Podzemná voda_dat ci nie strk pod betón

szoli81296
Autor diskusie
15.09.2018
Dobry den, staviame dom pri Nitre, so suterénom/pivnicou, a pri vykopovych prácach v hlbke 3-3,5 m v ryhe pre základové pásy sa objavila spodná voda, aj tam zostáva. Zemina hnedá. Pozemok mierne do svahu. Ako riesenie realizátor navrhol nasledovné: zvysit dom o 50 cm (doteraz je zvyseny o 80 cm od nuly), a tym sa dostat nad hladinu spodnej vody. V com nie je zhoda medzi dozorom a realizátorom, je to, ze dozor navrhuje po odcerpaní vody a vyschnutí strkové lozko 15-32, zhutnit a následne betón. Drenáz v hlbke. Realizátor ale navrhuje odcerpávat, bahno odstránit, a nedat strkové lozko, iba betón bez strkového lozka. Plus zelezo. Spodnú drenáz nie (pre hlbku), hornú áno. Táto nezhoda ma znepokojuje. V projekte mám navrhnuté strkové lozko. Strk by nemal ziadnu funkciu? Do projektov sa bezne dáva. Ze by nebolo opodstatnené (podpora pevnosti betónu atd...)? Podla realizátora strk pod betón pozbiera vodu pod domom, avsak podla dozoru betón vyliat priamo ne zem skodí kvalite betónu. Okrem toho teraz tie vykopy sú clenité: z casti je tam povodná hlbka, a z casti uz zvysená o 50 cm. Ako sa teda zariadit: podla dozoru, alebo realizátora? Alebo obidve riesenia sú ok? Dakujem Vám pekne za odborné príspevky!
Odpovedať
stowasser
16.09.2018
@szoli81296 Suhlasim s realizatorom, ziaden strk, iba urobi lahsiu cestu vode, ktora odtial nebude odtekat. PS Ako skodi kvalite betonu, ked sa vyleje priamo do vykopu? Tych par cm strku ma nejake magicke ucinky?
Odpovedať
daralbajda
16.09.2018
Keď je zlá zemina, tak sa dáva zhutneny štrk, betón nesmie ísť na rozbrednutu zeminu, lebo by mohol dom sadat. Dno základovej škáry by malo mať rovnaké podložie kvôli salaniu stavby. Výstuž zlepší základy.
Odpovedať
pluvko
16.09.2018
@szoli81296 tu ti ludia poradia ale ked bude zle daju ruky od toho prec..pri tak zavaznej cinnosti sa porad s odbornikom a oslov domy v okoli co maju tiez pivnice..
Odpovedať
Profilova fotka
sappa
16.09.2018
Chod za statikom nech ti navrhne spravne riesenie Tu ti vela ludi neda spravnu radu lebo nevieme ake je tam podlozie co je v okoli.... A celkovo aky dom stavias
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?