Beton - štrk

Ahojte, chcel som zabetónovať DT na základy záhradneho domčeka, no omylom som objednal štrk 0-32 namiesto 0-22. Tak mi vysypali na dvor 5 kubíkov štrku 0-32. No je tam oveľa menej piesku ako pri 0-22 riečnom. Neviete, môžem s tým vybetonovať základové pásy z DT alebo ma tam dokúpiť ešte 2 kubíky piesku? Alebo objednať radšej znova 0-22 frakciu riečneho štrku?
Odpovedať
cim vacsie kamene, tym pevnejsi beton/mensia spotreba cementu... (aspon tak sa to hovori alebo aspon tak si to pamatam)
Odpovedať
Profilova fotka
@trubiroh pre zahradny domcek by som to neriesil
Odpovedať
@trubiroh neries zabetonujes to v pohode aj tak. Hlavne nesetri na cemente za kazdu cenu a daj kolko treba.
Odpovedať
@trubiroh Čauko, uplne chill... tieto naše bežné statické výpočty sú natoľko predimenzované, že sa tým vôbec nemusíš trápiť. Osobne mám radšej pieskovitý betón, čiže kvázi poterový. Stavby mi všetky doteraz stoja, tie kamienky sú len na oštaru - zavadzajú pri uhladzovaní 😄 @marekjahoda má pravdu. Kamene tvoria určitý objem betónu a cement sa s nimi nemieša, len s pieskom. Je to niečo podobné, ako sa na dno základových pásov hádžu šutre, lebo veď, prečo nie... Ušetrí sa potom na betóne. A tvrdosťou ide o podobne látky, takže pohoda. Ja som na záhradný domček (pod Tatrami ešte) robil len 10cm železobetonovu platňu a dokonca tie domčeky často ukladajú len na zatravňovacie tvarnice.
Odpovedať
@trubiroh ach, títo svojpomocníci s ich neustálou neistotou. ako vieš, že keby ti doviezli 0-22, bolo by tam viac "piesku"? to sú iba tvoje pocity, dojmy. možno je tá jemnejšia frakcia na spodku tej kopy. pri betónovaní to treba rovnomerne brať, resp. dbať na to, aby do miešačky nešla iba hrubá frakcia. ale ak kvôli tomu nemáš spávať a byť moc nespokojný, kľudne si na to šupni kubík piesku (určite nie priveľa, to tiež nie je dobré, hrubšia frakcia má svoj význam). resp. objednaj 0-4, nie čistý piesok, to je blbosť. snáď ti zas nedovezú iba tú štvorku 😄
Odpovedať
@worker_falcon Viem to, lebo pred mesiacom mi priviezli 0-22 riečny a bolo tam omnoho viac piesku. Teraz som sa pomýlil a povedal že 0-32 štrk a tak mi doviezli takýto (viď obr.). Ten z minula som použil na základové pásy a z tohoto som chcel beton do DT a na platňu. Naraz som nemohol dať veľa štrku doviezť, lebo ja mám malý dvor a manželka veľký bič 🙂
Odpovedať
@trubiroh Noo vyzera to veraže veľmi divne 😄 Ja som si vždy dal dovzieť 16-32 a 0-4 a daval som za lopatu z jednej kopy a za lopatu z druhej.
Odpovedať
Profilova fotka
@trubiroh normalne to s tym vybetonuj. A chlapi uz do neho nej.te 🤪
Odpovedať
@trubiroh ty ale toto nieje riecny ani keby co bolo 🙂 je to makadam drveny 0-32. ale tu zase prichadza nieco, co som len pocul takze ma neber za slovo - ze vlastne riecny sa tam dava preto, ze sa lepsie nabera a je rovno miesany s pieskom (ked je samozrejme vyprany) - a ze ovela lepsie by bol drveny makadam s 0 frakciou lebo je ostrohranny alebo co 🙂 Inak, s takou lopatou do toho nechod 😄 zbytocne sa rozculis... bude ti treba tu polookruhlu so spicom 🙂
Odpovedať
@trubiroh toto na fotke je šotolina. Určite to nieje ani 0-32, ani 0-22 štrk.
Odpovedať
@megdesign A terazky mi povedztě, Megdesign, čo vy si predstavujetě pod takým slovom šotolina...
Odpovedať
@trubiroh www.google.sk -> šotolina
Odpovedať
Článok sa načítava...
Tam píšu že je to drobný štrk. Tak je to štrk. Ale pre mňa je dôležité, či je to vhodné na betonovanie do DT a na platňu?
Odpovedať
Na betónovanie DT je vhodný, hrubšie kamene sú dokola na kope, vnútro kopy bude prevažne z prachového piesku. Nič moc štrk, môže byť, že sa bude usádzať na dne miešačky.
Odpovedať
@trubiroh Ja by som do toho fakt primiešal nejaký kubík - kubík a pol riečneho piesku. Nechcem Ťa zneisťovať, nerieš to a betónuj,... ale,... iba pre Tvoju informáciu, drvený štrk nie je vhodný na výrobu betónov. A vôbec nie kvôli tomu, že doňho ide nedobre lopata pri lopatovaní. @marekjahoda 🙂 🙂 🙂 A pre dobrý betón takisto je veľmi podstatný pomer: hrubé kamenivo : stredné kamenivo : piesok : cement . Pravda, v lokalitách kde je nedostatok riečných kamenív, pieskov, musí byť dobrý betón aj z mletých frakcií. "Keď nie je poctivá, aj farárova gazdiná je dobrá" 😉
Odpovedať
@arcticcode ked betonujes 40 mm poter tak jasne ze 22 kamen ti moze zavadziat. Ale pri hrubkach 100+ mm neni sacna aby zavadzal pri hladeni ak je to z normalnej 0-22.
Odpovedať
@trubiroh určite to nieje drobný štrk (aj keď to tam píšu...) a určite sa nepoužíva na betonáž... Šotolina je pojem z oblasti stavebnictví. Bývá označována také jako kačírek. Jde o drobný štěrk, který vzniká jako odpad při drcení větších kamenů, popřípadě se na tuto velikost drtí kameny účelně. Tato sypká hmota je většinou využívána pro zasypávání, například při stavbě silnic. Drobné úlomky kaneme se hodí také jako zásyp izolací. Šotolina se často nachází i na povrchu nedůležitých komunikací.
Odpovedať
@trubiroh to nie je strk ale drvene kamenivo. Vela kamena, zalezi aky podiel jemnej zlozky tam je ci to je vhodne. To bude len trapenie. To je dobre tak na vyrovnanie podlozia. Beton v amaterskych podmienkach so zavretymi ocami spravis ale aj to jemnejsie tam musi byt. Za normalnych okolnosti na betonarkach sa s takym materialom nepracuje.
Odpovedať
Ďakujem za odpovede, problém vyriešený 🙂 Nakoniec sa ešte jeden kopček zmestil.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?