Vypnuté verejné osvetlenie v celej obci

Ahojte, ja viem, že žijeme dobu, kedy sa má šetriť na všetkom, ale chcem sa uistiť, či je ani nie normálne a bežné, ale skôr v súlade s nejakým zákonom, vypnutie komplet verejného osvetlenia v obci od cca 23.30 hod do cca 5.hod ráno. Je to obec v pohraničí, pod lesmi, čiže keď sa vypne osvetlenie, je tu taká tma, že ju môžete krájať. Párkrát sa mi stalo, že som nechala svietiť naše svetlo nad vchodom do nášho domu do rána, jednoducho som zaspala, a vtedy mi moja susedka z ulice, ktorá chodí skoro ráno do práce ďakovala, že vďaka tomu videla na cestu po ktorej kráča na autobusovú zastávku, inak si zvykne svietiť mobilom, priznala sa, že je jej to ako žene nepríjemné, kráčať v takej tme, občas sa aj bojí, úplne ju chápem. No a dnes som sa rozhodla tu hodiť tento príspevok, lebo som pustila vonku do záhrady psíka a "ty kokso" normálne tma ako v rohu....napr. okrem obavy mojej susedy z príp. napadnutia niekým neznámym, ako to je s poisťovňou, nemá to vplyv na ochranu majetku? Len prosím žiadne nemiestne komentáre, ďakujem.
Odpovedať
U nás to je normálne že vypnú svetlá o cca 23.00 a zapínajú pred prvým spojom SAD. Nič nezvyčajné. A vyhovuje mi to. Ešte aj keby skôr to vypli. Obec cca 200 ľudí.
Odpovedať
@telma321 to je bohuzial to ze ludia absolutne nechapu na co sluzi verejne osvetlenie. Starostovi/ke palec hore.
Odpovedať
@telma321 s výnimkou väčších miest som sa s tým stretol hádam v každej obci, resp. meste..
Odpovedať
@palo18 Osvetlenie je zabezpečované s cieľom zabezpečenia možnosti využívania verejného priestoru vo večerných a nočných hodinách, ako aj vyššej bezpečnosti dopravy v meste a tiež ochrany majetku ľudí. Skôr by som šetrila na počte poslancov u nás v obci, ktorých je tu ako hadov....
Odpovedať
Odjakživa sa u nás v obci vypínajú pouličné lampy po poslednom autobuse, aktuálne cca 22:40, kedysi o polnoci. Zapínajú pred prvým autobusom, cca 4:15. Obec 1500 ludi, nepamatam si nikdy ziadnu staznost na toto podanu na urad. Neviem, ze ci je v pohranici vacsia tma, ako v inej casti krajiny. Btw, počet poslancov nieje ľubovôľa štatutára. Na obecné osvetlenie neexistuje právny nárok.
Odpovedať
@ricir no pri 200 obyvateľoch, zrejme máte aj posledný spoj okolo 17.hod, takže to chápem.
Odpovedať
@kejsix a je to tu, jasne píšem, že sme pod lesmi, keďže máš prehľad o sťažnostiach, tak predpokladám, poslanec-kyňa, alebo niečo viac?
Odpovedať
@telma321 To tu nebudem rozoberať. Ale taktiež sme obec medzi horami. Veď prispejte do rozpočtu obce a určite sa dohodnete.
Odpovedať
@telma321 hlavne že si nechcela nemiestne komentáre a hneď jeden z tvojej strany. Ja len som napísal ako to je u nás a koľko ľudí tu zije
Odpovedať
U nás sa vypína o 22:00 a zapína sa pred prvým autobusom. V meste teraz tiež šetria a na sídlisku svieti iba každá druhá lampa
Odpovedať
@telma321 toto je uplne bezna standardna vec v obciach. Ale ked sa tak velmi bojis, iniciuj na poslancov aby schvalili modul kedy si budes vediet zapnut verejne osvetlenie z mobilu. Btw. To vas tam sa premavaju davy po obci o polnoci? A co ze je to obec pod lesom, v nocnu hodinu ked uz nejdu lampy je 99% ludi aj tak doma. Btw. Pocet poslancov upravuje zakon o obecnom zriadeni, kde sice obec ma moznost volby ale vo velmi malom rozmedzi.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, u nasich v dedine je to tiez nejak podla autobusov, roky rokuce. Susedka je jedina co ide rano na autobus? Nech sa spyta, ci osvetlenie nemozu posunut. (Ak to nebolo prave vtedy ked sa posuval cas, ale osvetlenie zostalo po starom)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@hygienka to ide prvý autobus o 4 ráno? lebo teraz už svitá, horšie je to v decembri ked svitá o 7:30 a svetlo len 8 hod
Odpovedať
@telma321 Rozsah času svietenia verejného osvetlenia neupravuje žiaden zákon. Je to len záležitosť miestnej samosprávy.
