@lintux v tvojom pripade je to uplne zbytocne,kedze sa dvihas nad teren, ale izolacia z vnutra je podla mna super, lebo ti jej staci ovela menej ako ked izolujes z vonku a vidis do toho som sa trafil ze robit si tepelnu pohodu vzduhom,, a nato je vnutorna izolacia ideal, davam len ako napad, nemam cas premyslat nad detailami 😉
Odpovedať
@lintux urobil som vanu z DT a do toho dal penové sklo. Ale po konečnej úprave terénu DT už nevidno. Nezabúdaj, že penové sklo sa dáva po obvode s presahom cca 80-100 cm ako je základová doska.
Odpovedať
@petobike takze penove sklo je tiez nad terenom a ohranicene deb. tvarnicami? Ak ano, co na to povedal proejktant a statik? Nie je riziko roztrhania tej vane (ma aj spodok?) ci venca? Ci sa tlak prenasa len z hora smerom dole a do stran to netlaci? Ake tam su hruby DT a hlbka skla?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lintux penové sklo je pod úrovňou terénu v hĺbke 40 cm po zhutneni, teda v rovine DT a tie DT sú tiež po úroveň terénu, teda sú schované zeminou. DT 20 cm hrubé a urobený pod DT betónovy pás, ale plytká hĺbka asi 20 cm a na to dve rady DT. Nemá dôvod to premrznut, keď je to v zemi. Veniec sa nerobil. No na bungalov podľa statika ok.
Odpovedať
@petobike dakujem za info. Ked som sem dnes tuto otazku postol, mal som niekolko predstav, ktore navyse miestami aj kolidovali... Ani neviem ako, a zrazu je 1h vecer, ale aspon v tojto jednej kapitole mam uz jasnejsie: *Tema ci a ako izolovat: Jednoznacne ano a pokial to co i len trosku moznosti dovolia, izolovat od spodu dosky a radsej viac, nez menej. Proste zaklady sa robia raz a aj ked tepelna izolacia nie je az taka paliva ako hydroizolacia, tiez sa uz neda nasledne zmenit. *Ake zaklady: Z cenovych dovodov budu preferovane plosne zaklady, hlbinne len ak by to bolo zo statickych dovodov nutne... Tomu vsak neverim. Kedze preferujem velku cast vahy horneho podlazia a teda aj betonovej strechy prenasat cez stlpy, predpokladam, ze po prepocte statikom mozu nastat 3 scenare: a) Zakladova doska bude hrubsia nez je bezne, ale stale v ramci normalnej relaity... b) Zakladova doska by mala prblem s bodovym prenosom tiaze zo stlpov a teda by bolo nutne este pod projektovane stlpy pichnut bud nie moc hlboke piloty, alebo v tych 3 rovinach kde su planovane tie stlpy pouzit zakladove pasy. Kedze sa vsak aj pasy aj piloty tazsie izoluju z vonka a kedze by takto asi riadne narastli naklady, asi by som sa tomuto snazil silou mocou vyhnut... c) Ak by scenar b) mal byt sposobeny len stlpami, nahradili by sa monolitickymi ZB stenami, ktore (predpokladam) podstatne lepsie rozkladaju hmotnost na zakladovu dosku... Blbe je, ze mozno by prave hore tie stlpy ani neboli problem, ale prave tam mi to je viac menej jedno... Stlpy mali byt postatny prvok dole. Cize zaklady by zase skoncili na doske. *Cim izlolovat: Keze ratam s tym, ze zaklady budu na odspodu izolovanej doske, este ostava otazka, co to bude za izolaciu. Aj ked som dnes zistil ze XPS sa bezproblemovo dava "do vysky" a tiez by nemal byt problem s pochdovou stavbou (https://www.wolf-thermo-module.com/boden max. 4 podlazia), aj tak ak mi to situacia umozni, preferujem penosklo. Konkretne nieco medzi "Základy na rovnom pozemku" a "Základy nad terénom" ako to prezentuju tu: https://www.ecozaklady.sk/navrh-a-rea... Moja naivna predstava je v prilohe... S tym, ze hrubky tych materialov som v tom diagrame neriesil. Predsalen: *nehrozia hlodavce *poziar ho neposkodi *kedze by bolo navrsene nad urovnou povodneho terenu, zaroven by fungovalo ako odvodnenie... *Kedze by takto malo byt stale mimo vody, vela nevyhod PS by sa takto mohlo eliminovat. *Navrsenie zeminy okolo stavby mi nevadi a mozno by ani nebolo nutne, ak by sa ten veniec okolo spravil dost masivny.
Odpovedať
@lintux na to je projektant a podľa neho vyber. Ale tieto riešenia sú dosť nákladné. Myslím si, že pod 30 000 € to nebude.
Odpovedať
@petobike vcera som pisal jednemu z projektantov... Cakam na CP (za projekt). Moj odhad je vyssie... Presah penoskla chcem 1m, ale este mam v myslienkach nejaku terasu na vyskovej urovni podlahy, ktora by mala byt ako samostatna jednotka, hoci na pasoch a nasledne oddelena bud doskami z penoskla alebo XPS. Ja radsej usetrim na tom, ze sa z hornych 250m^2 dokonci len 1/2, ale kvalitu vybudovanych zakladov a konstrukcnych prvkov si budem velmi velmi strazit. Ak by nesli veci na ukor statiky, radsej predimenzovat nez nasledne musiet riesit problemy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?