Osvetlenie - nájazdové svietidlo 1x GU10 230V, 12ks

Dobry, ako je uvedene v nazve dikusie, ideme "osadzat" 12 kusov najzdovych svietidiel okolo dlazby. Svietidla este neboli vybrane, elektrikar pripravil kabelaz a natiahol kabel 3x1,5mm. Ked sme vybrali svetla (este nekupili), tak prisiel na to, ze mu ten kabel nevojde do krabice svetla, lebo otvor je prilis maly (teda aspon na 3x1,5). Ked som sa ho spytal, preco tam natiahol 3x1,5ku, tak povedal, ze taka je norma. Takze otazka je, je norma taka, ze prikazuje 3x1,5mm v exterieri a odbere cca. 250-500W (ked pouzijem 20-40W ziarovky)? Aky je vas odborny nazor (obraciam sa skor na odbornikov elektrikarov), je to naozaj norma? Dakujem.
Odpovedať
Zdravim norma je naozaj taká. Možnosti sú takéto: 1. môže sa dať aj tenší kábel napr 3x1mm ale otázka je či by to schválil revizak. 2. zväčšiť otvor a dať tam novú prechodku do ktorej kábel vojde. 3. dať pod svetlo krabicu AC- dur a s nej dať tenší kábel a je to v poho
Odpovedať
Profilova fotka
Len taka blba otazka 😅 nebolo by jednoduchsie proste zobrat vrtacku a mierne zvacsit otvor pre tie kable? 🤔
Odpovedať
@jana85946 tak to by som nikdy nepovedal... naco taky hruby kabel, ked je este k tomu natiahnuty v trubke...
Odpovedať
@zipsuliak tak teoreticky bolo, ale potom by nepasovali vodotesne prechodky (ma to IP67), ktore su tam nalisovane a utesnene...
Odpovedať
Profilova fotka
Hej to mi napdlo 😅 teraz je otazne ci je jednoduchsie riesit to nejakou prechodkou z ktorej pojdu tensie kable alebo radsej riesit utesnenie prevrtaneho otvoru 😇
Odpovedať
a je to i trieda svietidiel:?
Odpovedať
@vrajmantak cele svietidlo - IP67
Odpovedať
ja som myslel triedu nie krytie
Odpovedať
Mozes dat aj tensi kabel -> musis adekvatne znizit istenie (istic sluzi na istenie káblov, nie spotrebicov), potom treba dat pozor aj na dlzku trasy, aby ti vysla impedancia poruchovej slucky. CYKY kabel s prierezom mensim, ako 1,5mm2 sa nevyrába (aspon o tom neviem). Do zeme mozes dat iba taky kabel, ktory je urceny na pouzitie do externeho prostredia (mechanickym prevedenim aj izolaciou), ale napriklad kabel H07RN-F 3G1 bude mat vonkajsi priemer urcite rovnaky, skor vacsi, ako klasicka CYKY-J 3x1,5, pri priereze vodicov 1mm2. Riesenie je individualne a zavisi na mechanickom prevedeni svietidla. 1- Upravit svietidlo a pouzit v svietidle svetelny zdroj 12/24V a dvozilovy kabel. 2- Vyviest zo svietidla iba jeden kabel a presluckovanie svietidiel vykonat externe napr. v gelovom boxe IP68. Casto sa stretavam s "dizajnovymi svietidlami", ktore by som ich tvorcom dal za trest namontovat kazdy den aspon 10ks v nejakom standardnom casovom limite na standardnu kabelaz, ktora sa bezne pouziva, a ak by to nestihli nedal by som im ani najest.
Odpovedať
@indy0077 áno je to norma. Elektrikárovi sa pravdepodobne nevojde zadok svetla do krabice, nie kábel.... Treba kúpiť také svetlá, ktorých elektronika sa do krabice KP vojde... Ak sa mu nevojde vodič pod svorky svetla, treba cez Wago zredukovať.
Odpovedať
@marelektro @megdesign dakujem za odpovede a za rady!
Odpovedať
@megdesign Pochopil som to tak, ze svietidla maju byt osadene priamo v ceste (v zemi ) moja chyba 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@marelektro svetla budu osadene v pojazdnej dlazbe...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?