Odpovedať
Ak by ste neboli “pod lesom”, tak by vaše cesty akože osvetľovala vedľajšia dedina? Alebo “pod lesom” menej svieti mesiac a hviezdy? Či prečo to zdôrazňuješ?
Odpovedať
@duzu tak, predpokladala som, že sa bavíme o období, keď je ešte tma, predsa nebudú zapínať osvetlenie, keď už svitá 🤷Ale svetlá zapínajú cca o 4, ak je v tom čase ešte tma, keďže ľudia z obce pracujú aj na družstve a chodia do roboty o 4. A prvý autobus ide o pol 5
Odpovedať
@telma321 u našich v obci je to tak tiež roky. Dokonca za socíku ešte, keď sa nesetrilo ničím, tak si pamätám, ako nám starká vravela, že si máme baterku vziať, ak sa chceme zdržať u tety, nech nejdeme tmou. Teraz sa šetrí a ja s tým súhlasím, mne vyhovuje aj tá totálna tma, keď u našich spím, tak je fakt tma tmuca. V meste mi vadí ten neskutočne zbytočný svetelny smog.
Odpovedať
@telma321 byval som v obci s 4500 obyvatelmi a zhasinalo sa o 11tej a zasvecovalo asi o 4:30. A ze tma ako v rohu, ludske oko je velmi prispôsobivé, ked idete zo svetla, vonku sa zda uplna tma, ale po chvili si oko zvykne a stačí aj málo na rozpoznavanie. Keď sme ako pubertaci chodili z diskoteky o druhej v noci z jednej dediny do druhej peso a bez svetla, tak uz po par metroch v tme sme sa zacali rozvidievat 🙂 a po asi kilometri aj nieco poculi 🙂 Za mna suhlas, aspon sa znizuje svetelny smog. A môžu žiť nočné tvory. Napr. Vlkodlaciiii 😉
Odpovedať
Pýtala som sa hlavne preto, že tu v ulici svietila donedávna cca každá 5 lampa a teraz nič, aj ja som sa cítila bezpečnejšie, čo je na tom preboha nenormálne. No nečakala som toľko irónie, ale doba je taká. Či je väčšia tma pod lesom, hm, vyskúšajte, choďte v noci do lesa a neskôr na nejakú lúku, ja netúžim po vysvietenej obci, verte mi, ale keď si predsa niektorí rýpli, tak čo tak vypustiť všetky bazény, voda je vzácna a čaká nás veľmi horúce leto, treba si počkať na dážď pod nočnou oblohou, ušetrí sa aj elektrina aj voda, vďaka všetkým za odpovede.
Odpovedať
Profilova fotka
My máme 600 obyvateľov a svieti sa celú noc, aj to nadávam, že odkedy sa "šetrí" tak len každá druhá svieti, neviem si predstaviť prísť večer neskoro z práce a venčiť psa po úplnej tme, duplom ešte žena...
Odpovedať
ja síce bývam na lazoch, máme tu verejné osvetlenie, ale veľakrát je vypnuté. Tiež bývam pod lesom, ráno si svietim čelovkou, Cestou na zástavku stretnem srnky bažanty, zajace, sem - tam líšku. Našťastie medveď je zatiaľ v hore nad domom (cca 400 m) a dúfam že dolu nezíde. Je to o zvyku. Skúste ísť za starostom či by sa nedalo nejako dohodnúť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?